Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Zařízení dětského pokoje

Pro děti vždy to nejlepší. Ti, kteří dětský pokoj zařizují, by jej měli tvořit s láskou. Jedině tak bude pokoj dokonalý. K příjemnému pobytu v něm ale jistě pomůže i hezká a dobře zvolená výmalba, bezpečné vybavení a vhodné dekorace. Takové, co potěší dítě. Dětský pokoj je bezpečné místo pro ratolesti, hned po náruči maminky. Jejich vlastní prostor, kde se můžou stát kapitány lodi, vydat se do vesmíru, tančit na bále a vytvářet umělecká díla.

Měl by být tedy zařízený tak, aby těšil oko, ale poskytoval i dost místa na hraní a učení. Najdete i zde inspirace malého dětského pokoje nebo dětského pokoje v podkroví. Děti mají rády barvy. Jako každý rodič jistě víte, že holčičky mají rády jiné než chlapečci. Přinášíme vám proto rady, jak pokoj zařídit pro sourozence, dle pohlaví anebo barvy. Výsledek bude jistě ohromující. Projděte si naše články, aby i u vás doma dětský pokoj splňoval vše co má.

Pomůžeme vybrat zařízení, výmalbu i dekorace. Westwing má vše potřebné.

Co musí splňovat dětský pokoj

Dětský pokoj musí být především bezpečný. Vyvarujte se ostrých hran a vyčnívajících rohů. Všechny zásuvky a okna jsou pod kontrolou. Pokoj musí být zařízený tak, aby si tam dítě neublížilo. Pády na podlaze při zakopnutí nevadí, ale vylomený zub kvůli nevhodné židli už je vaše zodpovědnost.

Všichni ví, že děti jsou hlučná stvoření. Místnost by tedy měla dobře tlumit nárazy, otřesy a hlasy. Určitě to potěší nejen další obyvatele bytu, ale všechny v domě. To můžete vyřešit kvalitní podlahou a kobercem. Zda už zvolíte kusový anebo celoplošné pokrytí je na vás.

Vybavení volte bytelné. Musí vydržte skotačení, skákání a lezení miminek i těch větších dětí. Jsou nekompromisní. Co jste olízat, pokousat nebo rozebrat, nezůstane bez povšimnutí. Snažte se tedy vybírat nábytek s netoxickými barvami.

Pokud si nevíte rady s tím, jak by měl dětský pokoj vypadat, můžete se inspirovat jinde. Na internetu, v magazínech či tištěném tisku. I tam najdete celou řadu inspirací. Westwing je jedním z těch, co svým fanouškům pravidelně poskytují ucelené rady.

Co by mělo být v dětském pokoji

Rozhodně kvalitní nábytek s kulatými zabroušenými rohy a hranami. Pokud je natřen tak netoxickými barvami. Oblíbený je bílý nebo i barevný nábytek. Děti potěší i zajímavě tvarovaná postel. Třeba do tvaru auta nebo hradu. Vedle nábytku to jsou i doplňky. Pro holčičky a dívky zde umístěte dostatečně velké zrcadlo. Rády se na sebe dívají a nebudete se tak muset s nimi dělit o vaše v koupelně. Kluku zase potěší připevněný basketbalový koš nebo namalovaná branka na zdi.

Co se týče textilu, je dobré jej sladit. Můžete použít zaručený recept tón v tónu anebo kontrastní a doplňkové barvy. Další chaos dolní hračky, učebnice, pastelky, modely letadel a další.

Pokuste se dětem vytvořit zákoutí, kam si mohou zalézt, když budou chtít být sami, ukryté před světem. Může to být baldachýn přes postel, závěs okolo čtecího koutku, stan, plastový domeček, tepee nebo oddělení postele příčkou či policovou sestavou. Něco, kde budu mít ostatní vstup zakázán.

Kdy zařídit dětský pokoj

To je různé. Někdo zařizuje ještě před narozením dítěte, jiný až ve chvíli, kdy chtějí dítě přesunout z ložnice do svého. Další třeba až v pubertě syna, kdy již nesnese společný pokoj se sestrou. Rozhodně berte v potaz stáří potomka. Jiné to bude, když očekáváte narození miminka a jiné, pokud je váš potomek již vaším parťákem.

Děti jsou empatické a často si sami řeknou, že je čas. Naslouchejte jim.

Jaký nábytek do dětského pokoje

Jsou věci, které jsou nutností a pak ty, které jsou k navození atmosféry a dotáhnou věci do konce. Pokud si napíšete seznam věcí, které jsou potřeba koupit, budete mít vyhráno:

 1. Postel – Hned u prvního bodu je velký otazník. Miminka často spávají s rodiči v posteli a svou vlastní postýlku ani nepotřebují. Taky se ví, že doba pokročila a děti do dětského pokoje cestují až tak ve dvou letech. Do té doby je spíše využíván jako herna. Postel tedy můžete koupit hned a nechat ji na válení anebo až ve chvíli, kdy bude potřeba. Každopádně můžete zakoupit klidně vyšší nebo i širší, než je zvykem. K dítěti si tak pohodlně lehne dospělí, pokud je třeba. A výlez do postele je pro potomka také snazší. Někdy zase nedá dopustit na palandu. Jsou i pro jedináčka. Spodní část je využívána třeba jako domek na hraní.
 2. Skříň – Děti velmi rychle rostou a potřebují spoustu oblečení. Tu se umažou u jídla, vylijí na sebe pití, tady se naopak pokreslí fixami. No je toho dost. Prostorná šatní skříň s tyčkou na ramínka a policemi je základ. Můžete do ní naskládat i třeba různé hračky, stolní hry nebo různé kostky.
 3. Stůl – Ten je potřeba v okamžiku, kdy dítě projeví zájem o kreativní tvoření. Vždy je lepší, aby sedělo pohodlně u stolu a měl vše při ruce, než aby se hrbil na zemi. Stůl využije po mnoho let. Hlavně až nastoupí do školy. Pokud máte doma více potomků, ideálním stavem je, aby měl každý vlastní psací stůl. Osobní prostor na práci. Jestliže to není možné, snažte se do pokoje vměstnat co největší a zároveň nejdelší stůl je možný. Nejen děti to ocení.
 4. Komoda, police – Všudypřítomné hračky, knihy, papíry, panenky, auta a plyšová zvířátka je lepší někam uskladnit. Na zemi by překážely, v rohu vypadají neuklizeně. Myslete tedy na úložný prostor a do pokoje umístěte komody, policové systémy a boxy.
 5. Textil – Rozhodně by neměly chybět polštářky různých velikostí a deky k zachumlání. I přes den je třeba odpočinku. Dopřejte jim ho. Můžete vytvořit skryté zákoutí, takový čtecí koutek, kde si děti zalezou s knihou nebo oblíbenou hračkou. Textil vhodně zkombinujte. Závěsy na oknech v noci okno pěkně zakryje a nepustí tak dovnitř světlo zvenčí.
 6. Dekorace, doplňky – V dětském pokoji jich moc není třeba. I teenager si vystačí s málem. Raději jim nechte dost prostoru na vlastní použití. Pokud budou chtít, sami si řeknou nebo vymyslí, co tam postavit.
 7. Koberec – Děti obecně tráví dost času na zemi. A to v jakémkoliv věku. Mladší si na něm hrají, starší se učí, cvičí nebo hrají hry na telefonu. Zvolte takový, co se dobře čistí. Takže nejspíš žádný vysoký vlas.

Dětský pokoj dobře osvětlete. Tipy, jak dodat světlo na správná místa

Jako každý pokoj v domě i ten pro děti potřebuje kvalitní osvětlení. I oni si zaslouží mít hlavní a doplňkové. Stropní osvětlení je pro dodání světla do celé místnosti, nástěnné pro vytvoření atmosféry a stolní lampičky pro lepší práci. Až budou večer malovat, psát úkoly nebo si číst, budou se hodit. Volte takové lampičky, které se dají volně naklápět.

Je tedy vhodné kombinovat tři typy světel s různou intenzitou jasu. Na strop a ke stolu volte bílou žárovku, pro vytvoření atmosféry se naopak hodí žluté nebo i jinak barevné. Dobré je klidně dětem pořídit více barev a podle nálady si to budou zapínat. Existují i takové lampičky, které se dobře zakomponují do malby na zdi. Děti to milují.

Správný pokoj se bez koberce neobejde

Koberec tlumí nárazy a dodává pocit tepla. Při všech těch hrátkách a povalování na zemi, by vaši potomci byly brzy potlučení, rozlámaní a promrzlý. Můžete buď položit celoplošný koberec anebo pouze nějaký kusový. Tady záleží na vašich preferencích, zkušenostech a ochotě k úklidu.

Volte spíše koberec z přírodních materiálů s nízkým vlasem. Ten se vám bude čistit nejlépe. Nezapomeňte na to, že dětský pokoj je neustále plný drobků, vylitého pití, barev a různých odstřižků papíru a látek.

Tipy na ozdobu stěn

Někdo nedá dopustit na bílé stěny. Krásně odráží světlo, takže je pokoj hodně světlý a pokud se stane nehoda a zeď bude počmáraná nebo otlučená, oprava je velmi snadná. Stačí přetmelit, zabrousit a přemalovat postižené místo.

Jiný zase miluje barevné zdi. Pokud máte již děti s názorem zeptejte se jich, jak by chtěly dětský pokoj vymalovat. Sami uvidíte, že vám nejspíš poví svou v té chvíli nejoblíbenější barvu. Můžete pak natřít celou zeď anebo vytvořit barevné plochy a obrazce. Oblíbené jsou pruhy, duhy, hory a geometrické tvary. Ti odvážnější pak malují i třeba postavičky z filmů a pohádek.

Další možností i rychlejší je nalepit tapety do dětského pokoje. Jemný vzor, dětské motivy nebo strukturované tapety ozvláštní každý pokoj. Jejich výhodou je snadné čištění. Většinou jsou omyvatelné. A i tapety se dají snadno přelepit novou vrstvou.

Dekorace vhodné do dětského pokoje

Pokud chcete mít pokoj útulný a pěkný na pohled, musíte jej vyzdobit. Odborníci radí hračky, stolní hry, papíry a další drobnosti schovat do boxů a zásuvek a na police vystavit jen pár kousků. Pokoj tak bude vypadat uklizeněji, a i vašim dětem se bude lépe udržovat čistota. Skvěle vypadají různé světelné dekorace na zdi a kolem nábytku.

Okna můžete ozdobit velmi jednoduše. Závěsy jsou k dostání v mnoha barvách a dekorech. Navíc jejich výhodou je zabránění úniku tepla a naopak, prostupu chladu skrz okno do místnosti. A v letních měsících je oceníte pro dosažené větší tmy, když je venku ještě pozdní světlo, ale dcerky a synové už jdou spát.

Inspirace a styly na zdobení dětských pokojů

Každý pokoj můžete pojmout jako osobité dílo. Řídit se můžete mnoha faktory. Od preferované barvy, přes věk, až po pohlaví dětí.

Dětský pokoj na základě věku

Máte vybraný pokoj. Líbí se vám svým rozsahem a polohou. Nyní je čas jej zařídit. Musíte se však podívat realitě do očí. Kolik má vaše dítě? Tvoříte mu jeho pokoj, ještě, než se narodí? Pak do dětského pokoje pro miminko budete muset sehnat dětskou postýlku, barevný nábytek a spoustu otevřených polic na hračky. Nebo máte už dítě odrostlejší a ono si vyžádalo soukromí. Teenager do pokoje potřebuje zcela odlišný nábytek. Ten ocení velkou pohodlnou postel, velký stůl k učení a hraní na počítači a třeba křesílko a malou pohovku, kde si posedí s kamarády.

Holka a kluk mají svůj svět i v případě zdobení dětského pokoje

Každé pohlaví má jiné preference tužby a nároky. V dětském pokoji pro holčičku je dobré instalovat zrcadlo, toaletní stolek a hodně prostornou šatní skříň na šaty a doplňky. Také je potěší pokoj, který bude v typicky holčičích barvách.

Dětský pokoj pro kluka naopak vyžaduje mnoho prostoru. Kde kluk může jezdit s vlakem, létat s helikoptérou a jezdit závody s auty. Chlapci milují všelijaké prolézačky, bunkry, úkryty a závodní dráhy. Klidně mu pokoj zařiďte ve stylu malé pevnosti na ostrově, vojenské základny nebo jako autodílnu. Kluci také mají rádi naprosto odlišné barvy a vzory.

Někdy se stává, v podstatě dost často, že se o jednu místnost dělí dvě děti. Dětský pokoj pro dvě a více dětí je nutné uspořádat tak, aby každý měl svůj soukromý prostor. Pokud se jedná o větší věkový odstup dětí, bude to tvrdý oříšek, ale i to se dá zvládnout. V případě opačného pohlaví si budete muset pohrát s kombinací barev a vybavení.

Pokoj vylaďte v jedné barvě

Dětský svět je barevný. Stejně by tomu mělo být u dětského pokoje. Skvěle vypadá, pokud zvolíte jednu hlavní barvu a tu vtisknete do každého kousku vybavení. Barevný nábytek, textil, dekorace, osvětlení, koberce i výmalba. Samozřejmě to musí být vkusné a nepřeplácané.

Nejčastější barvy do dívčích pokojů jsou růžová a bílá, pro chlapce pak zelená a modrá. Pokud máte v pokoji více dětí, můžete zvolit šedý design.

Moderní dětský pokoj splňuje veškeré požadavky normy, jsou použité přírodní materiály a bezpečné dekorace.

5 tipů, které vykouzlí jedinečný dětský pokoj

 • Volte materiály určené dětem
 • Zvolte vybavení na základě věku
 • Pokud budou v pokoji sourozenci, vytvořte jim soukromé místo
 • Můžete pokoj vyladit do jedné barvy
 • Zeptejte se dětí na jejich sny a představy

Registrujte se bezplatně na Westwing a budete mít přístup k velkému množství krásných dekorací, vybavení a také je zde nekonečná studnice rad, nápadu a inspirace.