Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Rady a etiketa

Etiketa vám umožní být v jednání s lidmi na úrovni. Nezranit jejich city a otevře vám nejedny dveře k příležitostem. Dříve něco naprosto běžného, se dnes vidí jen málokdy. Přitom stačí znát pár jednoduchých pravidel a tipů.

Lidský tvor se od jiných vyznačuje tím, že přemýšlí, uvažuje, inovuje a dokáže ovlivnit své chování. Neřídí nás pudy, ale náš rozum a znalosti. A jak je známo, chování lidí a vystupování na veřejnosti od sebe na první pohled odliší člověka nižšího intelektu od toho, kdo umí chodit ve vodách etikety. O co jde? O znalost a dodržování společenských pravidel a norem.

Nejznámější učitel etiky u nás

Když se v České republice řekne etiketa, naprostá většina si ihned vybaví Ladislava Špačka. Průkopník, učitel mravů, který děti i dospělé podněcuje ke správnému chování. Byl hlasatelem, mluvčím prezidenta Václava Havla, a nakonec světově uznávaný mistr na poli etikety. Tento muž skutečně ví, jak poděkovat, projevit úctu, zdvořile odmítnout nabídku nebo jak se chovat ve společnosti vážených hostů.

A my si z něj berme příklad. Svým celoživotním vystupováním je to v našich očích velmi vážený inteligentní člověk. Nemělo by se dát na první dojem, ale v mnohém napoví. Rozhodně dost o vaší inteligenci a způsobech. Nebojte se tedy používat slova jako prosím a děkuji.

Jak říci ne i to etiketa umí

Je skvělé, pokud má člověk mnoho přátel, velkou rodinu a spoustu příležitostí k akci a ke zviditelnění se. Jenže ne vždy, může být přítomen na všech událostech. Někdy kvůli pracovním povinnostem, jindy s ohledem na zdraví či chuti. Rozhodně bychom se neměli bát říci ne. Ten, kdo to neumí, si vymetá cestu do pekel. Musíte znát svou cenu a vážit si svého času. Bohužel někdy na úkor jiných, ale nejde vyhovět všem. Jedině tak zjistíte, jak najít vnitřní klid a budete mnohem lepší partneři na večírku než kdy dřív.

Občas se nám může stát, že jsme natolik časově vytížení, že nemůžeme dojít na oslavu. Je však vhodné poděkovat a omluvit se. Jak zdvořile odmítnout, abyste nikoho nezranili? To je někdy mnohdy těžké, nějaké tipy vám přineseme v samostatném článku.

Chování ve společnosti

Chystáte se vyrazit s rodinou na jídlo? Pak byste měli vědět, jak stolovat, abyste si jej bez hanby užili. Už v mateřské škole a doma od raného věku se učíme základní pravidla stolování. Tedy jak se používá příbor, jak se drží, jak s ním krájíme a nakládáme jídlo. Také bychom měli znát, kde, kdy a jak pokládáme vidličku a nůž, když třeba odcházíme od stolu na toaletu. Mohlo by se vám totiž taky stát, že po návratu již talíř nebude na stole. Je nutné umět rozlišit, kdy už má člověk dojedeno a kdy ne a nemást tím obsluhu.

Ostatně je i podstatné, jak se chováme uvnitř v samotné restauraci anebo jídelně. Rozhodně tam nekřičíme, neběháme a hlasitě nemluvíme. Nerušíme lidi kolem sebe. Sedíme způsobně u stolu, kde sice můžeme konverzovat, ale na přijatelné hlasité úrovni.

  • Za společnost je považována i rodina v rámci třeba oslavy narozenin. I tam byste měli dodržovat společenské zásady v uvolněnějším stylu.
  • Pokud jste oslavenec, a tudíž dostáváte dary, poděkujte za ně. Není to totiž samozřejmost.

Umění věřit si

Správné chování a vychování oceníte i ve chvílích, kdy vám o něco jde. Třeba se snažíte na pohovoru o nové místo, soutěžíte, snažíte se překonat sami sebe. Zkrátka a dobře, je třeba si věřit a pak se podle toho chovat. Řeč těla řekne mnohé.

Naprosto většina lidí neumí přijmout pochvalu. Přitom je to tak hezké, být oceněn. Když se vám něco podaří nebo něco skutečně umíte, nebojte se být na sebe pyšní. I v přijetí ocenění vám etiketa pomůže, abyste se nemuseli červenat.

Vztahy

Stále bylo hovořeno o tom, jak se naučit chovat jako jedinci. Ale víte, že to vše platí i ve vztahu muže a ženy, staršího a mladšího, nadřízeného a podřízeného a tak dále? Jednoduše řečeno v jakémkoli vztahu. Co až vás pozve někdo na rande a vy se budete chovat nevhodně. Vaše šance velmi rychle klesne a nesprávnými gesty nezískáte plusové body.

Jenže i když se člověk chová sebelíp nesmí zapomenout na to, že někdy to prostě nevyjde. Láska může vyprchat a nastane rozchod. Snažte se chovat civilizovaně a rozchod přijmout s grácií. Život jde dál.

Na Westwing najdete spoustu dalších rad nejen k tomu, jak žít s etiketou v malíčku, ale naučí vás ovládat i jiné aspekty života. Stačí se bezplatně zaregistrovat a pak už jen nasávat informace naší redakce.