Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Vánoční dekorace

S obdobím zimy, kdy je venku chladno a nevlídno, na oknech nakreslené mrazivé obrázky, ze střech visí rampouchy a z nebe padá sníh přicházejí i nejkrásnější svátky v roce. Vánoce jsou prostě nádherné. Všude jsou dekorace v podobě baněk, sobů, sání, zasněžených smrčků, svíček a lampiček. V oknech, na stromech, na keři před domem a všude kde se dá visí a svítí světýlka. Je to období, kdy se celá rodina schází a stmeluje.

Ozdobte svůj dům

Každé zdobení, ladění a předělání začíná vždy venku. Prvně se nám dekorace vkrádá na vchodové dveře. Tam se nejčastěji objeví věnec, který si můžete i vyrobit sami nebo oslovit jakékoliv květinářství. Může být přírodní, umělý nebo kombinací obojího. Hojně se používají větve jehličnatých stromů, kvůli autenticitě. A mnohdy nechybí ani zvon ve středu. Jako symbol přízně a synonym toho, že u vás doma vítáte všechny pocestné. Mezi vánoční výzdobu toho ale spadá více.

 • Pokud máte ke dveřím nějaké schody, je hezké je taky nějak zkrášlit. Klidně postačí i jeden menší květináč nebo zimní dekorace v podobě sněhulák.
 • Vyplatí se vyzdobit i okna. Do některých postačí jen něco zavěsit, jiné můžete s dětmi pomalovat křídou a vytvořit tak dojem námrazy a na zbytku si pohrajte se světýlky. Oblíbené již několik let jsou svícny nebo lucerny všelijakých velikostí.
 • Někdo zdobení prostě miluje a pomocí světelných řetězů zvýrazní obrys domu od střechy, přes balkon až po branku.
 • Balkon se dá využít k posezení. Proto ani na něm by kus vánoční nálady neměl chybět.

Mohlo by se zdát, že Vánoce jsou časem, kdy se to dekoracemi všude jen hemží. Někdo má však rád střídmost. Proto bohatě postačí adventní věnec na dveřích a svíčka za oknem. I v maličkostech je ohromná síla.

Pusťte vánoční dekorace do všech pokojů

Pokud už máte zkrášlený venkovní prostor, pusťte se s ještě větší vervou do zdobení vnitřku. Některé dekorace si můžete sami vyrobit podle návodů na internetu nebo na základě vlastního vkusu a umu. Jiné se dají pohodlně objednat z e-shopu nebo koupit v prodejnách k tomu určených. Některé prvky seženete i ve volné přírodě, jako jsou šišky a různé větvičky.

Svůj interiér zahalte do typických vánočních barev jako je zelená, červená či zlatá, v posledních letech i bílá a uvidíte, že vás hned pohltí duch Vánoc. Je velmi vhodné si dopředu určit svou výzdobu. Styl, obsáhlost, hlavní barvu a pak podle toho shánět a tvořit jednotlivé komponenty. Nebojte se moderních stylů, ale ani retrových kousků. Vše má své kouzlo. A zrovna v tomto případě spolu krásně ladí.

 • Určitě by v hlavním pokoji, což je většinou obývací, neměl chybět krásně nazdobený stromeček. Tady má každý svůj osobitý vkus. Někdo nedá dopustit na oslnivý třpyt a vše se musí lesknout, jiný miluje přírodní styl s kousky jablíčka, perníků a mašliček, další se zase neobejde bez barevných baněk. Rozhodně však platí, že by měl upoutat a být středem pozornosti. Bez vánočního stromečku to prostě není ono. A pokud to jen trochu jde, dejte přednost živému stromu před umělým. Dojem tak hned povýšíte o několik levelů výš.
 • Na stole je často adventní věnec, a to i v rodinách, které nejsou nábožensky založené. Stalo se tak nějak tradicí každonedělní zapalování svící, že jej mají všichni. Věnec je často ve stejném duchu jako celá výzdoba byt. Může být ze slaného těsta, kovaný, z keramiky, větviček. Dnes jsou v oblibě i jiné modely. Třeba podlouhlé tvary, na podnosu, v jiném uskupení. Bývá často součástí adventních příprav, kdy jej rodina tvoří v rámci společných dnů.
 • Adventní kalendář je také poměrně nový. My si z našeho dětství pamatujeme hlavně ten klasický čokoládový, dnes už jde spíše o prožitky nebo menší dárečky. To, co dříve bylo výsadou dětí, je dnes už k dostání i pro rodiče. Vždyť Ježíšek nosí i dospělým, tak proč by to tak nemohlo být u Mikuláše? Adventní kalendář může být pojat různě. Jako soubor pochutin, společných výletů, denních pohádek a úkolů nebo jednoduše drobných sladkostí či malinkých dárečků, které pomohou překonat těšení se na Štědrý den.

Bez čeho dalšího se Vánoce neobejdou

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Prostě každý chce mít pohodu, a tak se snaží obnovit ztracené přátelství, znovu posílit lásku se svými bližnímu nebo jen potěšit někoho, kdo žije přes celou republiku. K tomu se skvěle hodí vánoční přání. Moderní doba si žádá i moderní řešení, takže dnes můžete jedním klikem poslat do pošty elektronické přání. My však máme na mysli spíše ty hmatatelná. Nakupte materiál, vyhraďte si jedno odpoledne a s trochou snahy a píle budete mít své originální přání, kterým potěšíte tisíckrát více, tomu věřte.

A bez čeho dalšího se v prosinci neobejdeme? Bez pohádek, hraných i čtených, pomocí nichž si připomínáme zvyky a tradice dob dávno minulých. Co se vám vybaví, když se řekne vánoční tradice?

 1. Nejspíš vám hned naskočí představa pouštění lodiček ze skořápek.
 2. Házení papučí do dveří.
 3. Krájení jablíčka.
 4. Lití olova.
 5. Sledování Mrazíka v televizi, bez Nastěnky se jednou ročně neobejdeme.
 6. Tři oříšky pro Popelku jsou také stále v kurzu.
 7. Strojení stromečku a pečení cukroví.
 8. Psaní dopisu Ježíškovy.
 9. Natáčení rodinných videí a kompilace fotek, jednou ročně na stejném místě ve stejné situaci? Zní to nudně ale s postupem času je to vskutku zábavné.
 10. Velký úklid celého domu.
 11. Balení vánočních dárků.

Jak se chovat ke stromečku

Nyní se to bude týkat spíše milovníků živých stromků. Jak se o něj správně postarat a kdy jej nazdobit? S první otázkou vám pomůže, s tou druhou si budete muset poradit sami.

 • Zakoupený stromeček není dobré nacpat ihned do stojanu a postavit jej dovnitř. Víme, že se těšíte, až vám provoní dům a vy se budete každý večer kochat jeho pohledem. Je však nezbytné mu dopřát trochu času. Příliš velký teplotní rozdíl může způsobit šok a stromeček vám velmi rychle opadá. Dejte jej tam, kde je chladno, ale nemrzne. Třeba do sklepa.
 • Je důležité, abyste uvolnily větve a nechali je přirozeně sednout. Odstraňte tedy síť, provaz…cokoliv, co drží větve po kupě. Stromeček musí „dýchat”.
 • Po přenesení domů zavěste prvně světýlka a až poté zdobte baňkami a ozdobami.

Štědrovečerní večeře

Na tu nesmíme zapomenout. Jeden z důležitých momentů Vánoc. Stůl plný dobrého jídla, pití a hlavně, nádherně nazdobený. Nesnažte se o zjednodušení nebo to přejít. Krásná tabule je základ krásného dne.

Stůl tak prostřete do barev Vánoc. Nyní byste už měli rozhodně vědět, jaký koncept, styl se vám zamlouvá. Je to venkovsky jednoduchý design? Pak na stůl dejte bílý ubrus, poházejte pár jablek a svíček z medových pláství a je hotovo. Máte rádi glamour? Pak to chce něco honosnějšího, třpytivého.

Nikdy nic nepokazíte světly. Velmi efektně vypadají světla ve sklenicích. Také se hodí dodat atmosféru pomocí ozdob. A je jedno zda to je dřevěný sob, plastová baňka, keramický trpaslík anebo textilní mašle. Stůl by měl na první pohled působit nazdobeně, jinak, než je tomu v jiné dny po celý rok. A slavnostně se dá kouzlit i s větvemi a ovocem. Chce to jen trochu fantazie.

Shrnutí

 • K Vánocům se pojí typické barvy. Zvolte si zelenou, červenou nebo zlatou a máte vyhráno.
 • V prvé řadě ozdobte svůj vchod a exteriér.
 • Interiér si zaslouží také vyzdobit. Však zde v zimě trávíte většinu času.
 • Vneste duch Vánoc pomocí sledování vánočních pohádek, poslouchání vánočních písní a koled, a také pečením cukroví.
 • Můžete sledovat moderní trendy a inspirovat se. Vždy potěší, pokud skloubíte osvědčenou výzdobu s něčím novým. Bude to více svěží.

Zaregistrujte se bezplatně na Westwing a užívejte všech výhod našich členů. Jako jsou exkluzivní nabídky na dekorace a vybavení světových značek, doprava zdarma při nákupu nad 800 Kč či možnost vrácení zboží. Najdete zde i mnoho dalších článků a inspirace k tomu, aby i u vás doma byly kouzelné Vánoce.