Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kam na svatební cestu

Cestování může mít mnoho podob. Mezi poněkud méně častou, ale za to skvělou volbu patří cestování vlakem, díky kterému můžete poznat celé Česko i kus Evropy. Jak se připravit na výlet vlakem, co si vzít s sebou a kam vyrazit? 

Jaké jsou výhody cestování vlakem? 

Možná by vás to ani nenapadlo, ale cestování vlakem sebou nese hned několik skvělých výhod, pro které si jej jistě oblíbíte. Mezi ty hlavní patří: 

 1. Úspora času – v řadě případů vám cestování vlakem ušetří poměrně dost času. Především po Česku se na hlavních spojnicích dostanete na místo častokrát rychleji než autem nebo autobusem. Pro delší cesty zvolte cestování během noci a čas vám jistě rychle uteče.  
 1. Ekologický způsob dopravy – hromadná doprava šetří životní prostředí. Vlak patří mezi nejlepší možnosti dopravy z hlediska ekologie, protože převeze velké množství lidí najednou za cenu minimálního množství emisí. Například s letadlem se nedá ani srovnávat.  
 1. Rychlost a pohodlí – během cesty si ve vlaku můžete dělat, co chcete. Zvládnete pracovat na počítači, hrát hry s rodinou, číst knihu nebo i spát, a přesto vás vlak rychle a pohodlně dopraví na místo. Kdykoliv se také můžete protáhnout a projít, aniž byste marnili čas. 
 1. Dostanete se přímo do centra – v případě letecké dopravy se často dostanete pouze na okraj města, nebo dokonce i daleko za něj a musíte vymýšlet způsob, jak se dostat do centra. Naproti tomu vlak vám zastaví přímo uprostřed všeho dění a zároveň nemusíte hledat místo k parkování.  

Jak naplánovat cestu vlakem: Vše, co potřebujete vědět 

Především na dlouhé cesty vlakem je dobré připravit se dopředu. Také mějte na paměti, že i ze samotné cesty můžete vytěžit maximum a výrazně si ji zpříjemnit. Vyzkoušejte naše tipy. 

 • Začnete zmapováním cílové destinace a vyhledáním nejlepšího vlakového spoje. Možností se většinou nabízí hned několik a je jen na vás, která vám bude nejvíce vyhovovat.  
 • Zarezervujte si volnou sedačku. Některé spoje vás mohou překvapit svou vytížeností. Místenka za pár korun navíc to vždy jistí. 
 • Zásobte se jídlem a pitím a uložte si je do vhodných přepravek. Chladicí taška, termoska nebo pohodlný batoh se vám jistě budou hodit.  
 • Zamyslete se nad zavazadlem, které si povezete s sebou. Na dovolenou do zahraničí budete pravděpodobně potřebovat kufr nebo větší batoh, ale na výlet v Česku se snažte vyrazit na lehko.  
 • Nechcete se nudit? Přibalte si zajímavou knihu nebo čtečku, hru v menším provedení nebo omalovánky pro děti. Cokoliv skladného, ale zábavného.  

TOP 10 nejlepších míst: Kam na výlet vlakem po Česku  

V Česku najdeme hned několik skvělých tipů na výlet vlakem. Z Prahy nebo Brna se dostanete velmi snadno na všechny světové strany, ale i menší města bývají dobře dostupná vlakem. Kam vyrazit na výlet vlakem? 

1. Vlakem klidně i na Šumavu 

Milujete procházky přírodou a čistý vzduch. Zamiřte do jedné z nejčistších oblastí Česka a to do samého srdce Šumavy. Doporučujeme projít se po naučné stezce s názvem Medvědí stezka z Jeleních Vrchů do obce Ovesné.  

2. Rozhledna Vodárna v Kolíně 

Přemýšlíte, kam na výlet vlakem v okolí Prahy? Za zhruba 40 minut se vlakem pohodlně dostane do města Kolín, které má co nabídnout. Krásná je například rozhledna Vodárna, pro milovníky výšek a výhledů jak dělaná.  

3. Kamenickým motoráčkem za Pyšnou princeznou 

Turistická linka z České Kamenice do Kamenického Šenova vás sveze až k Panské skále, kterou můžete znát z pohádky o Pyšné princezně. Jedná se o krátkou trať, po které se projedete nostalgickým motoráčkem s názvem Hurvínek. 

4. Na Okoř je cesta… 

Hledáte, kam na výlet vlakem s dětmi? Z Prahy jezdí na hrad Okoř tzv. cyklohráček neboli speciální vlak přímo pro děti plný her a zábavy. Tento výlet si vaše děti budou pamatovat ještě dlouho. 

5. Olomoucká Flora 

Pro milovníky zahradničení a květin se každý rok na podzim a na jaře koná legendární olomoucká Flora. Jedná se o prodejní výstavu květin, keřů, stromů i náčiní k zahradničení. Najdete tu krásně naaranžované květinové plochy a stovky stánků s nejrůznějším zbožím. 

TIP! TOP 25 nejlepších míst: kam na výlet na Moravě

6. Po stopách Afriky ve Dvoře Králové 

Vlakem se také pohodlně dostanete do Dvora Králové. S dětmi vyrazte do místní ZOO a přeneste se do africké divočiny. Najdete tu obrovské množství zvířat nejrůznějších druhů, a dokonce se na chvíli můžete stát ošetřovatelem žiraf, slonů nebo nosorožců. 

7. Vlakem k Máchovu jezeru 

Rádi byste v létě vyrazili k vodě? Co takhle naše nejznámější jezero z románu Karla Hynka Máchy? Z Liberce sem můžete vyrazit přímým vlakem. Nezapomeňte přibalit opalovací krém a osušky či deku na ležení. 

TIP! Kam o víkendu – jižní Čechy: 17 skvělých tipů na výlet i s dětmi 

8. České Budějovice 

Do srdce jižních Čech se opět pohodlně dostanete po železniční koleji. Na své si zde přijdou milovníci historie, dobrého jídla a kvalitního piva. Také se můžete vydat na nedalekou zříceninu hradu Dívčí Kámen ze 14. století.  

TIP! Kam o víkendu – jižní Čechy: 17 skvělých tipů na výlet i s dětmi

9. S dětmi do Bystřice nad Pernštejnem  

Kam na výlet vlakem z Brna? Vyzkoušejte zamířit do Bystřice nad Pernštejnem, kde zabavíte i své děti. Zavítejte s nimi do centra Eden, které nabízí zábavu a poznání v jednom.  

10. Památná hora Říp 

Výlet vlakem s dětmi z Prahy také můžete uskutečnit na horu Říp, kde měl podle pověsti praotec Čech zhlížet na Čechy jako na zem zaslíbenou. Zasvěťte děti do historie naší země zatímco vás vlak poveze na toto památné místo.  

Výlety vlakem po Evropě: Nejkrásnější místa 

Pokud se chcete vydat trochu dál od hranic, zamiřte vlakem po Evropě. V současné době se jedná o jednu z nejméně náročných možností, jak cestovat, a proto se výlety vlakem do zahraničí staly velmi oblíbenými. Jakou zemi procestovat na dvou kolejích? 

11. Itálie  

Chcete při cestování po Itálii vidět hlavní města jako Pisu, Řím nebo Florencii? Pak zvolte jako dopravní prostředek vlak, který vás za pár hodin přesune z jednoho unikátního místa do druhého.  

TIP! Jak naplánovat výlet do Říma

12. Anglie  

Sice se budete muset na místo dopravit letadlem, ale pro poznávání celé Anglie lze skvěle využít vlakovou dopravu, která je zde na dobré úrovni. 

13. Maďarsko  

Do lázní v Maďarsku nebo například do krásné Budapeště můžete vyrazit přímým vlakem z Prahy a užít si netradiční zážitek.  

14. Chorvatsko   

Stejně tak Chorvatsko se stalo velmi dobře dostupné i po železniční trati. Cesta trvá zhruba stejně dlouhou dobu jako autem, ale vy nebudete unavení a rozlámaní až do cílové destinace dorazíte. Vlakem k moři můžete také vyrazit do Polska nebo k rakouským jezerům.  

Tipy: Jak levně cestovat vlakem?  

Cestování vlakem po Evropě nepatří zrovna mezi levné způsoby. Jistě najdete i levnější letenky a podobně. Tyto tři tipy vám však nějaké ty finance ušetří, i když se rozhodnete pro dopravu vlakem. 

 1. Sledujte akce a slevové portály. Na nejrůznějších portálech lze vychytat jízdenky mnohem levněji, než když si je půjdete koupit na nádraží. Také se vyplatí sledovat ceny dostatečně dopředu.  
 1. Zabalte si jídlo s sebou. Na delších trasách bývá k dispozici jídelní vůz, ale pokud chcete ušetřit za turistickou přirážku, zabalte si svačinu a pití s sebou.  
 1. Cestujte ve více lidech. Skupinové jízdenky se vyplatí. Vyražte na dovolenou s celou rodinou nebo přáteli. 

Krok za krokem: Jak na cestování vlakem po Evropě i Česku?  

Jestliže se chcete vydat na vaši první cestu vlakem po Evropě nebo na výlet po krásách Česka, vyzkoušejte náš návod krok za krokem. 

 1. Vše si naplánujte dostatečně dopředu.

  Zajistěte si místenku a zkuste si sehnat levnější jízdenky na slevových portálech.  

 2. Zabalte si potřebné vybavení.

  Jídlo, pití, pohodlné oblečení a k vodě například deku a osušku. Velikost zavazadla není ve vlaku omezena.

 3. Vyzkoušejte cestování ve více lidech.

  Ušetříte za skupinovou jízdenku. 

 4. Nejprve vyražte na kratší výlet po Česku na zkoušku a poté vyzkoušejte cestování vlakem po celé Evropě.

  Vyberte si z našich tipů, kam vyrazit. 

A v neposlední řadě se nezapomeňte registrovat na našem serveru Westwing, aby vám neunikly další skvělé tipy a rady. Registrace je zdarma a získáte mnoho inspirace z nejrůznějších oblastí.  

Mohlo by vás také zajímat: