Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Zařízení domu

Stěhování do nového domova je vždy svým způsobem stresující, ale zároveň vzrušující. Aby převládaly ty lepší pocity, připravil pro vás Westwing přehled o tom, co vše je nutné k vybavení domova.

Venkov nebo město?

Spousta lidí si na samém počátku musí určit, v jakém prostředí vlastně chtějí bydlet. Některé láká ruch velkoměsta, jiní touží po klidu venkova. Jenže nic není černobílé. Venkovský dům vyžaduje mnoho péče. Musíte se starat nejen o dům samotný, ale i o zahradu, které k němu náleží. Pozemky jsou různě velké a vyžadují odlišnou péči. Mezi námi jsou lidé srdcem i duší pěstitelé, ale i takoví, co si na zahradě přejí jen relaxovat. Pak mají většinou velké zastřešené posezení v blízkosti obývacího pokoje.

Venkovský dům často ladí s přírodou. Oblíbené jsou rustikální, skandinávské a venkovské styly. Světlé barvy jako jsou bílá, krémová a šedá, přírodní materiál typu len, kámen a dřevo a květinové vzory a aranžmá. Dům je často zaplaven spoustou živých rostlin. Vnitřek domu je tak propojen se zahradou. K bydlení často náleží i garáž, protože lidé žijící na venkově se mnohdy na městkou dopravu spolehnout nemohou.

Oproti tomu dům ve městě je většinou v moderním duchu. Jsou zde použity nejnovější materiály na podlahy, schodiště, okna i vstupní dveře. Vybírán je na základě požadavků a preferencí majitelů. Lidé žijící ve městě jsou často časově vytížení a nemají tolik prostoru na udržování pořádku. Proto si buď najímají hospodyně anebo vybírají takové produkty, které jsou téměř bezúdržbové anebo se velmi snadno udržují. K takovým typům obydlí zase patří balkony, lodžie či společné zahrady, kde se dnes rozmáhá pěstování alespoň bylinek a základních plodin jako je hrášek nebo rajčata.

Typy domů

 • Někdo tvrdí, že na velikosti záleží. My jsme však toho názoru, že i v malém domě, lze spokojeně žít. Sice vám neposkytne velké pokoje, ale zase bude působit útulně, nebudete se se členy domácnosti hledat po celém domě a uklidit jej, nevyžaduje tolik námahy a času. Malé domy jsou k vidění v centru města nebo také v nových zastavěných oblastech. Postavit dům dnes totiž stojí mnohonásobně více, než tomu bylo v době před třiceti lety. Lidé se tedy často přiklání k menším objektům.
 • Naproti tomu lze v historických částech města spatřit i luxusní vily z první republiky nebo nově postavená sídla velmi movitých podnikatelů. Luxus z nich září na všechny strany. Vnějšek i vnitřek domu je osázen velmi kvalitními materiály a vybavením. Většinou nechybí kožené sedačky, mramorové koupelny, zdi plné obrazů a perské koberce. Moderní luxusní dům je pak protkán chytrou technologií.
 • V posledních letech se častěji objevuje i dům z kontejneru. Tento trend k nám přišel z ciziny. Jednoduše se k sobě svaří prázdné kontejnery, které plně nahrazují obvodové zdi a pak se dále postupuje jako u klasického domu.
 • Ne vždy je pozemek ideální. Někde je horší půda, jinde se musí člověk potýkat se sklonem. Stavět se dá na rovině i v horách. Dům ve svahu přináší úplně jiné možnosti. Výstavba je náročnější, ale krásně pak splývá s okolím.

Dispozice domu

Každý dům se vymýšlí jednak podle orientace na světové strany, ale přizpůsobuje se i tvaru pozemku. Někde se tak vleze pouze dům obdélníkového nebo čtvercového typu. Často pak bývá patrový, aby se využilo více místa. Na rozlehlejší ploše nebo v dané zástavě se pak může stavět i nízký jednopodlažní dům klidně i tvaru do L.

Inspirace

Někdo jde na jistotu a nechá si dům zařídit s pomocí bytového designéra. Jiný se do toho pustí sám. Pak je ale zapotřebí načerpat dávku inspirace. K tomu jsou určené i stránky Westwing. Zde je mnoho článků, které vám pomohou vybrat to nejvhodnější pro vaše bydlení. Každý chce pěkný útulný dům.

Možná si však chcete předělat jen část domu – podkroví, schodiště, prádelnu či vchod. Další možností je úprava zevnějšku. Nové vstupní dveře, branka u plotu nebo větší projekt, jakým je bezpochyby fasáda, dodá zbrusu nový charakter.

Co nesmí chybět

Toužíte po skutečném domově, kam se budete rádi vracet? Bude vám tam vždy dobře a budete se cítit bezpečně? Pak je zapotřebí mít pár kousků, doplňků a dalších vymožeností, které vám to splní.

 1. Jestliže jste zrovna u návrhu domu, zapojte fantazii a pokuste se vytvořit komoru, technickou místnost nebo alespoň nějaký větší krytý kout, kde si vybudujete úložný prostor.
 2. Vyplatí se myslet i nad pokojem pro hosty. Alespoň budete mít kde uložit návštěvu z dálky a dokážete poskytnout azyl po náročnější party. Hostinský pokoj se hodí i ve chvílích, kdy se vám narodí další nečekané dítě, se kterým jste prvně nepočítali.
 3. Stejně se dá připravit i dětský pokoj. Nechte mu dost prostoru a pokud bude potřeba, můžete jej jednoduše rozdělit a vytvořit tak dva prostory.
 4. Větší dům by měl nabízet i samostatnou pracovnu. Dnes je více než běžné pracovat i v rámci Home officu. Spousta lidí i v rámci podnikání práci dělá z pohodlí domova.
 5. Věříme, že uvítáte i samostatnou prádelnu, dílnu, tělocvičnu a ti movitější i saunu. Je nad slunce jasné, že vše závisí na rozměrech pozemku a financích.

Shrnutí

 • Žití ve městě a na venkově je rozdílné. Myslete na to dříve, než pošlete peníze z banky.
 • Dům navrhujte dle svých finančních a časových možností. Velký dům vyžaduje více času k péči a také na jeho výstavbu padne více materiálu.
 • Zahradu zařiďte tak, aby vás starost o ni těšila. Milujete se hrabat ve hlíně a je to pro vás ten pravý relax? Pak to chce hodně záhonků. V opačném případě stačí zasadit trávník.
 • Luxusní vybavení nevynikne, pokud jej nedoplníte vhodnou výmalbou a dekoracemi.
 • Uvažujte i o budoucnosti. Dům musí sloužit vám, ne vy jemu. Chcete velkou rodinu? Chce to hodně pokojů. Jste již ve středním věku a máte problém s koleny? Raději zvolte nízký dům než patrový.

Návrh domu a jeho zařízení je časově náročné. Westwing se proto snaží, aby vám to co nejvíce ulehčil. Pro zaregistrované zákazníky jsou k dispozici skvělé nabídky pro nákup dekorací světových značek, a také mnoho článků plných rad a inspirace. Věříme, že každý může mít krásný domov.