Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kov

Kov patří mezi nejdéle používané materiály vůbec a i v dnešní době se řadí k velmi oblíbeným trendy materiálům. Své čestné místo si našel také v interiérovém designu, kde působí velmi elegantním a moderním dojmem. Jak využít kov ve vašem domově, kde všude jej použít a jak se o něj starat vám prozradíme v dnešním článku.  

Hlavní důvody použití kovu v interiérovém designu 

Přemýšlíte, zda je kov to pravé pro váš interiér? Lámete si hlavu nad tím, jak jej zakomponovat přirozeně do prostoru nebo si děláte starosti s jeho údržbou a životností? Možná díky následujícím řádkům získáte jistotu, že je kov skvělou volbou do vašeho domova. Mezi jeho přednosti totiž patří: 

 1. Odolnost – většina druhů kovu patří mezi velmi odolné volby s dlouhou životností. Kov odolává běžnému opotřebení mnohem lépe než jiné materiály a hodí se tedy k využití i u prvků v interiéru, které musí snést větší zátěž.  
 1. Ekologická hodnota – kov si oblíbíte také pro jeho 100% recyklovatelnost, která z něj dělá jeden z nejlepších materiálů z ekologického hlediska.  
 1. Univerzální využití – kovové prvky se hodí pro koupelnu, kuchyň, obývací pokoj, ložnici, ale i garáž nebo do kanceláří. Jednoduše kamkoliv, kde se vám bude líbit. Navíc najdete mnoho druhů a typů kovu od lesklého přes nerezový až po různé barevné varianty. 
 1. Snadná údržba – jakékoliv prvky z kovu se dobře udržují v čistotě. Jedinou výjimkou se může stát rez, na kterou jsou některé druhy kovu náchylné. Je tedy vhodné vyhnout se příliš dlouhému působení vody a také některým chemikáliím.  

Druhy a barvy kovů: jaké jsou aktuální trendy v interiérovém designu  

Různé slitiny kovu vytvářejí další a další druhy, které dle poměru složek získávají své specifické vlastnosti. Některé jsou tvrdé jako kámen, jiné poddajné, některé typicky šedé, ale jiné získávají až černou barvu. Vybrat si ten pravý kov pro váš interiér nemusí  být snadné, každý se totiž více hodí pro jiný účel. Pojďme si představit alespoň ty nejčastěji používané kovy.  

 • Litina 

Hladká a na dotek jemná litina vzniká velmi specifickým způsobem a jako jedna z mála se může pochlubit tepelnou vodivostí, což z ní dělá skvělou volbu pro využití v interiéru. Litina vyniká svou odolností, ale zároveň se velmi dobře tvaruje. Hodí se tedy pro využití na složité konstrukce, zdobené prvky a podobně, kam řadíme například kovové nohy stolů a židlí.  

 • Metal 

Pod pojmem metal se skrývá spíše specifická barva než složení kovu. Tento těžký kov se vyznačuje svou typicky tmavě šedou až černou barvou a matných vzhledem, který se s velkou oblibou využívá v interiérovém designu.  

 • Ocel  

Mezi druhy oceli najdeme celou řadu zástupců dle jejího složení. V interiérovém designu nás však nejvíce zajímá klasická měkká ocel a nerezová ocel, která se nejčastěji využívá pro kuchyňské spotřebiče nebo do koupelny. Ocel se vyrábí v několika odstínech barev, ale nejčastěji se setkáte s jemně až holubicově šedou barvou.  

 • Bronz a měď 

Pro menší doplňky a dekorace se skvěle hodí výrobky z měkkých kovů, jako je měď nebo bronz. Oba kovy vynikají svou typickou barvou s žlutými a oranžovými tóny. Bronz někdy dokonce barevně připomíná zlato, ale jedná se o podstatně levnější kov.  

 • Hliník 

Mezi další měkké kovy patří hliník, který se pro své vhodné vlastnosti často využívá ve stavebnictví. Z hliníku však nemusíte mít pouze střešní krytinu nebo okenní pláště. Skvěle se totiž hodí také pro obložení, dekorace nebo jako prvek v nábytku. 

 • Stříbro a zlato 

Mezi vzácné a drahé kovy odjakživa patří stříbro a zlato. V interiéru se většinou používá pouze v podobě nátěru nebo pozlacení jiného materiálu. Stříbrné i zlaté prvky se v interiéru skvěle vyjímají, ale nesmí se to s nimi příliš přehánět. Avšak stačí pár dekorací a vhodná kombinace s jinou barvou a vykouzlíte elegantní prostor.  

Tipy a inspirace: Kde všude použít kovové materiály  

A jak tyto krásné druhy kovů využít také ve vašem interiéru? Podívejte se na naše tipy a vyberte si ten nejlepší pro vás.  

1. Obývací pokoj 

Čistý a prostorný obývací pokoj snadno oživíte kovovými prvky. Dbejte na sladění jednotlivých barev a úprav kovu, aby prostor nepůsobil přeplácaně. Do obýváku se hodí leštěné druhy kovu a stříbro se zlatem. Využít jej můžete v podobě dekorací nebo třeba konferenčního stolu.  

2. Koupelna 

Také v koupelně lze využít nerezové druhy kovů. Jelikož se většinou jedná o menší místnost, kde se každý centimetr počítá, využijte spíše světlejší varianty kovu, které místnost opticky nezmenší.  

3. Kuchyně a jídelna 

V kuchyni i jídelně se s kovem můžete skutečně vyřádit. Nejenže patří mezi nejčastější varianty u kuchyňských spotřebičů, ale skvěle vypadá také v podobě obložení a dalších prvků. Kovové nohy jídelních židlí a stolu sladí celkový dojem. Při výběru dbejte na barevný odstín se snadnou údržbou, který nebudete muset dennodenně leštit.  

4. Ložnice 

Ložnice by měla patřit mezi nejjemnější a nejútulnější místnosti celého domu. Zvolit zde můžete jak leštěné, tak matné varianty kovu v příjemných odstínech. Skvěle vynikne například v podobě kovových noh postele, která by se měla stát dominantou každé ložnice.  

5. Zahrada

Kov skvěle využijete nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Těžší a tvrdé kovy se hodí pro využití v garáži nebo technické místnosti, kde vyžadujete odolnost a praktičnost nábytku a podobně. Kovové prvky však využijete také v podobě zahradního nábytku a venkovních dekorací.  

Jak vybrat kovový nábytek a doplňky: Westwing průvodce  

Chystáte se na výběr kovového nábytku a dekorací pro váš domov? Držte se našich osvědčených tipů a nešlápnete vedle. 

 1. Do jaké místnosti nábytek vybíráte?

  Jestliže se porozhlížíte po nábytku do místností s typickou vlhkostí, jako je kuchyň nebo koupelna, vybírejte z nerezových a odolných kovů. 
 2. Slaďte nejen barvu, ale i povrchovou úpravu.

  Některé kombinace sice vypadají skvěle, je však neustále potřeba přemýšlet o místnosti jako o celku. Leštěné a matné povrchy spolu neladí vždycky.  
 3. Venkovní nábytek zvolte jedině s odolností proti počasí.

  Raději se poraďte s odborníkem nebo si vyhledejte přesný popis nábytku. Zvládne déšť, sníh i vítr? Pak je ten pravý.  
 4. Vsaďte na zajímavé dekorace.

  Z kovu se vyrábí krásný nábytek, ale také moderní a nadčasové dekorace. Jako ozdoba interiéru také poslouží designová lampa nebo zajímavé zrcadlo.  

Postup: 

 1. Menší předměty uložte do nádoby a zalijte octem.  
 2. U předmětů, kde tento postup není možný, namočte hadr do octu a omotejte jej kolem kovu.  
 3. Nechte působit několik minut až hodin dle rozsahu rzi. 
 4. Omyjte vlhkým hadříkem a popřípadě vysušte papírovými ubrousky. Ocet skvěle odstraňuje nejen rez, ale také vodní kámen.  

Shrnutí 

Kovový nábytek i doplňky si oblíbíte pro jeho skvělé vlastnosti, kam patří odolnost, dlouhá životnost, snadná kombinovatelnost, ale i hygienická čistota kovu. Navíc se vám nabízí celá řada druhů kovu od měkkých a poddajných až po tvrdé a pevné materiály.  

Tento trendy materiál snadno využijete jak ve všech místnostech interiéru, tak v exteriéru a rozhodně své volby nebudete litovat.  

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte nekonečnou dávku inspirativních článků a skvělým nabídek zcela zdarma. Děláme z vašeho krásného domova ještě krásnější.