Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
svatební trendy 2021

Jaké jsou největší svatební trendy roku 2022? Dali jsme pro vás dohromady velkou inspiraci od květin, přes barvy až po svatební styly, dekorace a program. 

Nejnovější svatební trendy barvy (2024) 

Výběr barevného schéma na svatbu není nejjednodušší rozhodnutí. Barva je jeden z aspektů, který si budete vy i vaši hosté ze svatby pamatovat nejvíce. Do stejných barev můžete ladit květiny, dekorace, dort i své doplňky nebo šaty pro družičky.  

Jaké jsou letošní barevné kombinace na svatbu? 

 • Růžová, modrá a béžová 
 • Fialová a tmavě modrá 
 • Smaragdová a bordó 
 • Zelená s béžovou 
 • Žlutá s růžovou 
 • Neutrální tóny 

Jak vybrat správnou barvu na svatbu? 

 1. Inspirujte se lokalitou.

  Na svatbu v lese se například skvěle hodí kombinace smaragdové a bordó, na letní svatbu na zahradě zase jemná růžová, modrá a béžová. 
 2. Zavzpomínejte na vaše sny.

  Snila jste vždy o svatební kytici s voňavými levandulemi nebo si chcete k šatům vzít náhrdelník s jantarem po babičce? Potom vybírejte barvy, které s k nim hodí. 
 3. Zvažte sezónu. 

  Stejně jako měníte barvy oblečení podle ročního období, můžete se jím inspirovat při plánování svatby. Na svatby v přírodě nebo podzimní a zimní veselky například skvěle ladí neutrální a zemité tóny. 
 4. Co máte ráda?

  Možná nad perfektní barvou na svatbu přemýšlíte tak moc, až přehlížíte očividnou volbu. Porozhlédněte se po svém domově a šatníku – jaká barva se tam vyskytuje nejvíce? 
 5. Hledejte inspiraci.

  Podívejte se na fotky ze svateb na internetu (například na Pinterestu) i v časopisech a filmech. Všímejte si kombinací, které vás zaujmou. 
 6. Pomůže vám kolo barev. 

  Klasické kolo barev vám usnadní výběr ladící barvy, když už máte jednu v hlavě. Například tu z bodu dva. 

Aktuální trendy svatebních květin

Svatební kytice pro nevěstu rozhodně není jediným místem, kam na moderní svatbě rostliny zakomponovat. Ať už jde o její menší verze v kyticích pro maminky a družičky, výzdobu sálu, dekorace na stůl nebo stylové ozdoby účesů a dortů, květiny letos svatbám vládnou. 

Udržitelnost 

Stejně jako v dalších ohledech našich životů, i na svatbě se čím dál více hledí na udržitelnost a ekologii. Řezané květiny proto zvolte lokální a sezónní a doprostřed stolů postavte malé květináčky, které si hosté mohou odnést na památku. 

Divokost 

Pevně uvázané dokonalé kytice letos na svatbách nečekejte. Naopak budou kralovat uvolněné svazky plné lučního kvítí. 

Barvy 

Stejně jako samotný styl květin, i jejich barevnost je letos uvolněnější. V jinak jednoduchém barevném schéma mohou být výrazné, různobarevné svazky květin jedinečným bodem. 

Sušené květy 

Trend sušených květin se uchytil nejen v interiérech, ale i v květinové výzdobě na svatbu. Například sušené makové hlavice nebo klasy obilí vypadají krásně především na podzimní svatby. 

15 největších svatebních trendů roku 2024

Vybrali jsme pro vás 15 největších trendů roku 2024. Nechte se inspirovat při plánování své svatby. 

1. Mikro svatba 

Svatby ve čtyřech nebo jen v kruhu nejužší rodiny? Zdaleka již nejsou volbou jen pro samotáře nebo pro úsporu peněz. Trend vznikl pravděpodobně i z důvodu sociálního distancování, jeho obliba však nadále roste.  

2. DIY svatební dekorace 

DIY dekorace jsou jedinečné, stejně tak bude celá svatba. Ručně vyráběné svatební dekorace se vrací do módy. Můžete se pustit do vlastních svatebních oznámení, zavařovací sklenice a láhve od vína povýšit na vázy a svícny nebo uvázat vlastní květiny na stůl. 

3. Romantická svatba na zahradě nebo v lese 

Máte k dispozici velkou zahradu nebo oblíbený kousek lesa, který je přístupný a máte šanci domluvit si jeho pronájem? Svatba v lese bude skutečně kouzelná, počítejte ale s určitými omezeními. Zahrada může být lepší volbou, pokud vyžadujete komfort. 

TIP! Svatba v lese: 15 kouzelných tipů a nápadů

4. Technologie na svatbě 

Další svatební trend zaviněný celosvětovou pandemií – videohovory na svatbách. Z důvodu omezených počtů lidí, karantén i omezení cestování se náš život v mnoha aspektech přesunul do online světa. Dokonce i svateb se mnozí účastní jen skrz obrazovku. 

TIP! Virtuální pozadí Zoom: 14 nejkrásnějších inspirací ke stažení

5. Eko svatba 

Udržitelnost se stává trendem v mnoha oblastech našeho života a svatby nejsou výjimkou. Ekologičtější řešení najdete od výběru místa, přes menu až po svatební šaty či květiny. Vsaďte na kvalitu, lokálnost a možnost opakovaného využití. 

6. Svatba doma 

Svatba ve vlastním domově může být pro mnohé příjemnější než dlouhé cestování do dalekých obřadních síní nebo na zámky. Pokud máte velkou zahradu, na kterou se vejde vše potřebné, nic vám nebrání. Výhodou je, že svatební dekorace můžete aranžovat i několik dní dopředu. 

TIP! Jak naplánovat svatbu na zahradě

7. Trendy svatební šaty a oblek 

Svatební šaty si na sebe vezmete jen jednou za život. Nebo se něco změnilo? Novým trendem jsou variabilní vrstvené šaty, které můžete upravit do slavnostnější podoby jako svatební, zkrátit na odpolední program a zjednodušit na běžné nošení. 

Stejný trend je i u svatebních obleků. Nechte budoucího manžela vybrat kvalitní oblek, který si rád vezme na každou další svatbu, které se zúčastní jako host i pracovní pohovor. Pokud oblek neunosí, může si ho také zapůjčit. Nebo zvolte jednodušší variantu slušných kalhot s padnoucí košilí bez saka. 

8. Ohromující osvětlení 

Svatební oslavy pokračují ještě dlouho po západu slunce, proto je potřeba myslet na dostatečné osvětlení vnitřních i venkovních prostor. Světla na svatbě by neměla být pouze funkční, ale také stylová. Vsaďte na světelné řetězy, lampiony, svíčky a lucerny

9. Mini svatební dorty 

Již několik let se setkáváme s malými cupcakes, které doplňují klasický dort. Pro zvýšení hygieny i pocit jedinečnosti jsou novým trendem mini verze svatebních dortů, které ten klasický úplně nahrazují. Jen nevíme, jestli není škoda ochudit se o tradiční krájení dortu. 

10. Netradiční hry a zábava 

Klasický kočár, výměna bot a házení svatební kytice nejsou jediné aktivity, které můžete na svatbu naplánovat. Co třeba živý koncert místní kapely, karaoke nebo pétanque na zahradní párty? 

Tip: Inspirujte se našimi 20 originálními nápady na svatební hry. 

11. Svatba v boho stylu 

Boho svatby jsou bez debat jedním z nejvýraznějších trendů posledních let. Uvolněný styl, krajky, květiny a přírodní materiály jsou základ. Boho styl se skvěle hodí zejména na svatby v přírodě.  

TIP! Jak naplánovat a vyzdobit svatbu ve boho stylu

12. Svatba v rustikálním stylu 

Rustikální styl charakterizuje jednoduchost a přírodní materiály. Svatby se často pořádají ve stodolách a na modernizovaných statcích, kde je dostatek místa po obřad, odpolední oslavu i na přespání. 

TIP! Jak zorganizovat rustikální svatbu

13. Originální rozlučky se svobodou pro ženicha a nevěstu 

Rozlučky se svobodou nemusí být jen o propité noci, striptýzu a ladících tričkách. Až budou konečně otevřené hotely, domluvte se s kamarádkami na příjemný wellness víkend. Ženich si s přáteli určitě užije degustaci nějakého kvalitního alkoholu. 

TIP! 10 tipů: jak naplánovat rozlučku se svobodou nevěsty, Nezapomenutelná rozlučka se svobodou ženicha

Tip: Jako vzpomínku z rozlučky mohou dámy dostat krásný župan, pánové zase vybavení do domácího baru. 

14. Catering a rautové stoly 

Namísto odděleného slavnostního oběda s rodinou a odpolední párty, kam jsou pozvaní ostatní je čím dál oblíbenější celý program spojit. Zařiďte catering od oblíbené restaurace a nechte všechny, ať se volně obslouží u rautových stolů. Velkou výhodou je, že nemusíte tolik řešit, jak vyhovět chutím i stravovacím návykům každého z hostů.  

15. Zpátky k tradiční svatbě 

Vintage styl je stále v módě. Má vaše babička stále své svatební šaty? Nebo po padesáti letech na zlaté svatbě obměnili s dědečkem prstýnky a nabídli vám ty původní? Klasický střih šatů i ošoupané prstýnky můžete nechat upravit a vrátit jim tak život.  

Shrnutí 

Každý rok s sebou nese nové svatební trendy. Rozhodně je ale nemusíte brát jako něco, čeho se musíte bezpodmínečně držet. Nejdůležitější je, abyste byla vy i váš nastávající spokojení a svatbu jste si užili.  

Inspirujte se i dalšími články se svatební tématikou, zde je drobná ukázka toho, co vás na webu čeká: 

Využijte také bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy, inspiraci, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš společný domov ještě krásnější.