Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Balkon inspirace nabytek

Jak vybrat balkonový nábytek? Ne každý má to štěstí, že má doma terasu. Spíše je štěstí a velká radost, pokud najdete byt s balkonem. I ten může být zařízen vkusně a útulně, ale je třeba vše naplánovat a propočítat. Musí to sedět na centimetry. Nemůžete na ně mít vše, budete hodně ustupovat a dělat kompromisy, ale nemusíte se vzdát svého snu. Pěkné posezení je možné. Volte lehký, skladný nábytek, který se dá i složit. Může se to hodit. Vlezou se tak i dekorace.

Jak vybrat balkonový nábytek (NÁVOD)

Vybrat správný nábytek pro balkon může být výzva, ale s několika základními tipy můžete vytvořit útulný a funkční prostor. Zde jsou některé aspekty, které byste měli zvážit:

 1. Velikost prostoru: Nejprve musíte zjistit, jaký prostor máte k dispozici. Pokud máte malý balkon, můžete zvolit skládací nebo multifunkční nábytek, který lze snadno skladovat nebo používat pro více účelů. Pokud máte velký balkon, můžete se rozhodnout pro pohodlný outdoorový nábytek, jako jsou lehátka, pohovky nebo jídelní stůl.
 2. Styl a design: Vaše preference mohou hrát velkou roli při výběru nábytku. Zvažte, zda chcete moderní, tradiční, rustikální, nebo minimalistický styl. Barevná schémata by měla také odpovídat celkové estetice vašeho domova.
 3. Materiál: Materiál nábytku je také důležitý. Plastový nábytek je lehký a snadno se udržuje, ale nemusí vydržet dlouho. Dřevěný nábytek je odolný a esteticky příjemný, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Kovy jako hliník jsou odolné proti povětrnostním vlivům a relativně lehké, zatímco ratan je populární pro svou odolnost a styl.
 4. Pohodlí: Ujistěte se, že je nábytek pohodlný. Můžete chtít strávit hodně času na balkoně, takže pohodlí by mělo být prioritou. Můžete zvážit nábytek s polstrovanými sedadly nebo přidat pohodlné polštáře a deky.
 5. Údržba: Zvažte, jaký čas a úsilí jste ochotni věnovat údržbě nábytku. Některé materiály, jako je dřevo, vyžadují více údržby než jiné, jako je kov nebo plast.
 6. Podnebí: Materiál nábytku by měl také vyhovovat vašemu podnebí. Pokud žijete v oblasti s hodně deště, zvažte nábytek, který je odolný vůči vodě. Pokud je to většinou slunečno, zvažte nábytek, který je odol

Jak vybrat balkonový nábytek: barvy a materiál

Vybrat správný balkonový nábytek podle barev a materiálu závisí na několika faktorech, včetně vašeho osobního vkusu, počasí v dané oblasti a údržby.

 1. Barvy: Barva nábytku může ovlivnit náladu a atmosféru prostoru. Světlé barvy, jako je bílá, béžová nebo pastelové barvy, mohou prostor opticky zvětšit a vytvořit lehký, vzdušný pocit. Tmavé barvy, jako je černá, hnědá nebo šedá, mohou přinést pocit elegance a sofistikovanosti. Pokud chcete přinést nějakou energii a živost, můžete se rozhodnout pro nábytek v jasných barvách, jako je červená, oranžová nebo žlutá.
 2. Materiál: Materiál je důležitý z hlediska trvanlivosti, údržby a estetiky:
  • Dřevo: Dřevěný nábytek přidává teplý a přírodní vzhled. Tvrdé dřeviny jako teak nebo eukalyptus jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, ale vyžadují určitou údržbu, jako je občasné ošetření olejem.
  • Kov: Kovový nábytek, jako je hliník nebo železo, je odolný a dlouhodobě vydrží. Hliník je lehký a odolný vůči korozi, zatímco železo je těžší, ale může vyžadovat ochranu proti korozi.
  • Plast: Plastový nábytek je lehký, levný a snadno udržovatelný. Nicméně, nemusí vydržet tak dlouho jako dřevo nebo kov.
  • Ratan / Wicker: Ratanový nábytek nebo umělý ratan (nazývaný také polyratan) je oblíbený pro venkovní prostory díky své odolnosti a estetickému vzhledu.

Při výběru nábytku také zvažte povětrnostní podmínky ve vaší oblasti. Pokud například žijete v oblasti s hodně deště, zvolte materiály, které jsou odolné vůči vodě. Pokud je oblast velmi slunečná, zvolte materiály, které neblednou na slunci.

Inspirace na balkonový nábytek: vyberte si podle vašeho stylu

Pokud chcete opticky propojit pokoj uvnitř a balkon venku, zvolte jednotný styl. Bude to vypadat jako jeden prostor. Balkon je totiž často přistaven k obývacímu pokoji, a tím pádem bude opticky prodloužen.

Jak vybrat balkonový nábytek na malý balkon

Dnes už není žádný problém, vybrat skladný lehký a zároveň pohodlný nábytek i do malých prostor. Pokud máte prostor o velikosti panelákové koupelny je jasné, že budete hodně měřit a přemýšlet. Investujte do skladného nábytku. Stůl se často volí sklápěcí. Připevňuje se na zeď nebo zábradlí a vytahuje jen tehdy, pokud je skutečně třeba. Vždyť v křesle se dá sedět a hrnek s kávou držet v ruce.

Nezahlcujte malý balkon přílišnými kusy nábytku. Bohatě postačí stůl a dvě židle. Případně nějaký menší odkládací stoleček nebo police. Ideální je prolamovaný nebo třeba bambusový nábytek. Je velmi lehký. Květiny a dekorace pak můžete zavěsit.

Nábytek na panelákový balkon

Panelákový balkon nebývá nijak rozlehlý. Ty lepší jsou přes celé stěny. Ty horší mají okolo dvou metrů na délku. I na tom se dá odpočívat. Opět volte skládací verzi. A třeba i takový, který je multifunkční. Třeba lavici s úložným prostorem. Dáte ji kolem zdi a můžete v ní skladovat nádobí, deky na chladné večery nebo i hnojivo a potřeby pro sadbu květin.

DIY: Jak vyrobit nábytek na balkon z palet

Velmi módní a zároveň docela levnou záležitostí je paletový nábytek. V podstatě si jej vyrobíte sami. Palet je všude dost. Převáží se na nich zboží a vozí se po celém světě. Můžete si je i jednoduše koupit, pokud nemáte nikoho, kdo by vám je ze skladu obstaral. U palet je třeba si vytvořit plán. Musí se často řezat, krátit nebo různě nastavovat a kombinovat. Proto měřte a kreslete.

 1. Na běžný papír si nakreslete plán výrobku a přímo do něj značte míry.

  Bude se vám pak mnohem snáze postupovat. Palety jsou těžké. Jsou složeny z dřevěných prken, a tak byste je měli ustavit tam, kde budou neustále. Jedním z řešení lehkého přesunu je instalace koleček. Jak zacházet při návrhu? Paletu musíte otočit nebo prostě jen uřezat a sešroubovat s jinou. Musíte z toho utvořit stůl nebo křeslo. Není to nic těžkého.

 2. Každý kus byste měli obrousit, natřít a nějak ošetřit, aby vydržely povětrnostní vlivy.

  Takže napustit olejem, zalakovat, opatřit krycí vrstvou. Můžete nábytek i přikrývat. Tedy třeba nějakou fólií nebo přehozem.

 3. Umístěte na ně dekorativní polštáře, měkký sedák a vyzdobte květinami.

  Paletový nábytek má mnoho poliček a skrytých míst.

Jak vybrat ratanový nábytek na balkon

Milujete středomořský styl? Pak zvolte ratanový nábytek. Ten moře dokonale evokuje a vy si budete připadat jako na exotické dovolené. Ratan je lehký, pružný a snadno se ohýbá. Nábytek je tedy plný oblin a oblouků. I on musí být ošetřen proti vlhkosti. Je však oblíben pro svůj příjemný vzhled a hřejivý pocit. Dokonale zapadá do balkonu v minimalistickém, skandinávském nebo boho stylu.

Oblíbená klasika: dřevěný nábytek na balkon

Obdobou palet je dřevěný nábytek. Je nejoblíbenější, protože působí útulně, pohodlně a dá se snadno udržovat, případně opravovat. Skvělou vlastností dřeva je fakt, že ať chcete nebo ne stárne. Ale to mu vůbec neubližuje. Naopak. Stává se hezčím. Oblíbené dřevo je teak, dub, akát nebo modřín. To jsou odolné druhy dřeva. Tento nábytek je krásný, ale vyžaduje odpovídající péči. Pravidelné ošetřování olejem a na zimu chránit pod plachtou.

Praktický skládací nábytek na balkon

Ideální do malých prostor. Šetří místo. Je často kovový, dřevěný nebo i plastový. Pokud bude v nějaké imitaci dřeva, proč ne. Výhodou je, že ho budete moci použít i třeba na různé oslavy a party. Větší počet židlí totiž ukryjete do sklepa a vytáhnete, až vás bude plný dům.

Ke správnému nábytku, patří i krásná výzdoba

Balkon by měl být hlavně útulný, jedině tak vás bude lákat k pobytu na něj, i když se na něm neproběhnete. Pomyslnou tečkou v případě zařizování jsou dekorace, jinak tomu není ani u balkonu. Dekorace by měly odrážet styl vybavení. Poté pomoci nich prostoru dodejte charakter.

Tedy v případě skandinávského stylu půjdou o přírodní motivy. Proutěné koše, keramické květináče, lucerny apod. Plechové konve zase budou slušet balkonu ve francouzském stylu. Neměli byste zapomenout ani na textil. Polštářky, koberečky a několik přikrývek dodá na útulnosti a romantice.

Jak vybrat osvětlení na balkon

Osvětlení se dá také považovat za druh dekorace. Můžete si balkon ozdobit světelnými řetězy, které jsou skutečným tvůrcem skvělé atmosféry, lucernami v různých velikostech anebo použít světlo na elektřinu. Oblíbené jsou pak i různá jemná světla ve formě solárních lamp. Bývají zapíchané v květináčích, ty větší i položené na zemi.

TIP! Jak vybrat osvětlení na zahradu: jedinečné tipy

Dekorativní rostliny na balkon

Co by to bylo za venkovní místo, kdyby na něm chyběly rostliny. Ty jsou základem každého balkonu. Krásně jej dozdobí a přinesou zeleň. To se bude sedět v záplavě květů a listů. Můžete je zasadit do truhlíku a rozestavět je na okno, zavěsit ze stropu, položit na police, a ty největší postavit na zem. Často visí z květináčů zavěšených na zábradlí. Vytváří tím tak pěknou zástěnu a soukromí.

TIP! Přečtete si inspirativní článek, jaké rostliny vybrat na balkon.

Jak vybrat balkonový nábytek: 5 zásad pro správný výběr

 1. Nezapomeňte na vhodnou podlahu. Můžete položit dlažbu, dřevěné prvky nebo třeba umělý trávník.
 2. Nábytek vybírejte s ohledem na velikost balkonu.
 3. Každý venkovní prostor si zaslouží spoustu kytek. Snažte se zasadit i ne příliš časté druhy.
 4. Chcete skutečně útulné místo na posezení s kamarádkou? Nezapomeňte na textil.
 5. Vybírejte z odolných materiálů, aby nábytek dlouho vydržel.

Mohlo by vás také zajímat:

Balkon je další místností, pěkně si jej tady zařiďte. Věříme, že s našimi nápady a radami se to podaří. Ve Westwingu máte k dispozici mnoho produktů ke koupi. Další rady a návody získáte po přihlášení. Zakupte ještě dnes a již za pár dní se z nových rostlin nebo dekorací těšte i na vašem balkoně.