Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat amarylis

Amarylis má krásné květy, které budou dělat parádu na vaší zahrádce i na okennímu parapetu. Jde o nenáročnou rostlinu, kterou můžete snadno vypěstovat i sami doma. V dnešním článku vám řekneme, jak pěstovat amarylis a jak se o ni starat.

Amarylis: Druhy a barvy

Amarylis nebo také amarylka pochází z Jihoafrické republiky, dařit se jí ale bude i u vás doma. Jde o trvalou a nenáročnou cibulovinu, která kvete v barevné škále od bílé, přes různé odstíny růžové až po tmavě vínové odstíny. 

 • Amarylis Black Pearl: Tmavě vínové květy na vysokém stonku
 • Amarylis Royal Velvet: Šarlatově červený s hladkou texturou
 • Amarylis Chico: Fuchsiové květy s úzkými okvětními lístky 
 • Amarylis Tosca: Šarlatově žíhaný květ na vysokém stonku
 • Amarylis Emerald: Nazelenalé květy s červeným žíháním
 • Amarylis Clown: Bílé květy s výraznými červenými pruhy
 • Amarylis Exotic Star: Bílé květy s malinovým žilkováním 
 • Amarylis Green Goddes: Bílé květy připomínající lilii
 • Amarylis Mont Blanc: Bílé květy na vysokém stonku

Kdy kvete amarylis

Amarylis na rozdíl od většiny rostlin kvete v zimě, nikoliv na jaře. Sází se na podzim a obvykle trvá asi dva měsíce, než začne kvést.

Jak pěstovat amarylis: Krok za krokem

Pěstování amarylisu je velmi jednoduché a jakmile máte zdravou cibulku, jen těžko jí zabráníte ukázat svůj krásný květ. Připravili jsme ale několik tipů, se kterými dosáhnete nejlepších výsledků.

 1. Výběr cibulky amarylisu

Při pěstování amarylisu je nejdůležitější vybrat zdravou a velikou cibulku. Ty největší mohou mít až tři stonky s pěti květy na každém. Některé odrůdy ale mají cibulky přirozeně menší. 

 1. Sázení amarylisu

Do sázení se pusťte na podzim. Vyberte květináč s průměrem asi o 5 centimetrů větším než je cibulka. Můžete sázet i několik cibulek do květináče vedle sebe, nechte mezi nimi ale tři centimetry prostoru. 

Použijte dobře prosychající substrát, naplňte květináč ze dvou třetin, položte na povrch cibulku a přidejte substrát okolo. Odhalená by měla zůstat jen třetina cibulky. Po zasazení může trvat až dva měsíce, než začne amarylis růst.

 1. Zalévání amarylisu

Největší hrozbou amarylisu je vznik plísní z důvodu přelití. Rostlina nepotřebuje příliš vody, stačí asi 100 ml za týden. Je důležité, aby měl květináč odtoky a nezůstával stát ve vodě.

 1. Kvetení amarylisu

Období květu amarylisu trvá asi dva až tři týdny. Může se stát, že se všechny květy otevřou naráz, ale často se otevírají postupně. Jakmile začne amarylis kvést, vyhovuje mu spíše chladnější prostředí. 

Květy můžete ustřihnout těsně před otevřením a přesunout do vázy nebo je nechat kvést na stonku. Po odkvětu květy uštípněte. Jakmile jsou odkvetlé všechny, můžete se pokusit rostlinu zachránit na další sezónu.

Jak pěstovat amarylis po odkvětu

Cibulky amarylisu nejsou drahé, přesto si je můžete uchovat na další rok a ušetřit pár korun. Váš amarylis vám tak může dělat radost několik let. 

 • Ve chvíli, kdy odkvetou všechny květy, odstřihněte stonek jen pár centimetrů nad cibulkou. 
 • Cibulku přesaďte do většího květináče, protože bude po odkvětu dál růst. Pravidelně jej zalévejte, ale před zálivkou nechte zeminu vždy proschnout. 
 • Na jaře přesuňte květinu na slunečné místo, ideálně ven, aby mohly listy čerpat energii. V srpnu rostlinu přestaňte zalévat. Listy budou pomalu žloutnout a umírat. 
 • V říjnu přesuňte květinu zpět domů a začněte zalévat. Měla by se opět probudit a postupně vykvést. 

Škůdci a nemoci

Cibulku amarylisu může napadnout mozaikový virus. Projevuje se žlutým žíháním na listech a zhoršeným růstem rostliny. Virus nelze vyléčit a je lepší cibulku vyhodit, aby se nenakazily i jiné rostliny. 

Mezi nejčastější problémy při pěstování amarylisu patří plísňové infekce, které se projevují žloutnutím listů a svěšeným stonkem. Plísně obvykle vznikají kvůli přelití. Používejte proto vhodný substrát, který nenasákne vodu a zalévejte jen přiměřeně tak, aby pod květináčem nezůstávala voda. 

Stonek může být ale také svěšený kvůli příliš vysoké teplotě v místnosti. Amarylka roste příliš rychle a stonek není dostatečně silný, aby ji udržel. V takovém případě ke stonku připevněte dřívko na podporu a příští sezónu upravte podmínky.

Na amarylis útočí běžní škůdci, jako jsou červci, mšice, třásnokřídlí nebo vlnatka. Největší problémy s nimi bývají ve skleníku a bojovat s nimi můžete pomocí speciálních prostředků ze zahradnických potřeb.

Nejčastější otázky

Čím hnojit amarylis?

Cibulka, ze které váš amarylis roste obsahuje všechny živiny, které jsou potřeba pro vyklíčení i kvetení. Pokud se ale rozhodnete jej pěstovat dál i po odkvětu, bude potřeba přidat tekuté hnojivo na pokojové rostliny.

Bude amarylis kvést, když nejdřív raší lístky?

U některých druhů amarylisu je opravdu běžné, že nejdříve z cibulky vyraší lístky a až poté stonek. 

Jak dlouho kvete amarylis?

Květy amarylisu si každý rok užijete asi 6–8 týdnů. Vyhovují jim nižší teploty.

Modu dát amarylis do vázy?

Ano. Po uříznutí se amarylis chová jako běžné řezané rostliny a ve váze vydrží krásný až dva týdny.

Kolik květů má amarylis?

Záleží na druhu amarylisu i velikosti a kvalitě cibulky. Z cibulek roste jeden až tři stonky a na každém se objeví tři až pět květů. 

Tipy na závěr

 • Po odkvětu můžete cibulku amarylisu schovat na další sezónu
 • Vyberte velkou a zdravou cibulku, pro nejjistější výsledky
 • Kombinujte několik druhů, abyste prodloužili dobu květu
 • Použijte dobře prosychající zeminu a květináč s odtoky
 • Zalévejte málo – zemina by měla být sotva vlhká

Chcete vyzkoušet pěstovat i další rostliny? Inspirujte se našimi články.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.