Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojové rostliny na přímé slunce

Světlé pokoje prohřáté slunečními paprsky se zdají jako perfektní stanoviště pro pokojové rostliny. Málokterá jej ale ve skutečnosti toleruje. Většina pokojovek se spokojí s rozptýleným světlem, některým vyhovuje dokonce stín. Zjistěte v dnešním článku, jaké rostliny se hodí na slunce. 

15 nejkrásnějších pokojových rostlin vhodných na přímé slunce

Mnoho oblíbených pokojových rostlin je původem z tropické džungle. V přirozeném prostředí jsou proto zvyklé na stín větších stromů. Naštěstí ale existují i rostliny, které na slunci prospívají.

 1. Aloe vera

Aloe je nenáročná rostlina, která čistí vzduch. Její dužina navíc obsahuje gel, který má léčivé účinky – hodí se na popálení od slunce i v kuchyni. Tento sukulent zvyklý na pouštní prostředí se nejvíce rozvíjí právě na přímém slunci.

Tip: Na aloe můžete najít výhonky, které lze oddělit a vypěstovat z nich další rostlinu.

 1. Tlustice

Tlustice je další oblíbený sukulent na přímé slunce. Nejznámější druh, tlustice vejčitá, má robustní stonek a oválné, sytě zelené listy. Právě masité listy slouží jako zásobárna vody v období sucha, na které je ze své domoviny tlustice zvyklá. Dávejte pozor na přelití!

Tip: Některé tlustice po přesunu na slunce získají červené okraje listů. 

 1. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk je rostlina, které se daří snad všude. I proto je dlouhodobě oblíbená na chodbách v činžovních domech, na úřadech i ve školách. V posledních letech se vrací i do našich obývacích pokojů. Má ráda přímé i nepřímé slunce a dařit se jí bude zejména u východního či západního okna.

 1. Dračinec obecný

Dračinec je sukulent, který se nejčastěji vyskytuje v parcích a zahradách na Kanárských ostrovech, Kapverdách a Madeiře. Pěstovat jej ale můžete samozřejmě také jako pokojovou rostlinu, které se daří na přímém slunci. 

Tip: Dávejte pozor, na slunci dračinec rychle roste a může se vyšplhat až do dvou a půl metru.

 1. Pryšec trojúhlý

Pryšec svým vzhledem připomíná kaktus, ve skutečnosti jde ale o africký sukulent. Nejlépe se mu daří na slunečném místě, ale rostlina se ve střední Evropě pěstuje už tak dlouho, že jí nevadí ani stinné stanoviště.

 1. Šáchor papírodárný

Šáchor papírodárný vyžaduje teplé, lehce slunné místo a dostatečnou zálivku. Problém může být jeho velikost – za správnou péči se vám odvděčí opravdu velkým vzrůstem až pěti metrů. Vhodnou variantou tak může být také příbuzný šáchor zakrslý. 

 1. Kroton

Krotony nás baví svými pestře zbarvenými listy. Jestli toužíte dodat pokoji barvy, ale kvetoucí pokojovky nemáte rádi, kroton je řešení. Vyroste i ve stínu, barvy se ale rozzáří až díky přímému slunci.

 1. Sloní noha

Sloní noha neboli Bokarnea tlustokmenná je nenáročná pokojová rostlina, která s vámi pravděpodobně vydrží celý život. Její stonek, podle kterého získala jméno sloní noha, roste zejména v prvních letech velmi pomalu a do šířky.  

 1. Ibišek

Když ibišku poskytnete stanoviště s plným sluncem, zastřihávání a bohatou výživu, dočkáte se nejkrásnějších květů, které vám pokojové rostliny mohou dopřát. Ibišek kvete červeně, růžově, oranžově, žlutě i bíle – stačí si jen vybrat.

 1. Bazalka

Okna prosluněné kuchyně jsou ideální stanoviště k pěstování bylinek. Bude se na nich dařit nejen bazalce, ale také petrželi, pažitce či koriandru. Čerstvé bylinky tak budete mít při vaření vždy po ruce.

 1. Jasmín

Vypěstujte si doma jasmín, který krásně provoní celý byt. Vyhovuje mu jasné, ale ne přímé slunce. Na jižní straně ho proto postavte dál od okna, na východě či západě přesouvejte podle ročního období.

 1. Pelargonie

Pelargonie jsou stejně jako afrikány nebo muškáty rostliny pěstované zejména na zahradách nebo prosluněných balkonech. Na jižním okně s dostatkem slunce se jim ale bude dařit i v interiéru.

 1. Pupovice

Pupovice je nízký sukulent, jehož tvar připomíná květ růže. Je zvyklý na suché, kamenité prostředí pouště. Vůbec mu proto nevadí rozpálené stanoviště u jižního okna. 

 1. Strelície

Strelície je exotická rostlina s oranžovými či smetanovými květy připomínajícími tropické ptáky. Vyroste i ve stínu, ale aby prospívala a kvetla, potřebuje opravdu slunečné a teplé stanoviště. 

 1. Starček převislý 

Starček je sukulent, jehož šlahouny připomínají dlouhé nitě se zelenými korálky – i proto jej v angličtině nazýváme perlový náhrdelník. Jelikož jde o převislou rostlinu, skvěle vynikne v závěsném květináči pověšeném na východním či západním okně.  

Pokojové rostliny podle světových stran

Pokojové rostliny byste měli vybírat také podle toho, na jakou světovou stranu máte orientovaná okna. Do jižních oken vybírejte rostliny, které mají rády teplo a slunce. Na severní stranu se naopak hodí otužilé rostliny.

Pokojové rostliny na severní stranu

Do pokojů orientovaných na sever nedopadá tolik slunečních paprsků. Hodí se sem porto otužilé a chladnomilné rostliny, které nepotřebují příliš světla. Obecně jsou to obvykle nenáročné rostliny, o který se dokáže postarat i začátečník. Největší hrozba je pro ně příliš velká starost – tedy přelití.

 • Filodendron
 • Dracena
 • Břečťan
 • Kapradí

Pokojové rostliny jižní okno

Jižní strana bytu je přesný opak. Bude se zde dařit teplomilným a suchomilným rostlinám. Většinu z nich přesto v nejteplejším létě přes poledne zastiňte pomocí závěsů, aby nevybledly.

 • Kaktusy a sukulenty
 • Teplomilné bylinky
 • Pelargonie
 • Levandule
 • Citrusy
 • Ibišek

Pokojovky na východní okno

Východní okno je vhodné pro rostliny, které potřebují trochu slunečního světla, ale přímé paprsky by je popálily. Na východní straně slunce do místnosti svítí jen po ránu, není tedy tak silné.

Pokojové rostliny na západní okno

Na západním okně jsou podobné podmínky jako na východním. Slunce sem svítí jen část dne – tentokrát ale tu delší. Odpolední slunce může být také silnější, proto dávejte přes léto pozor, jestli vám rostliny nevysychají. Zpravidla je potřeba je více rosit.

Tip na závěr

Světlé stanoviště s přímým sluncem se může na první pohled zdát jako skvělý nápad. Ve skutečnosti je ale mnoho rostlin na sluneční paprsky velice citlivých. Aby vaše pokojovky neskončily s popáleninami, nastudujte proto, kolik slunce jim prospívá.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.