Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Plánování svatby od A do Z

Svatba je velkou událostí, na kterou je třeba se řádně připravit. Je nutné zařídit mnoho věcí, aby vypadala podle vašich představ. Je tedy vhodné si sestavit harmonogram příprav a toho se držet. Celou událost můžete připravit sami, nechat to zařídit svědky anebo si najmou profesionála. Svatební koordinátoři se hojně využívají v zahraničí, ale i u nás se jim daří. Je rozdíl, pokud plánujete velkou svatbu o desítkách lidí nebo menší jen v rodinném kruhu. Je třeba myslet na všechny společenská pravidla a na časovou posloupnost, aby vše do sebe zapadalo.

svatební trendy 2021

Nejkrásnější svatební trendy: 15 tipů a inspirací

proslov na svatbě

Jak na nezapomenutelný proslov na svatbě

jarní svatba

Jak naplánovat jarní svatbu: vše, co potřebujete vědět

Svatba v lese

Svatba v lese: 15 kouzelných tipů a nápadů

Diamantová svatba jak naplánovat

Diamantová svatba: jak naplánovat a oslavit 60. výročí svatby

jak pripravit oslavu 40

Jak naplánovat a vyzdobit svatbu ve boho stylu

jak zorganizovat malou svatbu

12 originálních tipů: Jak uspořádat malou svatbu

jak sestavit seznam hostu na svatbe

Jak sestavit seznam hostů na svatbu

jak zorganizovat malou svatbu

Jak naplánovat svatební den: Krok za krokem

Svatba u moře

Jak naplánovat svatbu u moře

tajná svatba

Proč a jak naplánovat tajnou svatbu

Letní svatba

10 tipů a nápadů na perfektní letní svatbu

jak probíhá svatební obřad

Jak probíhá svatební obřad v kostele či na úřadě

Dárky pro novomanžele

20 originálních tipů: netradiční místa na svatbu

líbánky

Stříbrná svatba: 7 tipů, jak naplánovat 25. výročí svatby

hry na svatbu

Svatební hry: 14 nápadů, které vaše hosty jistě zabaví

svatebni dekorace

Jak naplánovat svatbu na zahradě

jak zorganizovat malou svatbu

Zlatá svatba: 10 způsobů, jak oslavit krásné výročí

10 nápadů: jak naplánovat rozlučku se svobodou nevěsty

rozlučka se svobodou ženicha

TOP 10 tipů na rozlučku se svobodou ženicha

Svatební dekorace židlí

Jak naplánovat zasedací pořádek na svatbě

Jak naplánovat svatbu

Jak naplánovat svatbu od A do Z

proslov na svatbě

Jak uspořádat zimní svatbu

Jarní svatba

12 nápadů na podzimní svatbu: plánování a výzdoba

svatebni-Doplnky-pro-rustikalni-svatbu

Jak zorganizovat rustikální svatbu

Jak naplánovat výročí svatby

20 krásných tipů: jak si připomenout výročí svatby

Svatba v přírodě

Jak naplánovat a kde uspořádat svatbu v přírodě

Jak naplánovat svatbu od A do Z

Kdy je vhodné začít s přípravami? V podstatě ve chvíli, kdy se zasnoubíte. Dejme stranou páry, kteří se zasnoubí, ale na samotnou svatbu se chystají až za pár let. Nyní berme v úvahu, že se chcete vzít do roka a do dne od zásnub. A to je tak akorát dlouhý čas na to vše oběhat, vyřídit, nachystat, vyrobit, nakoupit, objednat a našetřit určitý obnos peněz.

Svatba se dá zařídit i za mnohem kratší dobu, ale vše se odvíjí od financí. Někdo na svatbu šetří celý život, a tak má hned desítky někdy i stovky tisíc na veselku podle svých představ. Většinou se však začíná šetřit až ve chvíli zasnoubení. A nutno podotknout, že svatební den není zrovna nejlevnější záležitostí.

Jaký styl svatby

Ve chvíli, kdy začínáte s plánováním je nutné rozhodnout, jak by měl váš svatební den vypadat. Někdy je dobré podívat se na aktuální svatební trendy 2021 a nechat se inspirovat. Často se svatby pořádají v určitém stylu podle zálib a koníčků. Rádi chodíte po horách, na výlety a prostě jste milovníci přírody? Pak by pro vás mohla být tou pravou volbou svatba v lese, na zahradě nebo třeba u moře.

Svatba v přírodě je prostě krásná, ale hodí se spíše na období teplých měsíců. Přece jenom zde nemáte možnost výhřevu, topení. Často se nedá ani nikam schovat před deštěm a větrem. Jsou tam postaven jen stříšky anebo se vše odehrává pod širým nebem a spoléhá se na to, že počasí bude moudré.

Které roční období je ideální na svatbu?

Tak tuto otázku můžete položit deseti lidem a je docela možné, že každý vám řekne něco jiného. Každá svatba může být kouzelná, romantické a krásná, pokud se správně nachystá. Právě proto, je dobré mít dostatek času na plány. Nejčastěji jsou svatby v létě, protože stačí obléci šaty, objednat jídlo a pak už si jen užívat dne. Máte největší jistotu, že vám bude počasí hrát do karet.

Čím dál tím více, se však svatby pořádají i v jiných ročních obdobích. Na oblibě stoupají podzimní svatby, kdy příroda hraje všemi barvami. Takže se většinou obřady odehrávají venku, ale posezení pak bývá už uvnitř. A jistě i vás alespoň jednou za život čeká návštěva zimní svatby. Ta je kouzelná, pokud je v ten den ta pravá zimní nálada. Zasněženo, mráz, ale přitom slunce na nebi. V takových chvílích vznikají nádherné svatební fotografie.

Jak velká bude svatba

S rozpočtem souvisí i počet hostů. Jak jej zjistíte? Stačí vzít papír a tužku a napsat seznam. Na prvním místě by měli být rodiče, sourozenci a svědci. Poté připisujte přátelé, známé, kolegy z práce, šéfy a všechny, kdo by podle vás měl na svatbě být. Vyškrtnout jméno ze seznamu, pak můžete kdykoliv.

Co vše je nutné zařídit jako první

 • V prvé řadě to oznamte svým nejbližším a oslovte svědky, zda se zhostí této důležité role.
 • Dále se rozhodněte, kdy byste chtěli být oddáni a kde by podle vás měla být svatební hostina. Tyto prostory je pak dobré ihned zarezervovat, protože pokud jde o pěkná místa, může být na nich i čekací listina.
 • Určete si datum a zajistěte si jej na matrice. Pevný bod v kalendáři bude vaší motivací.
 • Oslovte fotografa, kameramana, kadeřnici a kapelu nebo DJ. Domluvte se na společné schůzce a povězte jim o své představě. Ne všichni mají v dané datum čas. Tady platí zlaté pravidlo, že kdo dřív přijde, ten vyhraje. Je tedy dobré s těmito lidmi hovořit zavčasu a klidně si s nimi už dát do styku. Ke kadeřnici můžete začít chodit už během roku, fotograf vám může vytvořit krásné zásnubní fotky, které pak použijete na svatební oznámení nebo jako dekorace na svatební hostině.
 • Je také fajn obejít svatební salony a vyzkoušet několikery šaty. Jedině tak zjistíte, co vám sluší. Ženich si může nechat ušít oblek na míru.

Dekorace, květiny

Tady neplatí žádné pravidlo, kdy je nutné si je pořídit. Někdo vše pořizuje najednou, týden před svatbou, jiná nevěsta si vše chystá sama a vyrábí jednotlivé části po celý rok zasnoubení, další raději volí minimalismus anebo obdivuje práci někoho jiného. Proto jim raději zaplatí a nechá dekorace na nich.

 • Pokud úplně přesně nemáte představu nebo vás zajímá, co vše je trendy, podívejte se na internet a do svatebních magazínů. K nalezení je mnoho fotek, obrázků. Můžete se zeptat také svých přátel a známých, jaké ozdoby měli oni. Inspirace na svatební dekorace je všude plno. Mějte otevřenou mysl a snažte se využít předměty, které primárně slouží k něčemu jinému.
 • Přírodní dekorace mohou sestávat z květinových aranžmá, ze starých pařezů, různých dřevěných misek a dalších přírodních materiálů.
 • Svatební květiny tvoří hlavní výzdobu svatby. Kytice nevěsty bývá ve stylu svatby. Pokud máte rustikální svatbu, pak bude nejspíš vypadat jako luční kvítí, a naopak třeba u boho svatby si budete moci dovolit i netradiční vazbu nebo třeba jen kytici z bílých květů.
 • Dále myslete na to, že se k výzdobě počítá i svatební dekorace na stůl a na auto. Nejčastěji to jsou květiny, protože ty přinesou barevnost, živost a eleganci do každého prostředí. V rámci svatební dekorace na stole lze použít jak květiny, tak koše s ovocem, vázy naplněné krystaly, sušené vazby, papírové konfety apod.

Než přijde svatební den

Každý svědek a svědkyně má důležitou úlohu. Jsou jakousi pravou rukou snoubenců. Pomáhají obvolávat úřady, doprovází je na ochutnávku dortů a zkoušení svatebních šatů, pomáhají plánovat zasedací pořádek na svatbě a sami si chystají svatební proslov.

Jejich ale nejdůležitějším skutkem není podpis do úředních listin stvrzující svatbu páru, ale uspořádání rozlučky se svobodou. Svědek pak chystá večírek pro ženicha, svědkyně rozlučku pro nevěstu. V zahraničí je zvykem navštívit stripklub nebo pozvat striptéra na večírek. U nás se naštěstí nic takového neděje. Většinou svědci pozvou odděleně mužské a ženské pohlaví někam na chatu, zahradu nebo pronajmou sál v oblíbené restauraci. Zvou se kamarádi, sourozenci a družičky. Občas se může na chvíli objevit i rodiče, tedy maminka a tatínek, ale to nebývá časté. Loučí se spíše se svou generací.

Na takové rozlučce si pak mohou svědci vyzkoušet pár svatebních her. Dobře totiž vidí skladbu a povahu jednotlivých hostů a mohou se tak na poslední chvíli lépe rozhodnout, které hry jsou v pořádku.

Plánování svatby podle výročí

Doposud byla řeč o klasické svatbě. Tedy že se dva milující lidé zasnoubí a poté se vezmou. Plánování svatby se pak řídí často omezeným rozpočtem a dalo by se říci, že ne zcela jasnou představou o tom, jak by měl svatební den vypadat. Jenže dá se plánovat i svatba, která už proběhla. Některé páry si totiž chtějí svou lásku znovu před všema připomenou a zpečetit, a tak si k výročí svatby obnoví svatební sliby. Pak je vhodné držet se počtu let, které slaví a v onom duchu svatbu nachystat.

Dá se říci, že nejčastěji se pořádají oslavy:

 • Stříbrné svatby – Toto výročí je po 25 letech manželství. První z větších mezníků. Hodí se tedy jako svatební dar nadělit něco stříbrného.
 • Zlaté svatby – Dnes už mnoho párů spolu nevydrží deset let, natož 50 jako je tomu v případě zlaté svatby. Úctyhodná doba společného žití si zaslouží náležitě oslavit.
 • Diamantové svatby – Těchto 60 let společného života jistě nebylo snadných. Manželé se často ani takové slávy nedožijí. Pokud tedy někoho v rodině máte, prokažte jim velkou úctu a obdiv. To se jen tak nevidí.

Co vše je nutné nezapomenout při plánování svatby: shrnutí

 • Určete rozpočet a počet hostů.
 • Rozmyslete si, kdy byste se chtěli vzít a datum si rezervujte na matrice. Letní termíny budou rychleji obsazené než v případě zimní svatby.
 • Stanovte si, v jakém duchu svatbu chcete zařídit a pusťte se do práce. Čím dříve si objednáte vhodné místo na obřad a hostinu, bude se vám lépe organizovat. V případě přírodní svatby to nejspíš bude někde venku.
 • Nezapomeňte během velkých příprav udělat si jeden den čas a uspořádat rozlučku se svobodou. Nemusí jít o žádnou velkou party, ale připít si drinkem s nejlepší kamarádkou je fajn.
 • Svatba se dá plánovat v každém věku. Pokud jsou ve vašem okolí manželé, které již roky spojuje společný život a láska, nejspíš je za chvilku čeká plánování svatby podle výročí. Můžete jim s tím pomoci.

A Westwing s tím pomůže vám. Ve chvíli, kdy se bezplatně zaregistrujete, získáte přístup k jedinečným nabídkám, která pomohou vyzdobit i vaši svatbu. Také vám už neuniknou žádné další rady a nápady, která vám pomohou vše zařídit a zajistí vám i krásný domov.