Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Zařízení chodby a předsíně

Při vstupu do bytu nebo do domu jako první vstoupíte do předsíně. Tato místnost tedy udává tón vašeho stylu. Neměla by být opomenutá, ale naopak zařízená do posledního detailu. Už ve dveřích si totiž vaši hosté u vašem bydlení udělají obrázek a připravují se na to, co mohou čekat za dalšími dveřmi. Dejte si tedy záležet, aby tyto vstupní prostory odrážely celkový vjem z vašeho domova. Ukládají se zde boty a kabáty, mělo by zde být dostatek míst k pověšení.

Jak zařídit chodbu?

Než se dáte do samotného nákupu vybavení a malování chodby, měli byste si zodpovědět a uvědomit pár důležitých bodů. Vše je potřeba důkladně zvážit a promyslet, jedině tak dosáhnete skvělého výsledku. Také je dobré vše poměřit a napsat si údaje na papír. Bude se vám jednodušeji v obchodě vybírat. Lidské oči mají tendence zkreslovat a paměť také nemusí být nejpřesnější. V obchodě nám daná věc připadá malá a doma zjistíte, že vám chybí pár centimetrů.

 • Jak velký prostor máte k dispozici? Každá chodba je jinak velká. Vstup v domě je většinou větší než v bytě v paneláku. Někde je samozřejmě předsíň po rekonstrukci, ale i tak je třeba si hrát s každým volným místem.
 • Klaďte důraz na to, aby zde bylo dostatek světla. Ideální je přirozené světlo, ale to se například v bytě podaří jen málokdy. Přidejte tedy světlo umělé a klidně použijte i trik se zrcadlem, od kterého se světlo odráží.
 • Co vše budete v chodbě ukládat? Postačí botník nebo je potřeba větší skříň i na uložení vysavače a čistících prostředků? Podle toho volte skladbu nábytku. K dispozici je mnoho sestav anebo si ji můžete poskládat sami z jednotlivých kusů nábytku.
 • Pamatujte, že chodba nemusí sloužit jen jako odkládací prostor. Klidně ji přebudujte na domácí kancelář nebo knihovnu. Pokud má dostatečný prostor a máte doma tanečnici, pověste na zeď řadu zrcadel, přivrtejte baletní tyč a taneční studio je na světě.

Co by nemělo chybět v chodbě či předsíní

Pokud chcete mít funkční předsíň, jsou určité věci, které by tam neměly chybět. Patří k nim určitý nábytek, ale i dekorační prvky.

 1. Komoda a skříň – Pokud to prostor dovolí, je ideálním řešením vestavná skříň, která vše pěkně schová a prostor vpadá stále uklizeně. Někde se však dost bojuje s místem nebo různorodým půdorysem tohoto prostoru. Pak je na místě zde umístit šatní skříň úzkého typu a komodu. Někde si ty kabáty, bundy, šály a čepice prostě uložit musíte. Komoda schová i třeba nákupní tašky, věci potřebné ke sportu nebo klidně i čistící prostředky, důležité dopisy a papíry.
 2. Botník – Je důležitou součástí každé chodby. Pokud člověk žije sám, nejspíš by jej ani nepotřeboval, ale v případě větší rodiny se sejde tolik bot, že by se vám válely všude po chodbě. Lepší je dát jim místo v botníku. Samozřejmostí pak je, že ukládáme pouze čisté boty.
 3. Taburet – Nebo cokoliv jako menší pohovka, otoman, židle, křeslo přinese komfort. Je to místo, kde si můžete sednout a pohodlně zavázat boty, usadit dítě, odložit nákup, nachystat na ráno čepice a rukavice. Podle prostoru volte adekvátní druh nábytku.
 4. Zrcadlo – Než odejdete z domu, určitě se na sebe ještě jednou rádi podíváte a zkontrolujete svůj vzhled. Trčící vlasy na hlavě, přilepený záchodový papír na botě nebo vylézající podprsenka potěší leda kolemjdoucí. Zrcadlo zobrazující celou postavu by mělo viset tak, abyste se do něj pohodlně podívali. Tedy otočeno do prostoru. Jestliže nemáte holé zdi a chybí místo k zavěšení, můžete zrcadlo opřít jen o stěnu nebo zvolit menší s podstavcem na komodě. I menší je lepší než žádné.
 5. Stojan na deštníky – Často chybí a pak se deštníky válí po zemi nebo leží na policích. Investujte do pěkného stojanu. Nezabere ani tolik místa a vy do něj můžete umístit nejen deštník, ale i lžíci na boty, trekingové hole nebo třeba hokejky. V podstatě vše, co je dlouhé a úzké.
 6. Věšák – Je další z věcí, které nutně potřebujete. Vůbec nezáleží na tom, jestli budou háčky na zdi anebo budeme mít samostatně stojící věšák, ale jak pro sebe, tak své hosty potřebujete prostor pro aktuálně nošené svršky.

