Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
co připravit na oslavu 30 narozenin

Glamping je jeden z nejnovějších trendů v cestování. Klasické kempování v novém kabátě si oblíbili cestovatelé po celém světě. Co je na něm speciálního a kde si glamping užít v Česku? 

Co je glamping 

Glamping je moderní verze kempování. Při pobytu v přírodě si tak můžete užít veškeré vymoženosti moderní doby, včetně elektřiny, lednice, topení, ale i pohodlné postele. 

Stany jsou při glampingu obvykle stylově vybavené a najdete v nich stoprocentní pohodlí. Výjimkou nejsou ani stany s topením nebo kamny, proto si můžete užít kouzelné kempování i na podzim nebo v zimě. 

Při glampingu se po celém světě setkáte i s jiným typem ubytování než s klasickým stanem. Může to být například vytápěná jurta, domek na stromě, karavan, chatka u jezera nebo třeba iglú. 

Jaký je rozdíl mezi kempováním a glampingem 

Kempování má mnoho z nás spojené se spaním ve stanu, kde se po pár dnech nahromadí špína a není zde dostatek prostoru ani pohodlí. Tento problém řešili již na počátku minulého století bohatí cestovatelé, kteří se vydali na safari do Afriky a nechtěli se vzdát standardu, na jaký byli zvyklí. 

Řešením byly luxusní stany, které se nyní opět vrací do módy a pobytu v nich se říká glamping. Slovo vzniklo spojením anglických výrazů „glamour“ a „camping“. Jde tedy o vyšší stupeň kempování, které je propojené s krásou a luxusem. 

Při glampingu si stejně jako při klasickém kempování užijete přírodu, odpočinek a odpojení od internetu a shonu moderní doby. Zároveň ale nepřijdete o pohodlí. Čeká na vás stylové ubytování, často na jedinečných místech i se zážitkem navíc. Může to být meditace, sauna i spaní pod hvězdným nebem. 

Jak se připravit na glamping 

 1. Zjistěte si informace o lokalitě, do které se chystáte.

  Kam můžete na výlet, co je v okolí zajímavého a co se vám bude hodit za vybavení? 
 2. Ověřte podmínky na místě glampingu.

  Jak je velké? Budete zde jen vy? Můžete si uvařit nebo objednat jídlo? Potřebujete s sebou kosmetiku a ručník? 
 3. Co váš vybraný glamping nabízí za aktivity?

  Zjistěte, zda není potřeba je předem zarezervovat. Naplánujte aktivity a pokud něco (například jídlo) potřebujete připravit předem, vyhraďte si dostatek času. 
 4. Vyberte si knížku na cestu.

  Glamping je především o odpočinku, jestli ráda čtete, určitě si s sebou alespoň jednu knihu přibalte. 
 5. Nabijte veškerou elektroniku včetně power banky.

  V některých glampingových stanovištích máte přístup k elektřině, často ale jen omezený. 
 6. Před odjezdem zkontrolujte počasí.

  Uprostřed léta mohou přijít deště, stejně tak na jaře překvapivě teplé dny. 

7 skvělých nápadů: Co dělat při glampingu 

Zaujal vás koncept glampingu a přemýšlíte, co na dovolené pod stanem dělat? Připravili jsme pro vás několik tipů. 

1. Nedělejte nic a odpojte se od světa 

Moderní doba je uspěchaná, jsme neustále v pohybu a často nás přepadá úzkost, že nic nestíháme. Je těžké se z nastavení mysli vymanit, ale při glampingu byste to měla vyzkoušet. Odpočinek je důležitý, proto zapomeňte na práci i povinnosti a užívejte si nicnedělání. 

2. Odpojte se od online světa 

Dalším neduhem dneška je, že jsme zvyklí být vždy na příjmu. Telefon si většina z nás nosí i do postele a ráno ho kontrolujeme ještě před čištěním zubů. Vypněte elektroniku nebo se alespoň odpojte od online světa. 

3. Užívejte si čas venku 

Jak často máte přírodu, tak blízko, jako při glampingu? Jděte na procházku, zaběhejte si v lese, užijte si jógu na čerstvém vzduchu, rozbalte piknik nebo jednoduše nic nedělejte a kochejte se přírodou okolo sebe. 

4. Rozpalte oheň 

Máte-li k dispozici ohniště nebo kamna na oheň, určitě je využijte. Kromě toho, že si na něm můžete opéct něco dobrého, praskání v otevřeném ohni je také neskutečně uklidňující. 

5. Užijte si společnost ostatních 

Pokud jste vyrazila na glamping v páru nebo s rodinou, užívejte si čas, který spolu trávíte. Je váš stan součástí většího kempu a máte šanci seznámit se s dalšími lidmi? Naplánujte společnou večeři nebo posezení u ohně.  

6. Hledání pokladu 

Jste pod stanem s rodinou? Naplánujte pro děti hry v přírodě. Naše nejoblíbenější jsou bojovka a hon za pokladem. 

7. Jídla z jednoho hrnce 

Plánujete při kempování vařit? Držte se tzv. kotlíkových receptů, aneb jídel z jednoho hrnce. Ragú, omáčky a guláše můžete připravit z různých surovin, které budete mít zrovna k dispozici, i ve vegetariánské variantě. Vždy si pochutná celá rodina a nepotřebujete příliš prostoru ani nádobí. 

Jak zařídit vlastní glamping 

Glamping vás tak zaujal, že jste se rozhodla zařídit stylový stan na vlastní zahradě nebo třeba na pozemku v přírodě, který máte k dispozici? Připravili jsme pro vás několik tipů jak na to. 

Letní glamping 

Plánujete glamping využívat jen v létě? V tom případě si vystačíte s jakýmkoliv větším stanem. Nejoblíbenější jsou ale týpí stany a jurty, ideálně s bavlněným povrchem. Nezapomeňte vedle stanu pověsit i houpací síť. 

Zimní glamping 

Zimní glamping je nejnovější hit. Málokde zažijete větší romantiku než v kamny vytopené jurtě uprostřed zasněžené louky. Nezapomeňte na teplé deky, do kterých se můžete zachumlat a měkké koberce nebo umělé kůže na zem. 

Inspirace na výzdobu stanu

Pořiďte do svého glampingového stanu stylové doplňky, kterými pobyt ještě zpříjemníte. Díky měkkému koberci vám bude příjemně i na boso, světelný řetěz je praktický, a navíc dodá kouzelnou atmosféru, na dekoračních polštářcích můžete sedět i odpočívat a romantické svíčky vás zbaví dotěrného hmyzu. 

Glamping a vybavení 

Z praktického hlediska byste si vystačila s klasickým kempingovým nádobím a nábytkem. Glamping je ale o pohodlí a kráse, proto svůj luxusní stan vybavte stylovým nádobím, křesílky, měkoučkými dekami a povlečením a dalšími detaily. 

5 nejlepších míst na glamping ubytování v Česku 

V České Republice dnes najdete již desítky lokalit, kde můžete vyzkoušet glamping. Jedná se o krásná míst ve vyjímečných lokalitách, kde můžete zažít nevšední zážitky. Tyto ubytování také nezřídka nabízejí saunu, možnost koupání, grilování nebo třeba rybaření a tudíž jsou ideálním místem pro odpočinek. 

1. Dobčické Rybníčky

Glamping resort Dobčické Rybníčky funguje již od roku 2009. Najdete zde 6 krásných chatiček na vodě a ve stromech, která jsou každá úplně jiná a mají nádherná jména jako Verunka, Alička nebo Sofinka. Zde můžete zažít opravdovou tmu, nebe plné hvězd, ticho a vůně jednotlivých ročních období. Jde tedy o místo, kde svůj telefon opravdu nepotřebujete a snadno tak dobijete vlastní baterky v nerušeném prostředí Jižních Čech.

Webová stránka: dobcickerybnicky.cz

Instagram: @dobcickerybnicky

2. TeePee&Spa

Jak už název tohoto glamping ubytování napovídá, jedná se o luxusní teepee s cedrovou saunou, vířivkou, terasou a grilem. Je to tedy ideální místo pro ty, kteří milují nevšední ubytování, relaxaci a nerušený odpočinek v přírodě. Toto nádherné místo se nachází v malebném Posázaví asi 45 km jihovýchodně od centra Prahy. 

Webová stránka: teepee-spa.cz

Instagram: @teepeeandspa

3. Stromhouse

Toto glamping ubytování bylo postaveno na kmenech tří stromů, jedná se o netradiční dům na stromě s terasou, kde můžete relaxovat a zažít nevšední romantiku v korunách stromů po celý rok. Vychutnejte si večer nad hlavami pasoucích se srnek a za tajuplného houkání soví rodinky.

Webová stránka: stromhouse.cz

Instagram:@stromhouse.cz

4. Vodní domky Čejkovice

Glamping ubytování Vodní domky Čejkovice se nachází nedaleko od Českých Budějovic a je zajímavé zejména tím, že všechny jeho domky plavou na hladině. Den tedy můžete strávit relaxací v houpací síti s vaší oblíbenou knihou a přitom se kochat pohledem na vodní hladinu, která bude všude kolem vás. 

Webová stránka: vodnidomkycejkovice.cz

Instagram: @vodnidomkycejkovice

5. Paseca

Tento minimalistický domek je zasazený v srdci malebné krajiny. Nedaleko za lesem protéká řeka Sázava a na pasece obklopené lesy, se z terasy kryté hustými křovinami, které střeží vaše soukromí, můžete kochat okolní přírodou a nádhernými západy slunce. Tento domek rovněž respektuje trendy udržitelného ubytování a nezatěžuje tak okolní přírodu.

Webová stránka: paseca.cz

Instagram: @paseca.cz

Nejčastější otázky 

Shrnutí 

Glamour kempování je skvělý způsob, jak utéct do přírody a zároveň se nevzdávat pohodlí. Odpočinek a nával energie si tak mohou užít i ti, kteří nechtějí vystoupit ze své komfortní zóny. Využijte skvělou příležitost odpojit se od online světa a žít okamžikem. 

Zaregistrujte se zdarma na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy. Přinášíme každodenní inspiraci pro stylové bydlení i trávení volného času, a navíc exkluzivní nabídky pro ten nejkrásnější domov.   

Mohlo by vás také zajímat: