Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Pěstování pokojových rostlin

Každý pokoj si zaslouží trochu projasnit, oživit a vyladit do posledního detailu. To můžete zařídit pomocí vhodného nábytku, dekoracemi, bytovým textilem, ale i právě pokojovými rostlinami. Jejich zelené listy dodají na útulnosti a květy jej ozvláštní a provoní. Vždy bychom je však měli vybírat s ohledem na prostředí, na místo, kde budou postavené, ale nezapomínat i na obyvatele domu a jejich případné alergie či omezit potencionální nebezpečí. Myslete tedy nejen na starší lidi a děti, ale i na domácí zvířata.

Pokojové rostliny do bytu i do domu

Pokojové rostliny přispívají k navození klidu, a i uprostřed města si můžete doma vytvořit kus vlastní džungle nebo alespoň zelený kout. Pohled na ně vám vždy zvedne náladu. Navíc je to i jakýsi druh terapie, starat se o květiny. Pokud pokvetou a porostou, bude se dařit i vám. Umí zklidnit mysl a pomoci zahnat špatné myšlenky. Některé jsou i léčivé a přispívají k lepšímu klima pokoje.

V prostorech, kde není ani jeden květináč, má člověk pocit chladu. Působí to příliš sterilně, úředně. Domov je tvořen z menších kousků v jeden celek. A do něj samozřejmě patří i květiny. A to hlavně živé. Dnes už sice existují i umělé, tedy napodobeniny, docela okem nerozeznatelné od předlohy. Jenže ty se hodí většinou je do bytů s alergiky či astmatiky.

Jak vybrat vhodnou pokojovou rostlinu?

Máte rádi velké vzrostlé exempláře, jako je třeba monstera, juka či kalatea, které pěkně zaplní lichý kout a stávají se dominantou daného prostoru? Anebo jste spíše nakloněni vrstvení, tedy několika druhům rostlin pohromadě na jednom místě, takže ve vás expozice vyvolává dojem divokosti, hojnosti a džungle? Někdo pak osazuje stejné barvy a druhy květináčů, aby to vše nějak dal dohromady. Jiný naopak podpoří dramatičnost místa jinými nádobami.

Vhodnou květinu musíte vybrat podle toho, jak prosvětlené je místo, kde bude stát. Některé milují a vyžadují přímé slunce, jiným se bude dařit spíše ve stínu. Dále je dobré myslet i na to, kolik péče chcete či můžete rostlinám věnovat. Někdo tráví celé dny na cestách a nemůže denně chodit s konvičkou a dělat závlahu. Pak je lepší zasadit suchomilné typy. Dále zvažte, zda chcete mít dům provoněný nebo jsou vám květy naopak nepříjemné.

Vybírat můžete tedy z:

  • Kvetoucích rostlin
  • Okrasných listem
  • Převislé a popínavé druhy
  • Sukulenty a palmy
  • Masožravé květiny
  • Čistící vzduch

Pak ještě existují druhy velmi vhodné do panelákových bytů, kde je většinou dost suchý vzduch, případně lze využít rozdělení podle světových stran a Feng shui.

Oblíbené pokojové rostliny

Druhů je celá řada. V obchodech jsou k dostání ty nejoblíbenější a nejznámější druhy pokojových rostlin. Jsou většinou nenáročné na údržbu. Stačí mírná zálivka, občas pohnojit, dát na sluníčko a odstraňovat uschlé listy. Díky tomu je najdete v mnoha domácnostech. Často jsou to i první rostliny pro děti, které touží po vlastní květince.

Mezi takové kousky rozhodně řadíme fíkus, orchideje, lopatkovec, pileu a zelenec. Většina z nich je hlavně okrasná listem. Tedy mají různé odstíny zelené, barevné stonky a žilkování. Velikostně odlišné listy a různé vzrůsty. Některé jsou spíše menší a drobnější, další se táhnou do výšky a šířky.

Speciální pokojové rostliny

Mnoho z nás ale doma nechce mít obyčejný brambořík, fíkus nebo tlustici. Touží po něčem speciálním. V takovém případě lze sáhnout a zakoupit nějakou raritu. Na světě je několik exemplářů, které se řadí mezi nejdražší rostliny na světě. Jsou mezi nimi hlavně všelijaké filodendrony.

Jako speciální pokojové rostliny lze chápat i takové, které čistí vzduch a přispívají k lepšímu klima pokoje. A jaké to jsou? Hlavně lopatkovec, tchýnin jazyk, dračinec či léčivá aloe vera.

V podstatě nezáleží na tom, jakou rostlinu si ve výsledku postavíte na okno. Těšit vás bude každá. Hlavně si na Westwing zakupte pěkný květináč a radost se dvojnásobí. Na webu najdete i další nápady na dekorace či přímo doporučení ne různé druhy rostlin. Využijte dopravu zdarma nad 800 Kč a přineste zeleň i do vašeho domova.

Mohlo by se vám také hodit: