Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Zeleninová zahrada

Kdo má svou půdu ví, že jak ji nejlépe využít, je na ní něco pěstovat. To, že si postavíte terasu a bazén vám jídlo neobstará. Vlastní úroda zkrátka potěší, a to je ten důvod, proč si lidé pořizují domy a malé zahrádky za městem. Ve chvíli, kdy vykoukne první jarní slunce, trávu už nepokrývá sníh a venku se teploty začínají šplhat i v noci nad nulu, ožívají všichni zahrádkáři. Konečně mohou kopat do země. Zeleninová zahrada vám přinese bio ovoce a zeleninu, dostupnou po celou sezonu. A pokud ji bude dost, můžete si ji zpracovat a těžit z ní po celý zbytek roku.

jak pěstovat avokádo z pecky 2

Pěstování avokáda doma i na zahradě nejen pro začátečníky

jak pestovat rasokoule

Jak pěstovat řasokoule: Návod, se kterým vám vydrží

jak pěstovat kurkumu

Jak pěstovat kurkumu doma či na zahradě

Jak pěstovat maliny

Jak pěstovat maliny na balkoně či na zahradě

jak pěstovat rozmarýn

Jak pěstovat rozmarýn v bytě či na zahradě

jak pěstovat rakytník

Jak pěstovat rakytník doma v květináči nebo na zahradě

jak pěstovat mango

Jak pěstovat mango z pecky

jak pěstovat mátu

Skvělé tipy: jak pěstovat mátu v bytě nebo venku

Jak pěstovat papriku

Pěstování paprik ze semínka pro začátečníky

Jak pěstovat ředkvičky

Pěstování ředkviček doma, ve skleníků nebo v platu od vajec

Co pěstovat ve skleníku

Co pěstovat ve skleníku: nejlepší zeleniny na pěstování

pěstování ve vodě

Jak pěstovat bazalku na zahradě i doma v květináči

Jak pěstovat rýmovník

4 jednoduché způsoby: Jak pěstovat rýmovník

Jak pěstovat zázvor inspirace

Jak pěstovat zázvor na zahradě, doma i ve skleníku

pokojovky do ložnice

Tipy: Jak pěstovat a pečovat o aloe vera

Pěstování-rajčat

Pěstování rajčat: Vše, co potřebujete vědět

Jak pěstovat okurky tipy

6 jednoduchých způsobů: jak pěstovat okurky

pěstování brambor

9 netradičních způsobů: pěstování brambor doma i na zahradě

jak pěstovat koriandr (8)

Jak pěstovat koriandr doma i na zahradě

jak pěstovat česnek

Jak pěstovat česnek doma i na zahradě

různé odrůdy chilli

Jak pěstovat chilli papričky v květináči doma i na zahradě

jak pěstovat bylinky

Jak pěstovat bylinky doma i na zahradě

Zeleninová zahrada v bytě?

Možná jste nabyli dojmu, že takový typ zahrady a potěšení lze zrealizovat pouze u domu s rozlehlou zahrádkou. Věřte však, že to lze i na balkoně v bytě a v těch nejhorších případech i v uzavřené místnosti. Avšak to už jsou velmi ztížené podmínky. Věnujme se tedy zahradničení pod širým nebem.

Zahrádku můžete vytvořit i pomocí truhlíků, jutových pytlů, kbelíků, policových systémů či vyvýšených záhonů. Nikde není psáno, že záhon je jen v zemi. Zeleninu a ovoce lze velmi úspěšně pěstovat kdekoliv ve hlíně. Stačí dodat teplo, světlo, vláhu a živiny. A taky trochu té lidské něhy.

Co je možné pěstovat i za oknem

Jsou plodiny, které určitě často používáte v kuchyni, a ty je tedy lepší mít hned po ruce. Ano i na zahradě si vysaďte bylinky, kde porostou jako divé, ale za oknem budou na očích. Jak pěstovat bazalku se dozvíte v našem návodu. Je to choulostivá bylinka, která potřebuje dobrou péči. I takový koriandr dokáže přežít spíše v truhlíku než na volném prostranství.

Víte, že mezi byliny lze řadit i dnes tak oblíbený rýmovník? Lidé jej znají spíše ve spojitosti s respiračním onemocněním, ale lze jej i klasicky přidávat do jídla. To získá svěží chuť, trochu do asijských chutí. Věřte, že na každém druhém okně najdete i aloe vera. Velice léčivá rostlina. Mnoho lidí ji má jen pro její netradiční vzhled, ale naučte se ji používat i v oblasti zdraví. Uvidíte, že každá popálenina a odřenina bude rychleji zahojena.

Sazenice nejsou třeba

Některé plodiny si vypěstujte z původního kousku. Třeba takový zázvor stačí nařezat na díly a vsadit do země. Pustí mnoho nových oddenků. Zkuste do hlíny stejným způsobem zasadit i rajče, papriku nebo chilli papričky. Ze všeho vyrostou nové rostlinky.

Voda samá voda

Pak tu jsou rostliny do zeleninové zahrádky, které nejsou v podstatě nic jiného než voda a další látky. Řeč je o okurkách. Velice oblíbená zelenina zvláště v létě. Je osvěžující a bez kalorií. Vodnaté jsou i ředkvičky. Čím větší, tím však štiplavější.

Pěstování z pecky

Tak jako se dá vypěstovat oddenek ze zasazení do země kousku oné zeleniny, tak se dá pěstovat i z pecky. Ideálním příkladem je avokádo. Pecku je tedy lepší mít prvně osazeno na hladiny vody ve sklenici, ale poté se klasicky zasadí. Avokádo je cizokrajné ovoce, ale našlo si místo v mnoha domácnostech.

Co je lepší pěstovat v záhoně

Jsou i plodiny, co na balkoně prostě nevypěstujete. Rozhodně ne v množství větším než jedna porce na nedělní oběd. Ven na záhon se radí vysadit brambory a česnek. Dvě plodiny, které neustále používáte. V obchodě jsou velmi drahé, ale doma je vypěstujete za pár korun. V hlíně se lépe daří i ředkvičkám.

Vše výše uvedené se může pěstovat i venku. U zakládání zahrady využijte všechen volný prostor. Na balkoně jděte do výšky, na zahradě si zase postavte vyvýšený záhon. Nebudete tolik ohýbat hřbet.

5 tipů, které vykouzlí zeleninovou zahradu v každém obydlí

  • Volte plodiny s ohledem na dispozice.
  • Brambory a česnek v květináči nevypěstujete. V bytě je tedy nesaďte.
  • Neutrácejte za sazenice. Vypěstujte si vlastní z odřezků a pecek zeleniny a ovoce.
  • Využijte i vertikálního umístění truhlíků a zvětšete tak místo na pěstování.
  • Do sázení a okopávání přizvěte celou rodinu. I oni jsou přece konzumenti, tak ať přiloží svou ruku k dílu.

Registrujte se bezplatně na Westwing a získejte přístup k dalším tipům a nápadů, jak pěstovat zeleninu. Zeleninové zahrady jsou hitem roku, vytvořte si doma jednu i vy. Věříme, že i vy si můžete pochutnat na vlastním ovoci a zelenině.