Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Zařízení ložnice

V domově, kde se cítíte dobře by rozhodně neměla chybět dokonalá ložnice. Místo, kde se po náročném dni rádi vydáte do říše snů. Lidi často zapomínají ložnici správně vybavit. Myslí, že když v ní tráví málo času, nemusí si ji zařídit dekoracemi, pěkným nábytkem a kvalitním osvětlením.

Než začnete nakupovat zboží, nábytek a dekorace, měli byste si rozmyslet, v jakém duchu by vaše ložnice měla na konci stěhovací a zařizovací cesty vypadat. Můžete si pomoci, pokud budete postupovat v jednotlivých fázích:

 1. Inspirujte se – Můžete si objednat různé časopisy o bydlení, procházet různé obrázky na internetu, vydat se na návštěvy k přátelům a známým. Všude je jistě něco, co vás osloví a posune ve vaší představě.
 2. Styl – Určete si styl, který se vám líbí. Je to důležité, abyste pak správně volili různé kombinace textilu a uspořádání nábytku v prostoru. Styly mezi sebou můžete i různě míchat. Odrazovým můstkem pro vás může být již stávající oblíbený kus nábytku nebo třeba poděděný obraz po babičce, kterého se nevzdáte.
 3. Barva – Ložnice se většinou nese spíše v tlumených tónech barev. Pokud jste si zvolili styl, barvy jsou další v pořadí. Na vás je akorát, jak výrazné odstíny zvolíte.
 4. Dekorace – Ve chvíli, kdy máte základ hotový, je na čase pokoj vyšperkovat a doladit. S tím vám pomohou různé dekorace, rostliny a interiérový textil. Do prostoru také můžete zakomponovat osobité a oblíbené kousky.

Inspirace pro ložnici

Nezáleží na tom, zda máte na ložnici vyhrazen poměrně velký pokoj, malý anebo je ložnice součástí jiného prostoru. Musíte umět vyladit jednotlivé vybavení, použití barev a umístění dekorací. Protože už jen tím, jak ložnici vymalujete, zasahujete do její optické velikosti.

Jak zařídit malou ložnici?

Tady budete muset bojovat s každým místem. To je velkou nevýhodou každého malého pokoje. Někdy zde nelze vytvořit dostatek úložných míst. Musíte na to jít chytře. Často se s tím potýkají lidé, kteří zařizují ložnici v paneláku anebo obývací pokoj s ložnicí.

Zaručené tipy, aby i malá ložnice byla pěkná a funkční:

 • Myslete na to, že volný prostor máte pod postelí, stropem a na samotném nábytku. Nechte si tedy připevnit závěsné skříňky nad dveře, postel i třeba po celé délce jedné stěny. Pod rám postele zasuňte zásuvky a dejte do nich věci, které tak často nepotřebujete. U skříní rozhodně používejte i nadstavce. Pojmou mnoho dalších věcí a pokoj bude vypadat čistě
 • Pokud má váš pokoj vyšší stropy, můžete vytvořit další patro. Na něj umístěte matrace. Nemusí se jednat o palandu v klasickém provedení, jako je tomu do dětského pokoje. Ale můžete se nechat rozhodně inspirovat. Volný prostor pod spací plochou využijte třeba k umístění pohovky, vestavných skříní nebo jídelního stolu

Vyberte si nejoblíbenější styl

Jestliže chcete, aby vaše ložnice působila určitým dojmem nebo měla specifické barvy je zapotřebí určit styl. Ten vám napoví, jakých základních principů se musíte držet, abyste dosáhli takového vzhledu, po jakém toužíte. Stále jste se nerozhodli? Nevadí. Naše články vám jednotlivé typy ložnic představí a usnadní vám tak výběr.

Pokud se ve výběru dohadujete s partnerem nebo nemáte dořešené detaily a různé chytré nápady na zařízení, můžete si pomoci i jinak:

 • Hledejte na pinterestu, to je nekonečná studnice nápadů
 • Bezplatně se zaregistrujte na Westwing a nechte si zasílat zpravodaj o interiéru a o všem, co s ním souvisí
 • Najděte a sledujte u nás blog o interiérovým designu

Překážky při výběru stylu

Někdy vás ve výběru může brzdit temná místnost a nedostatek světla. Ani to však nemusí být překážkou. Tmavá ložnice může být naopak velmi útulná. Protože ve tmě se spí nejlépe. A pro chvíle, kdy si budete potřebovat posvítit, si dokoupíte osvětlení. Jak vybrat to správné osvětlení do ložnice jsme pro vás také sepsali.

Jaké barvy zvolit do ložnice?

Víte, že barvy ovlivňují naše emoce a náladu? To, jakými barvami se obklopujeme, na nás působí. Zařízení ložnice tedy důkladně promyslete, jak vymalujete ložnici. Můžete použít klasické barvy anebo kombinaci barev a tapety v ložnici. Ty jsou totiž opět v kurzu. Vybrané odstíny dotvoří celkovou atmosféru v pokoji. Myslete na to!

 1. Klasickou bílou barvou ložnice nic nezkazíte. Krásně odráží světlo a je velmi praktická při všelijakých opravách. Můžete ji taky zkombinovat s jakoukoliv jinou barvou. I v nábytku a u dekorací máte volnou ruku. Bílé ložnice působí čistě a jemně.
 2. Syté a výrazné barvy jsou taky možností. Avšak jen pokud je ložnice dostatečně velká. V malém prostoru by tmavá výmalba působila ponuře a pokoj by opticky zmenšila. Tmavá ložnice je však velmi tajemná a pro některé i mnohem útulnější. Pokud vše rozbijete správnými dekoracemi, bordurou na zdi anebo tapetami, docílíte překvapivého vzhledu.
 3. Velmi moderní barvou je šedá ložnice. Působí romanticky, elegantně a je velmi jemná. Pro moderní ložnici jako stvořená. Šedou barvu ložnice lze také velmi době kombinovat s mnoha jinými.

Jak vybrat správný nábytek do ložnice

Víte, jaký nábytek se řeší jako první? Ano je to postel. Její velikost, materiál, výška matrace a umístění. Jde o velmi důležitý kus nábytku. Dalo by se říci o ten nejdůležitější v celém vašem domově. Pokud je postel kvalitní, bude spánek osvěžující a každý den budete prožívat s novou dávkou energie. Jestli tomu bude naopak, den protrpíte s bolestmi zad a kloubů.

Pro určení správné postele se držte těchto tipů:

 • V prvé řadě si vyberte mezi single, double, king size modelu. Rozhodovat byste se měli na základě počtu osob, které v ní budou pravidelně spát a v potaz musíte brát i velikost pokoje. Takže jestli žijete sami postačí jednoduchá single postel. Pokud máte děti, které vám každou noc vlezou pod peřinu vezměte radši širší
 • Zamyslete se i u preference materiálu. V romanticky laděné rustikální ložnici je lepší zvolit dřevěnou. V případě moderního stylu můžete zvolit i kovový rám. Máte rádi pohodlí, večer si čtete a dlouho do noci si povídáte s manželem? Pak zvolte čalouněnou. Je zkrátka měkčí a pohodlnější
 • Rám postele může být kovový, dřevěný nebo třeba čalouněný. Ale bez kvalitní matrace na tom nezáleží. Jak vybrat správnou matraci na spaní? Volte podle spacích poloh, vaší váhy a tělesné konstituce

Kam umístit postel v pokoji

Umístění je velmi důležité. Zajistí vám kvalitní spánek, dobrý přístup k posteli a pěkný vzhled ložnice.

Kde ji bude nejlépe? Pod oknem, za dveřmi, v rohu místnosti? Pokud se vám nechce tahat nábytek po celém pokoji, můžete si na papíře nakreslit půdorys pokoje a z jednotlivých kousků papíru vytvořit obrysy nábytku. Pak si s nimi můžete jezdit sem a tam. Avšak v reálu to vždy lépe posoudíte.

K posteli byste se měli dobře dostat. Žádné lezení přes nohy matrace, kolem zdi anebo pouze po kolenou. Musíte se k ní dostat z obou stran. Velmi to usnadňuje vstávání i ulehání. Také by na obou stranách postele měli být noční stolky. Osobní věci nechcete válet přeci po zemi.

Nábytek, co nesmí v pořádné ložnici chybět

Jestli byste do pokoje umístili pouze postel, asi by to nebyl pěkný pohled. Musíte ji vhodně zkombinovat s ostatními doplňky – komoda, noční stolky, toaletní stolek a šatní skříň. Vybírat můžete ze setů nebo třeba vhodně míchat zajímavé kusy.

 • Toaletní stolek je snem každé ženy. Místo, kde si můžete uschovat všechny šperky, líčidla a parfémy
 • Oblečení uložte so šatní skříně nebo vytvořte šatnu. Vše záleží na prostoru. Šatna toho pojme více, ale pokud zabere půl pokoje není to ta nejlepší volba. V případě šatní skříně si vyberte ty, které mají posuvné dveře. Značně šetří místo
 • Komody jsou nedílnou součástí ložnic. Uložíte do nich další osobní věci. Někdo využívá i na spodní prádlo

Inspirace na dekorace do ložnice

Pro dosažení pohodlí, útulna a správné dávky romance dbejte na rozmístění i dokonalých dekorací . Ty celý prostor dotvoří.

Na postel můžete rozmístit dekorační polštářky, na komodu přídavné deky a okna zahalte do zatemňujících závěsů.

Pro čtení a oblékání volte nástěnné a stojací lampy. Pokud chcete zažít příjemný večer, zapalte svíčky.

Kde jinde mít velké zrcadlo než v ložnici. Až příště půjdete na rande s manželem, pořádně se na sebe podívejte a pochvalte se. Navíc pěkně prostor zvětšuje. Ideální do malých ložnic.

Holé stěny, kde není ani jeden kuse nábytku rozbijte obrazem nebo plastikou.  Jak vybrat ten správný obraz? Zapomeňte na akty jiných lidí a krajinky. Spíše uvažujte o abstrakci.

Správné zařízení ložnice

Dokonalá ložnice, která láká ke spánku by měla být:

 • V jednotném stylu
 • S dokonale rozmístěným nábytkem v rámci prostoru
 • Vymalována spíše jemnými barvami
 • Vybavena nábytkem v jednotném stylu a s postelí umístěnou tak, aby byla dobře přístupná
 • Dotvořena dekoracemi v podobě svícnů, textilu a obrazů