Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Cestování

Češi nejsou absolutně kočovný národ. Jsme rádi zakořenění na jednom místě a za poznáním a na jiná místa se hojně vydáváme skrz dovolené a výlety. Zabalíme to nejdůležitější do batohu, nachystáme řízky s chlebem a vyrazíme za dobrodružstvím. Doma je doma. Ale i svět nám nabízí mnoho krás.

Je tedy fajn se občas podívat i někam jinam. Zkusíte nové chutě místních jídel, poznáte jinou kulturu a zvyky a třeba si i vytvoříte přátele na zbytek života. Aspoň se budete mít kam vracet.

Vánoční večírek 13

25 tipů: kam vyrazit na Vánoce po ČR i do zahraničí

Kam na svatební cestu

14 skvělých tipů na cestování vlakem v ČR i po Evropě

cestovani po evropě 2021

Cestování po Evropě: TOP 10 nejkrásnějších destinací

kam na velikonoce k moři

10 tipů: kam jet na Velikonoce k moři

Olomouc

30 tipů: kam na výlet v Olomouckém kraji (PRŮVODCE 2023)

cestovaní do řecka

13 praktických tipů: Co vědět před cestou do Řecka

tipy na výlet do rakouska

TOP 10 tipů: kam na výlet v Rakousku v létě i zimě

Co si sbalit na hory

Co si sbalit na hory v letě i v zimě

Jak si sbalit do letadla

Užitečné tipy: Jak a co si sbalit do letadla

velikonoce

TOP 20 destinací: kam jet na dovolenou k moři

jak zdvořile odmítnout nabídku

12 tipů: Jak se stát digitálním nomádem a pracovat odkudkoliv

Trendy v cestování 2022

10 trendů v cestování, které musíte v roce 2023 zkusit

líbánky

TOP 15 míst na líbánky: Kam vyrazit na svatební cestu

kam na výlet do vídně

20 nejlepších tipů: kam na výlet do Vídně

Tipy na cestování letadlem

16 tipů na cestování letadlem: Pohodlně a bez stresu

kam na vylet v libereckem kraji

TOP 25 tipů: kam na výlet v Libereckém kraji

Jak cestovat sám

Jak cestovat sám: Kompletní průvodce plný tipů

kam na výlet na slovensko

TOP 18 nejkrásnějších míst: Kam na výlet na Slovensko

jak cestovat levně

12 praktických tipů: Jak cestovat bez peněz

Kam na výlet do hor

15 nejlepších tipů: kam na výlet v Berouně a okolí

kam na výlet ve zlínském kraji

13 nejkrásnějších míst: kam na výlet ve Zlínském kraji

tKam na výlet do hor

TOP 20 tipů: kam na výlet v severních Čechách

nejkrásnější místa světa

TOP 30 nejkrásnějších míst světa, která vás uchvátí

Kam na výlet do hor

Kam na výlet do hor i v létě: 15 nejlepších tipů

Výlet pro zamilované

TOP 10 nejromantičtějších míst na světě

glamping 8

7 nejlepších tipů: Glamping v lese

co připravit na oslavu 30 narozenin

17 skvělých tipů: Kam vyrazit na Silvestra

kam na výlet jižní čechy

Kam o víkendu - jižní Čechy: 17 skvělých tipů na výlet i s dětmi

tipy na výlet brno

35 tipů na výlet do Brna: nejlepší místa, atrakce a aktivity

Kam v praze 24

Kam na výlet do přírody: 25 tipů na nejkrásnější místa

Kam do přírody

TOP 25 nejlepších míst: kam na výlet na Moravě

výlet na kole

Kam na výlet na kole v Česku: plánování trasy na kole

dárky pro cestovatele

Kam na výlet ve Středočeském kraji: 20 originální tipů

glamping

10 tipů na kempování

tipy na cestování karavanem

13 tipů na cestování karavanem

zajímavá místa v čr

TOP 26: Nejkrásnější místa v ČR, která stojí za návštěvu

zajímavá místa v čr

20 nejlepších tipů: Kam na výlet v Praze

kam na dovolenou se psem

Kam na dovolenou se psem: v ČR, k moři nebo na víkend

Kam v Amsterdamu

12 tipů a nápadů: kam a co dělat v Amsterdamu

kam na silvestra 2021

Výlet do Berlína: 13 tipů na nejzajímavější místa

co připravit na oslavu 30 narozenin

Glamping: Nový trend na originální dovolenou

Kam na svatební cestu

Romantický výlet do Paříže: Jídlo, památky i ubytování

kam v barceloně

Kam v Barceloně: 15 nejkrásnějších míst, která musíte navštívit

Výlet do Říma 4

Jak naplánovat výlet do Říma

Proč cestovat po světě?

Opustit bezpečí domova je zcela zásadní pro udržení zdravého smyslu. Pokud by člověk zůstal dlouho zavřený a nebyl v interakci s jiným prostředím a lidmi, mohlo by ho to za chvíli duševně poznamenat. Tím, že poznáte jiný kout města, kraje nebo klidně i země se něco naučíte. Sami o sobě, ale i o druhém. Celé rodiny pořádají výlety na kolech nebo třeba zájezdy k moři proto, že tam se neučí spolu lépe komunikovat, vycházet a řešit problémy, které nastanou. Denně se budete muset rozhodovat o programu dne i o tom, kde se najíte a čemu věnujete více času.

Cestování je důležité pro utváření osobnosti dětí. Výlety s dětmi totiž pomohou v jejich tvárnosti. Více si budou věřit, poznají i nějaký ten diskomfort, naučí se řešit nesnáze, získají moře vzpomínek, zkušeností a stmelí vás to jako rodinu. Je dokázáno, že rodina, která spolu tráví více času nejen doma, ale i na cestách, spolu prostě lépe vychází. Jsou naladěni na jednu vlnu.

