Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Jarní dekorace

Po dlouhé zimě, kdy všude vládne mráz, sníh a led se více než kdy jindy těšíme na první náznaky jara. Toužebně vyhlížíme, kdy se den opět bude prodlužovat, teploty stoupat, a tak nějak bude veseleji. Sluneční paprsky totiž přináší radost. Se zimou je ale třeba se pořádně rozloučit. Můžete si udělat nějaký rituál, zapálit svíce, pustit hudbu, kterou máte spojenou se zimním obdobím a s krabicí v ruce odstranit všechny zimní dekorace. Tak si uděláte dokonalý prostor pro nový příchod ozdob a doplňků.

Začněte úklidem

Začátek jara je symbolem novoty a čistoty. Proto se hodí nejen sundat z polic sobi a smrkové větvičky, ale je fajn i pořádně uklidit. Všechny kouty vyluxovat, utřít nábytek a sebrat dostatek sil a umýt i okna. Po zimě se to víc hodí, protože z nich smyjete zatuhlou špínu a smog, kterého je přes adventní čas více než kdy jindy. Do čisté voňavé domácnosti se pak jarní dekorace budou pěkně přinášet a usazovat.

Můžete klidně dům nechat provonět i novou svící nebo nějakým éterickým olejem, nejlépe s vůní květin. Vyměňte domácí textil se zimními motivy za nový. Takže veškeré polštářky na pohovce, deky, záclony, ubrusy a prostírání slaďte do jarních barev. Přidejte tedy hodně zelené, žluté, modré, oranžové, růžové a fialové. Doplňte je šedou a zářivě bílou. Uvidíte kolik optimismu se vám rozlije po těle, jen se na to podíváte. Navíc interiér pěkně zútulní. Dbejte i na výběr materiálů. Na jaře je více teplo, a tak deky nemusí být zrovna z ovčího rouna a záclony můžete nechat viset bez těžkých závěsů, které nás večer chránili před zvědavci z ulice.

Kam všude naaranžovat jarní dekorace?

Někteří lidé na zdobení interiéru moc nejsou, jiní to přehání. Vždy je dobré najít zlatý střed a pokusit se vše ladit do jednotného stylu. Zvolte si tedy jednu dvě hlavní barvy, motiv a ten přeneste do vystavených dekorací. Pokud se chcete dát cestou rukodělných výrobků a milujete dřevo, asi byste raději měli sáhnout po něčem dobovějším než ultra moderním pojetím předmětů a sošek.

Dekorace můžete rozvěsit, nalepit, opřít, namalovat. Je jen na vás, jak velký prostor jim dáte. Velmi efektně vypadají velké formáty anebo naopak menší kusy s propracovanými detaily. Takže klidně si ke vchodovým dveřím postavte papírovou sochu králíka v nadživotní velikosti a kolem postavte květináče se záplavou květin. Pokud je to moc velké gesto a zbytečné přitahování pozornosti, pak zvolte jen decentní zelený věnec na dveře a propracované květinové aranžmá na schody.

 • Vchod – Vstupní prostor je to první, co nás vítá. Měl by být tedy pěkně zařízený, vstřícný a uklizený. Nikdo se nechce zouvat u dveří, před kterými je na zemi bláto, dveřní křídlo je oprýskané a vlastně tak nějak vás tu nikdo a nic nevítá. Je moc hezké, pokud už u dveří vidíte, že si místní zakládají na pohodlí, pořádku. Máte hned lepší pocit. A platí to i o vás samotných majitelích. Vždy se bude lépe vracet z práce domů tam, kde to je pěkné již od pohledu z ulice. Na dveře můžete pověsit jarní dekoraci, a to klasický věnec. Mohou na něm být květiny, stužky, kraslice, malé doplňky s jarními motiv. Hlavně je důležité mít zelený podklad. U dveří nahraďte lucerny pěknými vysokými květináči anebo můžete na sebe zajímavě naskládat špalky dřeva a na ty dát menší kytice nebo třeba keramické ptačí hnízdo.
 • Okna — Stejně jako v zimě, kdy se snažíme podtrhnout mrazivou náladu a kreslíme vločky a celé zasněžené krajiny pastou či bílou temperou, můžeme si stejně vyhrát i na počátku roku. Zkuste jako jarní dekoraci do okna nalepit trávu ze zeleného papíru a dvě tři postavičky z říše zvířat. Může se jednat klidně jen o obrysy. Pokud máte záclony, zavěste na ně vajíčka tak, aby každé bylo v jiné úrovni. Vytvoříte tak dynamický pohyb. Okna lze probudit už i jen samotnou záclonou. Třeba s květinovým vzorem. Na parapet rozestavte typické jarní květiny.
 • Plot, schody, zábradlí – To se týká převážně lidí žijící v domě, ale ani v bytech se toho vzdávat nemusíte. Klidně se můžete domluvit s dalšími nájemníky a vytvořit společnou předzahrádku před domem. Stačí kousek obyčejné trávy a hlíny nahradit maceškami, narcisy, petrklíči a každý vám bude závidět. Pokud máte plot s brankou, klidně i na ni umístěte ozdobný věnec nebo třeba vyrobte z větví obrys ptáka, vajíčka, zajíce či kuřete, ozdobte mašlí a je hotovo.
 • Nábytek – Jestliže se přesunete z venku do tepla pokojů, i zde si zasloužíte jarní náladu a pěknou výzdobu. Opět, tam kde dříve stála dekorace symbolizující zimu dejte něco v pestrých barvách. Skvěle se na to hodí jídelní stůl, komoda vedle televize anebo odkládací stolek v chodbě. Všude lze dát alespoň malou vázu s květinami. Na samotné kusy vybavení pak položte bytový textil opět se záplavou zvířat, rostlin, barev.

Výběr stylu dekorace

Jak již bylo řečeno, vše by mělo ladit a korespondovat nejen s vaším domovem, ale i s vámi, jeho obyvateli. Netlačte se do něčeho, co se vám nelíbí. Nač mít doma na stole ubrus v růžových tónech, když tuto barvu zcela nesnášíte? Proč se tlačit do osázených květináčů, které musíte zalévat, když vás to nebaví a nijak nenaplňuje. Vždy vybírejte dekorace na míru.

Do moderního interiéru či glamour stylu asi klasického velikonočního zajíce nepostavíte. Stejně jako pokud jste tak trochu rebel a punk člověk pak vám nic nebude říkat ani symetrie v podobě rozmístění dekorací. Nejspíš u vás bude chaos a vše na jednom místě. Ale to nevadí. Důležité je, abyste vy byli spokojení. Nesnažte se předehnat sousedy, leda by v tom byla tučná cena ve výhře v soutěži.

Je lepší zvolit jeden styl a toho se držet. Milujete květiny, vsaďte na ně. Jste spíše na minimalismus? Pak doporučujeme sošky a plastiky. Milujete detaily a barvy? Co takhle do jarních motivů obléknout i obrazy na stěně? Stačí barevný rám nebo je nasvítit barevným světlem. Držte se tématu. Pokud chcete zdobit s výrobky dětí, použijte je všude. Klidně s nimi vyrobte celou krabici. Jedině tak to bude vypadat jako plán. Pokud byste je použili jen na jednom místě, velmi byste výtvory degradovaly, protože v porovnání s koupenými dekoracemi vypadají až moc obyčejně.

Vyrobte si jarní DIY kytici

Co neodmyslitelně patří k jaru jsou květiny. Všech druhů, barev a velikostí. Nemusíte vůbec řešit nějaké obrázky, plastiky, sošky a jiné dekorace. Stačí když si všude postavíte osázené truhlíky a rázem to u vás bude působit mnohem veseleji a voňavěji. Samotné květiny ale nemusí být jen živé. Můžete klidně zvolit kovové, dřevěné, plastové, textilní a naaranžovat je do věnce, vázy nebo jen tak jednotlivě zavěsit či položit.

Výrobu květů zvládne každý. Stačí na to mít trochu látky. Můžete použít starší oděvy, kousky látek, které vám zbyly po šití anebo koupit úplně nové. Jarní dekorace Diy jsou prostě roztomilé.

 • Stačí z nich nastříhat oválné tvary, různě velké.
 • Jejich okraje začistíte nad svíčku, takže je lehce opálíte a tím zatavíte. Nebudou se třepit. Můžete však i konce o sebe třít a vytvořit tak třepivý efekt.
 • Jednotlivé listy si pak přežehlete, bude se vám s nimi lépe pracovat.
 • Vezměte si tenčí ohebný drátek a zeleným sprejem jej nastříkejte. Vytvoříte tak stonek.
 • Nažhavte tavnou pistoli a nachystejte si kousek vaty.
 • Vezměte jeden kousek látky, vložte do něj kuličku vaty a obalte jej. Na volné cípy naneste trochu lepidla a obtočte je okolo jednoho konce drátku. Vytvoříte tak střed květu, základ.
 • K základu pak ze všech stran postupně lepte jednotlivé lístečky. Vytvoříte tím květ. Čím více jich dáte, tím větší bude. Pohrát si můžete i s tím, zda budete lepit téměř celý list a vznikne vám tak poupě anebo raději připevníte jen cíp a květ bude plně otevřený.
 • Jednotlivých květin udělejte dostatek a pak je naaranžujte třeba do vázy jako kytici.

Diy dekorace jsou oblíbené hlavně proto, že můžete použít co dům dal. Pokud doma nemáte tašku látek, pak klidně můžete použít i jiný materiál. Zkuste si pohrát s pečícím papírem, celofánem, alobalem, starou záclonou, krepovým papírem, kartonem. Lze květy vytvořit i pomocí navlékání těstovin a jejich motáním do vzorců, květů.

Rady na závěr

 • Snažte se mít jarně nazdobený vstup. Stačí něco menšího pověsit na dveře.
 • Pokud k vašemu domu vede chodník, olemujte jej jarními květinami jako jsou třeba narcisy. Hned vykouzlí úsměv na tváři.
 • V interiéru si s dekoracemi pohrajte. Vše slaďte do jednoho motivu. Ale pozor na množství.
 • Domov by měl vonět jako čerstvá louka. Zajistí to květiny anebo aroma olej.
 • Co se týká samotných dekorací, lze je použít na okna, dveře anebo nábytek.

Každý byt či dům si zaslouží vyzdobit a naladit na přicházející roční období. Zima je krásná, ale je třeba se po ní pořádně zahřát. Jaro je plné barev, teplých dnů, slunce a Westwing toto vše radí přenést i do svého domova.