Jaký je rozdíl mezi chodbou a předsíní

Víte, jak od sebe rozeznat tyto dva výrazy? Pro někoho jedno a totéž, pro jiné naprosto jasný rozdíl. V čem tedy je?

 • Prostor, který se nachází hned za vstupními dveřmi je předsíň. Zde se člověk vysvleče z kabátu, odloží batoh, odloží boty. Zde se nakapou kapky po dešti, nešlape bláto i nanosí písek.
 • Chodbou je pak myšlen komunikační prostor, která-ý propojuje jednotlivé pokoje.

Ne všude je ale předsíň. Někde se vstoupí přímo do chodby nebo do obrovské haly. Trendy dnes je vše rovnou propojit s obytným prostorem, stejně jako tomu je třeba v Americe.

Malá chodba? Žádný problém

Nezoufejte si, pokud máte příliš úzkou chodbičku nebo příliš temnou. Stačí pár chytrých triků a opticky získáte centimetry navíc. K prodloužení si vystačíte s led pásky a chytrou výmalbou. Pásky můžete umístit těsně pod strop po celé délce zdi, efektně také vypadají středem podlahy. S barvami si vyhrajte a namalujte vodorovné pruhy.

Pokud máte tmavou místnost, dodejte do ní světlo. Takže na zeď sestavte malá zrcadla do obrazce a nainstalujte přídavná světla. Odraz světel prostor opticky zvětší a vám se bude mnohem lépe dýchat a hýbat.

A také nezapomeňte na to, že je to prostor, kde se neustále někdo pohybuje. Udržujte tedy zde neustálý pořádek, protože ani sebelepší vybavení je k ničemu, když jej nepoužíváte a věci se musí překračovat.

Jak zařídit předsíň

Myslete na to, že do předsíně vstupujete ihned z venku. Jdete domů s hlavou plnou starostí, jste unavení a máte tak leda chuť zalézt do postele? Už po vstupu do svého domova byste se měli cítit dobře. Takže i v rámci předsíně se snažte dodržet zvolený interiérový styl stejný, jako je tomu třeba v obývacím pokoji nebo ložnicích. Milujete rustiku? Pak vsaďte na dřevěný nábytek, bílé zdi a přírodní materiál. Líbí se vám spojení dřeva, kovu a skla? Pak se nebojte použít ocelové trubky jako držák věšáků a industriální styl podtrhnout sundanou omítkou a přiznáním základů zdi.

 • Boho styl – Miluje vše přírodní, pastelové barvy a je v obležení květin. Máte čas starat se o živ rostliny a podmínky předsíně vám dovolí pár květináčů vystavit? Pak hrdě do toho. V opačném případě tam naaranžujte sušené nebo umělé květy.
 • Venkov – Dřevo, vintage nebo retro dekorace, přírodní materiál a krajinné obrazy nebo klidně i tapeta přes celou stěnu s motivem hor nebo hlubokého lesa. Vše je dovoleno. A co třeba kožešina na zdi?
 • Industrialismus – Milují hlavně muži. Nesmí tedy chybět kovový věšák, staré bedny od whisky nebo klidně i sud předělán na botník, kovové stropní lampy visící na provázku a malůvky dětí nebo klidně půdorys bytu vystavený v rámu na stěně.

Westwing se bude těšit z vaší krásné předsíně společně s vámi. Poskytne vám nejen dobré rady, ale i jedinečné příležitosti k nákupu skvělých designových věcí, které nesmíte postrádat. Po bezplatné registraci na stránce se vám otevře skutečně obrovitý svět dekorací, nábytku a skvělých rad.

Přečíst si užitečné informace můžete i o dalších místnostech v bytě – obývací pokoj, ložnice, kuchyně, koupelna či dětský pokoj. Nebrání se ani radám v oblasti dárků a organizací oslav. Protože v krásném domově rádi trávíme čas s našimi nejbližšími.