Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Obrazy do obývacího pokoje 4

Lidé se čím dál tím víc vrací k přírodnímu vzhledu a materiálu. Ty tam jsou doby plastu. Dnes všichni chtějí vše ze dřeva. A není divu. Dřevo je prostě jemné, teplé a velmi tvárné. Má mnoho odstínů hnědé a béžové, což je skvělé pro stylový interiér. Hnědá barva se dá velmi dobře kombinovat s jinými barvami. Sami už jste si nejspíš říkali, jak vymalovat a jaký koberec položit na podlahu, aby vynikl váš krásný hnědý nábytek? Stačí správné barvy.

Co charakterizuje hnědá barva v interiéru

Jde o přírodní barvu. Symbolizuje zem, teplo a bezpečí. Pokoj laděný do hněda je velice útulný a vřelý. Proto se často doporučuje pokládat tmavou hnědou podlahovou krytinu, protože budete mít pocit teplých nohou. Hnědá je samozřejmou součástí i všech luxusních pokojů. Dokáže působit majestátně.

Vše je o tom, jaký odstín hnědé použijete. Můžete jít v paletě od světlých okrových tónů, které dostanete smícháním červené, zelené a žluté až po bronzovou a tmavě hnědou. Ty získáte různým poměrem červené, modré a žluté.

Hnědá barva se vrací zpátky do interiérového designu

Jak již bylo řečeno výše, hnědá je hřejivá a útulná. Tím, že stoupá obliba skandinávského, minimalistického, rustikálního a dalších stylů interiéru, se do popředí dostává i hnědá barva. Velmi dobře se kombinuje s bílou, šedou, ale i červenou, zelenou nebo třeba černou. Co se týká nábytku, i zde se začíná více preferovat přírodnost a do pozadí ustupuje kov, plast a další materiál.

Které barvy se hodí k hnědé

 • Černá – Nejspíš vás tato kombinace hned nenapadne. Jde o však o unikátní spojení. Nemusíte hned malovat celý pokoj, postačí zvýraznit vybraný kout. Třeba posezení v obývacím pokoji nebo jídelní stůl s židlemi. Aby to nebylo příliš fádní dodejte doplňky ve zlatě nebo bronzu. Ideální pro industrialismus.
 • Červená – Představte si, že máte hnědou podlahu a červenou sedací soupravu nebo světlý jídelní stůl a červeně čalouněné židle. Jak to na vás působí? Červená byla jednou z hlavních barev roku 2019, ale je stále krásná i dnes. Dobře funguje ve skandinávském stylu.
 • Bílá – Tady jde o čistou klasiku. Bílá stěna a před ní postavená hnědá pohovka je prostě klasikou. Vzájemný kontrast si pomáhá a neruší se. Často se používá v místnostech zařízených rustikálně.
 • Šedá – Tím, že jde o neutrální schéma a zároveň o protikladné barvy, je tato kombinace stvořená pro místnosti, kde chcete mít pocit klidu. Šedá je studená, hnědá zase teplá. Takže ji použijte v koupelně, ložnici nebo klidně i v dětském pokoji, který ne vždy musí hýřit barvami. Třeba pro miminka, je mnohem příjemnější pobyt v pokoji v přírodním stylu než v duhové místnosti.
 • Modrá – Tady se osvědčilo nedbat na kontrast, ale spíše jít tón v tónu. Tedy pokud máte tmavě hnědý nábytek volte tmavě modrou na zeď. Pokoj bude působit velmi elegantně. Aby však nebyl příliš tmavý, rozsviťte jej pomocí světlého textilu a dekoracemi.

Hnědá barva na zeď: jaké odstíny vybrat

Je mnoho barevných akcentů hnědé. Svůj ideální odstín volte dle umístění pokoje vůči světovým stranám, typ zařízení pokoje a preferovaného interiérového stylu. Okrová se hodí do obývacích pokojů a jídelen. Tmavě hnědou si můžete dovolit do pracovny a do všech reprezentativních pokojů. Bronzová či čokoládově hnědá bude skvělá v industriálním pokoji. Jemné světle hnědé cappuccino ve spojení se zelenou vás v koupelně přenese do samotného srdce pralesa.

4 Iinspirace: hnědá barva v interiéru

1. Hnědá barva v ložnici

Tady se názory různí. Některý odborník vám hnědou doporučí všemi deseti, jiný v žádném případě. Na někoho hnědá působí až stísněně, pro jiného je velmi uklidňující. Pokud máte ložnici velmi malou doporučujeme hnědou spíše na povlečení a závěsech. Jestli jde o rozlehlou místnost vůbec se nemusíte bát namalovat na tmavou hnědou zeď za čelem postele. Pěkně ji tím v prostoru ukotvíte.

TIP! 13 inspirací: Jak ozdobit prázdné stěny v ložnici

2. Hnědá barva v obýváku

V pokoji, kde se scházíte s rodinou a přáteli je velice reprezentativní a žádaná. Propůjčuje jednak nádech elegance, tak i dodává vzhled přírodního materiálu. Stačí vzájemné propojení několika odstínu hnědé skrz dekorace a použitý materiál na vybavení a máte rázem rustikální vzhled. V obývacím pokoji je vítaná. Často se používá na sedacích soupravách či na sektorovém nábytku.

TIP! Hnědá barva v obývacím pokoji

3. Hnědá barva v koupelně

Hnědá je velmi uklidňující, pro koupelnu je tedy jako stvořen. Pokud však máte malou koupelnu, raději přidejte ještě jiný odstín. Třeba bílou nebo nějakou barvu, aby nepůsobila příliš stísněně. Hnědou koupelnu mají v oblibě lidé žijící ve městě, protože jim přinese alespoň kus přírody. V takové koupelně je pak radost trávit čas. Úžasně se v ní zrelaxujete, zklidníte a mysl i tělo dostanete do harmonie.

TIP! Dřevěná koupelna: inspirujte se přírodou

4. Kuchyně v hnědé barvě

V kuchyni trávíme mnoho času víc, než by si člověk pomyslel nebo přál. Díky tomu, bychom se v ní měli cítit příjemně. Příliš pestré barvy jsou sice krásné na první pohled, ale po delší době vám spíše budou vadit. V kuchyni se chystá jídlo na celý den, a proto by zde měla být tedy příjemná atmosféra. Hnědá barva vychází z přírody. Jen ji nesmíte použít všude. Doporučujeme zvolit buď jen horní nebo dolní skříňky a zbytek ponechat v čisté bílé. Taková kuchyně se báječně hodí do rustikálního duchu domova. Dobře si rozumí i s moderním pojetím a se skandinávským stylem.

TIP! Trendy kuchyně 2021: přehled nejnovějších inspirací

Jaký nábytek a doplňky se hodí do hnědého interiéru

 • Hnědá v interiéru se dá velmi dobře kombinovat s přírodními materiály jako jsou juta, len, ratan a bavlna. Efektně vypadá bytový textil v různých odstínech hnědé. Můžete mít světle hnědý gauč, přes něj pohozenou tmavší deku a na zemi třeba položený koberec z juty.
 • K hnědé barvě na stěnách se dají kombinovat bronzové i zlaté dekorace. Takový prostor bude vypadat honosně.
 • V industriálním stylu se bude vyjímat hnědá kožená sedačka v kombinaci s kovovými nožkami, konferenčním stolkem a klidně i miskou na ovoce. Tato kombinace je oblíbená u svobodných mládenců.

Tipy na závěr

 • Než hnědou vymalujete celý pokoj, přemýšlejte nad tím, jak je velký. Může jej totiž opticky zmenšit na tolik, že bude působit stísněně.
 • Hnědá je velmi uklidňující, ale je lepší ji kombinovat v různých tónech nebo i s jinými barvami.
 • Je lepší velké plochy ponechat bílé a hnědou použít na textilu, dekoracích a drobném nábytku. Hnědou tak do prostoru dostanete i pomocí závěsu, ubrusu, nástěnné dekoraci i kobercem.
 • Hnědou v omezené míře můžete použít po celém domě. Klidně i do dětského pokoje. Zdi vymalujte barevně a nábytek nakupte třeba v oblíbené hnědé ve stylu dob sonoma, kde je krásná kresba dřeva.
 • Přineste si přírodu domů pomocí hnědé. Pokud ji doplníte s přírodními materiály, budete se cítit jako uprostřed lesa i u sebe v ložnici.

Westwing věří, že každý může mít krásný domov. Proto radí nejen s použitím barev, ale i s tím, jak zařídit jednotlivé pokoje a co nesmí chybět v žádném interiéru. Po registraci na stránkách získáte i bezplatný přístup k dalším tipům, jak udělat svůj domov oázou vytříbeného vkusu.