Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Pěstování-rajčat

Pěstování rajčat je zábava, na jejímž konci vás čeká sladká odměna. Existuje mnoho odrůd a některé z nich si bez problému vypěstujete i na balkoně nebo doma v květináči. Připravili jsme pro vás kompletní návod na pěstování rajčat, ve kterém najdete všechny důležité informace.

zahrada

Proč je dobré pěstovat rajčata?

Rajčata, která si vypěstujete doma budou zdravější, chutnější i levnější než ta ze supermarketu. Existuje mnoho odrůd, které zvládnete sama vypěstovat, od klasických zahradních rajčat až po cherry keříková rajčátka.

Rajčata se do Evropy dostala ze Střední Ameriky již na konci 15. století, až do toho 19. si ale nikdo neuvědomoval, jakou pochoutku doma pěstuje. Rajčata byla jen okrasnou rostlinou; je pravda, že keříky s jasně červenými zralými plody vypadají na zahradě krásně!

Tip: Vypěstujte si doma i bazalku a připravte si skvělý salát caprese!

Jaké druhy jsou pro pěstování nejlepší?

Základem úspěchu pěstování rajčat je výběr správné odrůdy. Můžete jim poskytnout sebelepší substrát a péči, ale když nebudete mít vhodný druh pro prostředí či období, ve kterém rajčata pěstujete, nebude vám to moc platné.

Odrůdy rajčat vhodné pro pěstování na zahradě a ve skleníku:

  • Tornádo F1: Potřebuje více místa; plody se hodí na studenou i teplou úpravu
  • Pedro F1: Hodí se především do skleníků; mají sladkou chuť a dlouho vydrží
  • Cherolla F1: Vysoká úrodnost i bez skleníku; kulatá cherry rajčata
  • Cherokee purple, Beefsteak, Býčí srdce: masitá steaková rajčata
  • Toro F1: Větší pevné plody s dlouhou trvanlivostí

Odrůdy rajčat vhodné pro pěstování na balkoně či terase:

  • Alteron F1: Na zahradu i do květináče; plody s extrémně dlouhou trvanlivostí
  • Trumblington Red a Yellow: Nenáročná odrůda
  • Pollicino: Šťavnatá oválná cherry rajčata
  • Vilma: Červená odrůda cherry rajčátek
  • Aztek: Žlutá odrůda cherry rajčátek

Výběr a příprava místa na výsadbu

Rajčata jsou teplomilné a světlomilné rostliny. Nejlépe se jim bude dařit na slunných místech, která jsou chráněná před větrem. Před zasetím připravte půdu tak, aby byla odvodněná, bohatá na živiny a měla mírně kyselé pH.

Sazenice se vysazují kolem poloviny května. Dávejte pozor na prochladlou půdu i pozdní mrazíky, rajčata nesnesou ani sebemenší mráz. Rostlinka začne odumírat již při teplotě nad 0 °C.

Jak pěstovat rajčata doma: Krok za krokem

  1. Místo

    Vyberte místo, na kterém budete rajčata pěstovat a podle něj i vhodnou odrůdu.
  2. Koncem února nebo začátkem března začněte pěstovat sazenice.

    Pokud je již čas výsadby (tedy polovina května), sazenice jednoduše zakupte na trhu.
  3. Připravte půdu

    Odplevelte ji, odvodněte, zajistěte dostatek živin a ohlídejte mírnou kyselost.
  4. Vykopejte jamky do hloubky asi 20 cm.

    Půdu na zasypání můžete smíchat se substrátem na pěstování zeleniny.
  5. Vysaďte rajčata o trochu hlouběji, než byly v květináči.

    Spodní listy by měly být na úrovni půdy. Sázejte maximálně 3 nebo 4 rostliny na metr čtvereční. Některé rostlinky potřebují i více místa, vždy proto zkontrolujte nároky vaší odrůdy.
  6. Po zasazení rostlinky zalévejte, ale dávejte pozor na spodní listy.

    Podpůrné tyče vám usnadní péči i sklízení a některé odrůdy se bez nich neobejdou. Každých 10-14 dní rajčata hnojte organickými hnojivy.

Skvělé tipy pěstování rajčat

Jak pěstovat rajčata ze semínka

Chcete-li si rajčata vypěstovat už od semínka, je třeba začít nejpozději koncem února nebo začátkem března.

Připravte si nádoby. Každá by měla mít odtokovou dírku; položte na ni kamínek, který zabrání ucpání odtoku hlínou. Do dvou centimetrů nasypte štěrk a zakryjte jej netkanou zeminou. Nádobu naplňte zahradnickým substrátem namíchaným s kompostem do tří čtvrtin a dostatečně jej zavlažte.

Do každé nádoby vložte dvě semínka, lehce je zatlačte do substrátu a zasypte ještě asi 1 cm vysokou vrstvou výsevního substrátu. Zeminu pravidelně zavlažujte rozprašovačem (nikdy nezalévejte, semínka byste vyplavila). Nádoby přikryjte sklem nebo fólií a položte na parapet nad topení.

Jakmile vystoupí první zelené špičky, sklo nadzvedněte, aby rostlinky nezačaly plesnivět. Když mají výšku kolek pěti centimetrů a přerostou nádobky, přesuňte je do větších květináčů. Zasazujte co nejhlouběji, až po lístky a při přesazování dávejte pozor, stonek je velmi křehký. Po mrazících je pak můžete přesadit do zeminy nebo do finální nádoby nebo záhonu.

Tip: Rajčata zvládnete vypěstovat i ze semínek kupovaných rajčat.

Pěstování rajčat venku na zahradě

Na zahradě můžete pěstovat tyčková rajčata, která dokáží ve vhodných podmínkách vyrůst i do několikametrové výšky. Rajčata venku sázejte s dostatečnými rozestupy, podle odrůdy potřebují alespoň půl nebo jeden metr.

Při přesouvání rajčat ven dbejte na jejich aklimatizaci. Ideálně je přesuňte ven jen na pár hodin, přineste zpět, další den zopakujte s prodlouženým venkovním intervalem. Dávejte pozor především na intenzivní slunce, které by mohlo popálit lístky nezvyklé na sluneční záření.

Tyčkovým rajčatům pořiďte oporu hned při vysazování. Dbejte na dostatečně vyživenou půdu a dávejte pozor, aby rajčata nebyla zasazená příliš hluboko, kde je půda v květnu ještě neprohřátá.

Při pěstování v záhonu dávejte pozor také na prudká ochlazení. Jakmile se ochladí na 5 °C a méně, rajčata přikryjte netkanou textilií nebo folií.

Pěstování rajčat ve skleníku

Do skleníku i fóliovníku jsou vhodná keříková rajčata, protože u nich předem víte, do jaké velikosti dorostou. Proces pěstování je více méně stejný, jako u pěstování na zahradě. Díky vyšší vlhkosti a stálejší teplotě ale můžete dosáhnout bohatší sklizně.

Pro pěstování rajčat je ideální teplota kolem 20 a 25 °C. V létě bývá ve skleníku teplota často vyšší, proto je potřeba skleníky dobře větrat. Stejně tak je vhodné rajčata zbavovat zálistků, tedy lístků, které vyrůstají mezi stonkem a původním lístkem. To platí nejen pro skleníkové pěstování.

Pěstování rajčat na balkoně nebo za oknem

Pro pěstování rajčat na balkoně je stěžejní správný výběr odrůdy, zahradního substrátu a vhodná velikost truhlíku nebo květináče. Poté už rajčata vypěstuje i nezkušený zahradník. Stejně jako u skleníku jsou vhodná keříková rajčata, případně i zakrslé odrůdy, které dorůstají výšky jen 30 cm.

Jak pěstovat keříková rajčata v květináči

Vzhledem k menší nádobě mají rajčata méně půdy a ta rychleji vysychá. Je proto nutné je zalévat každý den, v extrémně horké dny i dvakrát denně. Jednou týdně také je také vhodné zařadit tekuté organické hnojivo.

Tip: V květináčích také můžete pěstovat papričky nebo různé bylinky. Zjistěte, jaké další rostliny lze pěstovat na balkoně.

Nejčastější otázky

Než vychytáte všechny postupy a získáte zkušenosti, při pěstování rajčat mohou nastat komplikace. Proto jsme připravili odpovědi na ty nejčastější otázky, které při pěstování rajčat vyvstanou.

Shrnutí: Jak se starat o rajčata

  1. Dbejte na dostatečně vyživenou zeminu a v případě potřeby rajčata přesaďte.
  2. Nechte mezi keři dostatečné rozestupy, aby tudy mohl proudit vzduch.
  3. Keříková rajčata se obejdou i bez opory, tyčková ji potřebují vždy.
  4. Půda by měla být pár centimetrů pod povrchem vždy vlhká.
  5. Vyštípávejte zálistky, které rostlinu dusí a okrádají o živiny.

Nyní už víte vše důležité o pěstování rajčat a můžete se do něj pustit doma. Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další užitečné tipy ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.