Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojové rostliny na přímé slunce

Orchideje patří mezi nejkrásnější rostliny světa. Jejich rozmanitost zahrnuje 30 000 druhů a dalších 200 000 hybridních druhů, což z této krásky dělá druhou nejrozšířenější květinu. Ten, kdo dokáže orchideje úspěšně pěstovat a dovést až ke květu, se může považovat za zkušeného pěstitele. Orchideje totiž patří k těm náročnějším rostlinám a vyžadují pravidelnou péči. Prozradíme vám tipy, díky kterým se bude dařit i vašim orchidejím.

Druhy orchidejí, které jsou volně k prodeji 

Ve volné přírodě najdeme desítky tisíc druhů orchidejí, ale jako pokojové rostliny se většinou využívají pouze dva druhy těchto krásných rostlin:

  1. Motýlí orchideje – Angličané jim také přezdívají můří orchideje. Poznáme je podle kulatých květů, které vycházejí z jednoho stonku. Pochází z tropických a subtropických podmínek, takže vyžadují hodně světla a tepla.
  1. Orchideje Dendrobium nobile – tento druh orchidejí se vyznačuje menšími květy v řadách vyrůstající z palic. Nejčastěji se setkáte s bílými nebo fialovými květy.

Optimální podmínky na pěstování orchidejí

Mnoho druhů orchidejí pochází přímo ze srdce pralesa. Představte si tamní klima: vlhko, teplo, světlo a kyprá půda. Pokud se budete snažit simulovat přírodní podmínky co nejvěrněji, bude se vašim rostlinám dařit.

Mezi důležité prvky péče o rostliny orchidejí však patří také správné přesazování, prořezávání a speciální hnojení. Pojďme se na celý postup péče podívat podrobněji.

Jak pěstovat orchideje doma (POSTUP) 

  1. krok: Zakoupenou rostlinu je potřeba přesadit.

Když si zakoupíte orchidej, většinou se vám do ruky dostane zdravá a právě kvetoucí rostlina, která se však nachází v nevhodném substrátu i plastovém obalu. V přírodě najdeme orchideje růst na stromech i kamenech a jejich kořeny potřebují vzduch a vlhkost. 

Nikdy nepřesazujte kvetoucí rostlinu. Zakoupenou orchidej tedy raději nechte odkvést a mírně snižte množství zálivky, abyste tento proces urychlili. 

  1. krok: Do čeho přesadit orchidej?

Po odkvětu seřízněte stonek na několik centimetrů dlouhý pahýl. Zakupte si speciální směs zeminy pro pěstování orchidejí, která by měla být velmi hrubá, aby se dostal vzduch až ke kořenům. Může obsahovat i kusy kamenů či cihel, mechu, kůry nebo rašeliny. 

Vyberte tak akorát velký květináč, který poskytne kořenům dostatek místa, ale zároveň je semkne k sobě. Vyhněte se glazovaným květináčům a zvolte takový, který snadno odvádí přebytek vody. 

  1. krok: Seřízněte kořeny.

Vyjměte rostlinu z původního obalu a odstraňte hlínu. Prohlédněte si kořenový systém. Najdete shnilé, černé a slabé kusy? Ty je potřeba odstranit a seříznout. Poté již můžete květinu přesadit do nového květináče a hlíny. 

  1. krok: Zálivka orchidejí.

Možná vás překvapí, že orchideje vyžadují velmi málo vody. Kořeny totiž fungují jako zásobárna a zároveň umožňují rostlině dýchat. Příliš velká a častá zálivka je nejčastějším důvodem pro uhynutí rostliny. 

Zalévejte orchideje vždy, když je okolní hlína zcela suchá. V letních měsících zálivku nepodceňte a v zimních mírně omezte. Pro orchideje je nejlepší střídání suchého období se silnou zálivkou. 

  1. krok: Dopřejte rostlině světlo, vlhko a teplo.

Orchideje potřebují dostatek světla, ale přímé slunce je může poškodit. Umístěte květinu na parapet s ranním nebo večerním sluncem. Dále rostlině dopřejte vlhký vzduch a teplo. Pozor na umístění v blízkosti topení, které by rostlině rozhodně neprospělo. Také se vyvarujte průvanu nebo příliš nízkým teplotám. 

  1. krok: Prořezávejte odkvetlé květy.

Zde je více než důležité řídit se konkrétním typem rostliny. Některé orchideje se seřezávají včetně stonku, jiné kvetou znovu na stejném místě. Obecně však platí, že odumřelé květy můžete čistým a ostrým řezem prořezávat, aby rostlina získala větší sílu.

Jak se starat o orchideje, aby kvetly

Chcete-li dosáhnout opakovaného kvetení vašich orchidejí, je důležité dbát na střídání vegetativního růstu a klidu. Stejně by se totiž chovaly tyto rostlinky i v přírodě. 

Po odkvětu a seříznutí rostlinky dopřejte orchideji chladnější prostředí a zmírněte zálivku. Sucho a chlad pomohou rostlině odpočívat, aby mohla za několik týdnů nebo měsíců znovu rozkvést.

Tip: Většina orchidejí kvete jednou ročně a to několik týdnů. Střídejte rostlině podmínky podle ročního období a dodržujte koloběh přírody.

Nemoci a škůdci

Bojíte se, že vám orchideje napadne některý ze škůdců či nemocí? Bohužel se obáváte oprávněně, jelikož tyto subtropické rostliny chutnají celé řadě parazitů.

Setkat se můžete s mšicemi, moučnivkami, třásněnkami, roztoči i moly. Na většinu z nich zabírá pořádná koupel rostliny. Speciální pozornost pak věnujte listům a záhybům, kde se všem těmto škůdcům daří nejlépe a omyjte listy hadříkem s vodou nebo například čistým alkoholem.

Dále vás může potkat plíseň a hniloba kořenů nebo listů. Odstraňte poškozené kousky a omezte zálivku.

Časté otázky 

Tyto barevné krásky vypadají poněkud náročně, že? Aspoň se to o nich traduje mezi pěstiteli. S péčí o orchideje vám však mohou pomoci také následující odpovědi na nejčastější otázky.

Jak dlouho nechat orchidej ve vodě?

Čas od času můžete orchidejí dopřát pořádnou koupel. Celý květináč ponořte do odstáté vody například do umyvadla, ve vaně nebo v kyblíku. Ponechte ji tam 10 až 15 minut a poté ji nechte vyschnout. Po takové koupeli omezte na chvíli zálivku, aby kořeny neshnily.

Jak často zalévat orchidej?

Zpravidla potřebuje orchidej vodu jednou za týden – záleží na okolních podmínkách a druhu. Nejlépe uděláte, když se budete řídit půdou okolo rostliny. Jakmile bude zcela vyschlá, dopřejte květině dostatek vody.

Jak dlouho vydrží orchidej? 

Se správnou péčí si budete orchideje ve svém domově užívat i několik let. Jedná se totiž o rostliny, které se v přírodě dožívají i desítek let. Jednou za rok by také měla vykvést.

Čím hnojit orchideje?

Klasické hnojivo pro pokojové rostliny není u orchidejí tou správnou volbou. Raději zvolte speciální přípravek pro tyto náročné krásky a řiďte se dávkováním na obalu.

Tipy na pěstování orchidejí doma

  • V zimě není nutné rostlinu hnojit. Dostává se totiž do vegetativního klidu a odpočívá. Hnojivo použijte zase na jaře, abyste orchidej probudili.
  • Udržovat vlhkost okolo rostliny můžete také pomocí jemného rozprašovače, kterým čas od času pokropíte listy. Osvědčil se také zvlhčovač vzduchu v blízkosti orchidejí.
  • Chcete-li si orchideje nařezat do vázy, použijte ostrý nůž nebo nůžky a seřízněte stonek v šikmém úhlu. Květina vám pak déle vydrží.
  • Začali vám odumírat a žloutnout listy na rostlině? Pravděpodobně bude potřebovat větší květináč a odstřihnou shnilé kořeny.
  • Zapište si do kalendáře, kdy jste rostlinky naposledy přesazovali. U orchidejí se tato procedura doporučuje jednou za dva roky. 

Líbil se vám dnešní průvodce? Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším článkům každý týden. Navíc pro vás připravujeme speciální nabídky, které z vašeho krásného domova udělají ještě krásnější místo.

Mohlo by Vás také zajímat: