Cestování

Češi nejsou absolutně kočovný národ. Jsme rádi zakořenění na jednom místě a za poznáním a na jiná místa se hojně vydáváme skrz dovolené a výlety. Zabalíme to nejdůležitější do batohu, nachystáme řízky s chlebem a vyrazíme za dobrodružstvím. Doma je doma. Ale i svět nám nabízí mnoho krás.

Je tedy fajn se občas podívat i někam jinam. Zkusíte nové chutě místních jídel, poznáte jinou kulturu a zvyky a třeba si i vytvoříte přátele na zbytek života. Aspoň se budete mít kam vracet.

Proč cestovat po světě?

Opustit bezpečí domova je zcela zásadní pro udržení zdravého smyslu. Pokud by člověk zůstal dlouho zavřený a nebyl v interakci s jiným prostředím a lidmi, mohlo by ho to za chvíli duševně poznamenat. Tím, že poznáte jiný kout města, kraje nebo klidně i země se něco naučíte. Sami o sobě, ale i o druhém. Celé rodiny pořádají výlety na kolech nebo třeba zájezdy k moři proto, že tam se neučí spolu lépe komunikovat, vycházet a řešit problémy, které nastanou. Denně se budete muset rozhodovat o programu dne i o tom, kde se najíte a čemu věnujete více času.

Cestování je důležité pro utváření osobnosti dětí. Výlety s dětmi totiž pomohou v jejich tvárnosti. Více si budou věřit, poznají i nějaký ten diskomfort, naučí se řešit nesnáze, získají moře vzpomínek, zkušeností a stmelí vás to jako rodinu. Je dokázáno, že rodina, která spolu tráví více času nejen doma, ale i na cestách, spolu prostě lépe vychází. Jsou naladěni na jednu vlnu.

Krásy Česka

Je pro vás dovolená moc náročná nebo máte strach z letadla a nechce se vám trávit hodiny v autě, než někam dojedete? Pak přece nemusíte hned jezdit za hranice země a trávit čas v Barceloně nebo Amsterdamu, i když i tam je to nádherné, ale stačí vyjet do jiného okresu. Náš článek nekrásnější místa v Česku, vás o tom přesvědčí. I v tuzemsku jsou lokality, které jste ještě neviděli. Máme tu hory, jeskyně, údolí, rodinné farmy, aquacentra, zoo, chráněné krajinné oblasti, jezera i třeba Moravské Toskánsko, kde se budete cítit jako v Paříži.

  • Pokud bydlíte v hlavním městě, zkuste prozkoumat i jeho okolí. Praha je krásná, plná památek a skvělých kulturních zážitků. V našem průvodci i zjistíte, kam zajít na dobrou kávu.
  • Stejně tak můžete navštívit i článek o tipech na výlet do Brna. Moravské kras je tam nedaleko a než ho celý projedete, máte týden co dělat.
  • Středočeský kraj také stojí za návštěvu. Rozlehlé území v ČR, kde je mnoho hradů a zámků, roklí, lomů přezdívají se Velká a Malá Amerika či různé útvary ze skalisek vás uchvátí stejně jako kdekoliv jinde.
  • Kdo chce trochu jižněji, zamíří na Moravu. Pásy vinic jako někde v Itálii, vinné sklepy, zámek Lednice či něco pro děti ve formě Zoo Na Svatém kopečku v Olomouci.
  • Docela neprozkoumané a méně navštěvované se mohou zdát Jižní Čechy. Co to zkusit napravit?

Kam na výlet

Neumíte se rozhodnout? Hoďte si kostkou. Třeba budete náhodným výběrem překvapeni. Milujete dovolené u moře, stejně jako kempování? Pak si dovolenkový čas rozdělte a splňte si obojí. Známe, která místa na trávení času pod stanem jsou ta pravá i kam vyrazit, pokud si chcete užít moderní styl stanování nazvané glamping. A v poslední době je oblíbené i ubytování v karavanu. Domov na kole.

Pokud však toužíte vyjet za hranice a zjistit, jaké krásy nabízí nejen naši sousedé, přečtěte si článek o cestování po Evropě. Berlín, Paříž, Řím můžete poznat skrz poznávací zájezd přes cestovku nebo se vydat třeba vlakem na vlastní pěst.

Kam na dovolenou k moři řeší mnoho lidí. Řecko a Chorvatsko Češi milují. Nebojte se ale zakoupit letenky klidně na Island, Maledivy, Kubu nebo Mallorcu. Změňte nudnou dovolenou u moře na něco lepšího.

Lidé se většinou také dělí na dva tábory. Jedni milují vodu a města, další dávají přednost horám a přírodě. Výlety do přírody mají něco do sebe. Klid, čerstvý vzduch, krásná krajina a kilometry v nohách. Pokud jsou nadšenci všichni zúčastnění, je domluva snadná. Ale co když jeden z páru preferuje něco jiného? Pak je to mnohem těžší. Zkuste si pročíst naše průvodce a vybrat inspiraci, kde je spojení obojího. Některá místa totiž lze spojit jak s turistikou, tak odpočinkem u vody.

S kým jet na dovolenou

Největší otázkou však stejně zůstává, s kým se na dovolenou či výlet vydat. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Musíte si k sobě najít toho správného parťáka do nepohody. Pro někoho to je jeho rodina, a tak se spíše dívá, kde se zabaví jeho děti, jiný raději cestuje sám jen se svým pejskem.

Další se cestováním živí. A je jedno zda je sám nebo s partou přátel. Digitální nomádi dobývají svět internetu. S touto profesí prostě můžete pracovat odkudkoli. Prostě tak můžete cestovat sami, s partnerem, s rodiči, se synem, s nejlepší kamarádkou a nestarat se o to, kde na to vezmete. Podporují vás buď fanoušci nebo ti, pro které články připravujete.

Chce to plán

  • Rozmyslete si, zda si chcete odpočinout od lidí a vyrazit sami, se psem anebo pojedete v početnější rodině. Od toho se totiž bude odvíjet destinace a způsob dopravy.
  • Cestovat můžete autem, vlakem, letadlem, na kole nebo se klidně vydat pěšky na několik desítek dlouhou túru.
  • Nezapomeňte si vše potřebné vyřídit dopředu. Pasy, potvrzení od doktora, čestné prohlášení, očkování, letenky, lístky, zaplatit složenky a zajistit péči o zvířectvo, květiny a případně o nemocnou babičku, kterou máte běžně v péči.
  • Mějte u sebe vždy nějakou hotovost. Karty se všude použít nedají. Navíc je to technika, takže víme, že ráda selže v tu nejnevhodnější chvíli.
  • Cílovou destinaci volte nejen dle svých preferencí, ale i podle ostatních. Výlet musí bavit všechny. Hlavní je si dovolenou užít na 100 %.

Naše průvodce a tipy na dovolené v tuzemsku i v zahraničí naleznete na jednom místě na Westwing. Ten vám přeje, abyste si svůj výlet vychutnali a nebáli se jít do neznáma. Vydejte se tam, kde jste ještě nebyli anebo naopak na místo, které dobře znáte vezměte vaše děti a ukažte jim ho. Vybudujete si tak krásné vzpomínky.