Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
Barvy podle feng šuej

Učení feng shui umožňuje z našich domovů vytvořit milující a podporující prostor, který nás uvítá při každém návratu domů. Klidné a příjemné místo v dnešní rychlé době plné shonu jistě ocení každý z nás a díky feng shui se takovou oázou pozitivní energie může stát právě váš domov. V dnešním článku se zaměříme na výběr dekorací a jejich umístění podle učení feng shui a přidáme 13 skvělých nápadů pro vás. 

Základní principy feng shui 

Ještě než se pustíte do barevného ladění, vrstvení a pořizování dekorací, přečtěte si o základních principech učení feng shui, které se zaměřuje na pozitivní tok energií v prostoru. 

Z vašeho prostoru se nutně nemusí stát zenová zahrádka, cílem feng shui je podpoření konkrétních aktivit, cílů a snů pomocí uspořádání prostředí. Správná organizace prvků v domácnosti zajišťuje plynulý a vhodný tok přesně takové energie, kterou potřebujete ve svém životě. 

 1. Důkladný úklid domova

  Čistota hraje v učení feng shui důležitou roli. Váš dům by neměl být zaplaven zbytečnostmi a přecpaný k prasknutí. Podle feng shui je přílišné lpění na věcech zbytečné a materialismus zde příliš nepochodí. Začněte tedy důkladným úklidem a zbavením se všeho zbytečného a to ve všech oblastech – od provětrání šatníku až po úklid sklepa a půdy. 
 2. Osvětlení a vzduch v místnosti

  Uklizený prostor řádně vyvětrejte a dopřejte si kvalitní čerstvý vzduch. Dbejte také na dostatek přirozeného světla. Tyto dva prvky jsou nezbytné pro správné proudění energie a teprve poté se můžete vrhnout do detailů, jako jsou dekorace, barvy a materiály.
 3. Energetická mapa života

  Jak už bylo řečeno, feng shui vás má podpořit ve vašich cílech a aktivitách. K tomuto záměru skvěle poslouží energetická mapa, kterou si sestavíte přesně podle vašich aktuálních potřeb. Mapa následně poslouží jako vzor pro výběr barev, umístění nábytku i dekorací. Mezi hlavní složky energetické mapy patří například zdraví, peníze, láska nebo kreativita. 
 4. Pozitivní barvy dle feng shui 

  Barvy v interiéru výrazně pomáhají přeměnit energii vašeho domova a tím urychlit vysněné cíle. Neexistují správné a špatné barvy. Nejdůležitější je váš pocit z nich a provedení. Milujete měkké a jemné barvy nebo syté a výrazné tóny? Záleží pouze na vás, vždy by však barvy v interiéru podle feng shui měly působit čerstvým a příjemným dojmem. TIP! Barvy podle Feng Shui

Jak začít s výzdobou podle feng shui?

Máte za sebou důkladný úklid a stanovení svých cílů pomocí energetické mapy. Zalíbil se vám obraz s mandalou, krásné krystaly nebo zajímavá soška a nyní přemýšlíte, kam je umístit? 

Jak správně umístit dekorace podle feng shui 

Dekorace a doplňky se v rámci učení feng shui umisťují s jasným záměrem. Jednotlivé předměty využíváme jako podporu v našich cílech dle energetické mapy. Nejprve se tedy podívejte na svou mapu a zaměřte se na určité cíle. Poté dekorace vědomě umistěte tam, kde potřebujete, aby vás podpořily. 

Pokud se bojíte, že šlápnete vedle, uvolněte se a nechte se vést intuicí. Jestliže po čase ucítíte, že v prostoru některý z detailů nefunguje, jak má, jednoduše jej upravíte. 

13 tipů a nápadů pro prostory a dekorace podle feng shui

Při organizaci a výzdobě vašeho domova se vždy zaměřte na místnost jako na celek a přemýšlejte v souvislostech. Každý kout by měl mít svůj jasný účel a záměr. Nechte se inspirovat našimi 13 tipy pro váš domov dle feng shui.

1. Nábytek a dekorace umisťujte mimo tok energie

Co si pod takovým doporučením vůbec představit? Snažte se v každé místnosti udržovat snadný průchod energií správným umisťováním nábytku a dekorací. Nic by nemělo překážet ani ve výhledu, ani při chození. Sedačka v obýváku by například měla být umístěna u pevné stěny nebo tak, abyste při příchodu do místnosti nenarazili na její zadní stranu. 

2. Udržujte pořádek a minimalismus

Správné proudění také udržíte pomocí pravidelného úklidu a minimalistického stylu. Nepotřebujete stovky maličkostí, na které za celý rok vlastně ani nesáhnete. Také nejrůznější doplňky a dekorace byste neměli vlastnit z důvodu, jen abyste něco vlastnili. Vždy by měly mít svůj účel a záměr a pak jich můžete mít, kolik jen chcete. 

TIP! Minimalistický styl: 7 praktických způsobů, jak zařídit interiér

3. Vytvořte intimní atmosféru pomocí posezení

Pozitivní atmosféru tvoří mezilidské vztahy a komunikace, ke které učení feng shui vybízí. Kouty k sezení by tedy měly lákat k intimní konverzaci. Přizpůsobte počet míst k sezení i uspořádání tak, aby se všichni cítili příjemně. 

4. Zavěste oblíbený kousek vysoko

Pohled očí směrem nahoru v nás probouzí správnou energii. Proto zavěste oblíbený obraz, dekoraci nebo i osvětlení vysoko na hlavy členů domácnosti a přinuťte tak každého přirozeně vzhlédnout. Zvolit můžete zajímavé a designové kousky, které přitahují pozornost. 

5. Přidejte rostliny a vodu pro zvýšení energie

Feng shui miluje vše živé. V interiéru snadno probudíte živou energii pomocí rostlin a vodních prvků například fontánky nebo mini vodopádu. Obklopte se životem a budete prospívat i vy. 

6. Sušené květy do prostoru nepatří

Naopak sušené květiny nesou energii smrti a tu ve feng shui prostoru nechceme. Vázy se sušenými květy, uřezanými větvemi a podobně tedy v prostoru nevyužívejte. 

7. Nenechávejte v místnosti tmavé kouty

Intimní a jemné zákoutí, kde si rádi v šeru odpočinete od každodenního shonu jsou sice příjemné, ale pro feng shui jsou typické prostory plné světla. Zvolte tedy alespoň příjemné, tlumené světlo, malé lampy nebo řetězy, které vás nebudou rušit, ale zároveň poskytnou podporující energii.

 

8. Vsaďte na oblé tvary

Zakázané tvary v učení feng shui neexistují, ale pro některé kusy nábytku se přece jen hodí vsadit na kulaté a oválné varianty. Platí to především u konferenčního stolku v obýváku, jelikož se předpokládá, že kolem něj často chodí a proudí lidé. Vybírejte tedy z oblých tvarů konferenčních stolků a přidejte několik pohodlných sedacích vaků nebo pufu ve stejném stylu. 

9. Dekorace v kuchyni dle feng shui

Chcete-li se také v kuchyni zaměřit na správné energie, vyzdobte ji účelově podle vašeho vkusu. Vyvarujte se však umístění ostrých předmětů (především nožů) na viditelných místech. Podle feng shui se jedná o podněcovače agrese a násilí a měly by být schované v šuplících. 

TIP! Jak nejlépe uspořádat kuchyni podle feng shui

10. Prozraďte účel místnosti na první pohled

Jakmile vejdete do místnosti, hned byste měli poznat její účel. Například v pracovně by vás měl zaujmout kvalitní pracovní stůl s vybavením na první pohled. Také dekorace mohou směřovat k účelu místnosti – knihy, globus nebo lampu na čtení pravděpodobně neumístíte do kuchyně a utěrky, porcelánové hrnky či stolní běhoun zase neozdobí pracovnu. 

TIP! Jak nejlevněji rozdělit místnosti podle feng shui

11. Zvolte teplé materiály

Možná si říkáte, zda dle feng shui můžete do místnosti umístit tvrdší a výraznější prvky jako zrcadla, kovové dekorace a podobně. Určitě se nemusíte bát, tyto prvky skvěle rozproudí energií. Je však potřeba vyvážit dojem teplými materiály, kam patří textil, dřevo a přírodní materiály. 

12. Ložnice dle feng shui

V ložnici se držte příjemných a nenásilných barev, které vás podpoří v odpočinku. Z pohledu feng shui by také na každé straně postele měl být dostatek prostoru jako bezpečný a pohodlný východ. 

TIP! 10 praktických inspirací: feng shui ložnice

13. Vyvažujte mužskou a ženskou energii

Některé prvky a barvy více imponují ženám, jiné mužům. Ve společné domácnosti by tyto energie neměly zápasit, ale vyvažovat jedna druhou. Snažte se o harmonii a stejnou míru ženské a mužské polarity v prostoru. 

Shrnutí 

Nyní již víme, že učení feng shui má za úkol každého z nás podpořit v jeho cílech, snech a aktivitách. Celý prostor by tedy měl sloužit k tomuto účelu, a to včetně veškerých dekorací. Neexistují přesná pravidla, kdy je jedno dobře a druhé špatně. Držte se své intuice a nechte proudit pozitivní energii prostorem. Nefunkční vzorce můžete vždy změnit. 

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte další várku inspirace a zajímavých nabídek pro vás. Registrace je bezplatná a trvalá. 

Mohlo by se vám také hodit: