Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
darky

Také malé byty si zaslouží vánoční výzdobu dle trendů roku 2024. Někdy to s nimi však není tak jednoduché, nemůžete si totiž dovolit všechno. Na velký strom a obrovské množství dekorací tedy rovnou zapomeňte. Přesto své snažení vůbec nemusíte vzdávat dopředu a i z malého bytu vytvořit útulnou vánoční pohádku dle vašeho gusta. Nechte se inspirovat našimi tipy, které vám navíc ušetří i nějakou tu korunu na vánoční dárky.  

Které vánoční dekorace se hodí do bytu? 

Pokud potřebujete ušetřit za výzdobu, a přesto chcete svůj byt převléknout do vánočního kabátu, můžete se vrhnout do výroby ozdob sami. Spousta z nich může vypadat opravdu elegantně, ale výdaje za ně téměř nepocítíte.  

Skvělými pomocníky jsou také barevné spreje, díky kterým sladíte celou výzdobu do vybraných odstínů. Takto snadno a levně vdechnete nový život starší výzdobě, zrecyklujete mnoho materiálů nebo vytvoříte originální dekorace pro váš byt.  

Menší prostory vyžadují úsporu místa i v oblasti vánoční dekorace. Proto si nejprve celý koncept rozmyslete a s počtem ozdob to příliš nepřehánějte. Jaké prvky by vám však určitě neměly v bytě chybět? 

12 originálních nápadů: Jak levně začít s vánoční výzdobou bytu  

Existuje tolik možností, ze kterých si můžete vybrat tu pravou pro váš byt. Od malých a neuvěřitelně roztomilých stromečků, přes výzdobu z nejrůznějších recyklovaných materiálů až po vánoční věnce, které si zvládnete vyrobit sami za pár korun. Vybíráme tedy 12 skvělých tipů pro vaši vánoční výzdobu bytu, které myslí i na vaši peněženku. 

1. Chodba plná světel 

Především chodby menších bytů bývají tmavé a neútulné. Vytvořte krásnou atmosféru díky světelným řetězům, které zavěsíte okolo nábytku nebo na stěny. Můžete je také ozdobit malými baňkami pro podtrhnutí vánočního stylu.  

2. Jak ozdobit dveře na Vánoce? 

Na vchodové dveře se perfektně hodí vánoční věnec z přírodnin. Můžete zvolit nejrůznější varianty od jeřabinového věnce laděného do červena až po jehličnaté věnce ozdobené voňavou skořicí, sušenými pomeranči a mašlemi. Pokud máte doma staré baňky bez využití, zkuste s nich vytvořit minimalistický věnec v lesklém provedení. 

Na dveře se také hodí zelené řetězy z přírodnin, které upevníte po jejich obvodu. Použijte stejné materiály jako u věnce a získáte celistvý vzhled vchodu, který vám budou závidět i sousedé. 

TIP! 12 originálních tipů: Vánoční dekorace na dveře

3. Obývací pokoj slaďte do zlata 

K Vánocům se skvěle hodí zlatá barva, kterou jindy ve vašem bytě příliš nevyužijete. Stačí několik menších detailů ve zlatém akcentu a z vašeho obýváku se stane kouzelné místo. Perfektně se pro takové účely hodí malý stromeček se zlatými baňkami na komodě a s dárky rozmístěnými pod ním.  

Na konferenční stolek přidejte několik zlatých svíček a užijte si příjemnou atmosféru. Pokud si s výzdobou chcete skutečně vyhrát, pořiďte si zlatý sprej a přestříkejte s ním nasušené větévky, půlky ořechů nebo balicí papír a slaďte celý interiér v několika krocích.  

4. Slavnostní svícny 

Mnoho svícnů nebo luceren si můžete snadno vyrobit sami. Jestliže patříte k méně zručným, tento nápad se vám určitě bude líbit. Využijte dlouhé sklenice na víno a obraťte je vzhůru nohama. Dovnitř vložte kousek větvičky, na nohu uvažte jemnou mašli a na plochu nohy umistěte malou svíčku. Takto jednoduché to je!  

5. Dekorace na vánoční stůl 

Jídelní tabule si také zaslouží vaši pozornost. Co takhle zavěsit nad stůl vánoční hvězdu ze světýlek a doprostřed stolu přidat dekoraci z přírodního chvojí? Nádherně vynikne na textilním běhounu v jemném odstínu. 

TIP! Vánoční dekorace na stůl: nejkrásnější inspirace a tipy

TIP! Vánoční dekorace na stůl: nejkrásnější inspirace a tipy

6. Papírové stromky na komodu 

Dalším koutkem, kterému opravdu sluší vánoční dekorace, se stává komoda. Vytvořte z balicího papíru kornouty připomínající vánoční stromečky a několik jich rozmístěte na prázdnou komodu. Na jejich vrcholy připevněte malé hvězdičky z papíru a vánoční dekorace za pár korun je na světě.  

7. Zrecyklujte staré krabice 

Krabice různých velikostí lze snadno využít jako falešné dárky, které skvěle vyzdobí váš byt. Stačí krabice zabalit do vánočního papíru a převázat stužkou. Tuto dekoraci můžete umístit i ven například před vchodové dveře nebo do nevyužitého koutku bytu. 

8. Vánoční výzdoba ložnice 

Chcete-li si vánoční atmosféru užít také ve vaší ložnici, zaměřte se na místo nad čelem postele. Prázdná plocha si přímo říká o využití. Zavěsit zde můžete například vánoční punčochy pro vás a vašeho partnera, které naplníte dobrotami. Přidejte na punčochy iniciály vašich jmen a máte hotovo. 

9. Papírové vločky 

Děti i dospělé jistě bude bavit výroba nejrůznějších papírových vloček. Můžete využít zajímavé druhy papírů, jako je krepový nebo hedvábný papír. Vločky lze vystřihovat, skládat, lepit a barvit. A nemusíte se držet ani dvourozměrného provedení, ale vyzkoušet skládání 3D vloček, které vypadají skvěle zavěšené na lustru nebo na stěně.  

TIP! 15 nejkrásnější inspirací: Vánoční dekorace na okno

10. Adventní věnec nad krbem 

Ani adventní věnec vás nemusí stát příliš. Stačí vám látkové nebo papírové pytlíčky, na které napíšete číslice od 1 do 24. Pytlíčky naplňte sladkými drobnostmi a zavěste pomocí přírodního provázku nebo stužky na přírodní větvičku. Tato dekorace nejlépe vynikne nad krbem, kam si vaše děti každý den přijdou pro svou odměnu.  

TIP! 10 nejlepších DIY nápadů: jak vyrobit podzimní věnec

11. Malý vánoční stromeček 

V malém bytě jednoduše nezbývá prostor navíc pro obrovské vánoční stromečky až po strop. To však vůbec nevadí! Malé stromečky působí skutečně roztomile a skvěle splní účel nezávisle na jejich velikosti.  

Menší stromečky navíc nemusíte zdobit takovým množství ozdob, postačí vám jemný světelný řetěz a několik malých baněk v oblíbené barvě. Zkuste letos využít stromeček v květináči, který obléknete do juty nebo přírodního pytle.  

TIP! Jak vyzdobit vánoční stromeček: Nejkrásnější dekorace

12. Vánoční obrazy na stěny 

Malé prostory bytu snadno vyzdobíte pomocí obrazů na stěnách, které nezaberou téměř žádný prostor. Bude vám stačit několik vánočních plakátů nebo volných rámečků, které vyplníte vlastnoručně vyrobeným obrazem.  

Nemusíte se trápit svým uměleckým talentem, stačí pár tahů štětcem a minimalistický stromeček nebo vánoční nápis je na světě.  

DIY: Jak si levně vyrobit vánoční dekoraci? 

Shrnutí: 5 tipů pro levnou výzdobu malého bytu 

  1. Kombinujte podobné barvy a materiály. Vytvoříte tím sjednocený vzhled celého bytu, což je především u těch menších velmi důležité. 
  2. Recyklujte staré ozdoby a využijte, co máte doma, než vyrazíte do obchodu pro nové. 
  3. Příroda vám nabízí mnoho dekorací zcela zdarma. Nasbírejte si přírodniny dostatečně dopředu, aby stihly vyschnout.  
  4. Poptejte se známých nebo rodiny, zda nemají nějaké ozdoby na půjčení navíc.  
  5. Při pečení cukroví vytvořte slané těsto, ze kterého snadno vytvoříte zajímavé ozdoby na stromeček či věnec.  

Zaujaly vás naše praktické tipy? Zaregistrujte se bezplatně na serveru Westwing a získejte přístup k dalším článkům a příspěvkům plných inspirace.

Mohlo by sám také hodit: