Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Balkon a terasa

Poskytují další místnost, kterou můžete využívat vy sami s rodinou nebo pozvete přátele na kávu. Hned se bude jinak trávit čas. Pobyt na vzduchu je osvobozující a nabíjí novou energií. Pokud má být však pobyt na terase či balkonu útulný, je nutné je podle toho i zařídit. Westwing přináší dávku inspirace na veškeré oblasti vybavení těchto venkovních ploch.

Jak od sebe rozeznat balkon a terasu?

Spousta lidí tím nazývá prakticky cokoliv, co je venku a dá se na tom grilovat. Jenže jde o zcela jiné architektonické konstrukce. Za balkon považujeme vše, co je z venku pověšeno na hlavní konstrukci. Jedná se o výčnělek na fasádě, který je ohraničený zábradlím nebo je zcela zasklený. Bývá menších rozměrů a je typický u bytů a apartmá v budově.

Kdežto terasa je rozložená na větší ploše. Jde o otevřený prostor napojený na vnitřní. Může být součástí bytů, je často u střešních apartmánů anebo může volně pokračovat kolem domu s přímým vstupem na zahradu. Pomocí jednoduchých triků jako je správné osvětlení, venkovní nábytek a správné množství zeleně, můžete z terasy vytvořit svůj vlastní ráj na zemi, svou osobní zahradu.

Návrh terasy a balkonu

Pěkné počasí zkrátka láká k pobytu venku. Pokud nejste zrovna někde na procházce, můžete si užívat čerstvý vzduch a zvuky okolí aspoň na terase nebo balkoně. Než si však poprvé sednete na jídelní židličku a začtete se do knihy, promyslete si, v jakém stylu ji budete tvořit. Měla by totiž doplňovat styl vašeho interiéru. Také je občas nutné řešit i další věci a prvky, které se na těchto místech mohou objevit.

 • Návrh: Ve chvíli, kdy si budete navrhovat projekt svého domu nebo se budete pokoušet o přístavbu ke stávajícímu bydlení, myslete na orientaci světových stran. Venkovní prostor by měl být orientovaný na jih, protože tím získáte nejvíce slunce během dne. Pokud máte střešní terasu nezapomeňte zde naopak na možnost ochrany před sluncem. Třeba markýzou nebo velkým slunečníkem. Co se týká balkonů, oblíbené jsou zasklívací systémy. Umožní je tak využívat celoročně. Květiny na balkoně vám budou také vděčné. V zimě je tam budete moci nechat přezimovat.
 • Zákryt prvků: V místě terasy nebo balkonu se mohou objevit prvky, které nebudou lahodit oku, budou nebezpečné pro pobyt v jejich těsné blízkosti anebo se již nepoužívají a je třeba je zakrýt. Řeč je o různých trubkách, kotlech, systémech na klimatizaci a vytápění a konstrukční prvky, které tady musí vést.
 • Špatná rozloha: Ne všichni mají doma k dispozici obří venkovní plochy. Panelákový balkon je možné mít velký přes celou jednu místnost anebo malý, kde se vleze pouze bylinková zahrádka a skládací stolička. Využijte tento prostor na maximum. Bude však třeba velkého plánování.

Jaký si vybrat nábytek, vybavení a dekorace na terasu a balkon

Je jasné, že nábytek na terasu a balkonový nábytek budou jiné. Musíte počítat s určitou rozlohou stolu. Na terase si můžete dovolit i velký jídelní stůl a k tomu křesla, houpací židle a lehátka, kdežto na balkon se budete dívat spíše po rozkládacím nábytku. Vybavení celkově souvisí s velikostí prostoru.

Vybavení

Máte v plánu z této venkovní terasy anebo balkonu udělat další místnost, je třeba ji v tomto ohledu i zařídit. Musíte si mít kam sednout, kde si postavit hrnek a kam odložit věci z rukou. Tedy nesmí chybět stůl, židle a odkládací stoleček. Vybírejte je z takových materiálů, které jsou vhodné do venkovního prostředí a snadno se udržují.

Podlaha

Ne vždy jste účastni výběru podlahové krytiny. Můžete se nastěhovat do bytu, kde už je balkon vytvořen. A položená dlažba není zrovna vaším šálkem kávy. Nezoufejte, můžete překrýt třeba vinylem a sladit ji tak s interiérem.

Zastřešení

Je nezbytné mít možnost vytvoření umělého stínu. Slunce může velmi pálit. A pobyt by tak nebyl příjemnou činností. Nechte nainstalovat vysouvací markýzu nebo do stojanu zapíchněte slunečník.

Textil

Pokud si chcete vytvořit soukromí a skrýš před okolím, zahalte terasu do jemných závěsů, vytvořte textilní zástěnu. Nábytek doplňte barevnými polštáři a přehozy, abyste dodaly trochu barvy a útulnosti.

Osvětlení na terasu a balkon

Plánujete na těchto dalších prostorech trávit čas i po setmění? Pak musíte instalovat osvětlení na terasu. Je rozlehlá a nejvzdálenější kout by mohl být nakonec v úplné tmě. Ideální jsou k tomuto účelu stojací lampy a různé světelné řetězy. Což může být zároveň i dekorace. Ideální je také rozmístění svíček a luceren. Ty můžete libovolně přenášet a rozsvěcovat podle potřeby. Co se týká balkonu, tam přídavné světlo snad ani nepotřebujete. Tím že je hned u bytu, postačí rozsvítit ve vnitřním pokoji. Ale svíčky se nezamítají.

Dekorace a rostliny na balkon

Díky svému půvabu jsou květiny nezbytnou součástí každého venkovního prostoru. Na balkoně se budete muset uskromnit, ale v případě terasy si můžete troufnout i na výsadbu stromu, třeba bonsaje.

Jak vybrat dekorace a doplňky na balkon či terasu

Každý nábytek by měl být doplněn vhodnými dekoracemi. Jedině tak vynikne jeho krása. Díky dekoracím můžete přitáhnout pozornost tam, kam potřebujete. Co nesmí chybět:

 1. Pufy všech tvarů a velikostí. Můžete je použít na odkládání věcí, jako sedačky, pod nohy anebo jako cokoliv, co vás s nimi napadne. Víte, že se do nich dají zrecyklovat plastové láhve nebo staré pneumatiky?
 2. Dek není nikdy dost. Můžete na nich opět sedět, přikrývat se jimi a zastiňovat výhled sousedům.
 3. Polštáře zkuste barevně sladit s interiérem.
 4. Vázy, lucerny, svíčky, krmítka a pítka a keramické sošky a jiné předměty mají své čestné místo na každé terase. Na balkon ještě můžete přidat vkusné okrasné konve.

Rostliny a květiny

Bez zeleně to nebude nikdy ono. I když jste zarytí odpůrci pěstování a uschnul vám i kaktus, zelené prvky zde musí být. Klidně i umělé, dnes je od živých rostlin skoro nepoznáte. Nevíte, co pěstovat na balkoně? Poraďte se se zahradníkem. Na každý balkon lze najít vhodnou rostlinu. Z plazivých druhů můžete vytvořit zelenou stěnu, dobře se většinou všude daří i bylinkám.

Terasa a balkon v zimě

Pokud nemáte zastřešený a zasklený balkon, kterému zima nevadí, je třeba na to prostor připravit. V prvé řadě se postarejte o nábytek. Tady bude záležet na materiálu, ze kterého je vyroben. Pokud je dřevěný musíte jej obalit a chránit před nepříznivým počasím.

Pak odkliďte dekorace a rostliny. Ty odkvetlé vyhoďte, ty víceleté přesuňte dovnitř nebo třeba do sklepa. Jedině tak se z nich budete těšit i další rok. Platí to hlavně o citrusech, které naše zimy nesnesou.

5 tipů, které vykouzlí z vaší terasy či balkonu pěkný prostor

 • Volte odolné materiály.
 • Nábytek vybírejte podle velikosti prostoru.
 • Vytvořte tam místo jak čistě k relaxaci, tak k posezení s přáteli.
 • Slaďte interiér s exteriérem.
 • Do zařizování venkovních prostorů přizvěte celou rodinu. Líbit se musí všem.

Registrujte se bezplatně na Westwing a získejte přístup k dalším dekoracím a vybavení, které bude padnout jako ulité vašemu venkovnímu pokoji. Věříme, že i vy můžete mít krásné bydlení.