Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojovky do ložnice

Aloe vera je pokojová rostlina, která by neměla chybět v žádném pečujícím domově. Jde totiž o užitečnou pokojovku. Je léčivá. Její dužina, šťáva dokáže hojit rány a zmírňovat svědění, zarudnutí a popálení. Také je to jedna z květin, které čistí vzduch. Doma nepotřebuje žádnou extra péči.  Jak pěstovat aloe vera je velmi snadné. Přesvědčte se sami!

zahrada

Jak pěstovat aloe vera: krok za krokem 

Pěstování není žádný oříšek. Chce to správnou zeminu, dobrou péči a vhodné klima. Vše se dá ale zajistit a pak už se můžete těšit z nových přírůstků aloe vera. Užívejte si výhod této rostliny i u sebe doma. Uvidíte, jak bude skvělá, až se popálíte o hrnec nebo děti si spálí kolena na koberci. Stačí uřezat kus listu a šťávou místo potírat. 

Pěstování aloe vera doma v květináči 

Co se týká květináče, je třeba jej naplnit správnou zeminou. Použijte tedy přímo určenou a označenou jako půda pro kaktusy a sukulenty nebo si ji vyrobte. Můžete použít klasický zahradnický substrát jako základ, ale je třeba ho obohatit o perlit či jinou příměs, která zaručuje odvod vody od kořenů rostliny. Je spíše suchomilná, pokud by stála ve vodě uhnila by. Květináč tedy polévejte spíše méně než více. A postavte jej k oknu. 

Pěstování aloe vera venku na zahradě 

Aloe vera lze vidět i venku. Většinou zdobí předzahrádky nebo vchody. Je totiž exotická a láká k podívání. Má dlouhé listy zakončené do ostré špičky, dalo by se říci trnu. Její dužinaté listy vyrůstají z růžice a rostou stále nahoru, jeden přes druhý. Venku se pěstují ve velkých květináčích. Zimu by totiž nepřežili, proto se na podzim umísťují opět dovnitř. Avšak opatrně z různými přesuny. Postupně a pomalu, aby aloe nemělo šok.  

Jak se starat o aloe vera 

Je to ten typ rostliny, které se bude spíše dařit, pokud se jí nebudete příliš věnovat. Klidně ji i trochu zanedbávejte a odsouvejte na druhou kolej, ale prospěje jí to. Bude růst a nahazovat nové oddenky jako divá.  

 • Se zálivkou opatrně. Raději až ve chvíli, kdy má suchou půdu i ve uvnitř. Musíte zkoušet. 
 • Potřebuje dostatek světla, jinak se za ním tíhne a chřadne. 
 • Venku ji postavte na sluníčko nebo jemný stín. Miluje teplo a světlo.  
 • Rostlinu hnojit nemusíte, ale nic tím nepokazíte.  

Nejběžnější problémy a škůdci 

Škůdci nejsou u aloe vera běžné. Rostlina má dobrou obranyschopnost. Výjimečně se může stát, že se na ní objeví hmyz, který rostlinu okousává, tzv. Stupnice nebo červci. Ty však jde snadno setřít hadříkem. Namočte jej do alkoholu, oleje nebo jen vody a opatrně napadené listy otřete. Prvně to však vyzkoušejte na malém kousku.  

5 tipů: jak využít aloe vera

 1. Hojí popáleniny a postačí k tomu buď krém s přísadou aloe anebo zcela jednoduše uřízněte kousek listu a koncem popáleninu potřete. 
 1. Aloe vera obsahuje také aminokyseliny, které napomáhají k podpoře růstu vlasů a jejich obnově. Takže přidejte si šťávu do šamponu a budete se pyšnit bohatou kšticí. 
 1. Ekzém, akné a boláky můžete také potírat šťávou z aloe nebo zakoupit emulze vyrobené právě z této rostliny. 
 1. Aloe pomáhá i s vysušenou pokožkou. 
 1. Pokud budete pít aloe nápoj, zlepšíte si trávení, obnovíte funkci jater a žlučníku a vaše vylučování bude pravidelné jako hodinky. 

Nejčastější otázky 

Aloe vera je velmi jednoduchá na pěstování, ale je dobré si odpovědět na nejčastější otázky. 

Shrnutí

 • Poskytněte rostlině takovou půdu, která dobře odvádí nadbytečnou vodu. Můžete do zeminy přimíchat perlit, štěrk nebo třeba mulčovací kůru. 
 • Aloe si žádá dost světla. Umístěte je tedy na co nejslunečnější stanoviště. 
 • Rostlinu nepřemokřujte, zalévejte raději méně. 
 • Pokud ji budete spíše zanedbávat, bude růst lépe. 
 • Aloe můžete pěstovat uvnitř i venku. Než ji však vystrčíte po zimě ven, musíte ji nechat prvně zvyknout. 

Věříme, že i vy najdete zalíbení a užitek v pěstování aloe vera. Sami vidíte, že péče je velmi snadná. Pokud chcete další tipy a návody k pěstování dalších rostlin, ale i jedinečné nabídky k vybavení vaší zahrady a domova, bezplatně zaregistrujte se na Westwing.  

Mohlo by vás také zajímat: