Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jaký strom na terasu (4)

Malé stromy mohou vaši terasu ozdobit, poskytnout jí trochu stínu i přidat soukromí. Výhodou je také to, že i tyto malé dřeviny do nádob mohou plodit ovoce. Mnoho z nich může opravdu dobře růst v květináčích nebo v truhlících. Různé typy stromů mají své specifické vlastnosti jako barvu listů nebo květů, mohou také plodit ovoce nebo opadávat. Důkladně tedy prozkoumejte, jaký typ chcete na svou terasu umístit, abyste předešli případným překvapením. Zvažte také to, zda se konkrétní strom na terasu hodí pro naše klimatické podmínky.  

Krok za krokem: Podle jakých kritérií vybrat strom na terasu?  

Pokud jste se již rozhodli, že toužíte ozdobit terasu okrasnými dřevinami, podívejme se na to, podle jakých kritérií vybírat ty nejvhodnější dřeviny pro vaši terasu.  

 1. Chcete-li najít ten pravý strom terasu, nejprve zvažte jeho zralou výšku a šířku.

  Určitě nechcete být později překvapeni, že stromeček je mnohem větší, než jste si představovali. 

 2. Prozkoumejte také, zda kořeny konkrétního stromu nemají tendenci nadzvedávat chodník, což by nebylo zrovna ideální. 

  Pokud plánujete pěstovat svůj strom v květináči nebo v truhlíku, ujistěte se, že jej budete moci časem přesadit. A to z důvodu, aby měly kořeny dostatek místa.  

 3. Všímejte si, jaké teplotní podmínky konkrétní strom vyžaduje.

  V našich končinách nejsou sice zimy příliš tuhé, ale i tak by mohla být tužší zima pro vaše rostliny náročná. 

10 tipů: Jaké stromy v květináčích a truhlících na terasu  

Rádi si vyzdobíte zahradu okrasnými stromy, ale tápete v tom, která rostlina je vhodná zrovna na vaši terasu? Už nic nehledejte. Máme pro vás několik tipů na ty nejkrásnější stromy vhodné na pěstování v květináčích.  

Jaký strom na terasu vybrat?  

Kumkvat (Citrus japonica) 

Kumkvaty lze pěstovat v zemi nebo v květináčích. Potřebují dostatek slunce  a vlhkou hliněnou půdu. V případě, že jsou tyto stromy pěstované v květináčích jsou obecně mnohem menší.                                                                                                                             Mají krásné tmavě zelené listy a jasně oranžové květy, které se promění v chutné ovoce. Kumkvaty zkrásní okolí svými sladce vonícími květy a jasně oranžovými plody. Tento strom by se měl také přesazovat, a to každé dva až tři roky. Během vegetačního období je nezapomeňte hnojit. 

Cudný strom (Vitex agnus-castus) 

Cudný strom je malý středomořský strom s několika kmeny. Takzvané listy cudnosti jsou velmi aromatické a během léta a na podzim tvoří malé, voňavé květy. Odrůdy „Silver Spire“ a „Alba“ mají bílé květy, zatímco „Latifolia“ a „Rosea“ mají růžové květy. Tento strom na terasu lze také prořezat do keře. Pro zachování tvaru se doporučuje každoroční prořezávání koncem zimy. Cudný strom potřebuje hodně slunce a středně vlhkou půdu.  

Japonský javor (Acer palmatum nebo A. japonicum) 

Japonské javory jsou menší stromy dobře prospívající v zemi i v květináčích. Jen buďte připraveni každý druhý rok javory přesadit do většího květináče, abyste rostlinám poskytli dostatek prostoru. Javory vyžadují dostatek slunce a zároveň občasný stín, ideální jsou pro vlhké a mírně kyselé půdy. Nejlepší odrůdy japonských javorů vhodné k zasazení do květináčů jsou druhy s jemně řezanými, vláknitými listy. Patří sem odrůdy „Dissectum“, „Red Dragon“, „Burgundy Lace“, „Crimson Queen“, „Butterfly“ a „Mikawa Yatsubusa“. Japonské javory vyžadují občasné prořezávání. Jakmile objevíte suché nebo poškozené větve, podle potřeby je ořezejte.  

Fíkus benjamín 

Fíkusy se v domácím prostředí nejčastěji pěstují jako pokojové rostliny. Jasně zelené listy tohoto malého stromu a zvlněné klenuté větve z něj dělají poutavý doplněk. Fíkus benjamín je také univerzální zahradní rostlina, která snadno přechází z interiéru do exteriéru. Váš fíkus ocení pravidelné měsíční hnojení během vegetačního období. A líbí se mu dostatek slunce s občasným stínem a vlhká půda.   

Okrasná třešeň a švestka (Prunus) 

Malé kvetoucí stromy Prunus se také nazývají třešně nebo švestky. Obvykle mají tmavě fialové listy a bílé, růžové nebo červené květy, v závislosti na odrůdě. Jsou vhodné pro vysazení do velkých květináčů a ocení středně vlhkou půdu. Ocení dostatek slunce s občasným stínem. Některé z těchto stromů jsou náchylné k hmyzu a houbovým chorobám. Ořízněte tedy strom, aby byly větve mírně tenčí a zlepšila se cirkulace vzduchu. Mezi malé odrůdy švestek, vhodné k vysazení na terase, patří  švestka fialová nebo například švestka fialová listová. Mezi malé kvetoucí třešně patří třešeň fialová nebo třešeň Yoshino a další. 

Borovice 

Vzhledem k tomu, že borovice jsou vždy zelené, poskytují vám zdroj zeleně, ​​na který se můžete na své terase dívat po celý rok. Borovice také neustále poskytují zdroj stínu a soukromí. Pokud toužíte po rostlině menšího vzrůstu, časté prořezávání borovice toho docílíte. Několik druhů je vhodných na terasy, včetně borovice Pinus bungeana, stále zelené švýcarské borovice kamenné  Pinus cembra a vždy zelené borovice červené Pinus densiflora. Borovice obecně vyžadují malou péči. Daří se jim ve středně vlhké půdě a na slunci s občasným stínem. Zalévejte je pouze během delšího suchého období a pokud je vaše půda málo výživná, každý rok strom přihnojte. 

Okrasná hruška 

Pro optimální křížové opylování a pokud chcete, aby strom plodil, budete potřebovat alespoň dvě rostliny. Alternativně můžete zvolit odrůdy Anjou nebo Bartlett, a to zejména pokud máte místo pouze pro jeden strom. Tyto odrůdy se mohou do určité míry samy opylovat. Mezi další vhodné odrůdy pro pěstování na terase patří: hruška sněžná nebo hruška mandžuská. Hruškové stromy obvykle snášejí vlhkou půdu. Stromy jsou však dost náchylné k nemoci zvané plíseň ohně. V takovém případě je tedy důležité okamžitě odříznout infikované části, aby se zabránilo dalšímu šíření.  

Krepové myrtové stromy 

Krepové myrtové stromy nebo keře jsou dobře známé pro své narůžovělé květy, nádhernou kůru a krásné listí na podzim. Můžete pěstovat odrůdy plné velikosti ve velkých květináčích. Existuje také mnoho menších odrůd těchto stromů. Pokud chcete, aby byly tyto rostliny součástí vaší terasy, vyvarujte se nadměrného hnojení.. Rozsáhlé prořezávání také obvykle není nutné. V půdě udržujte střední vlhkost a vystavte myrtové stromy přímému slunci. 

Vistárie 

Vistárie jsou nepochybně nádherné rostliny, které lze je pěstovat jako révu, keř nebo malý strom na terasu. Toužíte li po stromečku, odřízněte všechny stonky kromě jednoho a zajistěte ho tím, že ho připevníte na kůl. Když dosáhne požadované výšky, zastřihněte nebo sevřete špičky větví, abyste vynutili další větvení. Vistárie lze také pěstovat k účelu jako je pokrytí altánu nebo pergoly. Dva běžné druhy jsou vistárie čínská (Wisteria sinensis) a vistárie japonská (W. floribunda). Hnojivo obvykle není nutné, pokud nemáte zrovna nekvalitní půdu. Můžete však přidat vrstvu kompostu, abyste podpořili kvetení a zdravý růst. Vistárie pěstujte na slunném místě.  

Okrasná jabloň 

Okrasné rostliny jabloní jsou obdivovány zejména pro své nápadné červené, růžové nebo bílé květy než pro jedlé plody. Nejmenší odrůdy lze pěstovat v květináčích na místě s dostatkem slunečního svitu. Jabloně jsou poněkud tolerantní k suchu, jakmile jsou stromy dospělé, dávejte pozor a nenechejte jejich půdu vyschnout. Pokud je období sucha, zejména v teplejších měsících, tak strom na terasu pravidelně zalévejte. Obecně jabloně také vyžadují občasné prořezávání a odstraňování suchých větví. 

Inspirace stromků na terase  

Věříme, že jsme vás inspirovali k tomu, abyste na vaši terasu umístili pár krásných okrasných stromečků. Protože právě toto je ideálním řešením pro ty z vás, kteří nemají možnost zasadit rostliny běžným způsobem. A zasazení do květináčů přináší také několik dalších výhod, k nimž patří následující:  

 • Vše na očích – v květináči jsou vaše rostliny pod neustálým dohledem a nenapadají je různé typy chorob, tak jednoduše jako stromy, které jsou zasazeny běžným způsobem. Také jakýkoli plevel vás bude tak iritovat, že se ho budete chtít, co nejdříve zbavit. 
 • Čas je na vaší straně – další výhodou je to, že do květináčů zasadíte již vzrostlé stromy, které nadělají mnoho parády ihned a bez dlouhého čekání.  
 • Škatule hejbejte se – sedíte na terase a přemýšlíte, že by se vám konkrétní stromeček líbil na jiném místě, než teď stojí? Není problém, přesun stromku můžete využít i k jeho přesazení do prostornějšího květináče. Rostliny vám za takovou péči budou vděčné.  

Péče a údržba stromků na terase  

Aby rostliny v květináčích prospívaly, je potřeba o ně dostatečně pečovat. Ale nebojte se, péče se nijak výrazně neliší od ostatních rostlin klasicky zasazených v zemi. Dodržujte tato pravidla:  

 • zvolte přiměřeně velký květináč s ohledem na velikost rostliny, kterou zasazujete 
 • pravidelně odřezávejte suché nebo poškozené větve 
 • abyste zabránili uhnívání rostlin, umístěte na dno květináče dostatek drenážního materiálu, ten zabrání přemíře vlhkosti 
 • nezapomínejte ani na pravidelné hnojení rostlin 
 • pravidelné přesazování, a to zejména v případě, že strom povyrostl a hrozilo by, že nebude mít dostatek místa pro kořeny 
 • buďte také obezřetní vůči případným škůdcům stromů 
 • zjistěte si také, jak odolné jsou rostliny odolné vůči zimě a případně jim zajistěte dostatečnou ochranu 

Dekorativní květináče na stromky   

Nejen však samotné rostliny, ale také květináče, do kterých je zasadíte dodají vaší terase šmrnc. Vyberte si z nabídky Westwing designové květináče, které přímo rozzáří vaši terasu.  

Patero zásad při správném výběru stromků do květináčů a truhlíků na terasu     

Věříme, že jsme vám usnadnili výběr ideálních stromů pro vaši terasu. Na závěr si však ještě shrneme, co byste měli při výběru stromků pro vaši terasu dodržet.  

 1. Toužíte mít na své terase hned několik krásných stromů? Proč ne, ale zvažte výšku a šířku konkrétního stromečku a přizpůsobte vaše požadavky rozměrům terasy.  
 2. Ujistěte se, že strom v květináči budete moci časem přesadit. A to z důvodu, aby měly kořeny dostatek místa.   
 3. Dřeviny vysazujte do dostatečně velkých květináčů. Důvodem je to, že ve větším množství půdy kořeny lépe přezimují. 
 4. Před zimním obdobím podložte květináče prkénky, aby nestály na chladné zemi. 
 5. Stálezelené rostliny potřebují zavlažovat i přes zimu, nezapomeňte je tedy dostatečně zalévat. 

Chcete další tipy, například na výzdobu vaší milované zahrady? Přečtěte si také článek na téma Jednoduché a kreativní nápady na dekorace na zahradu. 

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!