Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Blížící se podzim zase nastavuje svou barevnou tvář a vy už uvažujete o tom, jak si letos originálně ozdobit svůj domov? Tradiční věnce na dveře a halloweenské dýně vypadají skvěle v kombinaci s podzimní dekorací na okně. Zkuste našich 7 originálních nápadů a ukažte světu svoji kreativitu. 

Jaké podzimní dekorace na okno zvolit? 

Barevné a útulné podzimní dekorace na okně upoutají pozornost každého kolemjdoucího. Zároveň vás přivítají při každém příchodu domů a vykouzlí vám úsměv na tváři, který se v pošmourných a chladných podzimních dnech více než hodí. Držte se našeho návodu na krásné dekorace do oken: 

 1. Nejprve se rozmyslete, zda si dekorační předměty do okna pořídíte nebo vyrobíte vlastníma rukama.

  Při jejich výrobě můžete zapojit děti a užít si den plný kreativity a zábavy. Zároveň však počítejte s autentickou výzdobou, která bude jistě mít nějaké ty mouchy. Komu to však vadí, když se u toho tak dobře baví? Pro méně zručné lidi je tu pak možnost nákupu dekorací. 
 2. Při výběru myslete na tvar vašich oken.

  Do podlouhlých obdélníků zvolte spíše delší předměty se závěsnými prvky. Čtvercová okna zase obohatí kruhové tvary s roztomilými detaily. Sladit lze také výzdobu oken a dveří do pěkného celku.  
 3. Jaký způsob uchycení podzimních dekorací zvolit?

  Často používaná okna, která běžně otevíráte, potřebují pevně zachycené dekorace, které se ani nehnou a nepoškodí vám křehké sklo. Do oken, která často nepoužíváte, lze dekorace umístit pomocí přivřeného provázku. Nepoužívejte lepidla, která by ze skla nešla lehko umýt. Některé dekorace stačí pouze položit na parapet a užít si jejich krásu.  

7 nápadů: Podzimní dekorace na okno 

Dekorace v oknech nemusí působit laciným a kýčovitým dojmem. Pestrobarevné výrobky ponechejte bez povšimnutí a uzpůsobte výzdobu svému vkusu. Přinášíme vám tipy na originální ozdoby s elegantním vzhledem. 

1/ Budiž světlo! 

Sluníčka ubývá a tak se hodí vnést do vašich oken trochu hřejivého světla. Využít lze proutěné lucerny, umělé svíčky, u kterých nehrozí vznik požáru, nebo LED závěs světel.  

Okolo svíček a luceren rozprostřete sušené přírodniny a slaďte je do barev podzimu. Nádherná je například kombinace vínové a sytě oranžové barvy, kterou odlehčíte béžovými prvky. Vše položte na praktické keramické misky, které vám ušetří práci při úklidu. 

2/ Pravidelné tvary 

Milujete geometrii a minimalismus? Osvěžte svá okna pomocí závěsných kruhů v různých velikostech i výškách. Jedná se o velmi elegantní řešení podzimní výzdoby, které potěší oko a zároveň lze snadno obměnit.  

3/ Sušené květiny ve vázách 

K podzimu neodmyslitelně patří sušené květy, obilí a další přírodniny, které vyniknou v moderní váze. Stačí je postavit na okenní parapet a jelikož se o ně dále není potřeba starat, jedná se také o velmi praktické řešení. Nasušit si květiny, šípky nebo obilí můžete dopředu a pokud se o ně budete dobře starat, vydrží vám i do další sezony.  

Tip: Visí vám v oknech závěsy? Dozdobte i je pomocí stáhnutí provázkem a umístění svazku sušených květů do každého ze závěsů.  

4/ Pravý halloweenský zážitek 

Halloweenské dýně nemusí nutně vypadat jako z amerického filmu. Jejich využití lze pojmout velice elegantně a střídmě, například když do nich vyřežete pouze několik otvorů v pravidelných liniích a zapálíte svíčku s příjemným světlem. 

Postarat se však můžete i o pravý strašidelný zážitek v podobě šklebících se obličejů a děsivých doplňků okolo.  

5/ Podzimní věnec z přírodnin 

Mezi klasické tvary podzimních ozdob patří kruhovitý věnec. Například takový podzimní věnec plný sušených kaštanů, bukvic, listů a větviček vnese do prostoru nádech přírody a klidnou atmosféru.  

Využít však můžete i poněkud netradiční přírodní materiály, jako jsou hlavičky česneku pro věnec v bílém provedení nebo malé ozdobné dýně umístěné do kruhu a doplněné o šípky.  

6/ Závěs ze sušených listů 

Záclonu nebo závěs můžete nahradit sušenými listy na provázkách, které vytvoří barevnou mozaiku podzimu. Využijte tyč na záclony a pomocí přírodního provázku k němu přivažte šňůry plné vylisovaných listů. Přidejte několik polštářů na parapet v podobných barvách a klidné místo pro chvíle s kávou či knížkou je na světě.  

7/ Podzimní květiny

Kdo by chtěl do svého domova vnést trochu života, může vsadit na květináče s podzimními květinami. Ty vydrží i mírné mrazíky a stále vypadají skvěle.  

Do truhlíků zasaďte začátkem podzimu například vřes, macešky, chryzantémy, břečťan či stříbrný starček. Pro oživení můžete doplnit dřevěné dekorace na špejli, které zapíchnete do květináče mezi rostliny.  

DIY: Jak vyrobit podzimní dekoraci na okno  

Hned několik z výše uvedených tipů lze vyrobit doma pomocí několika málo věcí. Pokud by vám to přece jen nestačilo, přinášíme ještě jeden bonusový tip na podzimní dekoraci do oken navíc i s podrobným návodem.  

Bílo-zelené koule z mechu 

Pro interiéry ve světlých a přírodních barvách se bude hodit dekorace sladěná do zeleno-bílé barvy. Koule z mechu navíc přináší kousek přírody do vašeho domova a vy si tak můžete dopřát trochu lesní atmosféry přímo v obýváku nebo ložnici. 

Budete potřebovat:  

 • Skleněnou nádobu nebo vázu kulatého/oválného tvaru či staré akvárium pro rybičky 
 • Hlínu a mechové chomáčky 
 • Šišky, bukvice, kaštany a další přírodniny 
 • Sušené listy a větévky 
 • Bílý sprej 
 • Lepicí pistoli 
 • Bílou krajku o šířce cca 5 cm a délce odpovídající průměru nadoby, bílou stuhu 
 • Noviny 

Postup: 

 • Čistou skleněnou nádobu naplňte hlínou asi do jedné čtvrtiny a pokropte vodou. 
 • Mechové chomáčky a další přírodniny (kromě listů a větviček) naaranžujte na hlínu dle vašeho vkusu.  
 • Na noviny vyskládejte větvičky a listy a přestříkejte je bílým sprejem ze všech stran. 
 • Během zasychání spreje se opět vraťte k nádobě a lepící pistolí na její vrchní okraj připevněte krajku po celém obvodu. Následně ještě převažte stuhou. 
 • Bílé listy přilepte na větvičky, které opět naaranžujte do nádoby.  
 • Vznikne vám krásná zeleno-bílá koule, kterou lze umístit na parapet a okolo vyskládat zbylé listy a přírodniny. Ideální volba pro milovníky jemnějších barev.  

Tipy na závěr 

Existuje tolik způsobů, jak oživit interiér a to velmi jednoduše a rychle. Na závěr vám přinášíme ještě několik tipů, které by vám neměli při zdobení oken uniknout. 

 1. Jedno okno = jedna ozdoba. Rozhodně to s dekoracemi nemusíte přehánět. Především u těch závěsných platí, že méně je někdy více a jedna dominanta postačí.  
 1. Podzim nabízí celou škálu barev, vy si však můžete vybrat jen některé z nich. Není nutné zakomponovat do jedné výzdoby žlutou, oranžovou, červenou, hnědou, zelenou a další barvy najednou. 
 1. Ujistěte, že jsou vaše venkovní dekorace na oknech dobře upevněné. V případě velkého větru by vám mohly poškodit celé okno.  
 1. Ladit výzdobu můžete nejen s dekoracemi na dveřích, ale i s tou na stole nebo na poličkách v domě.  
 1. Nebojte se kombinací různých stylů a nedržte se skriktně jen jednoho z nich. Možná vás experimentování příjemně překvapí svým výsledkem.  

Dekorace na oknech si užijete celý podzim než je vystřídáte za vánoční výzdobu. Proto si na nich dejte záležet a inspirujte se našimi tipy. Podívejte se také na další články o výzdobě na stůl nebo o tom, jak vyzdobit věnec na dušičky. Další skvělou inspiraci získáte díky registraci na serveru Westwing. Denně zde najdete nejnovější články plné zajímavých tipů a rad, ale získáte i přístup ke speciálním akcím Westwing.