THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat rakytník

Především v posledních letech stoupá mezi zahradníky obliba pěstování rakytníku a to hned z několika důvodů. Nejen že se jedná o skvělé ovoce plné zdravých látek, které je často považované za superpotravinu, ale rakytník také přirozeně ochraňuje volně žijící živočišné druhy a půdu. Jeho pěstování je navíc více než snadné, pojďme si rakytník představit blíže. 

zahrada

Důvody pěstování rakytníku: superovoce

Z jakého důvodu se rakytník stal jednou z nejoblíbenějších plodin, která brzy nebude chybět na žádné zahrádce? Zásluhu na takovém úspěchu si nese jeho unikátní složení. Jedná se totiž o jedno z nejvýživnějších a nejbohatších ovocí, které si v našem podnebí lze snadno vypěstovat. 

V bobulích rakytníku najdeme obrovské zastoupení vitamínu C, ale také vysoký obsah dalších antioxidantů, karotenů nebo esenciálně mastných kyselin.

Rakytník má kyselou chuť a hodí se zejména k výrobě čajů, sirupů, marmelád a smoothie. Jednoduše se také suší a doplní každý dezert nebo zákusek. 

Kdy zasadit a sklízet rakytník?

Rakytník patří mezi opravdu nenáročné rostliny, na které můžete i na nějakou dobu zapomenout a stejně se mu bude dařit. Zasadit jej lze jak na podzim, tak na jaře podobně jako jiné rostliny. Nesmíte však zapomenout na jednu důležitou podmínku: rakytníkové rostliny se dělí na samičky a samce a jeden bez druhého nebude plodit. Proto je vždy nutné zasadit minimálně dvě rostliny opačného pohlaví, aby se mohly vzájemně doplňovat a podporovat. 

Rakytník plodí bobule během léta až podzimu a zralé plody poznáte podle sytě oranžové barvy. Odborníci někdy doporučují sklízet plody rakytníku až po přejití prvním mrazem – v našich podmínkách se tedy jedná až o říjen nebo listopad. 

Jak pěstovat rakytník na zahradě: krok za krokem 

Jak už bylo zmíněno výše, když vysadíte rakytník na správném místě a zapomenete na něj, možná za pár let zjistíte, že se mu skvěle daří a že se dokonce výrazně rozmnožil. Jednoduchá péče a benefity tohoto ovoce tedy z rakytníku dělají ideální plodinu pro začátečníky v zahradničení. 

 1. Zakupte dvě rostliny rakytníku odlišného pohlaví – samce a samici.

 2. Najděte ideální místo pro středně velký keř, který z rakytníku vyroste.

  Měl by se nacházet na slunečném místě, kde se rakytníku bude nejvíce dařit.
 3. Připravte půdu pro zasazení rostlin.

  Rakytník většinou snese půdu, kde by jiné rostliny příliš neprospívaly. Ideální je však pH půdy mezi 5,5 a 7,5.
 4. Vložte rakytník do půdy a pevně udusejte.

  Samec a samice se vzájemně opylují pomocí větru, proto je vhodné zasadit obě rostliny cca 1,5 metru od sebe, maximálně pak 10 metrů.
 5. Hnojit či nehnojit?

  Některé zdroje uvádějí, že rakytník není vůbec nutné hnojit, jelikož se o sebe dokáže postarat sám. Jiné zase občasné hnojení doporučují. Záleží také na odrůdě rakytníku, ale v zásadě něuděláte chybu, když jednou za rok rostlinu pohnojíte, ale ani když na to zapomenete.
 6. Zalévání je však důležitější a doporučujeme v suchých měsících alespoň jednou týdně doplnit zásobu vody přímo ke kořenům.

 7. Keř rakytníku se velmi rychle šíří kořenovým systémem.

  Malé rostlinky vám vyrostou v blízkosti té hlavní a vy máte dvě možnost: buď je vydloubnete a přesádíte o kousek dál a tím rozšíříte svou rakytníkovou rodinku, nebo je vytrháte jako nepotřebný plevel.
 8. Větve rakytníku můžete pravidelně zastřihávat do určité tvaru a tím podpořit vzhled rostliny.

  Ani prořezávání rakytníku však není podmínkou, i když může keři výrazně prospět. Odumřelé a suché větve odstraňujte vždy pro zvýšení zdraví a vitality rostliny.

Jak pěstovat rakytník v květináči?

Kořenový systém rakytníku se šíří a čerpá živiny i velmi hluboko. Proto využití květináče či truhlíku není příliš vhodné pro tuto rostlinu. Pokud však přece jen chcete menší keřík rakytníku pěstovat v květináči, vybírejte alespoň truhlík s velkým obvodem i výškou. 

Péče o rakytník 

Základní pravidla tedy zní jasně: zalévejte své rostliny, občas je zastřihněte nebo vyplejte nadbytečné kusy a s hnojením si příliš nelámejte hlavu. Slunce a dostatek prostoru rakytníku zcela stačí. 

Skvělou zprávou se stává také fakt, že rakytník příliš netrpí na nejrůznější škůdce nebo onemocnění a většinou je nic moc nedokáže ohrozit. Existuje pouze pár škůdců, které možná budete muset řešit.

Onemocnění a škůdci 

 1. Mšice – většina zahradníků se již se mšicemi setkala. Jedná se o škůdce, které podporují plesnivění rostlin a vysávají z nich šťávu. Rakytník mírné napadení mšicemi snese a často jej stačí pouze pořádně opláchnout vodou.
 2. Fusariové vadnutí – je způsobeno houbou a projevuje se hnědnutím a uvadáním listů. Nákaza se šíří od spodních listů po celé rostlině a může ji zcela zahubit, pokud napadne i kořenový systém. Nejlepší obranu představuje včasné odstranění napadených listů a obměna hlíny či kůry v okolí keře. 
 3. Vrtule rakytníková – vrtule jsou malé mušky žlutočerné barvy, které napadají plody rakytníku. Ty pak hnědnou a hnijí. Protože se jedná o poměrně nového škůdce, neexistuje ještě spolehlivý způsob, jak se jich zbavit. Nákazu může zmírnit přírodní roztok nastříkaný na listy nebo klasické mucholapky.

Nejčastější otázky 

Chcete-li na své zahradě zasadit tuto skvělou superpotravinu, možná vás bude zajímat ještě několik málo odpovědí na nejčastější otázky nebo tipy na závěr. 

Tipy na závěr

 1. Při sklízení bobulí dávejte velký pozor na své ruce. Větvičky rakytníku jsou totiž obsypané pichlavými trny. Používejte ochranné rukavice nebo postupujte velmi opatrně.
 2. Vysaďte v blízkosti rakytníků rajčata, papriky nebo okurky. Rakytník totiž váže dusík a zmíněné rostliny v takovém prostředí dobře prospívají.
 3. Pravidelné prostříhávání velmi prospívá plodům rakytníku, ve kterých se koncentrují živiny a síla této rostliny. Začněte s ním již v prvních čtyřech letech, kdy keř většinou ještě neplodí.
 4. Jedna samčí rostlina spolehlivě dokáže opylovat až 6 samičích rostlin. Pokud znáte nejčastější směr větru na vaší zahradě, můžete samčí rostlinu vysadit tak, aby pyl foukal přímo na samice. 

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším článkům, tipům a exkluzivním nabídkám, které z vašeho krásného domova udělají ještě krásnější prostředí.

Mohlo by vás také zajímat: