Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Zelena barva

Zelená barva v interiéru působí vyrovnaně a klidně. Hodí se jak k trendu udržitelného bydlení v přírodním stylu, tak do luxusně vybavených domácností. Stačí jen vybrat správný odstín. Připravili jsme pro vás průvodce zeleným interiérem s tipy na vybavení i inspirací. 

Je zelená barva vhodná do interiéru? 

Zelená barva je v psychologii spojená se zdravím a přírodou. Její hlavní charakteristikou je mír, balanc a harmonie, a pomáhá v uzdravování na těle i na duši. Dodává pocit bezpečí a propojení s přírodou. Je uklidňující a zároveň osvěžující.  

Hluboké zelené tóny jako je smaragdová jsou spojené s luxusem a elegancí. Vypadají výjimečně dobře v obývacím pokoji, ve vstupní hale nebo v jídelně.  

Zelená barva na zeď: 5 důvodů pro! 

 • Existuje správný odstín pro každého. 
 • Zelená barva uklidňuje a přináší pohodu. 
 • Přinese do místnosti život, ale není rušivá. 
 • Pomáhá tělu s uzdravováním a regenerací. 
 • Zelená se žlutým podtónem pokoj zahřeje. 

Odstíny zelené: Jaké jsou největší trendy

Jak jsme již zmínili, zelená má mnoho různých odstínů. Podle množství žluté nebo naopak modré barvy máme zelené, které jsou teplé, studené, výrazné i jemné. Každý odstín zelené se hodí do jiného interiéru a tu svou si vybere každý. 

1. Mátová zelená 

Jemná mátová zelená se hodí na zdi, nábytek i dekorace. Je velmi uklidňující, a proto se hodí především do ložnice nebo dětského pokoje. Vynikne ale i v kuchyni nebo obývacím pokoji, a to především v kombinaci se světlým dřevem. 

2. Smaragdová zelená 

Smaragdová zelená, kterou vídáme na kamenech luxusní šperků, se hodí do elegantního až luxusního interiéru. Ladí do moderních i klasických interiérů, především do obývacího pokoje a jídelny. Skvěle vypadá na sametovém čalounění. 

3. Olivová zelená 

Barva dozrávajících oliv je také elegantní, ale jemnější a více svěží než smaragdová. V kombinaci s bílou a světle šedou se hodí do rustikálního stylu interiéru. Nejlépe vynikne v kuchyni a koupelně.  

4. Lahvově zelená 

Lahvově zelená je velmi tmavý odstín, který v interiéru působí elegantně a jedinečně. Sáhněte po ní v případě, že chcete dosáhnout skutečně dramatického výsledku, ideálně pokud máte dostatek přírodního světla. Platí zde podobná pravidla jako v černém interiéru

Jaká barva se hodí k zelené 

Záleží na odstínu zelené, kterou párujete i na výsledku, kterého chcete dosáhnout. V jednodušším interiéru vypadá zelená skvěle vedle béžové, bílé nebo šedé barvy. Pokud ale toužíte po zajímavějším výsledku, můžete sáhnout i po modré, starorůžové, hořčičné nebo červené

Naše oblíbené kombinace pro jednotlivé odstíny: 

Olivově zelená: béžová, hnědá, růžová 

Smaragdově zelená: zlatá, modrá, oranžová 

 • Mátová zelená: starorůžová, stříbrná, fialová 
 • Lahvová zelená: safírová, zlatá, žlutá, béžová 

Materiály ladící k zelené barvě 

K jakémukoliv odstínu zelené barvy se perfektně hodí přírodní materiály jako je dřevo, ratan, bavlna nebo len. Světle zelené odstíny, například mátová, kombinujte se světlejším dřevem, tmavé naopak s tmavým. 

Tmavě zelená barva, lahvová nebo smaragdová, vypadá výjimečně elegantně na sametovém čalounění, těžkých závěsech i matných zdech. Kombinujte ji s prvky z lesklých kovů, ideálně zlatých či měděných. 

5 nejkrásnšjích inspirací: Zelená barva v interiéru 

Připravili jsme pro vás inspiraci na ty nejkrásnější interiéry v zelené barvě. Od obýváku až po koupelnu. 

1. Tmavě zelená barva na zeď obývacího pokoje 

Zelená barva v obýváku je jednou z nejlepších možností, které máte. Pokoji, ve kterém trávíte čas s rodinou dodají pohodu i život. Pokud máte dostatek přírodního světla, můžete sáhnout i po tmavých odstínech. 

Smaragdovou nebo lahvově zelenou barvou natřete zeď za sametovou sedačkou. Glamour stylu pak snadno dosáhnete s nábytkem se zlatými detaily a život do pokoje dodáte několika velkými pokojovými rostlinami. 

TIP! Trendy pro rok 2021: barvy do obývacího pokoje 

2. Zelená barva v ložnici 

Do ložnice vyberte jemnější zelenou barvu, například olivovou. Můžete jí vymalovat zeď za čelem postele nebo jen vybrat zelené textilie jako jsou závěsy a povlečení. Při vybavování sáhněte pro přírodních materiálech a jemných barvách: bílá, béžová a světle hnědá. 

Romantický vzhled ložnice získáte, když zdi vymalujete na mátově zelenou. Tu kombinujte s bledě modrou nebo starorůžovou barvou a zlatými či stříbrnými detaily. 

TIP! Nejnovější inspirace 2021: Barvy do ložnice

3. Olivová barva na zeď kuchyně 

Olivová barva vytvoří unikátní pozadí za vaší kuchyní. Jednoduchou bílou kuchyni tak proměníte k nepoznání. Vynikne jak v moderním interiéru v kombinaci s mramorem a zlatem, tak v rustikální kuchyni se dřevem a černými kovy.  

TIP! Trendy kuchyně 2021: přehled nejnovějších inspirací

4. Mátově zelená barva do dětského pokoje 

Mátově zelená barva se hodí do pokoje pro miminko, s dítětem ale bude i růst. Výhodou je, že jde o neutrální barvu, proto ji můžete zvolit i v případě, kdy nevíte pohlaví dítěte nebo budou pokojíček sdílet sourozenci. 

V dětském pokoji ladí mátově zelená nejlépe se světlým dřevem a bílou, šedou a černou barvou. V pokojíčku budou vypadat dobře také žluté, safírové nebo růžové akcenty. 

5. Zelená koupelna  

Na zdi koupelny vyberte opět tmavší zelenou barvu a kombinujte ji s kontrastní bílou. Bílá barva se může objevit na obkladech, oknech, dveřích a samozřejmě vaně či umyvadlu. 

Kovové detaily v zelené koupelně vypadají skvěle zlaté i černé. Zlatá barva vyvolá luxusní dojem, černá zase působí velmi moderně. Přidejte ještě více zelené a zasaďte několik rostlin do závěsných květináčů. 

TIP! Koupelna v přírodním stylu: inspirace plná života

Zelený interiér: Nejkrásnější nábytek a dekorace 

Zelená barva vypadá dobře jak na samotném nábytku, tak na zdech a dekoracích. Kombinujte ji s nábytkem ze dřeva, ale i s kousky s detaily z mramoru nebo kovu: 

 • Mátová zelená se hodí ke nábytku ze světlého dřeva, bílé barvě a čalounění v dalších pastelových barvách 
 • Olivová zelená ladí jak do přírodních interiérů, tak k mramoru a zlatému kování 
 • Smaragdová a lahvově zelená nejvíce vyniknou vedle dalších výrazných a bohatých tónů nebo naopak jako kontrast k jednoduché bílé, šedé a béžové 

Krásné polštáře v zelených odstínech

Jaká světla vybrat do zeleného interiéru 

Při výběru světel se opět řiďte stylem interiéru a odstínem zelené barvy. Hodí se proutěná, látková i kovová stínidla. Myslete především na dostatek světla, kterého nejlépe dosáhnete kombinací několika zdrojů: 

 • Stropní svítidlo doprostřed místnosti 
 • Doplňující nástěnná světla nebo lampičky 
 • Svíčky a světelné řetězy pro atmosféru 
 • Bodové osvětlení u pracovních ploch 

Shrnutí 

Pevně věříme, že vám náš článek pomohl s výběrem té nejlepší barvy do vašeho interiéru. Zelená barva vynikne v každém interiéru i stylu. Vyberte si správný odstín a nechte na sebe působit blahodárné účinky zelené barvy: harmonii, pohodu i léčivou sílu. 

Zaregistrujte se zdarma na serveru Westwing. Budete mít přístup k neustálé zásobě inspirace, našim tipům i exkluzivním nabídkám, díky kterým bude váš domov ještě krásnější 

Pokud si ještě nejste jistá, inspirujte se i v dalších článcích, které jsme připravili na téma barev: