Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
juta v interieru

Juta v interiéru je čím dál populárnější. Důležitými faktory je jistě její přírodní původ, udržitelnost i nízká cena. Co vlastně juta je, s čím ji kombinovat a kde všude ji můžete využít? To zjistíte v dnešním článku. 

Co je to juta 

Juta je silné přírodní vlákno, které má jak praktické, tak dekorační využití. Získáváme ji z jutovníku a v Evropě se její využití rozmohlo v devatenáctém století. Z juty se běžně vyrábí lana, provázky, papír i látky.  

Velmi oblíbená je při tvorbě dekorací, jako základní materiál na interiérové i zahradní koberce, ale i na nábytek. Nejvíce ji využíváme v rustikálním či boho stylu, a to nejen v interiéru, ale také například jako dekoraci na svatby.  

Udržitelnost a recyklace 

Juta má mnoho kladných vlastností, jako je nízká cena, pevnost, rychlé schnutí, prodyšnost, zajímavý design a široké využití. Jednou z nejdůležitějších je ale nízká ekologická stopa. Juta patří mezi nejudržitelnější materiály na světě. 

 • Vyžaduje několikanásobně méně vody než bavlna 
 • Je biologicky rozložitelná a recyklovatelná 
 • Není třeba ji chemicky ošetřovat 
 • Je nenáročná na hnojiva 
 • Po sklizni rychle dorůstá 
 • Dozrává za 4–6 měsíců 

Jako bonus juta absorbuje oxid uhličitý a mění ho na kyslík mnohem rychleji než stromy. Jako udržitelný materiál ji počítáme také kvůli rychlému dozrávání a faktu, že půdu nevyčerpává, ale naopak zvyšuje její plodnost.  

Využití juty v interiérovém designu 

Z juty se vyrábí koberce, prostírání, různé koše na prádlo, pytle a tašky. Kromě bytového textilu ji ale lze využít i na celé kusy nábytku, obvykle v podobě čalounění. Může posloužit i jako izolační materiál v udržitelném stavebnictví. 

Oblíbená je také při tvorbě svatebních dekorací. Může zdobit svatební oznámení, slavnostní tabuli v podobě běhounu na stůl, tácek na snubní prstýnky, vlastnoručně vyrobené upcyklované vázy ze zavařovacích sklenic… Využití se najde mnoho, především na boho svatbách. 

10 tipů a inspirací: Juta jako dekorace 

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak můžete jutu využít ve vašem interiéru. Nechte se inspirovat s Westwingem! 

1. Jutové koberce do obýváku i na zahradu 

Stylový jutový koberec se hodí do každé místnosti, vynikne například v boho ložnici. Má lehce exotický nádech, jemná přírodní barva neruší a je uklidňující. Juta je velmi odolná a téměř bezúdržbová, proto se hodí i jako venkovní koberec na zahradu či balkon. 

2. Sedací polštář z juty 

Sedací polštáře jsou jedním z nejpohodlnějších kousků, které si můžete domů pořídit. Ten z juty je navíc ekologický a neuvěřitelně stylový. Pokud je vám juta nepříjemná na holou kůži, doplňte jej lněným plédem. 

3. Jutový taburet  

Taburet z juty přinese do vašeho domova okamžitě exotický boho nádech. V obývacím pokoji i na balkoně se hodí jako extra místo na sezení, které můžete v případě potřeby s podnosem využít i jako praktický stolek. 

4. Dekorační polštářky 

Na větší kus již nemáte doma místo, ale chcete svému sezení dodat přírodní vzhled? Doplňte jednoduchou sedací soupravu či křeslo dekoračními polštářky s jutovým potahem. 

5. Jutová dekorace na zdi 

Z juty můžete vytvořit ozdoby k zavěšení ve stylu macramé nebo zakoupit již hotovou dekoraci na zeď. Jako výrazný prvek můžete na zeď připevnit i kulatý jutový koberec. 

6. Osvětlení z juty 

Podobně jako bambus i juta vypadá stylově na stínidlech na světla. Vyniká zejména v kombinaci se dřevem či bambusem. Na zahradu zvolte místo klasických světel jutovou lucernu. 

7. Ozdoba na drobné dekorace 

Jutou můžete dozdobit jakékoliv drobné dekorace. Jutová stuha okamžitě pozvedne vzhled jednoduchých skleněných váz či sklenic, můžete jí oblepit i celé květináče. Provázek z juty jistě využijete i při tvorbě přírodních vánočních dekorací. 

8. Stolní dekorace z juty 

Jutu využijete i při stolování. Například u velikonoční tabule, která se často nese v přírodním stylu. Hodit se bude jutový běhoun či prostírání a jutovým provázkem můžete také převázat ubrousky či drobné velikonoční dárečky. 

9. Nábytek z juty 

Juta se při tvorbě nábytku používá nejčastěji na čalounění, k dostání jsou ale i další kusy. Například jutové čelo postele, sedátko u židle, lavička nebo výplň konferenčního stolku.  

10. Doplňky z juty pro váš domov 

V nabídce Westwing máme mnoho výrobků a dekoračních prvků z juty. Vybrali jsme naše nejoblíbenější. 

Shrnutí: Zajímavosti a základní vlastnosti juty 

 • Jedná se o přírodní vlákno získané z Jutovníku 
 • Pochází z Asie a v Evropě ji využíváme od devatenáctého století 
 • Je druhým nejvyužívanějším přírodním vláknem na světě 
 • Robustní tmavá juta je pevnější, než bílá juta 
 • Juta je nejsilnější a nejtrvanlivější vlákno 
 • Jde o udržitelný ekologický materiál 

Zaujal vás náš dnešní článek o jutě? Podívejte se i na naše další články o trendy materiálech, využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít tipy nejen ze světa bydlení a interiérového designu. Každý týden přinášíme novou dávku inspirace a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.