Krásy Česka

Je pro vás dovolená moc náročná nebo máte strach z letadla a nechce se vám trávit hodiny v autě, než někam dojedete? Pak přece nemusíte hned jezdit za hranice země a trávit čas v Barceloně nebo Amsterdamu, i když i tam je to nádherné, ale stačí vyjet do jiného okresu. Náš článek nekrásnější místa v Česku, vás o tom přesvědčí. I v tuzemsku jsou lokality, které jste ještě neviděli. Máme tu hory, jeskyně, údolí, rodinné farmy, aquacentra, zoo, chráněné krajinné oblasti, jezera i třeba Moravské Toskánsko, kde se budete cítit jako v Paříži.

  • Pokud bydlíte v hlavním městě, zkuste prozkoumat i jeho okolí. Praha je krásná, plná památek a skvělých kulturních zážitků. V našem průvodci i zjistíte, kam zajít na dobrou kávu.
  • Stejně tak můžete navštívit i článek o tipech na výlet do Brna. Moravské kras je tam nedaleko a než ho celý projedete, máte týden co dělat.
  • Středočeský kraj také stojí za návštěvu. Rozlehlé území v ČR, kde je mnoho hradů a zámků, roklí, lomů přezdívají se Velká a Malá Amerika či různé útvary ze skalisek vás uchvátí stejně jako kdekoliv jinde.
  • Kdo chce trochu jižněji, zamíří na Moravu. Pásy vinic jako někde v Itálii, vinné sklepy, zámek Lednice či něco pro děti ve formě Zoo Na Svatém kopečku v Olomouci.
  • Docela neprozkoumané a méně navštěvované se mohou zdát Jižní Čechy. Co to zkusit napravit?

Kam na výlet

Neumíte se rozhodnout? Hoďte si kostkou. Třeba budete náhodným výběrem překvapeni. Milujete dovolené u moře, stejně jako kempování? Pak si dovolenkový čas rozdělte a splňte si obojí. Známe, která místa na trávení času pod stanem jsou ta pravá i kam vyrazit, pokud si chcete užít moderní styl stanování nazvané glamping. A v poslední době je oblíbené i ubytování v karavanu. Domov na kole.

Pokud však toužíte vyjet za hranice a zjistit, jaké krásy nabízí nejen naši sousedé, přečtěte si článek o cestování po Evropě. Berlín, Paříž, Řím můžete poznat skrz poznávací zájezd přes cestovku nebo se vydat třeba vlakem na vlastní pěst.

Kam na dovolenou k moři řeší mnoho lidí. Řecko a Chorvatsko Češi milují. Nebojte se ale zakoupit letenky klidně na Island, Maledivy, Kubu nebo Mallorcu. Změňte nudnou dovolenou u moře na něco lepšího.

Lidé se většinou také dělí na dva tábory. Jedni milují vodu a města, další dávají přednost horám a přírodě. Výlety do přírody mají něco do sebe. Klid, čerstvý vzduch, krásná krajina a kilometry v nohách. Pokud jsou nadšenci všichni zúčastnění, je domluva snadná. Ale co když jeden z páru preferuje něco jiného? Pak je to mnohem těžší. Zkuste si pročíst naše průvodce a vybrat inspiraci, kde je spojení obojího. Některá místa totiž lze spojit jak s turistikou, tak odpočinkem u vody.

S kým jet na dovolenou

Největší otázkou však stejně zůstává, s kým se na dovolenou či výlet vydat. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Musíte si k sobě najít toho správného parťáka do nepohody. Pro někoho to je jeho rodina, a tak se spíše dívá, kde se zabaví jeho děti, jiný raději cestuje sám jen se svým pejskem.

Další se cestováním živí. A je jedno zda je sám nebo s partou přátel. Digitální nomádi dobývají svět internetu. S touto profesí prostě můžete pracovat odkudkoli. Prostě tak můžete cestovat sami, s partnerem, s rodiči, se synem, s nejlepší kamarádkou a nestarat se o to, kde na to vezmete. Podporují vás buď fanoušci nebo ti, pro které články připravujete.

Chce to plán

  • Rozmyslete si, zda si chcete odpočinout od lidí a vyrazit sami, se psem anebo pojedete v početnější rodině. Od toho se totiž bude odvíjet destinace a způsob dopravy.
  • Cestovat můžete autem, vlakem, letadlem, na kole nebo se klidně vydat pěšky na několik desítek dlouhou túru.
  • Nezapomeňte si vše potřebné vyřídit dopředu. Pasy, potvrzení od doktora, čestné prohlášení, očkování, letenky, lístky, zaplatit složenky a zajistit péči o zvířectvo, květiny a případně o nemocnou babičku, kterou máte běžně v péči.
  • Mějte u sebe vždy nějakou hotovost. Karty se všude použít nedají. Navíc je to technika, takže víme, že ráda selže v tu nejnevhodnější chvíli.
  • Cílovou destinaci volte nejen dle svých preferencí, ale i podle ostatních. Výlet musí bavit všechny. Hlavní je si dovolenou užít na 100 %.

Naše průvodce a tipy na dovolené v tuzemsku i v zahraničí naleznete na jednom místě na Westwing. Ten vám přeje, abyste si svůj výlet vychutnali a nebáli se jít do neznáma. Vydejte se tam, kde jste ještě nebyli anebo naopak na místo, které dobře znáte vezměte vaše děti a ukažte jim ho. Vybudujete si tak krásné vzpomínky.