Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak pěstovat zázvor inspirace

Každý, kdo se alespoň trochu pohybuje v kuchyni ví, že k dochucení mnoha jídel stačí rozmanité koření. Některá se používají více a jsou známá, jiné méně, avšak zázvor zná asi každý. Tato bylinka je proslulá svými léčivými účinky. A to se týká chuti, jeho štiplavost zásadně dodává asijský nádech každému jídlu. Dnes už si jej můžete vypěstovat i doma. Ukážeme vám, jak pěstovat zázvor několika způsoby, jdeme na to!

zahrada

Co je zázvor a k čemu je dobrý

Zázvor je koření pocházející z tropických oblastí. Je tedy nutné jej chránit před zimou. Existují i druhy, které jsou pouze na okrasu, protože mají hezký květ a nejsou určeny ke konzumaci.

Odkud pochází zázvor

K nám do České republiky se pak dováží vypěstován v Indii, Číně, Indonésii a západní Africe. Pro jeho pěstování, tedy musíte připravit vhodné podmínky. Ve výsledku však nejde o nic složitého. Jediné, co nepřižije, jsou mrazy.

Zázvor je jednak výborný k dochucení jídel asijské kuchyně, ale má i pozitivní vliv na trávicí soustavu a zlepšuje imunitní systém. Lze ho konzumovat čerstvý nebo sušený.

Existuje ve formě prášku, šťávy, co si můžete přidat do pití. Pokud jej oloupete, nasekáte a zalijete horkou vodou, získáte výluh, který je výborný u respiračních onemocnění.

Jak pěstovat zázvor

Dá se pěstovat i v našich podmínkách ve chvíli, kdy přejdou poslední mrazy. Tedy někdy začátkem jara.

A kde vzít kořen, oddenek, který zasadíte? Jednoduše v obchodě. Vybírejte takové, které jsou buclaté a viditelnými nazelenalými „oky”. Pak jej stačí nařezat na tolik částí, kolik zázvoru chcete sklízet.

Použijte k tomu ostrý nůž a jednotlivé kousky ponechte velké cca 2,5-3,75 cm se dvěma výstupky, „očima”. To vám dá jistotu, že vyklíčí a vy se budete těšit z úrody. Z jednoho oddenku lze tedy vypěstovat několik rostlin.

Ve chvíli, kdy máte nařezáno, ponechte kusy zázvoru na suchém místě po dobu několika dnů. Tím se vytvoří v místě řezu ochranný film. Ten zaručuje neplesnivost a snižuje riziko přenosu infekce. Poté je oddenek připraven na výsadbu. Nyní je čas na ošetření půdy.

Před výsadbou zázvoru připravte půdu

Každá výsadba by měla být ošetřena přípravou semene, oddenku, řízku s také půdy. Nemůžete ho do ní, jen tak vložit. Pokud chcete mít od počátku velkou šanci na úspěch. Jako nejlepší se jeví klasická půda promíchána s dobře živeným kompostem.

To ji obohatí o živiny a zajistí její dobré odvodňování. Také je dobré zkontrolovat pH půdy. Zázvor má raději kyselou půdu, stejně jako třeba borůvky. Proto můžete přimíchat rašelinu anebo kontrolovat pomocí lakmusového papírku. PH by se mělo pohybovat mezi 6,1-6,5.

Vyberte si ideální místo pro pěstování zázvoru

Nejspíš si právě říkáte, kam jej zasadit. Důležité je chránit jej před deštěm a větrem. Jeho listy a stonky jsou totiž tenké a křehké a mohly by se snadno polámat. Také je dobré nesadit jej blízko velkých kořenů. Nejlepší je tedy jej umístit pod strom do tmavšího koutu. Nejspíš ani nebude spolu s jinými bylinkami jako je křen, máta, šalvěj či rozmarýn. Ty potřebují naprosto jiné podmínky pro růst.

Jak se starat a pečovat o zázvor

U zázvoru je nesmírně důležité hlídat teplotu půdy a vzduchu. Tím, že jde o tropickou rostlinu, je to prostě nutností. Pokud až příliš klesne, sníží se i vitalita zázvoru. Začne žloutnou, listy se svěsí a vysuší. To už je většinou neodvratný konec. Vysazuje se vždy na jaře a přes zimu pak starší rostlina drží hibernaci, který ne vždy přežijí.

Po výsadbě je nutností udržovat vlhkou půdu. A to ihned od výsadby. Postačí mírná zálivka. Je nezbytné dodržet, aby hlína nebyla příliš mokrá, protože by mohlo dojít k hnilobě kořenů, a také nesmí zcela přeschnout. Musíte tedy bylinu častěji kontrolovat prstem.  Na zimu je pak vhodné zázvor přikrýt ochrannou vrstvou, třeba mulčí či větvemi a listy nebo jej vykopat do květináče a na zimu přenést do sucha a tepla.

Jak pěstovat zázvor doma v květináči

Můžete se rozhodnout taky pro pěstování rostliny zázvoru v květináči, který by měl mít alespoň hloubku 30 cm a bude vyroben z plastu. Je to velmi praktické, protože až venku náhle klesnou teploty pod 22 °C, pak bude nutné zázvor přemístit z venkovního prostředí dovnitř. Květináč také lze umístit i na malý balkon. Jednotlivé oddenky saďte cca 5-10 cm hluboko a je nutné je pěstovat v 20 cm rozestupech. Do velkého květináče tak lze umístit až tři oddenky. Vždy sadíme „oky” směrem nahoru.

TIP! Pěstování zázvoru můžete i na balkoně. V tomto článku najdete další tipy na pěstování zeleniny na balkoně.

Jak pěstovat zázvor venku na zahradě

Jak již bylo řečeno, zázvor nejlépe poroste, pokud nebude na přímém slunci, vysadíte jej ve větších rozestupech a oddenek bude často poléván. Potřebuje láskyplnou každodenní péči. Pokud předpověď hlásí, že se ochladí nebo přijde silný vítr, přikryjte bylinky netkanou textilií. Čas od času je dobré rostlinu vykopat a odříznout oddenek. Rostlinu tím oživíte, takový zásah ji vůbec nevadí.

Jak pěstovat zázvor ve skleníku

Skleník nabízí možnost dřívější výsadby rostlin. Lépe kumuluje teplotu a půda je také dříve prohřátá. Navíc zajišťuje ochranu před deštěm a vichřicí. Jediné, co je důležité je zajistit odtok vody. Půda nesmí být permanentně přemokřená. Pěstování je pak stejné, jako by to bylo klasicky na otevřeném záhoně.

12 tipů na pěstování zázvoru

  1. K pěstování je lepší použít nádobu. Máte lepší regulaci teploty a ochranu. Jde a snadný způsob pěstování, který zvládne i začátečník.
  2. Zkušení pěstitelé a zahradníci si mohou dovolit zázvor pěstovat na zahradě od jara do podzimu. Pak jej opatrně vykopat a dát na zimu do květináče.
  3. Zajistěte rostlině dobré tepelné podmínky, jde o tropický druh a správnou mírnou zálivku.
  4. Sklízejte jen ty oddenky, které mají vlastní „oko”. Pěstování v květináči je na to jako dělané. Odřežete tolik kolik bude potřeba a zbytek poroste dál.
  5. Množte tolik, kolik půjde. Každý oddenek, co odříznete, můžete buď přímo použít nebo opětovně zasadit.
  6. Chcete někoho potěšit, přineste mu vlastnoručně zasazený zázvor. Poučte jej o správném pěstování a za chvíli už se bude těšit z vlastní úrody.
  7. Aspoň malou část si nasušte a rozemelte. Práše zázvoru tak bude pořád po ruce.
  8. K pěstování vybírejte takové kořeny, které jsou buclaté se spoustou „ok”.
  9. Myslete na rozestupy rostlin při sadbě.
  10. Dodržujte neustále vlhkou půdu. Kontrolujte pomocí prstu.
  11. Pravidelně odebírejte nové oddenky, stará původní rostlina vám bude vděčná.
  12. Nejlepší volbou je pěstování zázvoru v květináči. Můžete s ním libovolně hýbat, podle venkovní teploty.

Nejčastější dotazy

Možná vás také budou zajímat tyto články:

Každý může mít doma pěknou bylinkovou zahradu. Stačí trochu péče, správného návodu od Westwing a půjde vám to levou zadní. Další tipy nejen k pěstování, najdete na našem webu. Přístup získáte po registraci na stránce.