Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Pěstování květin

Rostlin je velké množství druhů. Mohou být okrasné pouze listem nebo i květem. Oblíbené jsou i všelijaké jejich úpravy jako jsou bonsaje či květiny na kmínku. Pro nenáročné pěstitele se pak doporučují kaktusy a sukulenty, které si defacto žijí vlastním životem a nepotřebují žádnou vaši extra péči. Avšak spousta z nás má pěstování a starost o kytky jako koníček. Vždyť pěstování květin je tak uklidňující a povzbuzující.

Interiér i exteriér si zaslouží zelenou oázu

Nemusíte hned mít několik hektarů půdy, abyste mohli pěstovat překrásné květiny. Samozřejmě v počtu je síla, ale v jednoduchosti krása. Úplně postačí, když si zvelebíte předzahrádku, jeden záhon u venkovního posezení nebo osadíte truhlíky na balkoně či aspoň barvami rozzáříte okenní parapet. Nemusíte ani přehánět množství. Pokud jste nikdy nepěstovali začněte pomalu. Vždy můžete přidat.

Některé druhy rostlin lépe prospívají spíše venku jako je tomu třeba u tulipánů, narcisů, růže a levandule. Jiné klidně postavíte na stůl v kuchyni a víte, že budou jeho ozdobou dlouhé měsíce i roky. To platí hlavně pro orchideje či begonie.

Strom do každé rodiny

Nemáte zahradu, ale vždy jste obdivovali stromoví a bohaté koruny? Můžete si takový pohled na propletené větve a krásné kmeny vychutnat i v menším bytě, jen v jiném měřítku. Bonsaj je ideální pro pěstitele a obdivovatele stromů. Jde o zmenšené kopie. Avšak zde už to chce trochu zkušeností a umu. Musíte je pravidelně zastřihávat a tvarovat. Avšak pokud je zasadíte do pěkného květináče, přidáte kameny a třeba i nějakou dekoraci ve tvaru chaloupky nebude to mít chybu.

Bonsaje můžete umístit třeba i před vstupní dveře, kde je můžete nechat povyrůst do trošku větších rozměrů. Krásně budou vypadat i s drobnými světélky či v kombinaci s větší sochou.

Záhon jako malovaný

Jestli máte to štěstí a můžete si vychutnat kávu venku pod slunečným nebem, bylo vhodné tomu přizpůsobit i blízké okolí. Hned vám bude o to víc chutnat. Vytvořte kulatý záhon nebo osaďte velkoobjemové nádoby. Můžete klidně použít staré hrnce, sudy nebo vozíky a ty přetvořit na něco unikátního. Například takový vřes kvete téměř celoročně, levandule vám zase pomůže odehnat otravný hmyz. Navíc krásně voní.

Svou péči byste měli věnovat i prostoru před vchodovými dveřmi. Svou předzahrádku tak zabalte do náruče květin a zeleně. Kromě okrasných dřevin zde vysaďte i cibulky jarních kytiček jako jsou tulipány, ale i trsy pivoněk, růží a koberce vřesů. Okolí přístupového chodníku ke dveřím tak bude milejší a ihned vás po příchodu domů naladí na tu správnou notu.

Jak se starat o květiny

Zde je třeba si uvědomit, zda jde o trvalky, jednoleté byliny nebo řezané květiny. Vše potřebuje něco jiného. Avšak každé z nich musíte zajistit teplo, světlo a vodu. Svatou trojici potřebnou k růstu. V každém zahradnictví nebo obchodě vám pomohou s tím, kam danou rostlinu umístit. Zda více na slunce nebo snese i stín. Nebojte se zeptat, nechat si poradit. Některé potřebují více vláhy, jiné stačí pouze rosit.

  • Je však vhodné je nevystavovat průvanu. Naopak neuškodí je během teplých měsíců občas vystavit ven na čerstvý vzduch. Prospěje jim to. Takže dát za okno, na balkon, na schody před dům, na zahradu.
  • Prospěje jim i pravidelné hnojení. To se dá aplikovat ve formě zálivky nebo pomocí tuhých tyčinek, které si zapícháte přímo do hlíny v květináči.
  • V poslední době se rozrůstá i obliba vermikompostování. Pomocí žížal si produkujete vlastní biokompost, který je plný živin. Máte tedy jak hnojivo, tak netradiční domácí mazlíčky.
  • Kytky pravidelně prohlížejte. Odlupujte a sbírejte staré uschlé listy a květy. Zaštipujte větvičky a odnože, aby se rostlina krásně rozrostla do šíře a netáhla se pouze do výšky. Hlavně u orchidejí je třeba čas od času přistřihnout přelézající kořeny.
  • Každá rostlina by se měla přesazovat ve chvíli, kdy je jí původní květináč již malý. Potřebuje prostor, aby dobře přijímala živiny a byla zdravá a silná. Přesazujte ideálně na jaře a v období kdy nekvete.
  • Listy je nutné otírat mokrým hadrem nebo celou rostlinu osprchovat jemným proudem vody. Odstraníte tak prach a mastnotu a umožníte rostlině dýchat. Bode krásně vybarvená.

Co se týká řezaných květin, tak je hlavně nutné myslet na pravidelnou výměnu vody. V ideální frekvenci, co tři dny. Hodí se do ní přidat kapku Sava nebo trochu jedlé sody. Pomůže tím udržet vodu čistou, nezakalenou. Dávejte vždy vodu o teplotě lidského těla. A než strčíte pugét růží do vázy, zastřihněte jim konečky. Pak vám darovaná kytice vydrží klidně i 14 dnů. Záleží, z čeho bude složená.

Shrnutí

  • Každá rostlina potřebuje dostatek slunce a vláhy.
  • Květiny v truhlíku přihnojujte. Živiny z půdy rychle vytáhnou a je tak nutné je doplňovat.
  • U řezaných květin stačí vodu vyměnit co 3 dny. Rozhodně první natočenou vodu ve váze nenechávejte až do odkvětu. Urychlila by hnití květin.
  • Vybírat lze z květin, které nejen krásně vypadají a voní, ale umí třeba i odehnat hmyz nebo pročistit vzduch od škodlivin.
  • Jiné druhy vás potěší celoročně. Jsou zajímavé květem i listem. Vzájemně tedy rostliny kombinujte, aby se po celý rok zahrada stále proměňovala a měla co nabídnout.

U Westwing věříme, že domov je složen z maličkostí do jednoho celku. A květiny dokáží doplnit každý kousek. Přináší radost a útulnost do každého prostoru. Nezáleží, zda se jedná o venkovní či vnitřní druhy, vždy si můžete kolem sebe vytvořit pěkné prostředí.