Barvy do interiéru

Barvy se dají i kombinovat a vytvářet tak nápadité interiéry, které budete mít doma jen vy. Je však nutné barvy míchat rozumně. Vždy je dobré zvolit jednu dominantní barvu a další mít už jen přidružené. Také je nutné vzít v potaz světlo v místnosti a o jaký typ pokoje se jedná. Jiné tóny barev volíme totiž do kuchyně a jiné do ložnice.

Jakou barvu zvolit do interiéru?

Pokud si nejste jisti nebo se neumíte rozhodnout pro jednu konkrétní barvu, bude asi lepší stěny ponechat bílé a svůj styl zkusit doladit doplňky a dekoracemi. Ty se totiž mnohem lépe a jednodušeji dají vyměnit za jiné.

Máme tři základní barvy, kde patří modrá, žlutá a červená. K něm se pak dávají doplňkové barvy. Ty najdete na každé paletě barev. V ideálním případě použijete dvě protilehlé, díky nimž vznikne neutrální prostor. Nebude ani jedna vyvažovat nad druhou. Inspiraci ve výmalbě barvami, které aktuální letí, pak klidně hledejte v interiérových barvách 2021.

Jaká barva je ta pravá?

Každý tón, odstín představují určitou náladu, pocit a vzhled. Navozují atmosféru v prostoru a vzájemně se doplňují s jinýma. Jak tedy poznat, která je ta pravá? Určitě zvažte, o jaký typ pokoje se jedná, zda jde o dětský pokoj, pracovnu nebo předsíň a poté i v jakém interiérovém stylu je zařízen. Jednotlivé styly mají i své barvy, které je dokonale evokují.

 • Modrá – Byla odjakživa velmi uklidňující, navozující harmonii a pocit svěžesti. Ideálně se hodí do všech minimalistických interiérů, skandinávských i do každé ložnice. Přímo skvělá je temná námořnická modř, která dokáže dokonale ztmavit, což je na spaní velmi ideální. Ale i nebeská modř není vůbec špatná.
 • Žlutá –Pod touto barvou si nejspíš hned vybavíte slunce, a to je synonymem energie. Žlutá pokoj velmi projasní, ale nesmí jí být mnoho. Dá se velmi dobře kombinovat se zelenou, bílou či šedou. Tím se trochu ubere její zářivost a bude příjemnější na pohled. Zkuste do obývacího pokoje umístit žluté dekorační polštáře a uvidíte, jak prokoukne.
 • Červená – Třetí základní barva je výrazná, žhavá a velmi vášnivá. Některé páry se ji nebojí a vpustí ji i do ložnice. Buďte s ní však velmi opatrní a nechte ji prostor na dekoracích a textilu. Je mnoho odstínů červené, pokud zvolíte nějakou světlou variantu, dostanete se až k růžové a ta je stvořená pro všechny malé holčičky.
 • Šedá – Je často používána v kombinaci s jinými. Stal se z ní módní doplněk. Šedá je velmi trendy. Rozumí si s růžovou, bílou, žlutou i modrou. Je prostě skvělá v dodání harmonie a něhy do pokoje.
 • Zelená – Co je ví symbolem přírody než právě zelená? Pokud se chcete cítit svěže, volně a svobodně jako uprostřed pralese, musíte svůj dům zaplnit zelenou. Klidně pomocí rostlin anebo dekoracemi. Zelená navozuje klid a koncentraci. Proto je oblíbená v pokoji studentů či v pracovně.
 • Fialová – Barva bláznů, jak je jí někdy přezdíváno, protože je vskutku extravagantní. Zjemníte ji, pokud ji dáte do páru s šedou, růžovou nebo klasicky s bílou. Avšak platí zde pravidlo, méně je více. Je totiž skutečně výrazná.
 • Oranžová – Další ze seznamu energických barev. Opět dosti přitahuje pozornost, takže je lepší ji používat spolu s bílou, červenou nebo třeba zelenou. Oblíbená je hodně v kuchyni, ale i v pracovně a všude tam, kde jsou výrazné osobnosti.

Působení barev

Barvy mají velký vliv na psychiku člověka. To už víme. Dokážou vám navodit dojem lehkosti a dobré nálady, stejně jako vás pohroužit do temných myšlenek a depresí. Barvy prostě ovlivňují váš celý život a je tedy nesmírně důležité, abyste je ve svém domově používali správně. Jedině tak z něho vytvoříte harmonické místo.

Můžete vsadit na bílou v interiéru, což není nikdy šlápnutím vedle, ale pomocí barev povýšíte svůj dům na vyšší úroveň. A odlišíte jej od ostatních. Můžete jimi pokoj oteplit, opticky zvětšit nebo naopak zmenšit.

Jižní pokoje jsou skvělé hlavně v červených, oranžových a žlutých tónech, protože tam slunce svítí celý den stejně. Na severu zase pomocí těchto barev dodáte teplo. Výrazné odstíny můžete kombinovat jak s šedou, tak klidně i s béžovou a hnědou, které řadíme k neutrálním.

Každý rok jsou v trendu určité odstíny, což má na svědomí společnost Pantone, která vyhlašuje barvu roku. Stále však platí, že tyrkysová a hořčicová jsou nesmrtelné barvy. U lidí vedou již několik let. V menších množstvích a plochách se čím dál tím častěji objevuje i zlatá a černá, což jsou barvy evokující luxus a eleganci. A vzkvétá i obliba použití barev podle učení Feng Šuej.

Shrnutí: Barvy v jednotlivých pokojích

 • Pro ložnici a dětský pokoj volte spíše jemné tóny. Trávíte tam mnoho času, kdy se potřebujete zregenerovat a dát svou mysl do optimální roviny. Volte pastelové barvy v kombinaci s bílou, béžovou či šedou. Přinesou vám klid.
 • Ve společenské místnosti se naopak barev nebojte. Stěny by měly být v kontrastu s nábytkem. Barevné stěny dodají charakter. Třeba v industriálním pokoji se přímo vybízí, aby byla hlavní stěna tmavá. Pokoj tak bude elegantní. Platí to i o klasickém stylu. Retro interiér také nepohrdne výraznou výmalbou či tapetou. Pozor si ale dejte u skandinávského, boho nebo minimalistického stylu. Tam byste nejspíš narazili.
 • Barvy používejte i dle toho, jak chcete abyste se v pokoji cítili. Potřebujete postrčit k práci, dodat energii a soustředěnost? Pak vaše pracovna musí být modrá, zelená nebo klidně i do červena.
 • Oranžová je k vidění v restauracích, hotelech a v bistrech z jednoho prostého důvodu. Povzbuzuje chuť k jídlu. Takže skvělý trik u rodin s dětma, které moc nechtějí jíst. Jídlo jim naberte do oranžových misek.
 • A pak zbývá už opomíjená, ale přece tolik důležitá kuchyně. V posledním desetiletí se stala nedílnou součástí domu. Už to není tmavý pokoj pro služky. Ale plnohodnotná místnost. Její barvu ale volte dle toho, zda je spojená třeba s obývacím pokojem nebo má vlastní plochu. Pokud je propojená je nejlepší ponechat ji v bílé, pokud se však nebojíte oživte ji barevným solitérním spotřebičem nebo nábytkem.

Barevných doplňků a dekorací je na Westwingu požehnaně. Pomocí bezplatné registrace získáte přístup k těm nádherným kouskům, který váš domov promění na krásné místo. A navíc si můžete přečíst další tipy k zařizování domova, tipy na jednotlivé barevné kombinace a mnoho dalšího.