vánoční dekorace na stromeček

Vánoční stromeček patří mezi nejvýraznější znaky Vánoc. Každý rok se těšíme, až se okolo něj na Štědrý večer sejdeme a dětem se rozzáří oči při pohledu na dárky, které jim nadělil Ježíšek. Dejte si proto na jeho zdobení záležet. Připravili jsme pro vás bohatou inspiraci na vánoční dekorace na stromeček.

Jaký vybrat vánoční stromek: Nejvhodnější druhy 

Vánoční stromky u nás seženete jak lokální, tak z dovozu. Na výběr máte z mnoha odrůd a každá má trochu jiné vlastnosti. Jaká jsou jejich specifika? 

 1. Jedle kavkazská

  Perfektní kuželovitý tvar, husté a příjemné jehličí na vodorovně rostoucích větvičkách. Nežloutne ani neopadává. Je ale třeba ji pravidelně rosit a je citlivá na teplo – nebude se jí dařit vedle topení. 

 2. Smrk ztepilý

  Tradiční vánoční stromek s nízkou cenovkou. Větve jsou spíše řídké, velmi pravidelné. Je mu lépe v chladnější místnosti a nevydrží příliš dlouho. 

 3. Smrk pichlavý

  Tvarem je podobný ztepilému smrku, má ale hustější větve, pichlavé jehličí a neopadává tak rychle. 

 4. Smrk stříbrný

  Má stříbřitou barvu, pravidelný tvar a husté větve. Není třeba jej příliš zdobit, můžete nechat vyniknout samotný strom. 

 5. Borovice černá

  Má výraznou vůni a delší jehličí, které neopadává ani po uschnutí strom. Nevadí jim ani teplejší prostředí, přímo vedle topení je ale raději nestavte. 

Výběr barev a materiálů: Trendy pro rok 2021 

 • Nadčasová kombinace červené a zlaté se nikam neztratí ani letos. Toužíte-li po tradiční vánoční výzdobě, která okamžitě navodí pocit tepla, tohle je správná volba. 
 • Přírodní materiály a zemité barvy se objevují napříč celým interiérovým designem, včetně vánočních dekorací. Skvěle se hodí do rustikálního, boho i severského interiéru. 
 • Udržitelnost ve vánoční výzdobě? Samozřejmě! Vsaďte na kvalitní ozdoby, které vám vydrží dlouhá léta a využijte, co máte doma. Krásné ozdoby vyrobíte i z různých zbytků, vsaďte na upcyklaci. 
 • Zelená barva v různých odstínech vypadá na vánočním stromku skvěle. Monochromatické schéma se uchytilo i na Vánoce. 
 • Pastelové barvy na vánočním stromku působí jako z pohádky. Sáhněte po jemných odstínech žluté, růžové a meruňkové barvy. Nezapomeňte také na třpytky! 
 • Klasické ozdoby se vrátily do módy. Krásně zdobené skleněné ornamenty vyniknou na každém stromku. Jsou o něco dražší, můžete je ale dokupovat postupně a pro začátek kombinovat s jednoduchými druhy. 

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

Jaké vánoční dekorace nesmí chybět na stromečku 

 • Světýlka přijdou na stromek jako první, abyste následně mohla schovat drát 
 • Řetězy rozprostřete po celé ploše, ideálně i na straně u stěny 
 • Ozdoby přidávejte postupně, aby jich nebylo příliš mnoho 
 • Špička nebo hvězda je jako třešnička na dortu 
 • Můžete přidat ještě například třásně, stuhy nebo cukroví. Pokud vám vyhovuje jednodušší zdobení, klidně sáhněte jen po světýlkách a pár zajímavých ozdobách a nechte vyniknout samotný strom. 
 • Stromek ozdobte tak, aby se hodil ke zbytku interiéru. Předem si naplánujte styl i barevné schéma. Nákup ozdob nenechávejte na poslední chvíli. Ty, které se vám líbí mohou být těsně před Vánoci vyprodané. 

8 nejkrásnějších inspirací: Jak vyzdobit vánoční stromeček

Nevíte, v jakých barvách nebo stylu letos ozdobit stromek? Připravili jsme pro vás dávku inspirace. 

Třpytivá červená tradice 

Červená stále patří mezi nejoblíbenější barvy na ozdoby. Vyberte krásný huňatý strom, pověste a něj světýlka v teplé barvě a červené ozdoby v různých tvarech a velikostech.  

Glamour královsky modrý stromek 

Stylový a elegantní stromek získáte, když zkombinujete výraznou královsky modrou barvu s bílou a stříbrnou. Použijte několik větších, opravdu výrazných ozdob, na kterých barva vynikne. 

Elegantní stříbrný stromek 

Oblíbený smrk stříbrný je perfektní podklad pro stříbrné ozdoby. Hodí se do světlého obývacího pokoje, ideálně vybaveného světlým dřevem a šedými doplňky. 

Romantický růžový vánoční stromek 

Že růžová není vánoční barva? To už rozhodně neplatí, od loňského roku jsou růžové vánoční stromky jasným trendem. Abyste se vyhnula efektu cukrové vaty, kombinujte růžovou se stříbrnou či krémovou barvou. 

Stříbrné a zlaté ozdoby 

Líbí se vám stříbrná i zlatá? Nemusíte se rozhodovat jen pro jednu, snadno je totiž sladíte dohromady! Vyberte například zlatý řetěz a doplňte jej stříbrnými ozdobami. 

Mašle na vánoční stromek 

Klasické plastové či skleněné ozdoby vás již nebaví? Pověste letos na stromek látkové mašle. Můžete je uvázat do perfektní tvarů nebo nechat volně jako třásně. 

Sázka na přírodní materiály 

Přírodní materiály mají velkou výhodu: zpravidla je snadné je kombinovat. Skvěle se k sobě hodí například koření, sušené ovoce, dřevěné a proutěné ozdoby. 

Bílé Vánoce jako z ledového království 

Všichni toužíme po bílých Vánocích, v posledních letech se jich bohužel málokdy dočkáme. Můžete je ale vytvořit alespoň doma! Kombinujte bílé, stříbrné a bledě modré ozdoby. 

DIY návod: Jak levně vyrobit vánoční ozdoby na stromeček 

Vánoční ozdoby na stromek můžete snadno vyrobit i doma. Pořiďte tenký provázek, krásně vypadá elegantní lesklý stříbrný i uvolněný červeno bílý, a pověste na něj například: 

 • Korky od vína 
 • Šišky ze stromů 
 • Origami hvězdičky 
 • Cukroví a sušenky 
 • Ozdoby z korálků 
 • Vlněné bambule 

Nejčastější otázky 

Jaké jsou vaše nejčastější dotazy ohledně vánočních stromků?  

5 tipů na závěr 

 • Investujte do kvalitního stromku, ať už kupujete živý nebo umělý. Kvalitní umělý strom bude krásně vypadat mnoho let a ten živý hned tak neopadá. 
 • Jako první na strom naaranžujte světýlka, abyste mohla drát schovat pod další ozdoby.Jako druhý přijde řetěz a až poté drobné ozdoby. 
 • Ozdobte stromek ve stejném stylu, jako zbytek domácnosti.Bude snazší nakupovat dekorace a výsledek bude překrásný. 
 • Chraňte stromek před dětmi a domácími mazlíčky.Pomohou různé ohrádky nebo umístění stromu na vyvýšené místo. 
 • Využijte odříznuté větve ze stromu.Můžete je naaranžovat do vázy s vodou a postavit na stůl nebo do předsíně. 

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ vánočního stromku a styl jeho zdobení, nejdůležitější je čas, který u něj trávíte. Pusťte si oblíbenou vánoční pohádku, uvařte čokoládu nebo nalijte sklenku vína a zachumlejte se pod měkkou dekou. 

Líbil se vám náš dnešní článek o vánočních dekoracích na stůl? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.