Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Zařízení kuchyně

Času v kuchyni nyní všichni trávíme dvakrát tolik než doposud. Vaříme, pečeme a trávíme čas u dělání úkolů. Aby se nám v ní dobře žilo a pracovalo, musí být dobře uspořádána a zařízena. Pokud chceme tvořit okázalé dorty, uvařit kvalitní a chutné jídlo, které nějak vypadá, musí být vše po ruce a dávat smysl. Vaření se stalo náplní dne, koníčkem. Je to skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu a dostat se do psychické pohody.

Uspořádání kuchyně: vyberte si multifunkčnost a její atmosféru

Jaká by vaše kuchyně měla být? Prostorná, útulná? Bydlíte v panelovém domě a potřebujete svou panelákovou kuchyni nafouknout, protože je malá? Nebo je vaše dobře řešená, ale tmavá, a tak do ní potřebujete zavést světlo?

Kuchyně by měla být logicky řešená, aby bylo vaření v ní zábavou a ne utrpením. Nikoho nebaví chodit sem a tam a po zásuvkách hledat otvírák na konzervu. Vše musí být promyšleno a poté vytvořeno do určitého specifického stylu. Jste příznivci moderní kuchyně? Nebo raději nějakou vyřezávanou rustikální kuchyni či s venkovským stylem? Můžete kuchyňskou linku pouze zrenovovat. Pak vznikají nádherná retra, které vynikají svou jedinečností a unikátností. Chcete pěknou kuchyni? Začněte od začátku a promyslete ji do každého detailu.

Uspořádání kuchyně: než se pustíte do akce

Plánujete kuchyni nebo zvažujete co provést se stávající? Zkuste jít přes náš seznam, který na nic nezapomene.

 1. Prostor – Ten je velice podstatný, při plánování uspořádání kuchyně. Chcete kuchyni do U, zvažujete ostrůvek, protože máte velmi široký pokoj nebo raději půjdete do osvědčené klasiky a postavíte rohovou kuchyni?
 2. Rekonstrukce – Jestliže chcete rekonstruovat, sepište seznam toho, co chcete ponechat. Pomůže vám to v lepším plánování rozpočtu.
 3. Nesmrtelná trojice – Mycí zóna, skladiště a varná zóna je trojúhelník, který musí být v desce vytvořen, jinak se vám nebude v kuchyni dobře vařit. Jde o optimální uspořádání.
 4. Pracovní deska – Zvažte její materiál. Libujete si v krásném mramoru nebo stačí lamino? To vše rozhoduje jednak o rozpočtu, ale i o dekoru kuchyně. Mramor krásně vynikne v bílé kuchyni, lamino lze pak dát kamkoliv jinam. Myslete i na to, co vše budete na desce konat.
 5. Materiál – Plánujete postavit kuchyň na celý život nebo jde o dočasné řešení a za pár let ji opět obnovíte? Jde o vaši kuchyni nebo se jedná o pracovní místo v podnájemním bytě? To vše zvažte ve chvíli, kdy budete vybírat materiál. Podívejte se třeba i na různé inspirace na internetu. Třeba u luxusní kuchyně asi půjde o kombinaci dřeva, mramoru a jiných drahých surovin.
 6. Styl a barvy – Uvědomte si, jaký styl preferujete. Měl by odrážet celkový pohled na váš domov. Tedy i styl kuchyně vyberte takový, který koresponduje s vaším životem. Co se týká barevnosti, opět vybírejte srdcem. Někdo je milovník výrazných barevných kuchyní, jiný má rád čistý jemný skandinávský styl. U Provence kuchyně budete i stěny nejspíš stylizovat do bílé a fialové.
 7. Dekorace – Tak jako vše, pomyslnou tečku ve výbavě kuchyně můžete udělat až ve chvíli, kdy ji správně vydekorujete.

Jaká je správná výška desek v kuchyni

 • 85–90 cm je standardem
 • 110–120 cm se preferuje pro bary
 • 90 cm je minimální šířka mezi dvěma protilehlými skříňkami kuchyně, pokud se mají vejít pohodlně dva lidé, je to pak vzdálenost 120 cm a více

Výběr barvy stěn v kuchyni

Už dlouho se ví, že barvy mohou jednak opticky zvětšovat či zmenšovat prostor, takže i z malé kuchyně lze správnou výmalbou udělat větší, ale ovlivňují i psychiku lidí. Mohou navodit chuť k jídlu nebo třeba i dobrou náladu. Je třeba myslet na to, že kuchyně bývá často spojená s obývacím pokojem. Měly by tedy tyto dva prostory spolu barevně souznít.

Světlé barvy prostor zvětšují a prodlužují, tmavé dělají pravý opak. Nemusíte se však bát použití tmavých výrazných barev i v menším prostoru. Použijte je jen na jednu zeď, nábytek nebo na pracovní desku. Pohrajte si s výrazem pokoje.

Styly uspořádání kuchyně

Víte, jaké kuchyně se těší velké oblibě? Vždy některé vynikají nad ostatními styly.

 1. Moderní kuchyně – Ráda přiznává materiál a je velmi čistá. Můžou zde být tedy celé cihlové zdi i naprosto prázdné bílé, odrážející denní světlo. Kuchyňské linky bývají holé, bez zavěšených nástrojů, ale jemně podsvíceny.
 2. Rustikální kuchyně– Jsou naopak velice zdobné. Vyřezávaná dvířka, imitace mramoru na desce a často i koberec kolem kuchyňské linky. Přitom jde o efektivní vzhled kuchyně. Barvy jsou zde přírodní, stejně jako dekorace. Najdete zde proutěné koše i keramické nádoby.
 3. Retro kuchyně  – Se jednoduše vrací, a to i v případě kuchyní. Jde o velice útulný styl, plný starých dobových věc, které oživují vzpomínky z dětství. Nechybí zde textil v podobě ubrusů ani robustní dřevěný jídelní stůl.
 4. Skandinávský – Velice módní, oblíbený pro svou jednoduchost, spjatost s přírodními motivy a jednoduchým zařízením. Často je zařízena minimalisticky a velice prostě.
 5. Venkovská kuchyně 

Ozdoby do kuchyně

Jednotlivé dekorace vybírejte s ohledem na jejich funkčnost a zda se hodí do použitého stylu kuchyně. Neměly by však zastínit samotnou linku.

 • Police jsou velice oblíbené. Snadno se umísťují, nabízí další úložný prostor a hodí se do všech prostor. Můžete na ně dát třeba oblíbené kuchařky nebo kořenky se vzácným kořením. Dobře působí i nástěnné dekorace v podobě obrazu nad jídelním stolem.
 • Desku kuchyně je lepší nechat volnou. Ale jsou jisté ozdoby, které se na ni velmi hodí. Může to být designový stojan na nože, pěkné malované prkénko nebo třeba držák na vařečku.
 • Kuchyňské vybavení je dnes tak krásné a propracované, že je v klidu můžete nechat stát na lince. Stanou se její dekorací. Třeba existují takové vzhledy varných konvic, které dokonale sednou do každé venkovské kuchyně.
 • Rostliny a byliny jsou dnes nedílnou součástí každé kuchyně. Každý správný kuchař ví, že čerstvé jsou lepší. Proto je postavte na nejbližší okno a čerpejte jejich svěžest a sílu při každém vaření.

Jak zařídit dokonalou kuchyň: praktické tipy

 • Kuchyni většinou zařizujete na několik let dopředu. Někdo i na celý život.
 • Prvně si zvolte styl a pak přemýšlejte nad uspořádáním kuchyně.
 • Kuchyně slouží všem lidem v domácnosti. To, že si nyní ještě dcera nenamaže ani rohlík by nemělo hrát roli. Za pár let vám bude pěkně pomáhat.
 • Tento prostor je často propojen s obývacím pokojem. Měli by být tedy v jednotném stylu a barvě.
 • Nezapomeňte na dostatečné osvětlení desky. V tmavé kuchyni se vařit nedá.

Nechte se inspirovat dalšími tipy a návody na Westwingu. Stačí se bezplatně zaregistrovat. Získáte přístup i k jedinečným nabídkám, které pomohou k výzdobě vašeho domova.