Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Zahrada-dle-Feng-shui-77

Vaše domovy si navrhujete tak, aby se vám jednak líbily, ale aby vám i sloužily. Co to znamená? Musíte se v nich cítit dobře. To je základní pravidlo. Přizpůsobujete si vybaveni, volíte styl výmalby. Každý pokoj s láskou opečováváte a snažíte se z domova vytvořit místo, kde se cítíte bezpečně a naberete nové síly. Stejně byste se měli chovat i ke své zahradě. Měla by být útočištěm, místem kde na vás nepadá hluk a tíha okolního světa. Zahrada by měla být rájem. V tomto učení skvěle slouží Feng Shui typy zahrad. Ty navodí rovnováhu na vašem pozemku i uvnitř vás. 

Základní principy: Jak vypadá zahrada podle Feng shui 

Tyto zahrady jsou postaveny tak, aby pozitivní energie Čchi mohla volně proudit. Ta je ve všem, co vás obklopuje. Pokud tak učiníte, bude pobyt v zahradě velmi příjemný. Také se Feng Shui opírá o sílu všeho živého. Rostliny a květiny jsou základním kamenem těchto zahrad. Jen jde o to, vše správně využít a dát do vzájemné harmonie. 

 • Osvětlení – Vyhrajte si s přírodními prvky osvětlení a se zdroji. Vkusné solární lampy jsou vhodnou volbou. Ve dne se nabíjejí, v noci svítí. 
 • Vstup – Vchod do zahrady by měl ihned ukázat, oč tu běží. Měl by být tedy přívětivý a energeticky vyvážený. 
 • 5 prvků – Každá Feng Shui v sobě skrývá 5 dokonale vyvážených prvků. Rozhodně nesmí chybět vodní plocha. Voda totiž očišťuje. Nejlepší je ta neustále tekoucí, takže vodopády s umělým potůčkem jsou ideální. Ale může to být i kašna, pítko pro ptáčky, jezírko. Hlavně musí být čistá. Starejte se o ní každý den a každý list a jinou nečistotu ihned ukliďte. Dalšími elementy jsou kov, dřevo, oheň a země. 
 • Květiny a rostliny – Celou zahradu osaďte různě velkými rostlinami. Menší dopředu, vyšší dozadu. Oblíbené jsou levandule u vchodu a okolo vstupního chodníčku. Vhodné je také vybírat květiny s různým obdobím květenství. Zahrada tak bude po celý rok v rozpuku. Což je známka dobré energie. 
 • Barevné schéma – Tady se držte při zemi a u přírodních barev. Křiklavé tóny nejsou žádoucí. Bílá je oblíbená, protože představuje čistotu a svěžest. S tou nešlápnete vedle. 
 • Linie – Ve Feng Shui je vše zahnuté, zaoblené a kulaté. Vyhněte se pravidelným stranám, úhlům a linkám. Věří se, že jen zlý duchové milují křivky. Energie, stejně jako řeka v korytu, nejlépe teče v obloukách a zákrutech. 
 • Materiál – Je jedno, jestli jde o nábytek nebo venkovní kuchyni či dekorace. Vždy volte přírodní materiál. Ratan, len, dřevo bude svou kresbou vždy krásné. K dispozici je i kámen. Dokonale se snoubí s ostatními prvky. 
 • Rozmístění – Zahradou musí energie volně plynout. Jedině tehdy bude harmonická. Středem zahrady tedy nic neveďte, nestavte a nesaďte. Musí zůstat volný. 

Umístění zahrady podle Feng shui

Najít vhodné místo k rozložení Feng Shui zahrady může být pěkný oříšek. Pozemek by měl splňovat určitá kritéria. Nemá stát blízko rušné silnice, být v povětří, umístěn na kopci. Spíše je vhodné jej směrovat na jih a mít jej pod kopcem, svahem, který jej pěkně obejme a ukryje před světem.  

Co se týká vody a jejího umístění. Vždy před domem. Vše ostatní zavání odnosem čchi. Hranice pozemku vymezte nejlépe keři či živým plotem. 

Co byste neměli rozhodně dělat ve Feng Shui zahradě 

Vytvořit krásnou harmonickou zahradu může být náročné. Jsou věci, které když dodržíte, bude vaše zahrada úžasná. 

 • Nevytvářejte slepé chodníčky. Cesta vždy musí někam vést. 
 • Vodní prvek nikdy neumisťujte směrem na jih. Víme, že to někdy nejde, ale to už raději místo kašny zvolte pítko pro ptáky na východní straně pozemku. 
 • Kontrastní materiál, příliš výrazné barvy a motivy. Nic z toho do přírody nepatří. A už vůbec ne, do vaší zahrady 

Feng Shui zahrada: pět základních prvků pro zahradní design 

Jak již bylo řečeno, zahrada by v sobě měla mít 5 základních prvků na jejichž základě budete stavět. Je to dřevo, půda, kov, oheň a voda. Navíc by spolu měnit fungovat a být v harmonii. Jenže stačí se jimi pouze inspirovat, protože představují určitý záměr. 

 1. Oheň 

  Jde o zdroj teplo. Takže můžete do zahrady propašovat ohniště, krb, barvy slunce, ale i solární osvětlení. Využívat můžete i samotné slunce. Jeho barva je červená. 
 2. Dřevo

  Tady jde o vše dřevěné. Takže nábytek, dekorace v podobě zvonkoher, květináčů, ale i keře a stromy. Jeho barva je zelná. 
 3. Půda

  K zemi nepochybně patří i kameny. Jsou zdrojem energie, kumuluje se v nich. Takže kamenné zídky, chodníčky a ozdobné velké balvany. Do tohoto prvku lze zařadit i keramické výrobky. Její barva je písková nebo terakotová. 
 4. Voda

  Vodní prvek je asi nejdůležitější součástí Feng Shui zahrady. Takže stačí pítko, fontána, jezírko, potůček nebo cokoliv co s vodou souvisí. Co třeba velkoobjemové průhledné nádoby naplněné vodou? Její barvou je samozřejmě modrá až černá.
 5. Kov

  Opět, stejně jako u dřeva lze umístit cokoliv z kovu. Dekorace v podobě lamp, krmítek, luceren a sošek. Bere se i kovový nábytek. Jeho barvy jsou bílá a stříbrná.

Feng Shui zahrada: další důležité faktory

Pokud má být zahrada dle feng šuej skutečně harmonický, plná dobré energie a místem k relaxaci a odpočinku, je třeba dodržet pravidla při jejím zařizování. Jak již bylo řečeno, musí být v ní vzájemně sladěno 5 prvků. Jsou však i další zásady, na které byste si měli dát pozor. Jinak mohou narušit celkový koncept zahrady. 

Voda, cesty a kameny v zahradě Feng Shui 

Voda je hlavním ústředním prvkem. Její energie je silná a čistá. Proto musí být vždy čistá, nejlépe stále tekoucí v zákrutech, ale hlavně vedoucím směrem k domu. Kameny mají symboliku země. Můžete z nich vymyslet obrazec na zemi, postavit okrasnou zídku nebo je jen tak zakomponovat do zahrady. Lze z nich vytvořit i klikatý nebo aspoň vlnitý kamenný chodníček vedoucí třeba od domu k zahradnímu domku. Pokud takový máte umisťujte jej v zadní části pozemku.  

Vhodné rostliny v zahradě Feng Shui 

Kombinujte malé s většími. Kolem cestičky nikdy nesaďte růže. Jsou pichlavé a vysílali by tak negativní energii. Raději zvolte malé okrasné keříky. Snažte se provázat okrasné keře s živými ploty a stromy. Také byste měli mít v zahradě stálozelené rostliny a stromy. To zajišťuje barevnost během celého roku. Neopomíjejte důležitost bylinek. Tyto léčivé místo jsou ve Feng Shui zahradě vždy vítány. Pokud cokoliv pěstujete, nikdo to nehnojte chemicky. I k odstranění plevely používejte neinvazivní metody. 

Nádvoří Ming Tang 

Vchod k domu by měl být otevřený a měl by ukazovat pohostinnost. Oblíbené jsou předzahrádky nebo aspoň pěkně uzpůsoben hlavní vchod domu. Pokud nemáte možnost, postavte na obě strany dveří pěkné květináče, na ně zavěste pěkný věnec symbolizují dané období a půlkulatá rohož taky nic nezkazí. Předzahrádka je pak symbolem budoucnosti a akce. 

Barvy ve feng shui zahradě 

Jak již bylo psáno, každý prvek má svou barvu. A ty by se měli vyskytovat po celé zahradě.  

 • Modrá je uklidňující. Představuje vodu. 
 • Zelená je barvou harmonie. Je to symbol prvku dřevo.  
 • Černá je hodně silná a výrazná barva. Vždy by se měla kombinovat se světlejšími tóny.  
 • Hnědá zemitá je klidná barva. Patří mezi prvek půda. 
 • Červená je velmi energetická, proto představuje oheň. Je symbolem štěstí, luxusu, života a sebevědomí. Dalšími odstíny je fialová a růžová. 
 • Žlutá a oranžová jsou silné energetické barvy. Simuluje teplo, stimuluje.  
 • Klasika v podobě bílé a šedé. Obě jsou klidné, dobře kombinovatelné barvy s jinými.  

Jak vybrat osvětlení do feng shui zahrady 

Světlo je nepochybně stejně důležitou součástí Feng Shui zahrady, stejně jako typy nasazených rostlin. Pokud lze používejte žluté světlo, více připomíná slunce. Nemělo by však oslňovat ani být nepříjemné. Rozestavte solární lampy v dekoru kamene.  Nebo využijte mnoho zahradních luceren. 

Feng Shui zahrada: 5 pravidel jak ji správně navrhnout

Pokud plánujete příjemné místo, kam budete utíkat s každou kávou v ruce, neopomeňte že: 

 1. Jsou tolerovány pouze zaoblené rohy. Zapomeňte na rovní linie. 
 2. Neměl by chybět žádný z 5 prvků. 
 3. Nechte volný střed pro proudění energie čchi. 
 4. Voda nesmí chybět. Tento prvek může mít mnoho podob.  
 5. Vše udržujte čisté a funkční. 

Molo by vás také zajímat: