Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vytvořit soukromí na zahradě

Největšího klidu a soukromí na zahradě se dočkáte, když budete bydlet na samotě. Ale jak oddělit zahradu od sousedů v zástavě? Připravili jsme pro vás nejlepší tipy, jak vytvořit soukromí na zahradě. 

Jak oddělit zahradu od sousedů

 • Pevným plotem
 • Pomocí zvukové kulisy
 • Stromy, keři a květinami
 • Částečně pevným plotem
 • Využitím zahradní architektury

15 nápadů: Jak vytvořit soukromí na zahradě

Spolu s definováním hranice vaší zahrady a zajištěním soukromí, různé druhy plotů a dalších předělů mohou být také designovým prvkem. Než se rozhodnete pro styl, zvažte architekturu vašeho domu i celého sousedství, aby plot zapadal.

Následující tipy můžete využít také na oddělení jednotlivých zón zahrady. Oddělíte tak například část zahrady, na které odpočíváte od záhonků se zeleninou. Kromě estetiky si zajistíte ještě větší klid a soukromí dvojitým plotem.

 1. Živý plot

Jednou z nejpřirozenějších a zároveň nejúčinnějších metod, které zajistí soukromí na vaší zahradě je klasický živý plot. Můžete jej nechat růst divoce, zastřihnout do rovna nebo se pokusit o zajímavé umělecké kreace.

Předělení zahrady pomocí keřů či živého plotu okamžitě vytvoří zajímavý prvek a pozemek obvykle vypadá větší. Odveďte pomocí různých oblouků a průchodů pozornost. Mozek zaměstnáte zkoumáním, co je za zábranou a odvedete pozornost od malé zahrady. 

Keře vám navíc přidají další hranici poskytující soukromí před zvědavýma očima sousedů a kolemjdoucích. Vysázejte je proto tak, aby bránily výhledu k posezení nebo bazénu. 

 

 1. Popínavé rostliny

Ať už máte jakýkoliv plot, snadno jej zkrášlíte pomocí popínavých rostlin. Na podporu stačí i jednoduchý plot z dřevěných sloupků s propleteným drátkem a výsledek bude vynikající. Sázkou na jistotu je břečťan, hortenzie pnoucí, loubinec nebo přísavník.

TIP! Vertikální zahrada: Inspirace pro nejkrásnější zahradu na stěnu

 1. Rustikální plot

Laťkové ploty jsou nadčasové a snadno je přizpůsobíte tak, aby vyhovovaly vašemu stylu. Bíle natřený plot je typický pro venkovská stavení, tmavší odstín zelené či modré zase domu dodá moderní nádech.

 1. Částečné stínění stromy

Chcete výhled zastínit pouze částečně? Vhodnou volbou mohou být stromy s bohatou korunou. Skrz kmeny zůstane volný průhled, ale hustá koruna zastíní zbytek. Tato varianta může být praktická zejména v případě, že potřebujete zastínit pohled z ulice na vyšší úrovni, než je vaše zahrada.

 1. Pletený plot z rákosí

Jedinečný design plotu získáte pleteným rákosím. Podle potřeby můžete vybrat hustější vzor, skrz který nebude vidět nebo jen volnější plot, který bude sloužit spíše pro optické rozdělení zahrady. 

 1. Kamenný plot na venkov

Klasický kamenný plot vyžaduje vyšší investici, vydrží vám ale dlouhá léta. Hodí se zejména k venkovským stavením a vynikne jako ohraničení anglické zahrady

Tip: Nechte plot volně porůst mechem nebo okolo něj vysázejte skalkové rostliny.

 1. Špalírové ovocné keře

Potřebujete oddělit záhonky od okrasné části zahrady? Prostor můžete prakticky využít na další pěstování. Některé druhy ovocných stromů lze vyšlechtit tak, aby rostly vodorovně podél speciální konstrukce. Od jara až do podzimu vám tak poskytnou ochrannou zeď obalenou květy a později plody. 

 1. Využití přirozené hranice

Již při návrhu zahrady si dobře rozmyslete, kam umístíte sezení a využijte pevné zdi jako přirozené hranice. Aby bylo posezení útulnější, zeď domu, zahradního domku či garáže nechte porůst popínavými rostlinami.

 1. Kombinace různých druhů stromů

Jestli máte velkou zahradu, můžete na zastínění pohledu z ulice či od sousedů využít také seskupení stromů. Bude trvat delší dobu, než dorostou, výsledek ale bude stát za to. Aby skrze stromy opravdu nebylo vidět, kombinujte různé druhy, stálezelené i opadavé.

TIP! 10 skvělých nápadů: Jaké stromy v květináči se hodí na terasu

 1. Zahrada ve svahu

Pokud máte zahradu ve svahu, přes plot je pravděpodobně z ulice vidět. Abyste nemuseli zvyšovat plot, můžete podél něj vysázet různé rostliny. U zahrady, která se svažuje od plotu směrem dolů budou potřeba vyšší stromy nebo keře. Pokud od plotu stoupá, postačí vám i nižší keře.

TIP! Zahrada ve svahu: 8 chytrých nápadů na její řešení

 1. Rostliny v květináčích

Potřebujete-li zastínit terasu a získat tak trochu soukromí, atraktivním způsobem jsou stromy, keře a vzrostlé květiny ve velkých květináčích. Kombinujte různé velikosti a druhy rostlin – získáte tak dostatečnou hustotu na zakrytí výhledu i zajímavější vzhled.

 1. Slunečník či pergola

Soukromí můžete získat také pomocí slunečníku, který lze ohnout do různých úhlů. Ještě lepší je pak pergola porostlá ze všech stran břečťanem, vínem či jinou popínavou rostlinou.

 1. Dřevěná zahradní zástěna

Postavte okolo terasy dřevěnou zahradní zástěnu a získáte kompletní soukromí. Zástěnu můžete umístit napevno nebo pořídit takovou, se kterou lze v případě potřeby hýbat.

 1. Závěsy v boho stylu

Máte-li dřevěnou terasu a přemýšlíte, jak ji ozvláštnit a zároveň získat více soukromí, zvažte stylové látkové závěsy. Vaše terasa tak okamžitě získáte jedinečný vzhled a útulnost. Pořiďte také zahradní koberce a příjemné polštářky na sedačky.

Jak odhlučnit zahradu od sousedů

 • Vysázejte živý plot okolo celé zahrady
 • Vysázejte stromy, které pohltí část zvuků
 • Investujte do speciálního plotu zajišťujícího akustickou bariéru
 • Přidejte na stávající plot zvukotěsnou vrstvu, například vinylovou folii
 • Postavte na zahradu fontánku, jejíž zvuk hluk překryje

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: