Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak natřít okna

Vánoční dekorace v oknech vytváří krásnou atmosféru a teplo domova. Ukažte celému světu, že jsou Vánoce důležité i u vás doma. Tradiční hvězdy, třpytící se ozdoby a blikající světýlka již brzy rozzáří každou ulici. Inspirujte se s Westwingem a naplánujte na letošní zimu tu nejkrásnější výzdobu. 

Jak vybrat vánoční dekorace na okno: Průvodce výběrem 

Vánoční dekorace na okno mohou mít mnoho podob. Lze zdobit samotné okenní tabule, postavit vánoční dekorace na parapet nebo ozdobit dokonce záclony a závěsy. 

 1. Vánoční světýlka:

  Klasické světelné řetězy můžete omotat kolem rámu okna nebo zavěsit na konzoli na záclony. Větší vánoční světla, například ve tvaru hvězdy pak zavěste doprostřed okna. 

 2. Svíčky a svícny:

  Na parapet můžete položit tácek s potpourri a čajovými svíčkami nebo stylové vysoké svícny. Krásně budou vypadat také lucerny. Pokud máte na oknech záclony, bezpečnější variantou budou moderní LED svíčky.

 3. Závěsné dekorace:

  Na vlasec můžete pověsit desítky různých vánočních dekorací. Ať už zvolíte dekorace, které jsou k zavěšení určené, sáhnete po darech přírody nebo vyrobíte vlastní dekoraci, v okně udělá parádu.

 4. Dekorativní tácy a vázy:

  Chcete na parapet vánoční dekoraci například ve formě šišek, ozdob nebo sušených lístků? Abyste okno mohla kdykoliv otevřít nebo otřít prach, vykládejte dekorace na pěkný tác nebo do vázy.

 5. Obrázky a nálepky:

  Téměř bez práce jsou vánoční samolepící dekorace na okno, se kterými máte výzdobu hotovou za pár minut. 

 6. Umělý sníh:

  Bílé Vánoce se nám v posledních letech vyhýbají, doma si je ale můžete vytvořit. Ozdobte rámy oken a užívejte si výhled do zdánlivě zasněžené krajiny.

15 originálních inspirací: Vánoční výzdoba na okno i parapet 

Přemýšlíte, jak na Vánoce vyzdobit okna? Připravili jsme pro vás velkou dávku inspirace na dekorace, které seženete v obchodě, v lese nebo společně s rodinou vyrobíte.  

1. Papírové vločky do oken 

Papírové vločky si jistě všichni pamatujeme již ze školky. Vytvořte vločky v různých velikostech a tvarech a pomocí oboustranné pásky je nalepte do oken. Aby vločky působily reálně, je vhodné vyrobit je šesticípé. Jakmile se postup naučíte, není o moc složitější. 

2. Vánoční koule do oken 

Koule nejsou jen krásnou ozdobou na vánoční strom. Okno jimi můžete zkrášlit hned několika způsoby. Náš nejoblíbenější je zavěšení ozdob na vlasec, který přichytíte za rám okna. Ozdoby pak vypadají, jako kdyby se vznášely.  

3. Vánoční ozdoby na parapet 

Téměř bez práce také vytvoříte krásnou vánoční dekoraci na parapet – ozdoby stačí vyskládat do velké skleněné mísy nebo vázy. Nakombinujte různé velikosti a odstíny, sladěné se zbytkem výzdoby. 

4. Vánoční věnec do oken 

Adventní věnec letos nemusí zdobit jen váš stůl. Můžete ho pověsit také do oken. Jehličí a ozdoby ale naaranžujte z obou stran, ať vypadá pěkně zevnitř i zvenku. Můžete vyrobit také jednodušší věnec jen z pár větviček jehličí bez korpusu nebo věnec ze jmelí. 

5. Kreslené vánoční dekorace 

V papírnictví pořiďte bílý permanentní fix. S jeho pomocí můžete okna dekorovat podle fantazie. Můžete nakreslit vločky nebo jen jednoduché puntíky, hvězdy, nebo krásným písmem napsat část sloky své oblíbené vánoční písně. 

6. Větev ve skandinávském stylu 

Hledáte do svého obývacího pokoje ve skandinávském stylu jednodušší výzdobu? Na zahradě nebo v parku si vyberte pěknou větev bez listí, pověste ji pomocí lýka na okno a ozdobte dřevěnými dekoracemi. 

7. Svíčky na okenním parapetu 

Svíčky k Vánocům neodmyslitelně patří a můžete je využít i při výzdobě oken. Kombinujte je s dalšími ozdobami nebo vsaďte na jednoduchost a vyskládejte na parapet několik svíček ve skleněných miskách. Praktickou variantou jsou v tomto případě LED svíčky. 

8. Vánoční dekorace z vykrajovátek 

Vykrajovátka na cukroví se nehodí jen při pečení. Přivažte na ně provázek a vzniknou krásné jemné ozdoby, které můžete pověsit na větvičku v okně. Jestli jich nemáte dostatek, můžete také upéct jednoduché sušenky z mouky, soli a vody. Ovoňte je skořicí a dalším kořením. 

9. Girlandy v oknech 

Do oken můžete zavěsit různé girlandy. Snadno je vytvoříte z ozdobné látky nebo z oblíbeného vánočního balícího papíru. Nebo na provázek pověste jehličnaté větvičky, vyberte ale takové, které bez vody neopadají. 

10. Krajkové ubrousky 

Krajkové ubrousky působí jako nádherná vánoční dekorace do obýváku v boho stylu. Prohledejte půdu nebo je nakupte na bleším trhu. Další variantou jsou pak papírové krajkové ubrousky, které běžně používáme pod dorty. 

11. Vánoční truhlíky 

Truhlíky na oknech vypadají po létě smutně a prázdně. Proč je tedy nevyužít na vánoční výzdobu? Do truhlíku můžete zasadit drobné jehličnany nebo do nich naaranžovat větvičky a různé vánoční dekorace. 

12. Advetní kalendář do oken 

V oknech máme tolik prostoru, že do nich můžeme vystavit i celý adventní kalendář. Pořiďte a postavte je na parapet nebo na okno.

13. Vánoční vesnička do oken 

Jednoduchá, ale velmi efektní výzdoba je vánoční vesnička. Stejně jako betlém může být jak ve 3D formě, tak jen v podobě siluet vlepených do oken. Pokud máte dřevěné domečky, vložte do nich LED svíčky, díky kterým bude vesnička vypadat jako skutečná. 

14. Vánoční punčocha v okně 

V mnoha rodinách se na svátek Barbory nebo na Mikuláše věší do oken punčocha, kterou děti následující ráno najdou plnou sladkostí a ovoce nebo brambor a uhlí. Pletená punčoška ale okna může zdobit po celé období Vánoc. 

15. Origami hvězdy do oken 

Papírové origami hvězdy koupíte v různých velikostech, často v sobě skrývají žárovku, díky které osvítí celé okno. Hvězdy je možné z papíru také vyrobit, v dalším odstavci najdete jednoduchý návod.  

DIY: Jak vyrobit vánoční dekorace na okno z papíru 

Origami hvězdy můžete vyrobit v různých velikostech a jsou krásnou dekorací, kterou vyladíte přesně do svého interiéru. Správnou barvu nebo vzor snadno získáte díky široké nabídce balicích papírů, můžete je ale poskládat i ze zbytků, které máte doma. 

Na začátek potřebujete jen nůžky a papír vystřižený do čtverce. Aby vznikla pěticípá hvězda, je ale potřeba jej upravit na pětiúhelník. Jak vytvořit pravidelný pětiúhelník? 

 1. Čtverec položte hranou směrem k sobě.  
 2. Přeložte jej napůl, směrem od sebe. Vznikne obdélník. 
 3. Levý spodní roh přeložte směrem k prostředku. Jedna půlka nyní tvoří čtverec, druhá trojúhelník. 
 4. Roh opět rozložte a přeložte naopak vrchní roh stejné strany. Na levé polovině budete mít vyznačený pravidelný křížek. 
 5. Uchopte pravý spodní roh a ohněte jej směrem vlevo tak, aby se roh dotýkal středu vyznačeného kříže. 
 6. Přeloženou část nadzvedněte a přeložte napůl směrem vpravo. 
 7. Levou spodní hranu přeložte opět napůl, směrem k hraně poskládané části vpravo. 
 8. Nyní máte nepravidelný kornoutek, který je třeba po hladké zadní straně přehnout napůl. Vznikne užší kornout. 
 9. Kornoutek odstřihněte podél nejnižší hrany. Po rozložení vznikne pětiúhelník. 

Tip: Pokud se vám bude lépe pracovat s video návodem, vyhledejte na YouTube „How to Make a Pentagon from a Square.“ 

Origami hvězda z pětiúhelníku 

 1. Přeložte pětiúhelník napůl po každé straně – vždy proti sobě jde hrana a hrot. 
 2. Položte před sebe pětiúhelník hranou k sobě. Přeložte hranu ke vzniklým linkám směřujícím k horním rohům. Zopakujte u každé hrany. 
 3. Pentagon opět rozložte před sebe hranou směrem dolů. 
 4. Levou spodní hranu přeložte podle vzniklé linky. 
 5. Poté přeložte spodní hranu, ale vytáhněte levý roh tak, aby směřoval ven. 
 6. Pětiúhelník pootočte o pětinu a opakujte postup, než se dostanete na konec a opět jej rozložte. 
 7. Díky vzniklým linkám nyní můžete středy hran přitlačit prsty směrem k sobě a vznikne základní hvězda. 
 8. Uprostřed obou stran je pětiúhelník, hvězdu otočte tak, aby byl větší směrem k vám. 
 9. Pravou hranu každého cípu ohněte směrem doprostřed. Poslední cíp bude třeba zasunout pod první. 
 10. Nyní již pouze poupravte tvar a hvězda je hotová. Menší hvězdy můžete pověsit na provázek, větší můžete nasadit na světelný řetěz. 

Shrnutí 

Užijte si předvánoční procházky, kochejte se výzdobou v oknech ostatních a pochlubte se tou svou. Až přijdete promrzlí domů, bude na vás čekat útulná vánoční atmosféra, ve které si můžete vychutnat šálek horké čokolády nebo voňavý čaj. 

Líbil se vám náš dnešní článek o vánoční výzdobě do oken? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by se vám také líbit: