Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Podzimní dekorace

Venku fouká, hučí, je chladno a mrazivo a vy se velmi těšíte do tepla domova. Aby byl ještě o to více útulný a krásný, je dobré jej vyzdobit. A to celoročně. Nejinak je tomu i na podzim. Dekorace, které nesou podzimní prvky a dotýkají se i svátku dušiček či Halloweenu, se budou hezky vyjímat v zamračeném počasí a budou hřát na duši. Podzimní dekorace ve vás probudí tu pravou podzimní náladu.

Podzimní barvy

Příroda se na podzim vybarvuje do nádherných barev. Na pohled je to čistá krása. A přesně tak, by to mělo vypadat i u vás v obývacím pokoji. Zakomponujte do vašich pokojů teplé barvy a bude tam hned útulno.

Tyto a mnohé další příbuzné barvy jsou k vidění všude kolem. Lesy, keře, pole a louky jsou do těchto barev oděny. V podvečer se do červena barví i obloha. Listy poházené po zemi jsou celé žlutooranžové, jehličnany září svou zelenou na všechny strany a s holými větvemi se ukazuje mnohem více oblohy. Stejně tak byste měli postupovat i ve výběru dekorací. Kombinujte výrazné teplé barvy se světlými. Vzájemně se budou doplňovat a u vás doma to nebude vypadat jak v pekelném doupěti, ale bude tam čistý hřejivý pocit.

Oblíbené dekorace

Jsou typy dekorací, které se už staly jakousi klasikou a mnoho lidí si je i vytváří sami podle svých představ. Na podzimních dekoracích je skvělé, že spoustu komponentů lze objevit na procházce v přírodě. Ty pak použijete k výrobě. Samozřejmě si můžete koupit již nachystaný polotovar a ten dotvořit k obrazu svému. Je to jednoduché, zvládnout to i děti. Takže se z toho může stát tradice na podzimní rodinnou aktivitu.

  1. Podzimní věnec – Tady si lze představit věnec pověšený na vstupních dveřích anebo ten, který leží třeba na stole či objímá svícen apod. Věnec je často vytvořen z šišek, listí, ořechů, kaštanů a dalších přírodních ozdob. Může být různě velký, barevný. Často na něm jsou stužky, krajky nebo připnuté sádrové postavičky. Věnec ozdobí jak dveře, tak jídelní stůl, kolem kterého se schází celá rodina. A pokud sladíte i prostírání do podzimních barev, bude to krásná podívána. Věnec také můžete obtočit kolem svícnu, sošky, pověsit nad krb, pohovku nebo jej pustit po řece a přivítat duch podzimu.
  2. Duchovní věnec – V jiném případě se chystá věnec na hrob. V době dušiček, tedy na začátku listopadu, lidé zdobí místa odpočinku svých blízkých. Věnce jsou plné květů, většinou lilie, stuh, jehličí a kolem nich pak stojí svíčky. Je tedy nutné dávat pozor, co se týká hořlavosti.
  3. Podzimní dekorace na dveře – Nejčastěji jsou k vidění právě věnce, ale dnes si lidé věší i jiné ozdůbky. Třeba různé skřítky, velké girlandy, obří papírové listy, kukuřičné klasy, trsy obilí, svázaný šípek apod.
  4. Podzimní dekorace na stůl – Podzim venku čaruje všemi barvami a tvary, přineste si jej i domů. Ozdobte stoly a při každém jídle či pití kávy se můžete kochat tou různorodostí. Na stole může stát mísa s nasbíranými plody a bobulovinami. Otrhejte jeřabiny, šípek, sesbírejte žaludy. Vše pak naaranžujte do skleněné misky. A to stačí. Můžete si vyrobit svícny z větviček, ozdobit zavařovací sklenici pomocí obtisků listů anebo naaranžovat dýně.
  5. Podzimní dekorace na okno – Stejně jako v zimě, kdy nám mráz zdobí okenní tabule, stejně dobře bude vypadat, pokud okno přetvoříte do podzimní nálady. Takže na něj zavěste třeba obří kovová kola, která mají držák na svíčku. Nebo přímo na okenní parapet postavte svícen a nechte světlo svíčky plápolat. Světlo v okně přitáhne pozornost a opticky vás zahřeje. V okně budou dobře vypadat i různé větvičky ve váze nebo sušené květiny. Ti s tvořivou duší, si mohou vyrobit růže z listí. Návody najdete na internetu.

Další možnosti aranžmá

Podzimní příroda nám nabízí plnou náruč předmětů, se kterými se zabavíte nejedno odpoledne. Spoustu inspirace na podzimní dekorace najdete na našem webu nebo je znáte již z vlastního dětství.

I vaše potomky bude bavit navlékání korálků z šípků, kukuřice a jeřabin. Pomocí jehly a nitě vyrobte korálky a náramky a nechte děti jimi podarovat své kamarády. Můžete se s nimi vydat i pod kaštany a sbírat plody. Do čerstvých měkkých kaštanů jdou lehce napíchat špejle a jdou tak vyrábět zvířátky a příšerky. Ty pak umístěte na okno, schody, polici. Všude kde budou na očích.

Pomocí listů si vyrobte koláž, girlandu, naplňte jimi vázu nebo je použijte na výrobu skřítka. Mohou sloužit jako vlasy nebo šaty.

Podzimní květiny

Venku je sice chladněji a opadávají listy, to však neznamená, že celá příroda spí. Stále si dům, záhonek nebo klidně venkovní schodiště můžete ozdobit záplavou květů. Na podzim kvetou chryzantémy, jiřiny, slunečnice či hortenzie. Ty všechny vám pomohou rozloučit se s létem a přivítat podzim.

Symbol podzimu: Halloween

První co vás v našich končinách napadne, je že se slaví svátek mrtvých – dušičky. Lidé chodí na hřbitovy, zapalují svíce, zdobí hroby a mají nostalgickou náladu. Jinde ve světě se však slaví i oblíbený Halloween. V posledních letech je čím dál tím více k vidění i u nás. Pomalu se z toho stává běžná tradiční podzimní záležitost.

Na Halloween se lidé jednoduše straší. Nazdobí si domy, takže u dveří sedí kostlivec, na zahradě jsou falešné pavučiny, místo zvonku jsou strašidelné zvuky a děti v převleku chodí koledovat sladkosti. Halloween se k nám dostává hlavně skrz vyřezávání dýně do tvaru obličeje. Všelijaké inspirace na vyřezání dýně najdete v našem dalším článku. Můžete ji udělat zlověstnou nebo naopak roztomilou.

Zdobení dýně a loudění sladkostí je pro děti, avšak dospělí se také rádi převlékají do kostýmů. Ti se často sejdou na Halloweenská party, kde je stůl s občerstvením v podobě mozečků, umrlčích prstů, falešné krve a místo konání, je jak vytrženo odněkud z hororu.

Shrnutí

  • Vneste do interiéru podzimní barvy, hlavně červenou, oranžovou, žlutou a zelenou a uvidíte, jak tam bude hned útulněji.
  • Vyrobte s dětmi zvířátka z kaštanů a udělejte si výstavku.
  • Na procházce podzimní krajinou sbírejte kaštany, žaludy, větvičky a šípky. Ty si pak doma naaranžujte.
  • Sežeňte si větší dýni a vyřežte vysmátý obličej. Když do ní pak umístíte svíčku, máte originální lucernu.
  • Bojíte se rádi? Nezapomeňte na pořádnou Halloweenskou výzdobu. Pavučin, duchů a krve není nikdy hodně.