Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
mala zahrada inspirace

Malá zahrada respektive její správné aranžmá může být pořádná výzva. Jak na malý prostor dostat vše, co od perfektní zahrady očekáváme a zároveň prostor příliš nezahltit nábytkem, rostlinami a dekoracemi? Připravili jsme pro vás několik inspirací, díky nimž to zvládnete levou zadní.

Jak uspořádat malou zahradu: krok za krokem

Máte u domu jen malý pozemek nebo patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají terasu u městského bytu? Využijte prostor na plno a vytvořte si oázu klidu.

 • Předtím, než cokoliv nakoupíte, si nakreslete návrh zahrady.
 • Rozmyslete si, jaké funkce od zahrady očekáváte, co na ní chcete dělat.
 • Podle svého rozpočtu zvažte i architekta nebo truhlářskou práci na zakázku.
 • Využijte prostor chytře. Myslete například na prostor na stěnách.
 • Před nákupem nábytku a dalšího vybavení vše znova přeměřte.

Návrh malé zahrady

Návrh zahrady si můžete nechat udělat od architekta nebo se do něj pustit sami. V první řadě se zamyslete, jakou funkci od zahrady očekáváte a kolik lidí na ní pravidelně bude trávit čas. Pokud se například rozhodnete pro bazén, pravděpodobně vám už nezbyde prostor na záhonky nebo velký stůl.

Budete na zahradě většinou ve dvou a jednou za čas pořádáte zahradní párty pro více lidí? Není třeba hned pořizovat stůl pro osm lidí. Je fajn mít dvě místa navíc pro případnou návštěvu, zároveň si ale vždy můžete pomoci židlemi od jídelního stolu nebo sáhnout po skládacích variantách a sedacích polštářích.

Místo s nejkrásnějším výhledem se přímo nabízí pro posezení. Myslete ale i na to, že v horkých měsících budete možná rádi za stín, který stolku poskytne dům. Při vysazování rostlin nezapomeňte, že časem vyrostou.

Pro zvětšení zahrady vám pomohou optické přechody i vychytávky, díky kterým ušetříte místo. Může to být například posezení na vyvýšené terase, pod kterou ukryjete úložný prostor.

7 tipů a inspirací na nejkrásnější malé zahrady

Jak uspořádat malou zahradu a jak jí vybavit tak, aby zastala funkci, kterou od ní očekáváte? Ať už chcete vytvořit dokonalé místo na odpočinek, hrací koutek pro děti nebo perfektní zázemí pro posezení s přáteli, připravili jsme inspiraci pro malé zahrady.

1. Malá zahrada: perfektní místo pro odpočinek

Jaká je výhoda malých prostor? Ať už se jedná o malou ložnici nebo zahradu, největší plus je, že bude vždy útulná. Dokonalé místo k odpočinku na zahradě vytvoříte pomocí stylové houpací sítě. Bonusem hamaky je, že jí můžete sklidit vždy, když na zahrádce potřebujete prostor na jiné aktivity.

2. Koutek na hraní na malé zahradě

Jeden z důvodů, proč toužíme po zahradách je možnost dopřát dětem čerstvý vzduch. Vyhraďte pro ně jeden koutek a na ten postavte pískoviště. Když bude zakryté dřevěnou deskou, můžete prostor využívat i když děti zrovna nebudou stavět bábovky. V létě se na ochlazení hodí i malý nafukovací bazén.

3. Malá zahrada na svahu

Přidejte na zahradě ve svahu patro a opticky ji zvětšíte. Vyvýšená může být jak část plná zeleně, tak posezení. Když zvednete prostor s posezením, vytvořte pod ním i praktické úložné prostory, do kterých můžete schovat nábytek, polštáře, nádobí i hračky pro děti nebo zahradní náčiní.

4. Malá zahrada se záhonkem

Jedno z největších bohatství, které vám může i malý kousek půdy dát? Čerstvé, vypěstované ovoce a zelenina. I na malé zahrádce můžete mít záhonek. Pravděpodobně zde nevypěstujete úrodu na celou sezónu, ale i pár šťavnatých rajčat potěší. Záhonky založte u okrajů zahrady, myslete ale i na dostatek slunce nebo naopak stínu.

TIP! Malá zahrádka na balkoně: co se dá všechno pěstovat

5. Využijte prostor na zdech

V malém obývacím pokoji nebo v ložnici vás jistě napadne pověsit na zeď poličku, která přidá praktický prostor. Stejný princip můžete využít i na zahrádce. Na poličku můžete položit květináče, na háčky zavěsit nádobí, zahradní náčiní i stylový světelný řetěz.

TIP! Možná vás také bude zajímat, jak navrhnout vertikální zahradu.

6. Pořiďte si zahradní stolek na kávu

Chcete mít možnost posedět na zahradě u stolu, ale zabral by vám většinu prostoru? Ne vždy je potřeba mít plnou velikost. Vyměňte jídelní stůl za kávový stolek a ušetříte spoustu místa. Když bude potřeba více prostoru, můžete ho vždy doplnit stylovým odkládacím stolkem, který bude jinak složený u zdi.

7. Romantická malá zahrada v bílé

Opět použijeme stejný princip, který lze uplatnit v interiéru. Bílá barva dodá vzdušnost a opticky zvětší prostor. Na zem použijte světlou dlažbu a dřevěné obložení nabarvěte na bílo. Zahradu vybavte světlým kovovým nábytkem, který je vzdušnější než masivní dřevo a dodá romantický nádech.

Jak zvelebit malou zahradu

Není potřeba mít zahradu velkou jako fotbalové hřiště, aby byla krásná. I pár metrů čtverečních, které doplňují váš byt či dům, může být vaší radostí a chloubou. Stačí vše dobře naplánovat a vybrat ty správné rostliny, nábytek i dekorace.

Jaké rostliny vybrat do malé zahrady

Rostliny na zahradu patří. Pomohou vám odfiltrovat hluk z okolí a zelená barva má navíc uklidňující účinky. V první řadě se rozhodněte, zda chcete na zahrádce něco pěstovat nebo budou rostliny pouze dekorativní.

Podle množství dopadajícího slunce navrhněte rozložení zahrady. Některé rostliny potřebují více světla, jiné zase nesnáší přímé slunce. Nevybírejte příliš velké květiny, které zahltí celý prostor a nezapomeňte, že za pár let budou vypadat jinak než dnes.

Musíte se rozhodnout, jestli budete mít na zahradě posezení nebo trávník, protože na oboje místo není? Zasaďte květiny i stromky do květináčů a truhlíků. Rozestavte je podél zdí i na poličky a doplňte menším posezením.

Jaký nábytek vybrat do malé zahrady

Nábytek do malé zahrady by měl být spíše vzdušný a menších rozměrů. Nepořizujte posezení pro deset lidí kvůli jedné oslavě ročně. Raději vyberte menší set pro ty, kteří zahradu používají pravidelně a ten doplňte velkými polštáři, nebo skládacími židličkami.

Na malou zahradu přijde vhod i multifunkční nábytek. Například malý kávový stolek opřený o zeď, který v případě potřeby rozložíte nebo praktické úložné prostory. Nevejde se vám lehátko, ale nechce přijít o místo na odpočinek? Pořiďte si stylovou houpací síť.

Jak vybrat osvětlení do malé zahrady

Na malou zahradu nepotřebujete žádné velké světelné zdroje. Naopak jí prospěje, když použijete více menších světel, které zajistí unikátní atmosféru. Kombinujte světelné řetězy, solární lampy v záhonkách i lucerny na stůl.

Tip: Praktickou variantou je přenosné světlo s vestavěným Bluetooth reproduktorem.

Jak vybrat dekorace do malé zahrady

Jaké dekorace vybrat do malé zahrady? Tři hlavní skupiny, na které byste se měli soustředit jsou:

 • Rostliny
 • Osvětlení
 • Zútulnění

Rostliny jsou hvězdou večera, na jejich výběru si dejte nejvíce záležet. Jestli budete mít nějaké i v květináčích, vyberte jim pěkné podstavce a poličky. A nezapomeňte na stylovou konvičku na zalévání i nářadí na jejich přesazování.

Osvětlení zdaleka nemá jen funkční stránku. Když ho správně vyberete, dodáte zahradě správnou atmosféru a poslouží i jako designový kousek. Největším hitem jsou nyní světelné řetězy s velkými žárovkami, které dodají atmosféru jako z berlínského baru. Doplňte je o několik svíček v lucernách a zahrádka je připravená na dlouhé letní večery.

Na posezení i do houpací sítě přidejte polštářky, deky a plédy. Dodají pohodlí, útulnost a při chladnějších večerech se do nich můžete zabalit. Nezapomeňte ale na úložné prostory, do kterých je schováte před deštěm.

Tip: Koberce nepatří jen do interiéru. Vyberte stylový venkovní koberec a ohraničte jím posezení.

Jak uspořádat malou zahradu s bazénem

Pokud je pro vás bazén prioritou, vejde se i do malé zahrady. Nebude to zrovna bazén, ve kterém budete trénovat na olympiádu, na zchlazení v horkých letních dnech ale stačí.

Malé zahrady s bazénem je třeba dokonale naplánovat. Pro tento případ se perfektně hodí rozložení zahrady do nižšího a vyššího patra. Opticky zvětšíte prostor, a navíc ušetříte za hloubení díry. 

Patero pravidel pro uspořádání malé zahrady

 1. U menších prostor v interiéru i exteriéru je plánování zásadní.
 2. Není vždy potřeba mít masivní lehátko nebo stůl v plné velikosti.
 3. Nezapomeňte, že můžete využít například místo na zdi.
 4. Na malou zahradu nevměstnáte vše. Vyberte, co je pro vás důležité.
 5. Skládací židle, houpací sítě a skryté úložné prostory šetří místo.

https://www.westwing.cz/n/westwingcollection/