lifestyle

Glamping je jeden z nejnovějších trendů v cestování. Klasické kempování v novém kabátě si oblíbili cestovatelé po celém světě. Co je na něm speciálního a kde si glamping užít v Česku? 

Co je glamping 

Glamping je moderní verze kempování. Při pobytu v přírodě si tak můžete užít veškeré vymoženosti moderní doby, včetně elektřiny, lednice, topení, ale i pohodlné postele. 

Stany jsou při glampingu obvykle stylově vybavené a najdete v nich stoprocentní pohodlí. Výjimkou nejsou ani stany s topením nebo kamny, proto si můžete užít kouzelné kempování i na podzim nebo v zimě. 

Při glampingu se po celém světě setkáte i s jiným typem ubytování než s klasickým stanem. Může to být například vytápěná jurta, domek na stromě, karavan, chatka u jezera nebo třeba iglú. 

Jaký je rozdíl mezi kempováním a glampingem 

Kempování má mnoho z nás spojené se spaním ve stanu, kde se po pár dnech nahromadí špína a není zde dostatek prostoru ani pohodlí. Tento problém řešili již na počátku minulého století bohatí cestovatelé, kteří se vydali na safari do Afriky a nechtěli se vzdát standardu, na jaký byli zvyklí. 

Řešením byly luxusní stany, které se nyní opět vrací do módy a pobytu v nich se říká glamping. Slovo vzniklo spojením anglických výrazů „glamour“ a „camping“. Jde tedy o vyšší stupeň kempování, které je propojené s krásou a luxusem. 

Při glampingu si stejně jako při klasickém kempování užijete přírodu, odpočinek a odpojení od internetu a shonu moderní doby. Zároveň ale nepřijdete o pohodlí. Čeká na vás stylové ubytování, často na jedinečných místech i se zážitkem navíc. Může to být meditace, sauna i spaní pod hvězdným nebem. 

Jak se připravit na glamping 

 1. Zjistěte si informace o lokalitě, do které se chystáte.

  Kam můžete na výlet, co je v okolí zajímavého a co se vám bude hodit za vybavení? 

 2. Ověřte podmínky na místě glampingu.

  Jak je velké? Budete zde jen vy? Můžete si uvařit nebo objednat jídlo? Potřebujete s sebou kosmetiku a ručník? 

 3. Co váš vybraný glamping nabízí za aktivity?

  Zjistěte, zda není potřeba je předem zarezervovat. Naplánujte aktivity a pokud něco (například jídlo) potřebujete připravit předem, vyhraďte si dostatek času. 

 4. Vyberte si knížku na cestu.

  Glamping je především o odpočinku, jestli ráda čtete, určitě si s sebou alespoň jednu knihu přibalte. 

 5. Nabijte veškerou elektroniku včetně power banky.

  V některých glampingových stanovištích máte přístup k elektřině, často ale jen omezený. 

 6. Před odjezdem zkontrolujte počasí.

  Uprostřed léta mohou přijít deště, stejně tak na jaře překvapivě teplé dny. 

8 skvělých nápadů: co dělat při glampingu 

Zaujal vás koncept glampingu a přemýšlíte, co na dovolené pod stanem dělat? Připravili jsme pro vás několik tipů. 

1. Nedělejte nic a odpojte se od světa 

Moderní doba je uspěchaná, jsme neustále v pohybu a často nás přepadá úzkost, že nic nestíháme. Je těžké se z nastavení mysli vymanit, ale při glampingu byste to měla vyzkoušet. Odpočinek je důležitý, proto zapomeňte na práci i povinnosti a užívejte si nicnedělání. 

2. Odpojte se od online světa 

Dalším neduhem dneška je, že jsme zvyklí být vždy na příjmu. Telefon si většina z nás nosí i do postele a ráno ho kontrolujeme ještě před čištěním zubů. Vypněte elektroniku nebo se alespoň odpojte od online světa. 

3. Užívejte si čas venku 

Jak často máte přírodu, tak blízko, jako při glampingu? Jděte na procházku, zaběhejte si v lese, užijte si jógu na čerstvém vzduchu, rozbalte piknik nebo jednoduše nic nedělejte a kochejte se přírodou okolo sebe

4. Rozpalte oheň 

Máte-li k dispozici ohniště nebo kamna na oheň, určitě je využijte. Kromě toho, že si na něm můžete opéct něco dobrého, praskání v otevřeném ohni je také neskutečně uklidňující. 

5. Užijte si společnost ostatních 

Pokud jste vyrazila na glamping v páru nebo s rodinou, užívejte si čas, který spolu trávíte. Je váš stan součástí většího kempu a máte šanci seznámit se s dalšími lidmi? Naplánujte společnou večeři nebo posezení u ohně.  

6. Hledání pokladu 

Jste pod stanem s rodinou? Naplánujte pro děti hry v přírodě. Naše nejoblíbenější jsou bojovka a hon za pokladem. 

7. Jídla z jednoho hrnce 

Plánujete při kempování vařit? Držte se tzv. kotlíkových receptů, aneb jídel z jednoho hrnce. Ragú, omáčky a guláše můžete připravit z různých surovin, které budete mít zrovna k dispozici, i ve vegetariánské variantě. Vždy si pochutná celá rodina a nepotřebujete příliš prostoru ani nádobí. 

Jak zařídit vlastní glamping 

Glamping vás tak zaujal, že jste se rozhodla zařídit stylový stan na vlastní zahradě nebo třeba na pozemku v přírodě, který máte k dispozici? Připravili jsme pro vás několik tipů jak na to. 

Letní glamping 

Plánujete glamping využívat jen v létě? V tom případě si vystačíte s jakýmkoliv větším stanem. Nejoblíbenější jsou ale týpí stany a jurty, ideálně s bavlněným povrchem. Nezapomeňte vedle stanu pověsit i houpací síť. 

Zimní glamping 

Zimní glamping je nejnovější hit. Málokde zažijete větší romantiku než v kamny vytopené jurtě uprostřed zasněžené louky. Nezapomeňte na teplé deky, do kterých se můžete zachumlat a měkké koberce nebo umělé kůže na zem. 

Inspirace na výzdobu stanu

Pořiďte do svého glampingového stanu stylové doplňky, kterými pobyt ještě zpříjemníte. Díky měkkému koberci vám bude příjemně i na boso, světelný řetěz je praktický, a navíc dodá kouzelnou atmosféru, na dekoračních polštářcích můžete sedět i odpočívat a romantické svíčky vás zbaví dotěrného hmyzu. 

Glamping a vybavení 

Z praktického hlediska byste si vystačila s klasickým kempingovým nádobím a nábytkem. Glamping je ale o pohodlí a kráse, proto svůj luxusní stan vybavte stylovým nádobím, křesílky, měkoučkými dekami a povlečením a dalšími detaily. 

Nejlepší místa na glamping ubytování v Česku 

V České republice dnes najdete již desítky lokalit, kde můžete vyzkoušet glamping. Často i se saunou, koupáním v sudech, grilováním nebo třeba možností rybařit. 

Glamping Liška 

Perfektně vybavený stan s průhledem do přírody najdete na úpatí Krkonoš. Je zde elektrické vytápění, takže můžete přijet i uprostřed zimy. Čeká vás velká pohodlná postel, koupelna se sprchovým koutem i WC, kuchyňka, a navíc venkovní wellness. 

TeePee&Spa 

Pobyt v týpí kousek od Benešova si užijete jako romantický víkend ve dvou, ale i s celou rodinou. Vejdete se sem totiž i v pěti. V ceně dostanete snídani, čeká na vás ale vybavená kuchyně. Do týpí se vešla i koupelna a venku najdete vířivku, saunu v sudu a stylovou terasu na stromě. 

Šumavská maringotka 

Na jihu Čech na kouzelné Šumavě na vás čeká stylová maringotka. Vejdete se sem i ve čtyřech, stísněný prostor je ale jako dělaný pro romantický únik z města ve dvou. Do koupelny budete muset do vedlejšího domu, můžete si v něm ale zaplatit i saunu. 

Stromhouse 

Sázavský domek na stromě vás uchvátí svým jednoduchým stylem i lokalitou. A kdyby to náhodou nestačilo, majitelka vám každé ráno do piknikového koše připraví snídani. Nejen tak ledajakou, připravte se na čerstvé pečivo i místní dobroty z farmy

Paseca 

Kousek od Prahy najdete udržitelný domeček v severském stylu. V létě můžete čas trávit na slunečné terase, v zimě zase v cedrové sauně. Sama budete možná překvapená, jak příjemně vám může být v malém dvanáctimetrovém domečku. 

Nejčastější otázky 

Ne, na stavbu glampingového stanu povolení není potřeba. 
Obvykle ano, vždy se ale ujistěte u konkrétního pronajímatele. Vždy se hodí záložní power banka. 
Pro každého, kdo touží po čase stráveném v přírodě s plným pohodlím, ale i pro každého milovníka designu a originálních míst. 
Stejně jako u elektřiny záleží na konkrétním místě. V glampingu koupelna s toaletou může být, někdy je ale třeba využít vedlejší budovu. 
Přestože máte ubytování v luxusním stanu, budete chtít pravděpodobně trávit čas venku v přírodě. Zkontrolujte předpověď počasí a zabalte si vhodné oblečení. Kromě toho nezapomeňte knížku, deku na piknik a pohodlné bačkory.  
Když stan nevyužíváte, můžete přes něj položit plachtu pro vyšší ochranu. Záleží ale na daném typu, zda je to vyloženě nutné. 

Shrnutí 

Glamour kempování je skvělý způsob, jak utéct do přírody a zároveň se nevzdávat pohodlí. Odpočinek a nával energie si tak mohou užít i ti, kteří nechtějí vystoupit ze své komfortní zóny. Využijte skvělou příležitost odpojit se od online světa a žít okamžikem. 

Mohlo by vás také zajímat:

Zaregistrujte se zdarma na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy. Přinášíme každodenní inspiraci pro stylové bydlení i trávení volného času, a navíc exkluzivní nabídky pro ten nejkrásnější domov.