Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
seda barva v interieru 3

Šedá barva v interiéru se stala nesmrtelnou stálicí. Působí skutečně moderně a nadčasově, protože vás za pár měsíců neomrzí. Navíc se skvěle kombinuje s výraznějšími barvami, ale zároveň lze využít jako hlavní prvek. Jak na interiér v šedé barvě vám poradíme v následujícím článku. 

Proč je šedá barva tak populární? 

Nejrůznější odstíny šedé se staly vedle bílé, černé a béžové velmi oblíbenou volbou pro svoji univerzálnost a nadčasovost. Lze velmi dobře kombinovat s velkým množstvím barev, pro které vytváří perfektní základ k vyniknutí.  

Velmi oblíbenou volbu představuje ve skandinávském stylu, který je spíše minimalistický, rovný a čistý. Zároveň však lze velmi dobře kombinovat i v podstatně složitějších a chaotičtějších interiérech, které známe především z boho stylu.  

V neposlední řadě musíme zmínit, že mezi velké výhody šedé barvy patří její dobrá kombinovatelnost s veškerým dřevem, ať už světlým či tmavým. Hodí se i k ostatním materiálům, jako je železo, beton nebo obklad.  

Šedá barva: Význam  

V šedé barvě vidíme dle psychologie barev klid a harmonii. Patří mezi nevýrazné barvy, které nás na první pohled neurazí, skvěle se kombinují s ostatními odstíny a slouží spíše jako podklad pro další výrazné prvky. Nevýraznost této barvy je její největší ctností.  

Jaká barva ladí k šedé v interiéru? 

Není šedá jako šedá. Od nejtmavších antracitových a sopečných odstínů se můžeme přesunout ke stále tmavé, ale méně výrazné šedé v barvě myšího košichu.

Mezi nejjemnější odstíny patří barvy holubích křídel nebo stříbrně šedá. Setkat se také můžeme s nádechem béžové, modré nebo bílé barvy Nesmrtelná klasika: Bílá barva v interiéru.  

Ke každému odstínu se více hodí jiné barvy, ale obecně mezi oblíbené kombinace s šedou barvou patří výrazné tmavé barvy, jako je námořnická modř, hořčičná žlutá, silně zelená, ale také starorůžová či bílá.  

Šedá barva na zeď  

Přemýšlíte, zda zvolit pouze šedé doplňky a nábytek nebo se vrhnout i do výmalby v šedých tónech? Věřte, že rozhodně nebudete litovat, pokud svým stěnám propůjčíte trochu té šedé elegance.  

Velmi oblíbenou variantou se stala betonová stěrka na zdi, která vypadá skutečně skvěle a jen tak se vám neokouká. Příjemnou atmosféru vykouzlí také celé šedé stěny nebo pouze kusy šedých ploch na stěnách. Zvolit můžete různé geometrické tvary nebo třeba dominantní pruh. Postavte před šedou stěnu výrazný nábytek a máte vyhráno.  

TIP! Jak vytvořit betonový efekt na stěně: 7 nejlepší tipů

Nejkrásnější inspirace: šedá barva v interiéru  

Praktickou vlastností šedé barvy je také její snadná využitelnost v jakékoliv místnosti vašeho domova. Někteří lidé si ji dokonce tolik oblíbili, že volí celý byt nebo dům v šedém interiéru. Oživit neutrálnost šedé můžete výraznými doplňky a dekoracemi.  

Šedá barva do ložnice 

Klid, relax a odpočinek. Takové pocity by ve vás měla ložnice vzbuzovat, abyste se v ní mohli oddávat kvalitnímu spánku a regeneraci.  

Šedá barva vás nebude nijak rušit a zároveň dodá pocit útulnosti. Vyzkoušejte například kombinaci s tmavě zelenou barvou a bílou, která z vaší ložnice vykouzlí naprostou oázu relaxu. Ložní prádlo v šedé barvě, doplňky na stěnu a koberec na zemi se postarají o tu pravou atmosféru. Zároveň potěší každou hospodyňku svou praktičností a snadnou údržbou.  

TIP! Šedá ložnice: 8 nejkrásnějších inspirací

Šedá barva do obývacího pokoje  

Obývací pokoj představuje ideální koutek pro pozvání návštěvy a rodinné sešlosti. Měl by tedy vypadat naprosto skvěle a zároveň splňovat praktické hledisko. Zkuste sáhnout po šedé dominantní sedačce a křeslu a usaďte své hosty ve stylu. Doplňte barevné polštáře nebo koberec a věřte, že od vás jen tak nebudou chtít odejít.  

TIP! 15 stylových inspirací: šedá barva v obývacím pokoji

Šedá barva do obývacího pokoje  

Pokud máte v obývacím pokoji krbová kamna, vymalujte okolní prostor šedou barvou, která skvěle skryje šmouhy od kouře a udrží váš obývák v čistotě.  

Jaká barva se hodí k šedé sedačce?

Když vybíráte barvu, která se hodí k šedé sedačce, můžete zvážit několik různých možností v závislosti na tom, jaký vzhled a atmosféru chcete v místnosti vytvořit. Šedá je všestranná barva a lze ji kombinovat s různými barvami a odstíny. Níže najdete několik nápadů:

 1. Bílá: Bílá a šedá jsou elegantní a čisté barvy, které spolu vytvářejí moderní a světlý vzhled. Můžete zvolit bílé stěny, aby vytvořily kontrast k šedé sedačce.
 2. Modrá: Modrá je chladný odstín, který může vytvářet klidnou a uklidňující atmosféru. Šedá a modrá spolu vytvářejí pěknou kombinaci, která může působit velmi harmonicky.
 3. Růžová: Pokud hledáte něco odvážnějšího, růžová může být zajímavou volbou. Růžová a šedá mohou vytvořit moderní a stylový vzhled.
 4. Zelená: Zelená je spojena s přírodou a klidem. Kombinace šedé a zelené může vytvořit harmonické a uklidňující prostředí.
 5. Hnědá nebo dřevo: Pokud chcete teplejší vzhled, můžete zvážit hnědou barvu nebo doplnit šedou sedačku nábytkem z dřeva. To přidá do místnosti teplý a přírodní prvek.
 6. Oranžová nebo žlutá: Pokud chcete místnost oživit, můžete zvolit barvy jako oranžovou nebo žlutou. Tyto barvy vytvářejí energičtější atmosféru a kontrastují se šedou.

Pamatujte, že konečná volba závisí na vašich osobních preferencích, stylu a celkovém designu místnosti. Je dobré také vzít v úvahu světelné podmínky v místnosti a to, jaký dojem chcete vytvořit. Můžete také experimentovat s různými odstíny a kombinacemi, abyste našli tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Dětský pokoj v šedém stylu 

Neutrální barvy se hodí také pro dětské pokojíčky vašich holčiček i chlapečků. Někomu by se mohl zdát dětský pokoj v šedém stylu trochu smutný a tmavý, stačí jej však oživit barevným nábytkem a doplňky a hned vám bude jasné, že jste nešlápli vedle. Šedá poskytne barevným prvkům skvělý prostor pro vyniknutí.  

TIP! 13 trendů do dětského pokoje, které musíte vyzkoušet

Kuchyně v šedé barvě  

Ani kuchyně nemusí působit fádně, pokud se rozhodnete pro její šedou variantu. Oživte ji výraznou hořčicovou nebo třeba vínovou barvou a užijte si vaření ve vašem novém království.  

Výhodou šedé kuchyně je její praktičnost při úklidu a výběru doplňků, kterých najdeme v tomto odstínu požehnaně.  

TIP! Trendy kuchyně: 10 trendů, které budete chtít doma

Šedá koupelna

TIP! Koupelny v roce 2022: 11 trendů, které si zamilujete

Jak vybrat nábytek a doplňky do šedého interiéru? 

Kombinování nábytku a doplňků s šedým interiérem není nic složitého. V tom právě tkví kouzlo této univerzální barvy. Přesto je však dobré řídit se určitými radami, abyste nešlápli při kombinování vedle.  

 1. Rozmyslete si barevnou kombinaci v závislosti na dané místnosti.

  Některé dvojice se hodí více do ložnice a úplně jiné do koupelny. Šedou (případně i bílou) berte jako základ a k ní přiřaďte nejvhodnějšího kandidáta z pestřejších řad.

 2. Nemáte výrazné barvy v lásce?

  Nevadí, držet se můžete i zcela zemitých přírodních barev. Skvěle vypadá například kombinace hnědé, bílé, béžové barvy a dřevěného nábytku. 

 3.  Interiér by neměl být žádná nuda.

  Při výběru nábytku do šedého stylu se tedy nebojte sáhnout po výrazných masivních kusech. Stoly, skříně i postele najdete v nejrůznějších odstínech dřeva a pro šedý interiér se hodí jak ty tmavé, tak světlé dekory. 

 4. Přidejte další materiály, jako jsou kov, beton nebo sklo.

  Obohaťte interiér o velké množství zelených rostlin a vdechněte mu více života.

 5. Nebojte se doplňků a dekorací v pestrých barvách.

  Zvolili jste například hořčicovo-šedý interiér? Pak sáhněte po žlutých polštářích, dece, váze a několika květináčích a váš domov bude jenom zářit.

5 praktických tipů na závěr jak oživit šedý interiér

Už vidíte svůj vysněný interiér ve svých představách? Ještě chvilku vydržte a přečtěte si pár posledních rad na závěr. Budou se vám jistě hodit.  

 1. Zvolili jste šedou pohovku nebo křeslo? Přidejte několik barevných polštářů, které celé sezení více oživí. Stejným způsobem lze také využít barevnou deku nebo pléd.  
 1. Čím tmavší odstín, tím méně nečistot je na něm vidět? Vůbec se nemusí jednat o platné pravidlo. Někdy je na tmavém podkladu vidět více nepořádku než na tom světlejším. 
 1. Kombinujte nejen barvy, ale také vzory a materiály. Nebojte se trochu experimentovat.  
 1. Zkuste si svůj vysněný interiér nejprve důkladně představit, nebo dokonce letmo nakreslit na papír. Využít také lze designerské programy pro sestavení celé místnosti.  
 1. A v neposlední řadě se nebojte a jděte do toho! Šedá barva patří mezi opravdu moderní a vhodné volby, která vás nemá šanci zklamat.  

Zajímají vás i jiné barevné kombinace do interiéru? Nezapomeňte se zdarma registrovat na serveru Westwing a sledujte nás pro další tipy a inspiraci. Denně vám přinášíme několik skvělým témat, rad a článků, které vás jistě nadchnou.