Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat vřes

Vřes je stálezelený nízký keř, rostoucí ve vřesovištích po celém světě. V období květu můžeme obdivovat širokou škálu barev od bílé, přes žlutou a růžovou, až po temně fialovou. V dnešním článku vám řekneme, jak jednoduše pěstovat vřes doma či na zahradě.

Druhy vřesu

  • Vřes obecný
  • Vřesovec těkavý 
  • Vřesovec pleťový
  • Vřesovec čtyřřadý
  • Vřesovec popelavý

Existují i další druhy vřesů a každý druh má několik odrůd. Největší parádu udělají v létě, na podzim a v zimě. Květy mohou být plně otevřené i uzavřenější a pohybují se v širokém barevném spektru – nejčastěji od růžové po fialovou, výjimkou ale nejsou ani bílé nebo nažloutlé vřesy.

K dekoraci slouží i v období, kdy zrovna nekvetou. Jejich listy drží barvu po celý rok. Nejrozšířenější jsou tmavě či světle zelené vřesy, občas ale narazíte i na zlatý, bronzový nebo stříbrný vřes. 

Vřes a vřesovec: Rozdíl

V předchozím odstavci jste si možná všimli, že některé druhy se jmenují vřes, jiné vřesovec. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jedná se o téměř stejnou rostlinu, rozdíl je ale v místě původu, velikosti a zejména v době květu.

Vřes dorůstá do výšky 20–50 centimetrů, má metličkově větvené výhony s 1–3 milimetrovými lístky a kvete od léta do podzimu. Vyskytuje se zejména v severní Evropě, Asii a Americe, roste ale také na okraji našich lesů. Vřesy vyžadují kyselou, písčitou a výživnou půdu. 

Vřesovec oproti tomu obvykle kvete od podzimu do jara. Dorůstá výšky 30–40 centimetrů a lístky jsou dlouhé až 15 milimetrů. Pochází z Jižní Afriky, ale najdeme ho také v Africe a severní Evropě. U nás roste pouze vzácně v Jizerských horách. Vřesovce lépe zvládají i neutrální či zásaditou půdu.

Jak rozeznat vřes a vřesovec

  • Květ vřesovce mívá džbánkovitý tvar
  • Květy vřesu mají obvykle pět lístků, vřesovce čtyři
  • Vřes kvete od léta do podzimu, vřesovec od podzimu do jara
  • Vřesovce jsou na pohled hezčí, výraznější a jejich květy bohatší

Jak pěstovat vřes doma v květináči (ze semínka)

  1. Rozprostřete semínka na pekáči a vložte na 30 vteřin do trouby rozpálené na 120 °C. 
  2. Do klíčící nádoby nasypte trochu vhodného substrátu. Měl by být kyselejší a vzdušný. Substrát na vřes připravíte smícháním rašeliny, písku a kyselejší zeminy v poměru 3-2-1.
  3. Zasejte semínka. Mezi jednotlivými semínky nechte minimálně tři centimetry volné.
  4. Semínka zasypte trochou substrátu, zastříkněte vodou z rozprašovače a přesuňte na přímé slunce.
  5. Udržujte substrát vlhký a čekejte. Vyklíčení může trvat i několik měsíců.

Jak pěstovat vřes na zahradě (z řízků)

Rychlejší a jistější varianta než pěstování ze semínka je pěstování z řízků vřesu. Velká výhoda je zejména jistota, že získáme rostlinku ve stejné barvě jako byla původní. 

  1. Z původní rostliny ustřihněte asi patnácticentimetrové nedřevnaté stonky se dvěma větvičkami.
  2. Do stejně vysokého květináče nasypte tři centimetry kompostu a poté substrát smíchaný z rašeliny, písku a kyselejší zeminy v poměru 3-2-1.
  3. Do hlíny udělejte obyčejnou tužkou díry, a vložte do nich stonky. Lehce okolo nich udusejte substrát.
  4. Řízek zalijte, květináč zakryjte plastovým sáčkem a postavte do polostínu. 
  5. Plastový sáček každý den na hodinu sundejte, aby se k rostlině dostal dostatek vzduchu. 
  6. Vřes by měl zakořenit asi po měsíci. Jakmile začne růst, sundejte sáček.
  7. Ven můžete přesazovat na jaře, jakmile přejdou poslední mrazíky.

Jak se starat o vřes

Vřes je nenáročná rostlina, která nepotřebuje příliš péče. Na pár bodů byste ale neměli zapomínat:

  • Při pěstování v květináči dodávejte vřesu vhodné hnojivo
  • Každý rok mulčujte půdu tak, aby zůstala kyselá
  • Po odkvětu zkraťte větvičky o dvě třetiny
  • Umístěte vřes na světlé, slunečné místo

Jak zazimovat vřes

Vřes je velmi odolný vůči zimě. Před sněhem a mrazem ale trochu ochrany potřebuje. V záhonku nebo na skalce vřes zakryjte chvojím nebo mulčovací kůrou. Pokud jej máte v květináči či truhlíku, obalte jej netkanou textilií, případně obložte polystyrenem nebo přesuňte do zimní zahrady.

S čím kombinovat vřes

Můžete kombinovat různé druhy vřesu tak, aby kvetly po většinu roku. Skvěle vypadají také vedle břečťanu, barvínku nebo libavky hrotité, které mají podobné nároky na typ půdy a péči. Jestli si chcete vypěstovat něco dobrého na snídani, přidejte do vřesoviště borůvky.

Škůdci a nemoci

Vřes je náchylný plíseň na listech jménem padlí a hnilobu kořenům, oběma ale můžete zabránit. Pro prevenci plísně vřes nezalévejte zvrchu a každý rok pravidelně prostřihávejte. Pokud plíseň vřes napadne, použijte pro její usmrcení prostředek ze zahradnictví nebo sodu na pečení.

Hnilobu kořenů obvykle způsobuje příliš vysoká vlhkost substrátu. Používejte proto květináče s odtokem a vhodný substrát s podílem písku a rašeliny.

Časté otázky

Kde roste vřes?

Vřesoviště získalo svůj název kvůli vysokému výskytu keříků vřesu. Je zde obvykle kyselá a neúrodná půda, kde nenáročný vřes dominuje. V Čechách je to zejména v horských oblastech.

Je vřes jedovatý pro psy a kočky?

Pro psy není vřes jedovatý, pokud jej nepozřou velké množství. Pro kočky ale nebezpečný je – může způsobit nejen zažívací, ale také neurologické problémy.

Na co je dobrý vřes?

Květy a lístky vřesu mohou být vylouhovány do čaje nebo přidány do kosmetických přípravků na pleť. Vyrábí se z něj také výrazný med.

Čím hnojit vřes?

Vyberte hnojivo určené přímo na vřesy nebo kyselomilné rostliny.

Chcete vyzkoušet pěstovat i další rostliny? Inspirujte se našimi články.

  • Praktický návod a tipy: jak pěstovat rakytník na zahradě
  • Jak pěstovat a pečovat o aloe vera
  • Pěstování avokáda doma i na zahradě nejen pro začátečníky
  • Jak pěstovat růže v květináči i na balkoně
  • Jak správně pěstovat levanduli

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by vás také zajímat: