Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Návrh zahrady

Kde trávíte čas od jara do léta? Kdy je venku příjemně teplo, slunečno, všechno kvete a je radost na to pohledět. Ano je to vaše zahrada. Takový prodloužení z obývacího pokoje. V tomto období se stává další obytnou plochou. Většinou je zde vybudované i nějaké to posezení, takže je kde trávit čas. Aby byl pobyt o to veselejší a luxusnější, je třeba zahradu dobře a vkusně navrhnout a osázet. Dobrý plán zahrady je základ

Dárky pro zahradkáře

10 kroků: Jak správně navrhnout krásnou zahradu

předzahrádky inspirace -květiny

10 nejkrásnějších inspirací: Objevte předzahrádky pro dokonalou relaxaci

Jaké jsou výhody a nevýhody zahradního skleníku

10 praktických způsobů: Jak chytře uspořádat skleník

14 skvělých tipů: Jak upravit starou a zanedbanou zahradu

Jak vytvořit soukromí na zahradě

14 skvělých nápadů: Jak vytvořit soukromí na zahradě

Jaký strom na terasu (1)

17 tipů: Jak vybrat strom na zahradu (PRŮVODCE 2023)

inspirace zahrada-ve-svahu

Zahrada ve svahu: 8 chytrých nápadů na její řešení

nejkrásnejší zahradní pergola

5 nejkrásnějších inspirací na zahradní pergoly

Japonská zahrada s jezírkem a domem

10 skvělých tipů: Jak zařídit klidnou japonskou zahradu

Francouzská zahrada inspirace 1

8 skvělých inspirací: francouzská zahrada

Zahrada-dle-Feng-shui-77

Osobitá a klidná zahrada feng shui

anglické zahrady

5 kouzelných inspirací a návrhů: anglická zahrada

zahradní design (11)

Nejnovější zahradní trendy pro rok 2023

venkovské zahrady 1

Inspirace na snadný návrh venkovské zahrady

jarní dekorace

Vertikální zahrada: Inspirace pro nejkrásnější zahradu na stěnu

co pripravit na oslavu 50

6 zajímavých inspirací: venkovní zahradní kuchyně

Luxusní zahrada

5 skvělých inspirací: Jak na luxusní zahradu

Zimní zahrada inspirace

6 originálních inspirací na zimní zahradu

zahradní nábytek

4 překrásné inspirace: jak vypadá moderní zahrada

zahrada s bazénem

5 ohromujících inspirací: zahrada s bazénem

zahradní domek 7

5 tipů: Jak zařídit moderní zahradní domek

mala zahrada inspirace

Skvělé tipy: jak uspořádat malou zahradu

Zahrada je často u stavby domu opomíjena. Však ono to stačí srovnat, zatravnit a bude se řešit až ve chvíli, kdy bude celý dům hotov. Co na tom, že pak zase budete muset povolat bagr pro vytvoření roviny ve svahu, že si budete muset kus hlíny odkopat abyste položili drenáž apod. Občas se pak naskytnou zádrhele, jako třeba to, že se vám váš vysněný bazén, venkovní zahrada nebo pergola nevleze tam, kde byste si představovali. A začíná kolotoč kompromisu. Je tedy více než vhodné nad zahradou a jejím vybavením přemýšlet již u projektu domu. Chcete mít letní byt v podobě zahradního domku? Pak mu musíte připravit základy.

Je dobré vše projednat se specialistou. A to jak s projektantem a architektem, tak i zahradníkem. Tito lidé vám minimálně dají své postřehy a nápady, jak to udělat co nejlépe. Rozhodně platí, že nelze zastavět celou plochu pozemku. Z toho byste měli vycházet. A poté vymýšlet, kam až půjde zimní zahrada.

Víte, co vše je třeba na zahradě kolikrát udělat, než bude vypadat jako ta z katalogu?

 • Srovnat terén
 • Budování chodníků, zpevněných cest a příjezdových cest
 • Výstavba oplocení a terasy
 • Výsadba rostlin a zasetí trávníku
 • Nákup zahradního nábytku, osvětlení a dekorací

Myslete na to, že vybudovat moderní zahradu něco stojí. Plánujte a vybírejte tedy dopředu, ať s tím v rozpočtu počítáte. Samotný návrh zahrady buď vypracuje zahradní architekt nebo se do něj pustíte sami.

Zvolte si, v jakém duchu by měla být. Někdo preferuje luxusní vzhled zahrady, jiný má v oblibě vliv Feng Shui zahrady či vzhled japonských zahrad. Výběr to není nijak snadný. Zahradu si totiž tvoříme na celý život. Měli byste si to tedy promyslet do nejmenšího detailu. Kde na ní budete trávit čas? Kam se posadíte? Bude stačit zahradní altán nebo chcete raději nápady na pergolu. A máte v oblibě pravidelné linie vertikální zahrady nebo spíše divoký a uvolněný styl venkovské zahrady?

Uspořádání předzahrádky aneb i před domem roste tráva

Jsou lokality, kde mají doma i své předzahrádky. Jde většinou o malé zahrady, ale pokud se budete snažit, poskytnou pěkný prostor a útočiště pro relaxaci a trávení volného času na vzduchu. Vše je o nákupu vhodného vybavení a zahradních dekorací.

To, co sluší jedné zahradě, je pro další nesmyslem. Každopádně by měla korespondovat s domem a zbytkem okolí. Máte v okně truhlíky a milujete barvy? Pak je anglický typ zahrady ten pravý pro vás. Francouzská zahrada je zase plná soch a pravidelných záhonů a na milimetr přesně střižených živých plotů.

I na předzahrádce lze pěstovat ovoce a zeleninu. Pokud se bojíte, že vám ji někdo sebere nebo znehodnotí, zavřete to do skleníku. Ten vaši úrodu ochrání.

Malá zahrada, i ta je skvělá

Ne každý se honosí panstvím, farmou nebo rozlehlým pozemkem okolo domu. Mnozí z nás má domek postavený na malinkém pozemku. Kde zbývají jen omezené možnosti. Na tu se musí jít chytře. Stejně jako pokoj i zahradu si rozdělte na jednotlivé zóny.

U malé zahrady se vyhněte stavění krytého posezení jako je pergola, ale stůl s židlemi postavte klasicky na trávník. Zabíralo by vám to zbytečně moc prostoru. Pokud máte děti, vyhraďte jim místo na pískoviště nebo houpačku. A to v rohu pozemku. Nebude to tak nikde překážet. Využijte každý kus zahrady. Takže co jde, pěstujte vertikálně. Tedy i ovocné stromy a keříkovité ovoce.

Pod malé zahrady lze zařadit i panelákový balkon. Ne každý žije v domě, ale i tak se chce těšit z úrody a zeleně. Balkon jde také velmi pěkně osázet. Nakupte pěkné květináče, stolek s židlemi a dekorace jako lucerna na onen stůl.

Zahradní posezení

Jak již bylo řečeno, zahrada je místem odpočinku. Nemusíte nikam chodit, jednoduše vyjdete z obyváku a jste na zahradě. Aby byl pobyt skutečně příjemné, je dobré se chránit před sluncem a mít na zahradě zkrátka něco navíc.

 • Zahradní altán – Je ideální na party, rodinné fotografie nebo jako romantické místečko, kde oslavíte druhé výročí svatby.
 • Zahradní skleník – Slouží k pěstování úrody. Existuje v mnoha velikostních variací.
 • Zahradní domek – Slouží jednak k úschově nářadí, jako tajné místo na schovávanou a také jako místi k uložení zahradních přístrojů.
 • Venkovní zahradní kuchyně

Pěstování

Na každé ploše lze pěstovat. Někde půjde o celá pole s brambory, jinde o malé pytle a truhlíky. Využijte toho. Minimálně na pěstování pár základních bylinek do kuchyně. A záhon není ztracen ani v zahradě do svahu. Tam si můžete pohrát s kaskádovitými plochami. Anebo vše hoďte za hlavu, a hlavně si užívejte. Taková zahrada s bazénem je sen.

Zahradní uspořádání: naše osvědčené nápady na zahradní dekorace

I zahrada si žádá nějaké ty dekorace. Někdo vsází na sošky, plastiky a fontány. Jiný je opatrnější a zavěsí pouze pěkné krmítko nebo zvonkohru. Není nic špatně nebo dobře. Každá dekorace vychází z celkového pojetí zahrady, z majitele a z vkusu. Pamatujte, že méně je více.

Pomocí dekorace lze krásně dotvořit prostor. Může o být vytvoření pěkného prostředí kolem grilu, umístění pohodlné lavice u zídky, zapíchnutí solárních lamp do trávníku apod. I osvětlení je bráno jako dekorace.

Na co nezapomenout u plánování zahrady:

 • Vycházejte ze skutečné plochy zahrady.
 • Vytvořte pěkné zákoutí pro děti.
 • Nebojte se pěstování ovoce a zeleniny, pomůže vám skleník.
 • Určete si styl zahrady a toho se držte.
 • Každá zahrada potřebuje osvětlení a dekorace.

Máme pro vás i výběr nejnovějších trendů v zahradním designu pro rok 2021.