Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dekorativní skvětlo v dětském pokoji

Dali jste si skutečně záležet při výběru jednotlivých dekorací a vybavení dětského pokoje a vše krásně ladí? Sjednotili jste výmalbu stěn s kobercem a textilem, ale prostě ten pokoj neoslňuje tak, jak by měl? Nejspíš mu chybí lesk a dostatek světla. Pokud jste zastínili veškerá okna závěsy a na stropě se krčí malé stínidlo, víte, kde máte ještě rezervy. Ukážeme vám, jak dodat světlo i do toho nejtemnějšího dětského pokoje

Světlo je třeba vybírat takové, aby poskytovalo dostatečný světelný tok, neoslňovalo a nebolely z něj oči. Zásada zní, že je třeba instalovat více zdrojů světla

Jak vybrat světlo do dětského pokoje 

Neexistují jednotná pravidla pro výběr světla. Nikdo vám nenadiktuje, že v pokoji pro kluky musíte zavěsit stropní světlo vyrobené z traktoru a v pokoji pro holky zase mít pověšenou světelnou dekoraci. Samozřejmě byste se měli řídit celkovým pojetím pokoje. Pokud si zakládáte na klasický venkovský styl, nemusíte se bát dřeva, textilu a různých kombinací. Jestli zase vyznáváte boho styl, můžete zaexperimentovat a stínidlo vyrobit spolu s dětmi v rámci víkendového projektu. 

Vše by mělo spolu ladit a fungovat. Rozhodně je třeba umístit nejen stropní osvětlení, ale i stolní lampičky na stůl a k posteli. Při práci a u čtení knih je třeba dobře vidět. Dále vše můžete doplnit ještě různými světelnými nástěnnými dekoracemi. Neonové nápisy, LED světelné řetězy, elektronické svíčky, svítící polštářky a plyšáci. To vše zútulní pokoj a děti v něm budou dobře usínat a trávit čas. 

Barva světla do dětského pokoje 

Může se lišit v jednotlivých lampičkách. Pro stropní osvětlení a do stolní lampy na stole klidně zvolte bílý světelný tok. Raději teplé než studené intenzity. Studené bílé světlo může být pro děti příliš oslňující, ale pokud zrovna nemáte po ruce jinou žárovku, na pracovním stole se snese. Stimuluje mozek a přispívá ke koncentraci.  

Pro někoho však i teplé bílé osvětlení může působit chladně. Je pravdou, že rodiče vybírají převážně pocitově teplé žluté světlo. Připomíná sluneční paprsky. Do dětského pokoje je nejvhodnější.  

Jak silné světlo do dětského pokoje 

Intenzitu světla pak volíte podle typu žárovek.  

 1. Stropní osvětlení 

  Musí prosvětlit celý pokoj. Od jednoho rohu do druhého. Světlo dopadá shora, nad hlavou. Tam se nemusíme bát použít 75W žárovky. 
 2. Stolní lampa na práci

  K učení, psaní a tvorbě je nutné očím ulevit a příliš je neoslňovat. Do těchto typů světel se dává 60 W typ žárovky. 
 3. U postele

  Veškeré osvětlení, které se zapíná už večer před přípravou ke spánku by mělo být jemné. Tam tedy opatrně s intenzitou. Dítě chcete připravit pomalu na spánek, oči zvyknout na přítmí. Žárovka 40 W bohatě stačí. Do nočních světel se dává i méně. 

Dnes se dávají převážně úsporné zářivky anebo velmi oblíbené LED žárovky. Spotřebují velmi málo elektrické energie a mají dlouhou životnost. Taky se docela rychle rozsvítí na plný výkon. Úsporné zářivky mají pomalejší nástup. 

Noční světlo v dětském pokoji 

Děti milují světýlka. Bílá, žlutá, barevná. Je to jedno. V pokojích jsou tak k vidění všelijaká noční světla a světelné řetěz a dekorace. Ty napomáhají k navození pocitu bezpečí. Málokteré dítě se nebojí tmy. Proto stačí zapnout noční světlo a je po strachu. Jsou typy, které promítají hvězdy po stropě, hrají tichou ukolébavku nebo simulují zvuk deště a vody. Dnešní nejmodernější modely jsou opatřeny i časovačem. Nemusíte se tak po přečtení pohádky do pokoje vracet. 

Základní druhy osvětlení v dětském pokoji 

Pokud má být pokoj zcela funkční, je třeba při jeho zařizování myslet nejen na kvalitní nábytek, stylové dekorace, skvělou výmalbu či zdobení zdí pomocí nálepek a tapet, ale i na dobře promyšlené osvětlení

Vezměte si papír, pokoj si načrtněte si s rozmístěním nábytku a představte si, jak se v něm zašeří. Kde asi bude nejtmavší kout, který by mohl vyvolávat všelijaké děsivé představy. Kde si bude dítě prohlížet knížky a vyrábět papírové modely všeho druhu? 

Všechny tyto plochy musíte nasvítit. Pomůžou vám k tomu různá světla. 

Stropní světlo v dětském pokoji 

Slouží k prosvětlení celé místnosti. Je jedním z ústředních prvků, proto jej volte do vhodné kombinace stylu pokoje. Máte dětský pokoj stylizován jako „army” pokoj? Pak klidně na stíhačku zavěste žárovku jako bombu a připevněte ke stropu. Snažíte se zachovat čistý styl a pokoj je jemný a bílý? Pak vyberte velmi neutrální nenápadný kryt stropního svítidla.  

Už výše jsme zmínili, že do stropu našroubujte žárovku síly 75 W a více. To poskytne dostatečnou intenzitu světelného toku. 

Nástěnné světlo v dětském pokoji 

To bývá umístěno nad hlavou dítěte v posteli. Měl by na něj potomek snadno dosáhnout. Nemělo by pálit, a hlavně musí pevně držet. Zapínání volte jednoduché. Často je toto světlo používáno v případě, že se dítě v noci odebírá na záchod nebo něco hledá. Vypínač by tedy měl být i ve tmě snadno vyhledatelný. Pokud z něj visí šňůra k zásuvce, pevně ji upevněte ke stěně. Hrozí uškrcení. Nástěnné osvětlení také může zdůrazňovat obrázky na stěně nebo určitý roh. Třeba čtecí koutek. 

Stolní světlo 

Podporuje vnímání, napomáhá soustředění a bdělosti. Starší děti často úkoly vyplňují až v podvečer, kdy je venku tma a v pokoji šero. O to více je nutné, jim zajistit kvalitní stolní osvětlení. I ti mladší si jej zaslouží. Pod rukama se při práci tvoří stíny, a i dospělí často přes ně nevidí. Světlo může velmi dobře pomoci. 

Snažte se zvolit takový typ, se kterým jde pohodlně pohybovat. Někdy je třeba jej dostat blíže ke stolu a doslova si posvítit na určité detaily.  

Lustr do dětského pokoje 

Se hodí do větších pokojů. Existují totiž i lustry, které se dají všelijak natáčet do různých směrů. Je však jasné, že pokud chcete pověsit lustr do dětského pokoje, neměl by překážet. Strop musí být dost vysoko a pod lustrem se musí dát pohodlně projít. Nesmí o něj noc drhnout. A rozhodně by neměl děti lákat na něj skákat třeba z palandy.  

Lustr je však velmi skvělým doplňkem v glamour stylu a v zámeckém typu pokoje. 

Jak vybrat LED světlo do dětského pokoje 

Možností je fůru. Můžete tím ozvláštnit jinak holou zeď. Dnes jsou k dostání LED pásky, které můžete nalepit kolem celé místnosti těsně pod stropem a vytvořit tak pěkný světelný prvek. LED světlo má dlouhou životnost a variabilitu. Takže se nemusíte bát, že to za měsíc budete muset měnit. LED světelný řetěz zase ozdobte fotografiemi. 

Světlo v dětském pokoji: Na co nezapomenout 

 • Volte více zdrojů světla. Okno a umělé osvětlení.  
 • Dbejte na správnou intenzitu žárovky. 
 • Nezapomeňte osvětlit nejen celou místnost, ale i pracovní stůl. 
 • Instalujte nástěnné světlo k posteli. 
 • Zvolte správnou barvu světla. 

TIP! Přečtěte si: Jak zařídit moderní dětský pokojjak zařídit malý dětský pokoj nebo návrh dětského pokoje v podkroví vhodné pro vaše ratolesti.

Zaregistrujte se bezplatně na Westwing a přečtěte si více rad a tipů k zařízení jednotlivých pokojů ve vašem domově.