Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Fialová barva

Barvy lahodí oku, doplňují osobnost místnosti, ukážou váš osobitý vkus a zkrátka dokážou dotáhnout interiér k dokonalosti. Musíte však s nimi umět zacházet a vybírat ty správné barvy. Nyní si proto představme další barvu a to fialovou, která je velmi extravagantní. Mnoho lidí ji miluje, jiní ji nemohou přijít po alu na jméno. Je velmi těžké ji do prostoru začlenit, protože může napáchat mnoho škod. Je velmi výrazná, ale pomocí kombinací s jinými odstíny barev a pomocí vhodného umístění, si ji můžete dovolit i vy sami. Troufnete si? 

Je fialová barva vhodná do interiéru 

Fialová se dlouhé roky vůbec nepoužívala a když už, tak jen v malých detailech. Třeba jako jedna svíčka na komodě nebo drobný vzor na přehozu postele. O přerod chápání a používání fialové v interiéru se postarala společnost Pantone, která vyhlašuje barvy roku. V roce 2008 označila trendy právě barvu fialovou a od té doby má zelenou. Návrháři i obyčejní lidé ji začali milovat. Nyní ji najdete nejen v použití výmalby na stěně, ale i jako barvu solitérního nábytku a dekorací. 

Fialová barva: význam 

Jak již bylo řečeno, při pohledu na tuto barvu se ve vás probudí nový příval kreativity. Dokáže rychle upoutat pozornost, je vhodná do velmi osobitých interiérů, kde bude působit majestátně až tajemně, a i když je to s podivem, je také uklidňující. Odborníci ji vřele doporučují všem, kdo trpí na deprese a je ve špatném psychickém stavu. Možná proto se ji lidově říká barva bláznů. 

Co se hodí k fialové barvě 

Dalo by se říci, že se k ní hodí protilehlé barvy na barevném spektru, což je zelená a modrá. Ale bude si rozumět i s bílou, šedou, béžovou a se zlatými či stříbrnými prvky. Podle toho, jakou fialovou volíte, tedy jestli světlejší šeříkovou či tmavší ostružinu, volte intenzitu druhé barvy. Skvěle bude vypadat třeba i ve spojení s černým leskem. Představte si fialovou černou kuchyni nebo koupelnu. Elegance a luxus sršící na všechny strany. 

TIP! Very Peri: Pantone barva roku 2022 je tady!

Fialová barva na zeď: jaké odstíny zvolit 

 • Tmavé barvy obecně prostor zmenšují. Proto pokud jste fandou tmavých sytých barev zvolte je pouze na jednu dominantní stěnu anebo natřete jen určitou výseč zdi. Třeba šířku čela postele. 
 • Světlejší tóny zase působí romanticky. Takže sladká jemná fialová je jako stvořená do dívčího dětského pokoje.  
 • Fialová si báječně rozumí se žlutou. Tyto barvy spolu prostě hrají a vzájemně se doplňují. Zkuste tolik trendy hořčicovou žlutou a budete mít krásnou zářivou ale přitom jemnou zeď. 
 • Můžete zkusit i klasiku v podobě fialové a bílé. To je prostě provensálský styl. Ložnice v tomto duchu vás přenese do slunné Francie. Takový pokoj je velmi příjemný a uklidňující.  
 • Pokud chcete něco ne tolik jemného, místo bílé vsaďte na šedou. Je to velice moderní kombinace. 
 • A v neposlední řadě je velmi vkusná výmalba i fialové s růžovou. Tyto dosti podobné barvy se krásně doplňují. Jsou tedy vidět v ženském interiéru. 

Inspirace 

Fialová barva do obývacího pokoje 

Obývací pokoj je v podstatě místo, kam si zvete návštěvy. Je to reprezentativní místnost, kde se barev bát nemusíte. Fialová dokáže navodit pocit moci, luxusu a dokáže dodat až královský nádech. Pokud si troufnete natřete jednu zeď na tmavě fialovou a přistavte k ní bílý nebo šedý nábytek. Nebojte se o dekorace se zlatými tóny a máte pokoj jako ze zámku. Samozřejmě zde můžete zkombinovat i dvě barvy. Třeba fialovou a žlutou. Vodorovné pruhy jsou v módě již pár let. Pokoj tak bude slunný a veselý. 

Fialová barva ložnice 

Ložnice je místo, kam si většinou chodíte odpočinout, přijít na jiné myšlenky nebo naopak úplně vyčistit mysl. Proto by vás okolí nemělo pohltit. Je tedy lepší volit jemné tóny, světlejší. Jemná fialová bude romantická. Pokud vás však láká spíše temná výrazná barva, odpusťte si temné zdi a nechte to na doplňkách. Tmavé povlečení, koberec, závěsy nebo malovaný obraz na zdi jsou skvělou volbou. 

Fialová barva v dětském pokoji 

Tady kopeme za jemnější barvy a nejlépe v kombinaci. Přece jen dětský svět je barevný sám o sobě dost. Pro holky je velmi pěkné spojení fialové a růžové. Můžete stěny vymalovat růžovou a zvolit fialové lampičky nebo nějakou pěknou květinovou tapetu. V případě kluka se nebojte sáhnout po červené nebo modré jako doplňkové barvě. Fialová je z těchto dvou totiž složená. V podstatě jde o klasickou kombinace v klučičím pokoji, který fandí Spidermanovi. 

Fialová barva v kuchyni nebo jídelně

V moderní kuchyni si své místo našli i takové výstřednosti jako fialové horní skříňky nebo fialová zeď za pracovní deskou. Vám však určitě bude stačit fialový servis, prostírání nebo konvička na čaj. Fialová dodá jiskru nudné bílé kuchyni. Dobře si rozumí s mramorem, dřevem i kamenem. 

Fialová barva v koupelně 

Jak již bylo řečeno, fialová podporuje kreativitu, ale i uklidňuje. Takže nakupte fialové osušky, předložku před vanu či umělý šeřík a nechte k vám mysl promlouvat. Vstupujte s otevřenou myslí a uvidíte, co vše můžete v dobře vybavené koupelně zažít.  

Jaký nábytek a doplňky se hodí do fialového interiéru 

To, co bylo dříve nemyslitelné, je dnes naprosto běžné. Fialová stále někde hodně vzadu používaných barev. Dnes se běžně prodávají fialové pohovky, postele, křesla i kuchyňské linky. Lidé se přestali bát odlišných interiérů.  

 • Pokud se bojíte zakoupit tak výraznou barevnou věc jako je sedací souprava, můžete zvolit něco menšího a levnějšího. Ideálně třeba jídelní židle s potahem, křesla typu „ušák” nebo tuto efektní barvu ponechat jen na textilu. Dekorační polštářky, závěsy a přehozy vyměníte snáze než celoplošný koberec.  
 • Chybu však neuděláte ani světlým nebo dokonce čistě bílým nábytkem. Před fialovou stěnou pěkně vynikne. Hodí se to do všech skandinávských, provensálských a romantických prostředí. Obliba stoupá i v případě pracoven a zasedacích místností. 
 • Oblíbená je i kombinace světlého dřeva nebo plastu a fialové barvy. Takový dub sonoma, který je trendem v oblasti nábytku, si s tímto odstínem dobře vyhovuje. 

Tipy na závěr 

 • Fialovou si může dovolit každý. Někdo ve větší ploše, jiný v detailech. Každopádně do vašeho domova vnese eleganci a pocit klidu. 
 • Je mnoho odstínů a různé intenzity barev. Nebojte se ani kombinace s jinými. 
 • Pokud máte z barev respekt, dodejte je do prostoru vždy jen v kusech, které lze odnést a snadno vyměnit za jiné. 
 • Jestliže potřebujete místnost ukotvit, opticky rozdělit nebo dokonce zmenšit a zároveň zútulnit, nebojte se výrazné tmavé barvy na stěně. Raději ale jen jednu stranu nebo určitou vytyčenou část. 
 • Fialová si výborně rozumí prakticky s každým materiálem, proto se hodí do každé místnosti. 

Naše tipy, rady a návody máte u nás naservírovány zcela zdarma po registraci na Westwingu. Přeneste si fialovou do života a nechte váš domov znovu nadechnout.