Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Dekorace na zeď

Pokoje, ve kterých se máte cítit příjemně, musí být vkusně zařízené, ale především útulné. To znamená, že nesmí chybět výzdoba. Ty totiž dotáhnout atmosféru a pomohou dozdobit pokoj do posledního detailu. Při výběru vhodných prvků neopomínejte ani dekorace na zeď. Bez nich jsou stěny příliš holé.

Výzdoba stěn dle druhu místnosti

Každý pokoj v domácnosti je určen k něčemu jinému. Dle toho se i vybírá druh dekorace. Je samozřejmé, že v kuchyni postupujete u výběru jinak, než je tomu v dětském pokoji.

Dekorace na zeď do kuchyně

Tady je dobré se řídit druhem kuchyně. Milujete rustikální nebo venkovský styl? Pak si klidně na zeď pověste malované talíře, ozdobné deky nebo aranžmá ze sušených květin. Je vaše kuchyně spíše v industriálním stylu? Co třeba kovové obruče nebo světelné nápisy a dekorace? Můžete si pohrát i s výmalbou anebo s tapetami. Ty dodají hloubku a pokud je vhodně zvolíte, opticky vaši kuchyni nafouknou.

Výzdoba zdi v obývacím pokoji

V obývacím pokoji trávíte hodně času. Měl by být vyváženě zařízený. Stěny můžete ozdobit obrazy, fotografiemi rodiny nebo dominantní stěnu zvýraznit originální tapetou. Možností je opravdu mnoho. Klidně můžete vytvořit i girlandy a ty pověsit těsně pod stropem.

Dekorace na zeď do koupelny

Místo domácí oázy, symbol lázní. Dekorace by měly být voleny tak, aby jim neškodilo vlhké prostředí. Takže klidně keramika, kámen nebo ošetřené dřevo. Může to být i nějaká plastika. Někdy však stačí zeď zvýraznit výmalbou nebo třeba mozaikou.

Dekorace zdi v dětském pokoji

Tady se můžete skutečně vyřádit. V dětském pokoji lze prvky různě kombinovat a nikdy to nebude působit přeplácaně. Dětský pokoj by měl být barevný, hravý a rozmanitý stejně jako je dětství. Na zeď může rozmístit obrázky svých dětí, které vytvořili, můžete jim zeď polepit nálepkami hrdinů nebo zakoupit police a osvětlení třeba s motivem obláčku nebo letadla. Pokud budou na modré zdi, bude to dokonalé.

Vyzdoba stěn na chodbě

Tyto povětšinou drobné propojovací prostory je také vhodně obléknout do kabátku. Volte spíše decentní jemné barvy. Vhodné jsou světlé tapety s jemným vzorem nebo čistá bílá výmalba a menší obrázky, které můžete vyměňovat.

Výzdoba stěn v ložnici

Je další z pokojů, kde trávíte mnoho času. Můžete si pokoj vyzdobit tapetami, obrázky, plastikami anebo klidně zavěsit macramé. Vždy byste však měli dbát na to, aby se dekorace hodila do celkového pojetí pokoje. Pokud máte rádi styl boho nebo venkova krajkami, plstěmi a dalšími textilními výrobky nic nezkazíte. V glamour stylu už by se to asi příliš nehodilo.

Co na zeď na balkon či terasu

Pokud jste vlastníci bytu s lodžií nebo balkonem, máte terasu přilehlou přímo k domu se vstupem z obývacího pokoje či zahradu s posezením věřte, že i zde se vyplatí trochu vše přikrášlit. Kytkami člověk nic nezkazí, ale můžete je doplnit pěknými lucernami, ozdobným pítkem pro ptáčky, vkusnou konvičkou anebo klidně plastikou či sádrovým odlitkem nějakého roztomilého zvířátka. V květináči nebo jen tak postavené na zemi budou ozdobou celého prostoru.

Jakou barvy vybrat na zeď

Je asi nejtypičtější ozdobou stěn. Někdo vsází na klasiku, jiný se nebojí experimentů. Světlé barvy vám pomohou opticky zvětšit a prosvětlit pokoj, temnější zase dokážou snížit strop nebo dodat nádech luxusu. Odstíny jdou i vzájemně kombinovat. Je však potřeba zeď před malováním napenetrovat. Co se týká samotného postupu malování, pomůže vám náš další článek. V posledních letech si svou oblibu získávají i betonové stěrky a dřevěné obklady.

Tapetový design

Je to skvělý způsob, jak rychle proměnit vzhled pokoje. Odpadá čekací doba, než vše zaschne jako je tomu třeba u malování. Za pár hodin tak můžete mít z nudného bílého pokoje krásný prostor s výrazně vzorovanou stěnou. Tapety se vzorem dodají charakter a zaměří pozornost tam, kde potřebujete.

DIY dekorace na zeď

Spoustu dekorací si můžete vyrobit i sami. Mohou to být různá květinová aranžmá, papírové dekorace, sádrové odlitky nebo třeba použijete provázky. Můžete klidně pomalovat barvami starý talíř a ten hrdě vystavit. Efektně vypadají i otisky rukou celé rodiny v sádře. Rozmícháte sádru, nalijete do nádoby, uděláte otisk a necháte zaschnout. Pak stačí lehce obrousit smirkovým papírem a natřít barvou.

Další nápady na dekorování stěn

Inspirací je všude spoustu. Stačí si prohlédnout své okolí, domov kamarádů, časopis nebo si zajet do nákupního střediska s nábytkem. Všímejte si použití barev, jejich kombinací, obrázků, které visí na zdi, vzorů na tapetách, mozaiky, obkladů a dekorací.

Každý pokoj můžete obléci do stylu. Milujete francouzský Provence styl? Vyberte tapetu s levandulí a polepte jí hlavní zeď. Chcete se cítit jako u moře? Pak vsaďte na modrobílé pruhy a bílý nábytek. Toužíte po přírodě, ale bydlíte uprostřed velkoměsta? Pak si můžete na zeď pověsit mechový koberec, proutí, dřevěné klacky ozdobené ptáčky nebo si vyrobit velké papírové květy a ty v řadě přilepit na zeďˇ.

Shrnutí

  • Vždy dekorace laďte k celkovému stylu pokoje.
  • Pokud malujete myslete na rozměr pokoje a dle toho volte světlost barev.
  • Tapety jsou skvělé k rychlé proměně zdi.
  • Vlastnoručně vyrobená dekorace vždycky okouzlí. Vnese tam kus vašeho srdce.
  • Obrázky jsou pro některé přežitkem, ale věřte, že umí oživit každou holou zeď.

I váš domov bude mnohem útulnější, pokud do něj vnesete dekorace a pěkné doplňky. V obchodech a na internetu je mnoho výrobků. Zaregistrujte se bezplatně na Westwing a vše budete mít na jednom místě. Inspiraci, rady a kouzelné dekorace. Stačí si jen vybrat.