Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
Balkon inspirace nabytek

Jak vybrat balkonový nábytek? Ne každý má to štěstí, že má doma terasu. Spíše je štěstí a velká radost, pokud najdete byt s balkonem. I ten může být zařízen vkusně a útulně, ale je třeba vše naplánovat a propočítat. Musí to sedět na centimetry. Nemůžete na ně mít vše, budete hodně ustupovat a dělat kompromisy, ale nemusíte se vzdát svého snu. Pěkné posezení je možné. Volte lehký, skladný nábytek, který se dá i složit. Může se to hodit. Vlezou se tak i dekorace.

Návod: jak vybrat balkonový nábytek

Balkon přináší aspoň malé propojení s přírodou a venkovním světem. Je to místo kam si sednete po práci a vychutnáte si trochu klidu a úniku od ruchu života. Již v zimě se většinou těšíme na první záchvěvy jara, s kterými začínáme plánovat vzhled balkonového posezení. Než však začnete vybírat konkrétní nábytek, je třeba si určit, jaký styl chcete vnést na balkon. V tom duchu budete vybírat i nábytek. Ten by měl být přizpůsoben rozměrům balkonu. Na malý prostor prostě velké lehátko nenatlačíte.

Jak vybrat balkonový nábytek: barvy a materiál

 Je třeba myslet na to, že balkon je sice zastřešený, ale stále umístěn ve venkovním prostředí. Musí odolat větru, dešti a přímému slunci. Což je velká zátěž na materiál. Ideální je tedy dřevo, kov a polyratan. Ty lze snadno udržovat. Stačí otřít hadrem nebo klidně umýt ve vaně. Velkou výhodou je také fakt, že jej můžete koupit v mnoha barevných kombinacích. Což nahrává mnoha variacím. Hliníkový nábytek je také velmi lehký a skladný. Takže se dá snadno přenášet a můžete jej složený třeba i zavěsit na zeď. Tudíž šetříte místo na podlaze a rozkládáte jej, jen pokud je potřeba.

Co se týká polstrování a různých polštářků, měly by být opět z odolného materiálu, který má dlouhou životnost a rychle schne. Nebudete jej tak muset každý den schovávat. A po dešti z něj nebudete mačkat ještě dva dny po dešti.

Inspirace na balkonový nábytek: vyberte si podle vašeho stylu

Pokud chcete opticky propojit pokoj uvnitř a balkon venku, zvolte jednotný styl. Bude to vypadat jako jeden prostor. Balkon je totiž často přistaven k obývacímu pokoji, a tím pádem bude opticky prodloužen.

Jak vybrat balkonový nábytek na malý balkon

Dnes už není žádný problém, vybrat skladný lehký a zároveň pohodlný nábytek i do malých prostor. Pokud máte prostor o velikosti panelákové koupelny je jasné, že budete hodně měřit a přemýšlet. Investujte do skladného nábytku. Stůl se často volí sklápěcí. Připevňuje se na zeď nebo zábradlí a vytahuje jen tehdy, pokud je skutečně třeba. Vždyť v křesle se dá sedět a hrnek s kávou držet v ruce.

Nezahlcujte malý balkon přílišnými kusy nábytku. Bohatě postačí stůl a dvě židle. Případně nějaký menší odkládací stoleček nebo police. Ideální je prolamovaný nebo třeba bambusový nábytek. Je velmi lehký. Květiny a dekorace pak můžete zavěsit.

Nábytek na panelákový balkon

Panelákový balkon nebývá nijak rozlehlý. Ty lepší jsou přes celé stěny. Ty horší mají okolo dvou metrů na délku. I na tom se dá odpočívat. Opět volte skládací verzi. A třeba i takový, který je multifunkční. Třeba lavici s úložným prostorem. Dáte ji kolem zdi a můžete v ní skladovat nádobí, deky na chladné večery nebo i hnojivo a potřeby pro sadbu květin.

DIY: Jak vyrobit nábytek na balkon z palet

Velmi módní a zároveň docela levnou záležitostí je paletový nábytek. V podstatě si jej vyrobíte sami. Palet je všude dost. Převáží se na nich zboží a vozí se po celém světě. Můžete si je i jednoduše koupit, pokud nemáte nikoho, kdo by vám je ze skladu obstaral. U palet je třeba si vytvořit plán. Musí se často řezat, krátit nebo různě nastavovat a kombinovat. Proto měřte a kreslete.

 1. Na běžný papír si nakreslete plán výrobku a přímo do něj značte míry.

  Bude se vám pak mnohem snáze postupovat. Palety jsou těžké. Jsou složeny z dřevěných prken, a tak byste je měli ustavit tam, kde budou neustále. Jedním z řešení lehkého přesunu je instalace koleček. Jak zacházet při návrhu? Paletu musíte otočit nebo prostě jen uřezat a sešroubovat s jinou. Musíte z toho utvořit stůl nebo křeslo. Není to nic těžkého.
 2. Každý kus byste měli obrousit, natřít a nějak ošetřit, aby vydržely povětrnostní vlivy.

  Takže napustit olejem, zalakovat, opatřit krycí vrstvou. Můžete nábytek i přikrývat. Tedy třeba nějakou fólií nebo přehozem.
 3. Umístěte na ně dekorativní polštáře, měkký sedák a vyzdobte květinami.

  Paletový nábytek má mnoho poliček a skrytých míst.

Jak vybrat ratanový nábytek na balkon

Milujete středomořský styl? Pak zvolte ratanový nábytek. Ten moře dokonale evokuje a vy si budete připadat jako na exotické dovolené. Ratan je lehký, pružný a snadno se ohýbá. Nábytek je tedy plný oblin a oblouků. I on musí být ošetřen proti vlhkosti. Je však oblíben pro svůj příjemný vzhled a hřejivý pocit. Dokonale zapadá do balkonu v minimalistickém, skandinávském nebo boho stylu.

Oblíbená klasika: dřevěný nábytek na balkon

Obdobou palet je dřevěný nábytek. Je nejoblíbenější, protože působí útulně, pohodlně a dá se snadno udržovat, případně opravovat. Skvělou vlastností dřeva je fakt, že ať chcete nebo ne stárne. Ale to mu vůbec neubližuje. Naopak. Stává se hezčím. Oblíbené dřevo je teak, dub, akát nebo modřín. To jsou odolné druhy dřeva. Tento nábytek je krásný, ale vyžaduje odpovídající péči. Pravidelné ošetřování olejem a na zimu chránit pod plachtou.

Praktický skládací nábytek na balkon

Ideální do malých prostor. Šetří místo. Je často kovový, dřevěný nebo i plastový. Pokud bude v nějaké imitaci dřeva, proč ne. Výhodou je, že ho budete moci použít i třeba na různé oslavy a party. Větší počet židlí totiž ukryjete do sklepa a vytáhnete, až vás bude plný dům.

Ke správnému nábytku, patří i krásná výzdoba

Balkon by měl být hlavně útulný, jedině tak vás bude lákat k pobytu na něj, i když se na něm neproběhnete. Pomyslnou tečkou v případě zařizování jsou dekorace, jinak tomu není ani u balkonu. Dekorace by měly odrážet styl vybavení. Poté pomoci nich prostoru dodejte charakter.

Tedy v případě skandinávského stylu půjdou o přírodní motivy. Proutěné koše, keramické květináče, lucerny apod. Plechové konve zase budou slušet balkonu ve francouzském stylu. Neměli byste zapomenout ani na textil. Polštářky, koberečky a několik přikrývek dodá na útulnosti a romantice.

Jak vybrat osvětlení na balkon

Osvětlení se dá také považovat za druh dekorace. Můžete si balkon ozdobit světelnými řetězy, které jsou skutečným tvůrcem skvělé atmosféry, lucernami v různých velikostech anebo použít světlo na elektřinu. Oblíbené jsou pak i různá jemná světla ve formě solárních lamp. Bývají zapíchané v květináčích, ty větší i položené na zemi.

Dekorativní rostliny na balkon

Co by to bylo za venkovní místo, kdyby na něm chyběly rostliny. Ty jsou základem každého balkonu. Krásně jej dozdobí a přinesou zeleň. To se bude sedět v záplavě květů a listů. Můžete je zasadit do truhlíku a rozestavět je na okno, zavěsit ze stropu, položit na police, a ty největší postavit na zem. Často visí z květináčů zavěšených na zábradlí. Vytváří tím tak pěknou zástěnu a soukromí.

TIP! Přečtete si inspirativní článek, jaké rostliny vybrat na balkon.

Jak vybrat balkonový nábytek: 5 zásad pro správný výběr

 1. Nezapomeňte na vhodnou podlahu. Můžete položit dlažbu, dřevěné prvky nebo třeba umělý trávník.
 2. Nábytek vybírejte s ohledem na velikost balkonu.
 3. Každý venkovní prostor si zaslouží spoustu kytek. Snažte se zasadit i ne příliš časté druhy.
 4. Chcete skutečně útulné místo na posezení s kamarádkou? Nezapomeňte na textil.
 5. Vybírejte z odolných materiálů, aby nábytek dlouho vydržel.

Mohlo by vás také zajímat:

Balkon je další místností, pěkně si jej tady zařiďte. Věříme, že s našimi nápady a radami se to podaří. Ve Westwingu máte k dispozici mnoho produktů ke koupi. Další rady a návody získáte po přihlášení. Zakupte ještě dnes a již za pár dní se z nových rostlin nebo dekorací těšte i na vašem balkoně.