Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
nejkrásnejší zahradní pergola

Pergola možná poslední třešnička na dortu, která vaší zahradě chybí k dokonalosti. Dřevěná pergola celý prostor ozvláštní, dodá intimní atmosféru a ochrání vás před sluncem. Můžete si ji vyrobit přesně podle vašich představ. Podívejte se na překrásné inspirace na pergoly a okouzlete si zahradu.

Co je to pergola a k čemu slouží 

Pergola může mít mnoho podob. Nejtypičtější je pergola dřevěná, nejen na moderní zahradu se ale hodí také pergola hliníková. Slouží především k lehkému zastínění posezení a dokáže na určité místo na zahradě rafinovaně upozornit. 

Střechu pergoly můžete zakrýt skleněnými panely, bude vás tak chránit i před deštěm. Pro vzdušnější a přirozenější efekt ji nechte jen obrůst břečťanem a dalšími popínavými rostlinami nebo pořiďte jen romantické závěsy. 

Je levnější koupit nebo postavit pergolu? 

Cena pergoly se v obchodech pohybuje ve velkém rozpětí. Záleží proto, jaké provedení porovnáváme v otázce, zda je levnější její nákup nebo výroba. Obecně se dá říci, že při porovnání stejného typu, velikosti a materiálu přinese vlastní výroba určitou finanční úsporu.  

Nebudete platit za výrobu, ani za instalaci. Na druhou stranu si nezapomeňte spočítat, že i váš čas něco stojí, především pokud si budete muset vzít na realizaci dovolenou. 

Než se do stavby pergoly pustíte, zvažte několik faktorů: 

 • Kolik času vám stavba pergoly zabere? 
 • Co všechno budete muset nakoupit (materiál, nářadí)? 
 • Máte k sobě silného parťáka nebo parťačku na těžké práce? 
 • Máte dostatečné znalosti, aby nebyla brzy potřeba rekonstrukce? 

5 inspirací na nejkrásnější pergoly 

Styl pergoly určí samotná konstrukce i její vybavení. Připravili jsme pro vás inspiraci na pergoly, které se hodí k různým domům i zahradám. 

1. Pergola ve středomořském stylu 

Středomořský styl dodává domovu neustálý dovolenkový pocit. Kombinace bílé a modré barvy s přírodními materiály dodá svěží a pohodovou atmosféru. Skvěle bude vypadat dřevěná pergola nad dlážděnou terasou obrostlá vínem a doplněná kovovým nábytkem. 

2. Boho zahradní pergola 

Boho styl kombinuje jednoduché přírodní materiály s uměleckou kreativitou a uvolněností. V moderním boho stylu najdete především jemné odstíny jako je hnědá, béžová a bílá a mnoho látek s texturou. Rozhodně k pergole pořiďte vzdušné závěsy, zahradní koberec a na odpočinek stylovou houpací síť. 

3. Monochromatická zahradní pergola 

Dřevěnou pergolu snadno natřete na jakoukoliv barvu, pro kterou se rozhodnete. Můžete z ní tak udělat středobod zahrady nebo jí naopak nechat splynout. Pergolu u domu natřete na stejnou barvu jako fasádu, v prostoru například na stylovou lesní zelenou barvu a nechte ji navíc obrůst přísavníkem. 

4. Minimalistická pergola na moderní zahradu 

Na moderní zahradu se perfektně hodí minimalistická hliníková pergola. Vyrábí se v ekonomičtějších i luxusnějších provedeních a celá realizace je otázkou pouze pár dnů. Cena hliníkové pergoly je vyšší, má ale delší životnost. Můžete zvolit pergolu bioklimatickou, která zajistí příjemné podmínky v každém počasí. 

5. Nádherná pergola na terase 

Pergolu můžete umístit na vedle domu, nad cestu skrz zahradu u bazénu i na terasu. Pergola na terase u domu je nejjednodušší na stavbu. Zastřešení umožní její využití i v deštivých dnech, chcete-li ale venkovní prostor využívat celoročně, zvolte zimní zahradu

DIY NÁVOD: Jak vyrobit dřevěnou pergolu 

Rozhodla jste se pustit do vlastnoručně postavené pergoly? V první řadě přivolejte kamarády na pomoc, bude potřeba více rukou na zvedání a rovnání těžkých trámů. Jak při stavbě pergoly postupovat? 

Pergola inspirace: dekorace a osvětlení

Vaší pergole dáte snadno uvolněný nebo naopak elegantní nádech pomocí dekorací a zahradního osvětlení. Jaké doplňky zvolit? 

 • Světelný řetěz doladí atmosféru. Podle efektu, kterého chcete dosáhnout, můžete zvolit barevné lampionky i jednoduchý řetěz s žárovkami. 
 • Záclony a závěsy dodají útulnou a romantickou atmosférou a mohou vás chránit před větrem. Pergola ale musí mít opravdu pevnou konstrukci. 
 • Závěsné květináče umožní pěstování zeleně na pergole i v případě, že nechcete popínavé rostliny.  
 • Houpací sítě i zavěšená křesla jsou perfektním využitím konstrukce vaší pergoly.  
 • Zahradní koberec u posezení pod pergolou ještě více vytyčí váš prostor pro relaxaci. 

Patero pravidel pro správný výběr pergoly 

 1. Při návrhu pergolu správně vyměřte, aby byla dostatečně stabilní. 
 2. Mřížka po straně pergoly prospěje růstu popínavých rostlin.  
 3. Plně zastřešená pergola ochrání před deštěm, ale nebude tolik vzdušná. 
 4. Nezapomeňte dřevo pravidelně ošetřovat proti škůdcům a přírodním vlivům. 
 5. Pergoly s vyšší pořizovací cenou často vyžadují méně údržby a déle vydrží. 

Pomohl vám náš dnešní článek s výběrem perfektní pergoly na vaši zahradu? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujíst další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.