Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
svatebni-Doplnky-pro-rustikalni-svatbu

Všichni chtějí krásnou svatbu. Dnešní trend hlásá návrat k přírodě a sobě samému. Proto je na vzestupu i rustikální svatba. Více něž jindy vidíte tento slavný den konán v náručí přírody. Lidé z města si pronajímají celé chaty a chalupy a pořádají veselky mimo zákulisí města. Někdy se tam i natrvalo odstěhují, protože jim příroda učaruje. Spojení s přírodou prostě hýbe světem a lidé tomuto trendu prostě podléhají. Rustikální svatba je dnes často v přírodě, ale s moderními prvky. 

Jaké jsou charakteristické prvky rustikálního stylu na svatbě 

Co si vůbec pod pojmem rustikální styl představit? V podstatě vše v co nejpřirozenější formě. Takže svatba je plná květin, ale bez stuh nejlépe strčených v zavařovacích sklenicích. Hodně se využívá slaměných dekorací, dřeva, proutěných košů, ve kterých jsou nachystány ubrousky na slzy, pečivo nebo třeba různé pamlsky pro děti. Je to o tom, být celý den venku pod širým nebem. Takže pokud chcete pravou rustikální svatbu musíte jít po všem originálním, pravém a přírodním. Jedině tak budete dokonale spjati s přírodou. Odpovídat by však mělo i místo obřadu a hostiny a svatební oblečení snoubenců a svědků. 

Jaké barvy se hodí na rustikální svatbu 

Samozřejmě ty přírodní. 

 • Zelená 
 • Bílá 
 • Hnědá 
 • Béžová 
 • Krémová 

Tyto základní barvy doplníte bohatými barvami rostlin a drobnými dekoracemi na stole. Vše by mělo ladit. Pokud tedy máte pronajatý sál, který úplně do puntíku nesplňuje představu rustikální místnosti, musíte si ji vytvořit. Přikryjte vše nevhodné květinami, pařezy nebo šifonem.  

Plánování rustikální svatby: krok za krokem 

Tím, že je tento styl svatby dnes moderní a velmi oblíbený, je k dostání již mnoho doplňků a dekorací. Avšak i tak vás čeká spousta plánů a zařizování, aby byl výsledek dokonalý. To samozřejmě platí o každé svatbě, ale pokud ji vedete v určitém duchu, musí vše sedět do posledního detailu. 

Rozpočet 

 • V prvé řadě je nutné si stanovit finanční strop. I když se může rustikální svatba zdát nenáročná na peníze, věřte, že obchodníci ví, jak jsou dekorace žádané. 
 • Některé věci si můžete vyrobit sami, ale jiné nakoupit musíte. Třeba květiny. Pokud nemáte svatbu na louce, kde je lze natrhat, musíte si je objednat. 
 • Myslete ale na to, že spoustu peněz získáte nazpět, ve formě svatebních darů.  

Výběr místa 

V podstatě místo vám udá celý tón svatby. Je nesmysl pořádat rustikální svatbu v honosném sálu pěti hvězdičkového hotelu. Spíše to chce něco prostšího. 

 • Typicky se podobné obřady odehrávají ve stodole, na statku, někde uprostřed lesa, na horách nebo na odlehlém venkově.  
 • Většinou se obřad i hostina koná na stejném místě. Mnohé vesnické budovy nabízí prostory pro tyto rustikální statky. Nemusíte se tak nikam přesouvat. Často je to spojeno i s ubytováním, protože ty nejkrásnější místa jsou odlehlá a mimo civilizaci. 
 • Nezapomeňte na to, že pokud se budete chtít oddat někde pod širým nebem v přírodě, na vašem oblíbeném místě a v podstatě mimo vyznačená obřadní stanoviště, musíte si sehnat povolení a připlatit si. Ne vždy se taky setkáte s pochopením oddávajícího. Ne každému se chce šplhat do špičatých hor. 
 • Pokud však nedokážete ve svém okolí najít přesně odpovídající prostor, neházejte flintu do žita. Vždy se dá vše předělat pomocí krajky, květin, látky a dalších dekorací, aby to co nejvíce splňovalo vaše představy. 

Seznam hostů 

Ten bude závislý na vašem rozpočtu. Čím více lidí pozvete, tím více samozřejmě utratíte. Dá se ale něco ušetřit na rautu. Kdo je skutečně přírodní do morku kostí, nebojí se ani hostiny ve stylu zabíjačky. Klobásky, držková, salámy a tlačenka s octem. Tomu říkáme pravá rustikální hostina. 

Seznam hostů by měl zahrnovat vaše nejbližší. Rodiče, prarodiče, sourozence s partnery a případně dětmi a nejoblíbenější přátelé. Jsou však lidé, kteří nechtějí okázalou svatbu. Ty si pak mohou své ANO říct pod rozkvetlým šeříkem za přítomnosti svědků a rodičů a na oběd zajít do oblíbené restaurace. Koho pozvete je čistě na vás. Je to váš den. Ale je dobré si to ujasnit hned na začátku. Bude se od toho odvíjet vaše celé plánování. Je totiž něco jiného plánovat svatbu pro deset lidí a pro sto. 

TIP! Jak naplánovat zasedací pořádek na svatbě

Pozvánky 

K předchozímu bodu se vážou i pozvánky. Ty byste měli rozesílat nejpozději dva tři měsíce před datem obřadu. Ale čím dříve, tím lépe. Budete mít jistotu, že si každý na vás udělá čas. Už z pozvánky by mělo být zřejmé, o jaký typ svatby se jedná. 

 • Často se posílají dřevěné. Na nich jsou vyryty základní informace a text pozvánky. 
 • Rustikální pozvánky jsou spojené i s krajkou nebo pytlovinou. Tou mohou být ozdobeny nebo převázány. 
 • Bývají tištěné na ručním papíře. 
 • Vlastnoručně vyrobené se také mnohem častěji objevují. 
 • Najdete na nich přírodní motiv, třeba větvičku, květiny, les nebo nějaké zvíře. 
 • Většinou jsou spíše prostého charakteru. 

TIP! Svatební oznámení: 13 nejoriginálnějších inpirací pro každý styl

Jak se obléct na rustikální svatbu 

Začněme prvně oblekem pro ženicha a svědka. U rustikální svatby se preferují obleky jiné než černé barvy. Bývá to námořnická modř, světle modrá, šedá nebo klidně i bílá. Sako může být rozepnuto a místo kravaty se na krk váže motýlek. Ten bývá velmi barevný a vzorovaný. Oblek prakticky není nutný. Může se jednat klidně o volné pohodlné kalhoty a košile s vyhrnutými rukávy. Prostě volnost, což je synonyma pro celou přírodní svatbu. 

Co se týká nevěstiných šatů, ty jsou voleny tak, aby se v nich pohodlně pohybovalo. Často se obřad, hostina nebo focení odehrává v místech, kde není dokonale rovný terén a nevěsta by mohla zakopnout. Zapomeňte na korzetové šaty. Vybírejte krajkové, splývavé a takové, které si dokážete obléci sama. Nevěsty pak splétají do vlasů různé květinové ozdoby nebo nechají vlasy přirozeně rozpuštěné a ozdobí je věnečkem z květin použitých i ve svatební kytici. 

Svatební dekorace (Květiny, osvětlení, textilie, doplňky) 

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že tak jako je příroda bohatá a barevná, tak takové by přesně měly být i dekorace na rustikální svatbě. Jejich vzhled by měl být prostý, jednoduchý, nespoutaný a neorganizovaný. 

 • Co se týká květin, tady vsaďte na podobu kytic, které vypadají jako luční kvítí. Tedy nejsou nijak sepjaté, srovnané. Vypadají jako ledabyle sebrány. A to je právě ono. Jako čerstvě utržené na louce. Dnes se preferují ty, které mají zrovna sezonu. Takže kvetou-li šeříky, hortenzie, třešně, tulipány, slunečnice nebo se ozdobíte klasy obilí je vlastně jedno. Tím, že půjde o sezónní záležitost, bude kytice působit autenticky. 
 • Velice pěkně vypadají všelijaká osvětlení ve stylu řetězů, lampionů nebo luceren. Střídejte velikosti, barvy a máte krásnou dekoraci a osvětlení v jednom. Můžete klidně použít i svíčky všelijakých velikostí. Různě je rozestavte. Večer dodají romantickou náladu. Vyplatí se osvětlit i odlehlejší kout v přírodě. Schováte se tam v po čas hostiny, kdy si budete chtít na chvilku odpočinout od svatebních hostů.  
 • Nebojte se použít hodně krajek, stuh, provázků, lýka a lehkých látek typu šifon. Ten vypadá nádherně, pokud se prověsí třeba u stropu a vytvoří dojem nebes. Pruhy krajek lze ozdobit kytice, lucerny, stromy i lavičky pro hosty.  
 • Ruku v ruce s dekoracemi jdou všechny doplňky. S rustikálním stylem si dobře rozumí i vintage či retro styl. Má vaše babička na půdě staré vědro? Výborně, poslouží jako skvostná váza na darované kytky. Keramické džbány zase využijete na rozlévání nápojů. Nebojte se použít starší oprýskané věci. Dodají strukturu a osobnost danému místu. Mezi doplněk, bychom mohli zařadit i auto, kterým se necháte dovézt. Co takhle starý veterán nebo povoz s koňmi? 

Občerstvení (Hostina a svatební dort) 

Jak již bylo naznačeno, na hostinu se nebojte použít starších věcí, které používáte doma nebo najdete zapomenuté na půdě. Džbány, mísy a servírovací tácy jsou vítány.  

Hostina je nejčastěji složena z oběda a večerního rautu. Ten skvěle poslouží a zapadne do přírodního stylu. Naskládané talíře, misky, zavařovací sklenice a mísy na stůl s vybranými dobrotami. Tady se hraje na kvalitu chuti a zpracování než na prezentaci. Klidně se podává i jídlo, které se konzumuje rukama. Taková hostina hosty stmeluje a dodává pocit rodinné atmosféry. 

Dort může být i několikapatrový, ale nebude příliš nazdobený. Tady je méně více. Postačí pár živých květin, bobulovité ovoce nebo lístečky z fondánu. Kdo si troufne ozdobí dort jen n posledním patře. Zapomeňte na postavičky, nápisy, perličky a další přízdoby. Pokud byste si zadali do vyhledávače rustikální dort, najde vám to dort jen jemně potažený krémem. Ozdobou je sama příroda. 

Proslov a zábava 

Proslov pronáší otec nevěsty a svědci. Všechny by měli hovořit kladně a neurážet. Menší vtípek je na místě, ale s citem. Řeč by měla pojednávat o tom, jakými lidmi novomanželé jsou a přát jim do budoucna jen to dobré. 

Co se týká zábavy, určitě nesmí chybět živá kapela. DJ ani pouštěné stereo se prostě nehodí. Živá kapela dokáže ihned reagovat na své publikum a vybírat hudbu na míru lidem. A co je více než poslech hudby a tanec. Však přece pro to, se na svatby chodí nebo ne?  

11 Inspirací na krásnou svatební výzdobu v rustikálním stylu 

Je až s podivem, co vše se dá použít. Rustika je těžce spojena s přírodou. Takže se stačí držet prostých, jednoduchých a přirozených věcí a víte, že uhodíte hřebíček na hlavičku. 

 1. U rustikální svatby se nevyplatí šetřit na květinách. Těch vždy sežeňte raději víc než míň. 
 1. Krásně vypadá oblouk z květin, pod kterým je pár oddán. 
 1. Neměli by chybět šle a barevné ponožky každému ženichovi. 
 1. Židle u stole volte spíše dřevěné nebo kovové bez polstrování. Můžete je ozdobit stužkou. 
 1. Neměli by chybět svíčky. Ty se k rustice dokonale hodí. Pozor však na bezpečnost. Nezapomeňte je dát do svícnů. 
 1. Jako dárek hostům můžete použít skleničku domácího medu. 
 1. Odkládací prostor klidně vyřešte pomocí prkna a dvou starých sudů. 
 1. Žebříky opřené o stěnu zase mohou sloužit jako věšáky na kabáty. 
 2. Darem může být i malý stromeček, který půjdou všichni hosté povinně zasadit do nedaleké lesní školky. 
 1. Jako ozdobu stolu lze použít i samotné ovoce. Nemusíte jej ani rovnat do mísy, stačí jej poházet po stole. Dekorace se tak stává jedlou záležitostí. 
 2. Pokud je hostina venku, myslete na večerní pohodlí hostů. Do proutěných košů přichystejte dostatek přikrývek a dek. Večer může být chladno. 

DIY: Jak vytvořit svatební oznámení v rustikálním stylu 

Nachystejte si ruční papír, dostatek širší krajky, hnědý provázek, oboustrannou pásku, nůžky, pytlovinu a natištěné oznámení na bílém nebo ještě lépe krémovém papíru. 

 1. Text na bílém papíře si ořežte na požadovaný rozměr.

  Nemělo by chybět datum, místo konání svatby a další podrobnosti. Třeba dresscode, přání snoubenců v podobě svatebního daru apod.  
  Podle něj si vystřihněte ruční papír. Stříhejte o něco více, takže vytvoříte okraj. 
 2. Vezměte krajku a pomocí oboustranné pásky ji připevněte za jeden konec na vnitřní straně ručního papíru.

  Krajku si odměřte tak, aby vám vytvořila ozdobu přes celou jednu šíři papíru a její druhý konec opět připevněte na vnitřní plochu. Takže nyní držíte list ručního papíru, kde je z jedné strany krajka. Umístěte ji samozřejmě do středu listu. 
 3. Nyní je na řadě nalepit text oznámení. Opět použijte pásku.

  Natištěný list se lepí z vnitřní strany a lepí se tak, aby opticky překryl konce krajky. Ty budou pod ním. 
 4. Nyní je na řadě pytlovina. Z té si vytvoříte jakousi obálku.

  Takže je nutné použít dvojnásobek rozměru plus je třeba počítat s klopou. Obálka je prostá. Vložte do ní oznámení. 
 5. Přehněte a svažte pomocí provázku. Můžete pak za něj zastrčit kousek kytičky.

  Třeba levandule. Do obálky lze vložit další kartičky jako je pozvánka ke stolu nebo další instrukce ke svatbě. 

TIP! Svatební oznámení: 13 nejoriginálnějších inpirací pro každý styl

Shrnutí 

Rustikální svatba je stále oblíbenější. Dost bylo přezdobených svateb, blyštivých nabíraných šatů a okázalá výzdoba sálu. Potřebujeme se vrátit na začátek, k základu, k přírodě.  

 • Použijte hodně přírodních materiálů a motivů. 
 • Je obřad na statku? Nechte koně na pastvině a slepice ve výběhu. Vnesou autenticitu a pomohou zakořenit vzpomínky. 
 • Světel také není nikdy dost. Krásně působí světelné řetězy zavěšené mezi korunami stromů. 
 • Skvěle vypadají zavařovací sklenice. Můžete z nich vytvořit vázy, lucerny, naplnit je bonbóny, dát do nich příbory a ubrousky nebo je klidně využít na pití míchaných nápojů. 
 • Preferujte přírodní barvy. Zlatá, stříbrná a černá je tabu. Volte zelenou, hnědou, bílou nebo klidně i modrou.  

Ve Westwing se postaráme, aby i vaše svatba byla kouzelná. Využijte našich rad u zařizování rustikální svatby a uvidíte, že bude nádherná. Inspiraci si však berte i z našich dalších článků. Třeba jak zařídit svatbu v přírodě, jak postupovat u samotného plánování svatby nebo by vám cenné rady mohla přinést i boho svatba a svatba v lese. Pokud se zaregistrujete na Westwing, získáte celou řadu rad a inspirace.