Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak usporada fotky na zdi

Fotky, obrazy a další nástěnné dekorace dotvoří design každého interiéru. Holé zdi budou jednoduše vždy působit prázdně a neosobně. Pár rámečků na zdi dokáže dramaticky změnit náladu, kterou ve vás pokoj vyvolá. Jak ale fotky na zdi uspořádat? Připravili jsme pro vás článek plný inspirace.

Jak uspořádat fotky na zdi: Krok za krokem

 1. Vyberte vhodné fotografie pro daný pokoj.

  Mohou být v určitém stylu, ročním období, barvách, ale také naprosto nahodilé.

 2. Dejte dohromady správný počet fotografií.

  Cílem není dosáhnout určitého počtu fotografií, ideálně by mezi nimi ale měl být prostor na mezeru asi dva až pět centimetrů.

 3. Nakupte rámečky a vložte do nich fotografie.

  Porovnejte je mezi sebou, abyste zkontrolovala, jestli se k sobě navzájem hodí.

 4. Fotografie můžete podložit barevnými kartony, které je lehce přesahují.

  Vyberte například barevný akcent, který se objevuje na všech fotografiích nebo v interiéru. Může to být jednoduchá bílá, ale i výrazná červená.

 5. Rozložte zarámované fotografie na zem a dejte dohromady uspořádání, ve kterém budou finálně na zdi.

  Soustřeďte se na to, jak se k sobě a do celého schéma hodí samotné fotografie, barvy rámečků i jejich tvary.

 6. Vystřihněte z papíru tvary rámečků a pomocí lepicí pásky je přilepte ve stejném uspořádání na stěnu.

  Lépe si představíte, jestli se vám uspořádání líbí.

Tip: Rámečky by měly mít alespoň jeden společný element. Může to být například barva, tvar nebo styl.

Jak vysoko pověsit fotky na zdi

Lámete si hlavu nad otázkou, jak vysoko pověsit fotky na zeď? Nejlepší je pracovat ve dvou a výšku vyzkoušet. Jeden z vás bude rámeček držet u zdi, druhý se podívá ze vzdálenosti několika metrů. Případně pomůže, když si vystřihnete papírovou maketu ve velikosti rámečku a na zeď ji připevníte lepicí páskou.

 • Obecné pravidlo pro zavěšení fotek je ve výšce 145–155 cm od země
 • Mezi rámečkem a nábytkem by měl být prostor alespoň 10–15 cm
 • Pokud jsou v rodině všichni malí, pověste je o pár centimetrů níž
 • U vyšších zdí můžete fotografie naopak pověsit o trochu výše

14 překrásných inspirací uspořádání fotek na zdi

Hledáte inspiraci, jak uspořádat několik fotek na zdi? Připravili jsme pro vás hned 14 různých nápadů. 

1. Dvě stejné fotografie

Napadlo by vás někdy pověsit dvě úplně stejné fotografie v jednom pokoji? Výsledek vypadá opravdu originálně. Nejlépe se hodí do pokoje, kde jsou fotografie pověšené symetricky na dvou protilehlých zdech nebo ze dvou stran okna, dveří či velké skříně uprostřed zdi.

2. Různorodé rámečky

Chcete uvolněnou, umělecky působící galerii? Můžete zvolit několik rámečků v různých barvách a stylech, které se k sobě na první pohled vlastně vůbec nehodí. V takovém případě je ale třeba velmi pozorně plánovat rozložení fotografií, aby výsledek nepůsobil zmateně. 

3. Fotografie z různých úhlů

Vytvořte tematickou galerii fotografií, které budou mít stejný barevný nádech a téma, ale budou focené z různých úhlů. Na takovou galerii se skvěle hodí fotografie z profesionálního focení. Nechte si udělat párové fotografie, použijte fotografie ze svatby nebo připravte sérii sama, třeba na dovolené. Kombinujte fotky z blízkých a dalekých záběrů.

4. Galerie z fotek na zdi

Představte si zeď v klasických galeriích, která je od podlahy až po strop pokrytá směsicí rámečků. Takovou fotogalerii můžete vytvořit i u sebe doma. Dejte si záležet na dostatečném rozestupu jednotlivých rámečků a použijte různé velikosti. Co se týče barev a stylů rámečků, držte se spíše zkrátka, aby galerie nebyla přeplácaná.

5. Srdce z fotek na zdi

Máte fotografie z párového focení, ze svatby, po narození dítěte nebo z jiné romantické události? Vytvořte fotogalerii ve tvaru srdce. Srdce vyznačte pomocí pásky nejdříve na zem, aby se vám snáze kombinovaly rámečky. U menšího množství fotografií vytvořte jen obrys srdce, doprostřed můžete napsat například datum svatby nebo vaše iniciály.

6. Rodinné fotky na zdi

Vytvořte galerii z fotografií všech členů vaší rodiny. Můžete střídat sólo fotky se skupinovými a přidat fotky jednotlivých členů v různém věku. Do takové galerie se krásně hodí staré černobílé fotografie babiček a prababiček.

7. Fotky na konzoli

Problém s vyvrtáváním děr na koláž z fotek nebo jiné uspořádání většího množství rámečků může být kvůli samotnému materiálu zdi, ale také podmínkám v pronájmu. Pomůže vám jej vyřešit na zeď připevněná konzole, na kterou rámečky připevníte pomocí vlasce. 

8. Rámeček na koláž

Líbí se vám koláže z fotek na zdi, ale nemáte dostatek prostoru? Pořiďte si stylový rámeček, který je na koláž více fotek rovnou připravený. Zabere mnohem méně místa, ale udělá velkou parádu.

9. Minimalistická galerie z fotek

Líbí se vám minimalistický styl? Můžete v něm vytvořit i krásnou fotogalerii. Použijte jednoduché rámečky, například v černé barvě s úzkým okrajem, nechte bílé pozadí a vložte do nich k sobě ladící fotografie. Nikdy nešlápnete vedle, když je necháte vyvolat v černobílém provedení.

10. Fotogalerie na světelném řetězu

Do romantické ložnice, pokojíčku teenagera, ale i do boho interiéru se skvěle hodí fotografie přichycené kolíčky na šňůrce. Pro ještě zajímavější efekt je můžete přichytit na řetěz s drobnými světýlky.

11. Přírodní galerie se skandinávským šmrncem

V jednoduchosti je krása a přírodních prvků v interiéru nikdy není dost. Přinejmenším se tím řídí skandinávský styl. Jednoduchou a přesto velmi zajímavou galerii tak vytvoříte s pomocí pěkné větve, přírodního vlákna a několika fotek. 

Do každé fotografie udělejte dírku nahoře a dole a provlékněte jí provázek. Navažte na sebe několik fotografií a nakonec je přivažte ve třech nebo více řetězcích na větev.

12. Instagramová galerie v rámečku

Při plánování galerie se můžete inspirovat oblíbeným Instagramem. Pořiďte větší rámeček a fotografie vyvolejte ve formátu 1:1. Nalepte je vedle sebe do třech nebo více sloupců a dejte si záležet, aby celá galerie působila esteticky.

13. Fotogalerie na schodech

Schodiště je často opomíjená část, když přijde na dekoraci domova. Přitom je perfektním místem pro umístění fotogalerie! Na schodišti máte dostatek místa a vyplníte jinak nezajímavou a nevyužitou zeď. 

14. Fotogalerie na poličkách

Chcete mít jistotu, že budou všechny fotografie ve stejné linii a navíc možnost přidat do galerie i sošku nebo vázu s květinou? Nainstalujte na zeď několik jednoduchých mělkých polic a rámečky na ně postavte. Pokud nemůžete vrtat do zdi, poslouží i jednoduchá knihovna.

Tipy na závěr

 1. Fotky v rámečku můžete jednou za čas obměnit, například podle sezóny.
 2. Fotografie doplňte obrázky, cedulemi a dalšími dekoracemi.
 3. Ujistěte se, že všechny rámečky mají jeden stejný element.
 4. Uspořádání plánujte od největších fotografií k nejmenším.
 5. Nenechávejte malé fotky na zdi osamocené.

Pomohl vám nás dnešní článek s plánováním fotogalerie do vašeho domova? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také líbit: