Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Květiny-na-balkoně

Na balkoně můžete pěstovat jakoukoliv květinu, kterou byste zasadila na zahradu, a dokonce i některé pokojové rostliny. Jaké květiny udělají na balkoně největší parádu?

Moderní inspirace na balkon

Krok za krokem: Jak vybrat květiny na balkon

Při výběru správných květin a rostlin na balkon je v první řadě dobré zodpovědět si několik otázek.

 1. Máte zasklenou lodžii nebo otevřený balkon?

  Některým rostlinkám vadí prudký déšť, vítr nebo naopak přímé slunce.
 2. Jak velký prostor máte pro pěstování k dispozici?

  Na malém balkonu pravděpodobně nebudete chtít zabrat celý prostor jedním velkým keřem.
 3. Kolik času můžete a chcete věnovat péči o rostliny?

  Ty nejvíce náročné budou vaši péči vyžadovat i každý den.
 4. Na jakou světovou stranu je orientovaný váš balkon?

  Na balkonech orientovaných na jih nebo západ se bude dařit květinám, které potřebují teplo a slunce.
 5. Chcete na balkoně jen okrasné květiny nebo i bylinky či zeleninu?

  I s malou zahrádkou nebo balkonem můžete osvěžit jídlo pro rodinu vlastní úrodou.
 6. Kde budete rostliny pěstovat?

  Na zábradlí v truhlíku, na stěně, v květináči nebo skleníku?

Ohromující nápady: Nejlepší květiny na balkon

O jaké rostliny se moc nemusíte starat, které vám vydrží i několik let a které vybrat na vertikální zahradu? Připravili jsme pro vás opravdu rozsáhlou inspiraci.

Celoroční rostliny na balkon

 1. Smrk ztepilý i sivý, stejně jako další zakrslé jehličnany, zkrášlí váš balkon celoročně.
 2. Cesmína a její nápadné červené plody jsou krásnou dekorací do adventních věnců nebo doplňkem k větvičkám. Stálezelená cesmína se ale hodí i jako celoroční dekorativní keř na balkon.
 3. Šalvěj a další aromatické bylinky také můžete pěstovat na balkoně celoročně. Dávejte ale pozor, zemina v květináči může promrznout snáz než na zahradě.

Mrazuvzdorné rostliny na balkon

 1. Chryzantémy krásně rozzáří váš balkon i na podzim, i ty běžné vydrží bez problému až do prvních ostřejších mrazíků. Nejlépe se hodí chryzantémy typu multiflora a najdete i mrazuvzdorné druhy a kultivary.
 2. Vřes vydrží celou zimu, když ho zasadíte na podzim do kyselejší a dobře propustné zeminy. Nechte rostlinkám více místa a prostor mezi nimi vyplňte mulčovací kůrou.
 3. Agáve máme spojené především s tequilou a horkým Mexikem. Této stálozelené rostlině se ale překvapivě dobře daří i v našich podnebných podmínkách.

Trvalky na balkon

 1. Kosatec bude dělat na zahradě i na balkoně radost roky. Je nenáročný, nízký a otužilý, má rád slunná místa a seženete ho v modré, fialové, bílé a žluté barvě.
 2. Šanta je oblíbená květina na krásné předzahrádky, dařit se jí ale bude i na balkoně. Drobnými modravými kvítky ho bude zdobit po celé léto.

Nenáročné rostliny na balkon

 1. Levandule udělá mnoho parády za málo práce. Vybírat můžete z odstínů od bílé, přes jemnou lila až po tmavě fialovou a některé budou kvést až do konce září. Jejich vysázením dosáhnete vzhledu jako na francouzském venkově.
 2. Mák je nenáročná rostlina, které se na zahradách mnozí zbavují jako plevelu. Můžete ji ale využít i jako okrasnou květinu, která bude kvést po celé léto v odstínech bílé, žluté, oranžové a červené. Téměř bez práce!

Popínavé rostliny na balkon

 1. Přísavníku se nejlépe daří na jižní nebo východní straně a vytvoříte s ním krásnou stěnu, která bude v průběhu roku měnit barvy. Před opadáním se na podzim zbarví do syté červené barvy.
 2. Břečťan vydrží i mrazivou zimu a krásně zelený bude až do dalšího jara. Ozdobit jím můžete zdi i balkonové zábradlí. Bude se mu navíc dařit i na chladnější, severní, straně.

Zelenina a bylinky na balkon

 1. Rajčata jsou asi nejoblíbenější zeleninou pro pěstování na balkoně nebo na okenním parapetu. Daří se jim na krytém balkoně orientovaném na jih nebo západ. V truhlíku pěstujte zakrslá balkonová rajčata, klasická tyčková rajčata zasaďte do větších květináčů.
 2. Chilli papričky můžete pěstovat i na balkoně v paneláku, stačí jen dodržet několik základních zásad: dopřát jim dostatek světla a slunce, minimálně patnáctilitrový květináč a správnou zálivku i výživu v podobě hnojiva.
 3. Bylinky všeho druhu, které si vypěstujete na balkoně využijete při běžném vaření i při letním grilování. Na balkoně se skvěle daří například mátě, šalvěji, bazalce, oreganu nebo pažitce.

Tip! Jaké bylinky a zeleninu pěstovat najdete v tomhle článku

Květiny na slunný balkon

 1. Lobelka je něžná květina s drobnými lístky, která má ráda sluneční paprsky, ale nesnáší déšť. Dávejte proto pozor, aby ji nezasáhly prudké deště, které by poničily její křehké lístky. Sluší jí to v truhlících i v závěsných květináčích.
 2. Hvozdíky se hodí na slunná místa. Tyto nízké karafiátky kvetou od května až o srpna a krásně voní. Když zrovna nekvetou, zdobí balkon zajímavými našedlými lístky.
 3. Petúnie mají rády teplá a slunečná místa. Opět nesmíte zapomenout na ochranu před prudkým deštěm. Čas na výsev je již v polovině ledna, ven je ale přesouvejte až ve chvíli, kdy nehrozí ani sebemenší mrazíky, rostlinky by to nemusely přežit.

Keře vhodné na balkon

 1. Buxus nebo zimostráz je okrasný keř, který bude váš balkon zdobit při správné péči celý rok. Není náročný na světlo a daří se mu na nepřímém slunci i ve stínu. Můžete ho zastřihnout do jednoduchého tvaru koule, jedním ze zahradních trendů roku 2021 je ale zastřihování keřů do zajímavější abstraktních tvarů.
 2. Rododendrony jsou oblíbené keře na zahradu pro své stálezelené listy a nádherné sezónní květy v bílé, růžové, fialové, žluté i červené barvě. Existují i druhy, které nejsou náročné na prostor, a proto se hodí jako keř na balkon.

Jak ochránit rostliny před mrazem?

Některé rostlinky vydrží jen jednu sezónu, na podzim je vyhodíme a na jaře nakoupíme nové. Mnoho z těch, které takto likvidujeme by ale mohly dělat radost i další rok, stačilo by je správně zazimovat. Jak na to?

 • Až do prvních mrazíků rostlinky zalévejte, aby neuschly. Uberte ale na intenzitě.
 • Zkontrolujte, zda mají rostliny dostatek zeminy. Čím více, tím lépe.
 • Těsně předtím, než začne mrznout, zaizolujte květináče. Použijte bublinkovou fólii, jutu nebo polystyren. Nezapomeňte izolovat i zespodu.
 • Můžete pořídit i speciální termoizolační nádoby, které rostliny zároveň chrání v létě před horkem.

Květiny na balkon: patero zásad pro vhodný výběr

 1. Některým květinám se daří na slunci, jiným ve stínu.
 2. Některé květiny vyžadují více času a péče, než jim můžete dát.
 3. Přímé slunce, déšť a vítr může poničit listy i květy. Myslete na zástěnu.
 4. Některým pokojovým rostlinám v létě prospívá jejich provětrání na balkoně.
 5. Pozor na mrazíky, které mohou rostliny v květináči ovlivnit více než na zahradě.

Pomohl vám náš dnešní článek s výběrem rostlin na váš balkon? Inspirujte se také v článku o výběru dekorací na balkon, zjistěte, co všechno lze na balkoně pěstovat nebo si pročtěte jeden z mnoha článků o zahradách.